»

GIMP praznuje 20 let

GIMP - Priljubljen odprtokodni program za urejanje slik GIMP te dni praznuje 20 let obstoja, so se pohvalili na uradni strani. Priljubljenosti velikih zaprtokodnih projektov, kot je na primer Photoshop, ni in nikoli ne bo dosegel, a tudi GIMP ima zvesto bazo zadovoljnih uporabnikov.

GIMP, ki je sprva pomenil General Image Manipulation Program, kasneje pa je prva beseda postala GNU, sta pred dvajsetimi leti začela pisati Peter Mattis in Kimball Spencer, ki sta se na Berkeleyju udeležila poletne šole za dijake. Junija sta se zares lotila razvoja in 21. novembra 1995 je Mattis s kratkim sporočilom predstavil prvo javno dostopno beta verzijo GIMP-a za Linux 1.2.13, Solaris 2.4, HPUX 9.05 in SGI IRIX. Do verzije 1.0 je prilezel junija 1998, a je bil uporaben že dosti prej. Trenutno je aktualna verzija GIMP 2.8.16.

Kot vsi odprtokodni projekti, ima tudi GIMP svojo bero težav, ki...

38 komentarjev

Nova verzija Windows 10 onesposobila šifriranje

Neowin - Ta mesec je Microsoft izdal prvi večji paket popravkov za nov operacijski sistem Windows 10, ki opravlja enako funkcijo kot servisni paketi v prejšnjih izdajah. Običajno je prvi paket popravkov zelo pomemben, saj se številne organizacije in posamezniki šele tedaj odločijo za nadgradnjo, ker predvidevajo, da so vsaj največji hrošči zakrpani. To pot je Microsoft nekoliko zavozil, saj nadgradnja onemogoči sistem BitLocker, ki je namenjen šifriranju podatkov v Windows 10.

Kdor namesti najnovejšo verzijo Windows 10 Build 10586 in poizkusi vključiti BitLocker, ga pričaka sporočilo, da se tega ne da storiti zaradi "napačnega parametra". Če je bil BitLocker vključen že pred nadgradnjo, ostane vključen, a se ga ob morebitni izključitvi ne da ponovno vključiti. Napaka...

99 komentarjev

Sumljiv Dellov certifikat na Dellovih računalnikih

Slo-Tech - Kot kaže, ima tudi Dell podoben problem z nezaželeno programsko opremo na svojih prenosnikih, kot je bil fiasko s Superfishem, ki si ga je privoščil Lenovo. Ameriški programer Joe Nord je na svojem novem prenosniku Dell Inspiron 5000, ki ga je kupil oktobra letos, odkril vrhovni certifikat eDellRoot (root certificate), ki je označen kot zaupanja vreden overitelj (CA). Poteče šele konec leta 2039 in je označen kot certifikat, ki se lahko uporablja za vse namene, torej podpisovanje vsega; in to ni običajno. Najbolj zaskrbljujoče pa je, da je na računalniku nameščen tudi zasebni ključ, ki ustreza temu certifikatu. Sicer ga uradno ni mogoče izvoziti (označen je kot non-exportable), a to seveda ne pomeni, da do njega ni moč priti.

Uporabniki na redditu ugotavljajo, da imajo tudi...

9 komentarjev