» »

Linux- kateri so solidni ne-KDE programi za osnovna opavila ?

Linux- kateri so solidni ne-KDE programi za osnovna opavila ?

Brane2 ::

Ravno sedaj se trudim zapustiti KDE svet in imam tezave v GNU okolju, ker ne poznam pac tistih osnovnih imen v zeleznem reperotarju.
V DKEju sem uporabljal KMail (email) KNode (news), Konqueror (majhen browser in filemanager) KOntact (PIM- torej kontaktne osebe s telefoni, belezkami itd), razlicne Keditorje (Kate, KWrite itd), sedaj pa ne najdem ustreznih zamenjav.

No, Galeon dela cisto lepo kot browser in za ermail in PIUM uporabljam Evolution, a naprej se mi ustavi. Saj lahko tudi v GNOME okolju se naprej uporabljam stare KDE programe, a potem zgresim bistvo te spremembe- znebiti se odvisnosti od QT knjiznic.

Zato me zanima, kaj vi uporabljate in kateri so vasi najljubsi GNU programi ?
  • spremenil: Brane2 ()

Gandalfar ::

gedit
nautilus

file-roller
gcalctool

gpdf
gucharmap

nautilus-cd-burner

kopernik ::

mail: mozilla thunderbird
browser: mozilla firefox
razvojno okolje: Eclipse
pisarna: open office
urejanje slik: gimp
filmi: mplayer
muzika: xmms

zanimivo, v KDE-ju uporabljam 99% časa ne-KDE programe :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

BigWhale ::

Hm, moj izbor je xchat, firefox, kmail, konzole, kdevelop, qt designer.

Nekako tako, ne v tem vrstnem redu. KDE laufam predvsem zaradi kdevelopa in kmaila. Racunalnik zelo redko bootam, KDE se nalozi in laufa. Pa tudi ni tak zlo hud bloat. Hm, ne bloat se vedno je samo ni tak zelo pocasen bloat. Vsaj ne, ce imas gentoo.

kopernik ::

Madona, na konsole sem pozabil :-) Torej je procent ne-KDE programja bližje številki 85

moj_nick ::

epiphany (browser)
evolution
gvim (editor)
gaim (chat)
openoffice-ximian

Ce rabis se kaksnega, kar povej.
110111001001010001010000

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

noraguta ::

Nikoli ne bom razumel kaj imajo ljudje proti qt. Sploh če jim ustreza okolje, še vedno lahko razvijaš v drugem toolkitu ampak če kde dela zate mi preprosto ni jasno zakaj ga nebi uporabljal.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

jype ::

Ja. Kaj natancno je narobe s Qt, da se ga zelite znebiti?

Kde 3.2 laufa na pentium 2 class masinah tako spodobno, da sploh ne opazis, da imas state-of-the-art desktop :) Niti en drug uporaben desktop ne laufa tako dobro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Brane2 ::

Ne maram bit odvisen od takih zadev. Zame to ne bi bilo kaj dosti bolje kot ce bi se naprej delal v Winsih.

Rad bi imel solildno predstavo o uporabnosti zadev, saj mi bo to dalo perspektivo.

Ce bom kdaj na pisal program za GNOME okolje, bom imel predstavo o njegovi dejanjski uporabnosti in s tem bom vedel, kaj mu manjka do masovne uporabe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

noraguta ::

od česa točno si odvisen?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Brane2 ::

Ni mi vsec odvisnost od QTjev. Zaenkrat niso plug_in zamenljivi s cimerkoli drugim.

Gandalfar ::

sej GTK tud ni?

Brane2 ::

Je pa, kot sem obvescen, na razpolago tako kot GPL kot tudi LGPL...

noraguta ::

karkoli realiziraš v kateri koli gui knjiznici , če je kde eno najbolj uporabljanih okolij v linuxu se vedno pomeni to , da je najmanj priporočljivo implementirat osnovno interoperabilnost met tvojo aplikacijo in kde.

vsaj kolikor jaz vidim zadevo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Gandalfar ::

Brane2: Qt je res komercialna stvar. Zdej ce te dolgorocno skrbi je vzporedno vodeno Qt drevo pod GPL licencno in v primeru, da Trolltech propade zadeva avtomatsko postane GPL in gre ves razvoj naprej in ni KDE nic ogrozen. Kratkorocno pa ja, mors nekaj placat za knjiznce, ki delajo na vseh platformah, ce hoces pisat komercialn software.

Ce bos ze pisal GTK aplikacije.. pisi z GTK2 .. bodo lepse zgledale ;)

Brane2 ::

Skrbi me to, da je placilo res veliko, sploh pa je periodicno, gre torje za letno licenco.

