»

Črv Dridex začel širiti čist protivirusni program

Slo-Tech - Dridex je znan črv, ki okuži računalnike ob odprtju elektronskega sporočila, potem pa zbira prijavne podatke za dostop do različnih spletnih storitev ter zlorablja okužene računalnike za pošiljanje spama ter izvajanje koordiniranih napadov DDoS. Razsaja od predlanskega novembra, policija je že aretirala moldavskega državljana, črv pa je vmes povzročil več milijonov dolarjev škode. Zanimivo je, da Dridex ne uporablja nobene znane ranljivosti, temveč se zanaša na uporabnika, da bo odprl okužen dokument in dopustil izvajanje makrojev.

Ta teden pa se je zgodil zanimiv zasuk dogodkov, saj je Dridex prek svojih nadzornih strežnikov začel širiti čisto kopijo brezplačnega protivirusnega programa Avira. Kot je potrdil proizvajalec Avire, je kopija resnično benevolentna, ni pa še čisto jasno, zakaj se je to...

10 komentarjev

Novejše distribucije Linuxa načeloma hitrejše od starih

Phoronix - Pri nekaterih operacijskih sistemih je svoj čas veljalo, da so na enaki strojni opremi z vsako verzijo počasnejši, ker se povečajo strojne zahteve. Ali in kako to drži za najbolj priljubljeno Linuxovo distribucijo Ubuntu so si pogledali na Phoronixu in ugotovili, da tudi na ne najnovejši strojni opremi novejše verzije tečejo hitreje, kar je zlasti posledica bolj dodelanih gonilnikov.

Šlo je za starejši računalnik z dvema procesorjema AMD Opteron 2384, 16 GB pomnilnika, 120 GB SSD-jem in grafično kartico Radeon HD 5830. Na njem so preizkusili vse verzije Ubuntuja z dolgoročno podporo (LTS), torej Ubuntu 6.06, 8.04, 10.04, 12.04 in 14.04, medtem ko 16.04 še ni izšla in so zato uporabili...

25 komentarjev

Intel: prihodnost so počasnejši in varčnejši čipi

Slo-Tech - Odkar je Intelov soustanovitelj Gordon Moore pred pol stoletja bistroumno ugotovil, da na enaki površini vsaki dve leti dobimo dvakrat več tranzistorjev, kar z drugimi besedami predstavlja eksponentno povečevanje računsko moči glede na ceno in potratnost, smo se kar razvadili. Inženirji so vsako leto predstavljali nove, boljše, hitrejše čipe, vsakih nekaj let pa so proizvodni postopek prestavili na manjšo litografijo. Fiziki v zadnjem času opozarjajo, da trkamo na skrajne fizikalne meje mogočega, ko gre za zmanjševanje litografije, kjer je fundamentalna omejitev velikost atomov. Če želimo slediti Moorovemu zakonu, pričakujemo preboj z novimi tehnologijami, kot so spintronika, tranzistorji na tunelski efekt ipd. Kaj pa če bo prihodnost drugačna?

Intelov podpredsednik in vodja oddelka za tehnologijo in proizvodnjo William...

91 komentarjev