»

Imajo slušalke z odpravljanjem šuma tudi temno stran?

Slo-Tech - Slušalke z odpravljanjem šuma so v zadnjih letih postale izjemno popularne, saj omogočajo bolj zbrano in umirjeno poslušanje vsebin tudi v hrupnih okoljih, denimo na javnem prevozu. Pričakovali bi, da so za sluh blagodejne, saj lahko vsebino poslušamo pri nižji jakosti. A raziskovalci preverjajo, ali imajo tudi temne plati. Tovrstne slušalke bi lahko bile povezave z motnjami v procesiranju zvokov v možganih (auditory processing disorder, APD), a dokazov še nimajo.

APD sicer ni nova motnja, jo pa po navadi diagnosticirajo že pri otrocih. Gre za težavo pri lociranju, od kod izvirajo zvoki, razumevanju govora v hrupnih okoljih in podobno. Okvarjeni del ni uho, ki je fiziološko normalno, temveč gre za motnje pri procesiranju v možganih. V zadnjem času pa se je povečalo število primerov, ki jih odkrijejo pri odraslih ljudeh, zaradi česar so raziskovalci začeli iskati novejše okoljske dejavnike. Seveda pa bi lahko več diagnosticiranih primerov pripisali tudi boljšemu poznavanju te...

21 komentarjev

Amazon bo onemogočil prenos e-knjig na računalnik

Slo-Tech - Amazon bo čez dva dni onemogočil prenos e-knjig na lokalni računalnik, kamor smo lahko naredili varnostno kopijo in jih potem prek USB tudi prenesli na druge naprave. Po novem te funkcije ne bo več, prav tako na Kindle knjig ne bo možno več prenašati z osebnega računalnika prek povezave USB. Z drugimi besedami: knjig, ki jih kupimo, nimamo nikoli zares v lasti.

Trenutno je knjige še možno sneti, a nas ob tem Amazon opozori, da se možnost izteka. Po novem bo namreč deljenje možno le prek povezave Wi-Fi, če bodo naprave na istem omrežju. Možno bo prenesti knjige neposredno s Kindle Stora prek povezave Wi-Fi oziroma si jih poslati na Kindle.

Kdor želi na računalnik shraniti e-knjige v Amazonovem lastnem formatu AZW3, naj to stori čim prej. Žal bo to treba storiti za vsako e-knjigo posebej. Format AZW3 je z različnimi orodji, denimo Calibre, moč pretvoriti tudi v odprte in nezaščitene (brez DRM) oblike.

6 komentarjev

Nekateri fiziki skeptični do Microsoftovih trditev o novih delcih

Slo-Tech - Pred štirimi dnevi predstavljeni Microsoftov kvantni čip, ki naj bi vseboval delce Majorana, med fiziki buri duhove. Z novimi delci naj bi ustvarili topološke kubite za shranjevanje kvantnih informacij, ki je bolj odporno na motnje iz okolice, s tem pa lažje razširiti do večjih kapacitet. Čeprav je Microsoft nekaj vmesnih rezultatov objavil v Nature, dokaza za obstoj topoloških kubitov niso.

Nekateri fiziki so zato sila skeptični do navedb. Tudi raziskovalci so namreč v članku zapisali, da poizkusi ne dokazujejo obstoja kvazidelcev Majorana v nanožicah. Pred štirimi leti je Microsoftova skupina iz Delfta že trdila, da so te kvazidelce ustvarili, a so na koncu navedbe umaknili. Problem je težak in niti ni nujno rešljiv s trenutno tehnologijo. Poizkusov je bilo več, a so bili vsi neuspešni, članki pa umaknjeni.

Drugi fiziki predvsem poudarjajo, da je Microsoft razkril premalo informacij, da bi lahko trditve potrdili. Iz Microsofta sicer pravijo, da bodo vse razkrili ob svojem času,...

3 komentarji