Poleg tega mi se ni cisto vse jasno.

Recimo da napisem aplikacijo, ki jo prodajam in ki se linka na QT4 recimo.

To, da sem jim dolzan $$$ za QT na stroju, na katerem jo razvijam, to mi je jasno. Ampak, ali sem jim dolzan $$$ tudi za QT4 na vsakem stroju, na katerem bo potem stranka ta softver uporabljala ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

jype ::

Kaksna neumnost pa je to? Placilo nikakor ni periodicno. Jaz sem ze kupil licence za razvoj komercialnega softvera s Qt. Placas po ceniku, razvijes, distribuiras. Isto kot vecina ostalih multiple licence produktov, recimo mysql.

Ce si lahko v svojem trznem modelu privoscis distribuirat kot GPL, potem ne rabis trolltechu placat nic. Ce ne, si pac zasluzijo delez tvojega profita, saj to je jasno. Super knjiznica s katero dobis prenosljivost cez Win32, X11 in MacOS X.

Takoj ko se oni odlocijo da Qt ne bo vec GPL, lahko ti forkas zadnjo GPL verzijo in ti ne morejo nic, saj v tem vidijo microsoft in podobne firme glavni problem licence GPL.

Ce hoces pa sluzit na delu koga drugega, je pa OCITNO treba tudi njemu kaj placat, ane?

Gandalfar ::

stran na www.trolltech.com

It is a development license.
For desktop distribution there are no royalties, runtime licenses, or other additional costs.

It is a per-developer license.
It is assigned to an individual. It may be transferred, but only every six months and within the same organization. To transfer a license contact

...

Isto kot, da bi kupil Microsoftov Visual Studio. Placas za skatlo in to je to. Pa se druga stvar.. ne gre za letno licenco ampak ti dobis:

One year of free upgrades to all new versions of Qt
One year of free email support

po enem letu lahko se naprej furas staro verzijo, ce ne zelis upgrejdat na novejso. Vsaj tako jaz razumem.

noraguta ::

ne ne samo za developmen mašine moraš plačat, če hočeš distribuirat aplikacijo komercialno.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Brane2 ::


Kaksna neumnost pa je to? Placilo nikakor ni periodicno. Jaz sem ze kupil licence za razvoj komercialnega softvera s Qt. Placas po ceniku, razvijes, distribuiras. Isto kot vecina ostalih multiple licence produktov, recimo mysql.


Dobro, ni me treba nadirat, saj pravim da mi tu se mnoge zadeve niso jasne.
JA, tisto je navedeno za "one year of support and maintenance". Ki ga pa najbrz rabis ?


Ce si lahko v svojem trznem modelu privoscis distribuirat kot GPL, potem ne rabis trolltechu placat nic. Ce ne, si pac zasluzijo delez tvojega profita, saj to je jasno. Super knjiznica s katero dobis prenosljivost cez Win32, X11 in MacOS X.

Takoj ko se oni odlocijo da Qt ne bo vec GPL, lahko ti forkas zadnjo GPL verzijo in ti ne morejo nic, saj v tem vidijo microsoft in podobne firme glavni problem licence GPL.

Ce hoces pa sluzit na delu koga drugega, je pa OCITNO treba tudi njemu kaj placat, ane?


To vem. Ampak to te nisem vprasal, ti mi pa to ponujas kot odgovor.


Vprasal sem, ali hocej placilo za uporabo QTja na tvoji masini, na kateri si pac razvil softver, ali pa hocejo imeti tako licenciran QT na VSAKI masini, na kateri se bo ta potem uporabljal ?

Gandalfar ::

Prvo. Za redistribucijo ti ni treba nc placat.

CCfly ::

Brane2 preveč se bojiš odvisnosti od Qt. Trolltech ti jih ne bo ukradel v nobenem primeru. Za razvoj se pa splača pretehtati, kaj želiš in kaj si pač lahko privoščiš. Ali si že pogledal wxWidgets ?

noraguta ::

samo za mašino na kateri je bil opravljan razvoj komercialnega softwareta.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Gandalfar ::

JA, tisto je navedeno za "one year of support and maintenance". Ki ga pa najbrz rabis ?


Odvisno od tebe. Ce po enem letu vidis, da rabis/zelis support in podporo potem pac kupis novo licenco. Drugace pa srecno delas naprej z obstojeco in nic vec ne placujes ampak se vedno lahko prodajas svoje aplikacije in razvijas nove.

noraguta ::

jype qt ja se ne da forkat,
vsaj v praksi ne.

Modifications must not alter or remove any copyright notices in the Software

When modifications to the Software are released under this license, a non-exclusive royalty-free right is granted to the initial developer of the Software to distribute your modification in future versions of the Software provided such versions remain available under these terms in addition to any other license(s) of the initial developer.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Brane2 ::

kar se supporta tice. Recimo da nabavim licenco za QT4 in ta velja za denimo QT4.01. Leto supporta mi potece in ga ne podaljsam. Pac razvijam na tem kar imam.

Prodam program stranki, nakar se ta na njeni masini zlinka s QTjem 4.31, ker je pac njena mashina up_to_date.

Ali s tem krsim licenco ?

noraguta ::

da. ampak če ti razvijaz z 4.01 je ne boš linkal z 4.3.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Brane2 ::

A ni to stvar ldd-ja in symlinkov v libraryjih ter versioninga na strankini mashini ?

Moj program, ki je pri meni sicer zlinkan na 4.01 v bistvu zahteva od lddja dostop do libraryja z nekim simbolom.

Ldd ga najde in zlinka. Kako naj jaz VEM, da se bo stvar zlinkala ravno z 4.31 ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

noraguta ::

precej verjetno bo potem seg faultala ;~P.
ni lahko imaš več različnih verzij ene knjiznice gor na masini. razlicne verzije niso vedno povsem kompatibilne.


dobro vglevnem vedno lahko linkaš direkt. nekaj placa gre na disku samo nio panike. Dll hell ostaja.

aja še odgovor na tvoje vprašanje. distribuiraš še kniznico.
jah je to znan problem , zanan iz windowsow ampak to je svet komercialnega swja, kjer se ne recompilera vse se enkrat.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

CCfly ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CCfly ()

Brane2 ::

Ce sem prav razumel, ga potem staticno zlinkam s svojo kniznico med prevajanjem?

Kaj pace pisem sicer Open Source zadevo, ki jo pa mislim prodajat ? :D

Recimo softver za EPROM programator. Softver je sicer open source ampak hardver pa ne.

Mi lahko kdo rece, da se svercam pod GPL ?

Poleg tega, ker bi se tak primer skompajlal na ciljnem stroju, bi tam tezko vplival tocno na to, na katero knjiznico se bo stvar vezala.

Mogoce sem prej navedel napacen primer. Recimo, da imam licencirano 4.0.1 , na ciljni masini se pa stvar zlinka na verzijo 4.0.5 . Ker je med njima razlika v minorni podverziji, bi ldd verjetno lahko sklepal (ce so symlinki taki) da mirno lahko linka z 4.0.6 ...

noraguta ::

seveda ce je sw free lahko zadevo ponudiš kot open source.
je pač free candy zraven hw-ja.

Mogoce sem prej navedel napacen primer. Recimo, da imam licencirano 4.0.1 , na ciljni masini se pa stvar zlinka na verzijo 4.0.5 . Ker je med njima razlika v minorni podverziji, bi ldd verjetno lahko sklepal (ce so symlinki taki) da mirno lahko linka z 4.0.6 ...

ja to bi najbrž šlo. čeprav še vedno moraš potem pazit na glibc.
(ni related sicer to z qt-jem ampak around , kaj se ti vse lahko pripeti)
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Brane2 ::

CCFLy:


To zanimivost poznam a pri nas njena racunica ne vzdrzi.
Kateri nas "reasonable" developer ima $6000+ na mesec ?
Polef tega, bistvo kapitalizma je raziskovanje vseh moznosti, ne samo najbolj popularne.
Tako je koneckkoncev nastal tudi Trolltech.

Povsem mi je jasna njegova uporabnost in nimam nic proti temu.

A jaz nisem profi developer in ne morem vlagat v razvojni softver toliko kot vlagam v racunalnisko opremo in denimo DTP softver. Jasno, ker kruh trenutno prinasajo druge stvari, moje programiranje pa niti belica.

To se ne pomeni, da so vsi amaterji cepci in da je bog ustvaril prostor samo za profije.

Pac, rad bi videl se druge resitve, preden stisnem zobe in skesiram za QT licenco denar, za katerega bi dobil ze kak rabljen avtomobilcek, nato pa izpljunem poo moznosti vsako leto 100 kSIT za "maintennance".

noraguta ::

Brane poglej wx kakor ti je swtoval.
je povsem spodobna knjiznica. pa celo cross platform.
je sicer slabša od qt je pa zastojn. še vedno lahko uporabljaš kde. pišeš pa pač v kaki drugi knjiznici. za osnovno povezljivost se pa ni vrak tudi najde kakšna pot. če ni danes bo pa čez pol leta ko jo boš rabil.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Gandalfar ::


Recimo softver za EPROM programator. Softver je sicer open source ampak hardver pa ne.

Mi lahko kdo rece, da se svercam pod GPL ?


Pomojem bi slo skoz. Naceloma je tudi driver za delo z disketnikom open-source disketnik pa ne :)

noraguta ::

Gandalfar upajmo da bo tako ostalo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Brane2 ::

Gandalfar:

To bi morall bit en helluwa_complex driver za disketnik, da bi se linkal na QT library :D ;)

Hocem rec, tam itak ni problem, ker je ta driver del kernela, ki je ce se ne motim, pod LGPL.

Sicer pa je bila tudi tam cela stala okrog licenc driverjev, ce se ne motim.

Gandalfar ::

tm je druga fora z firmwari. Kernel ni LGPL ampak je GPL.

Kako deluje ta EEPROM programator? Tvoja aplikacija dostopa do enga kernel modula, ki potem pise po cipu?

Brane2 ::

Tako nekako. S tem da se ne vem, ali bo modul custom made ali pa kar obstojeci standardni modul.

Gandalfar ::

Potem pa ne vidim razloga zakaj tvoja aplikacija ne bi mogla biti GPL.

btw: ti nekaj taksnega delas?

Brane2 ::

Ja, nekaj takesnega sem imel v mislih. Vendar z bistveo manj plebejskim hardverom in bolj v domeni performans komercialnih resitev.

Nisem se se odlocil, ali bi bil tudi hardware "open" in ce, v kaksni meri ali celo popolnoma.

Saj ce je source open, potem si lahko v hardverskem delu vsk zmisli svojo resitev, ce mu moja ne ustreza...

jype ::

Ja, se opravicujem da sem tam tako vzkipel in je bilo videti, da nadiram ljudi.

Takole je: ce je tvoja aplikacija GPL, potem ne rabis nikomur placat nic. Tudi ce razvijas komercialno aplikacijo, pa je ne mislis distribuirat (licenca se nanasa samo na distribuiranje programa, ki ga razvijes nad Qt), potem ne rabis nikomur placat nic. Seveda je rahlo brezveze razvit komercialni program zase, ampak to je samo primer.

Qt lahko forkas, ker GPL to moznost zahteva. Ja, res copyright vedno ostane Trolltechu, a pod licenco GPL imas ti tudi delno in omejeno pravico distribuirat in popravljat verzijo, ki je bila zascitena z GPL, ce se seveda drzis pravil GPL (omogocit moras vsem, ki jim das svoj program, da dobijo tudi izvorno kodo in ne smes jim odvzet nobene pravice, ki jo dodeli GPL).

To je zelo smiselno tako za Trolltech kot za skupnost ljudi ki ustvarjajo prosto programsko opremo, saj imajo oboji ocitno korist od tega. Jasno pa je tudi, da win32 verzija nekaj stane v vsakem primeru, saj tako razvoj za win32 stane (licence za windows za developerje) in tudi ti si moral microsoftu ze placat licence, da lahko to pocnes, zakaj pa potem nebi se Trolltechu. Programska oprema za windows pac ne more biti toliko free kot je lahko za free (as in free speech) operacijske sisteme.

Vem, da si vprasal kako se izognes dependencyju na Qt. Jaz sem se za toolkit odlocal leto in pol nazaj in ugotovil, da je Qt GPL tako kot vse druge knjiznice, ki so jih omenili (wx, gtk in se nekaj manj znanih). Qt je bloated (OGROMNO reci zna) in je hkrati vidno hitrejsi od vseh drugih (ja, res). Druga super lastnost Qt je seveda to da ga lahko klicem enakovredno iz C++ in Pythona, v Pythonu pa lahko delam RAD za vse platforme, ki jih Python in Qt podpirata (veliko unixov/X11, win32, MacOS X). Ce kupis blackadder IDE (http://www.thekompany.com/products/blac..., ki podpira tako delo, potem dobis zastonj en Qt developer licence (s pripadajoco pravico distribuirat vse programe, ki jih napises, tudi pod non-free licenco).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[c++] osnovna težava z mysql api

Oddelek: Programiranje
221995 (1634) SasoS
»

Projekt GNOME praznuje 10. obletnico (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
599223 (7587) 'FireSTORM'
»

KDE 4

Oddelek: Programska oprema
211689 (1184) jype
»

QT v4.0.0

Oddelek: Programiranje
141415 (1126) snow
»

Nero za Linux! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
777775 (6323) BigWhale

Več podobnih tem