»

HP resnično toži Oracle zaradi opustitve podpore za Itanium

vir: ZDNet
Ars Technica - Hewlett-Packard je po ostrem pismu, ki so ga Oraclu zaradi opustitve podpore za procesorje Itanium poslali prejšnji teden, svoj odziv še stopnjeval. Uresničili so napoved in vložili so tožbo zoper Oracle, saj naj bi bila prekinitev razvoja programske opreme za platforme Itanium kršitev pogodbenih obveznosti.

HP se je za tožbo odločil, ker se Oracle sploh ni odzval na poziv iz prejšnjega tedna. To je Oracle vzpodbudilo, da so se urno odzvali na včeraj vloženo tožbo. Zapisali so, da se Intel že dlje časa pripravlja na ukinitev platforme Itanium (uradno Intel to zanika), kar je bojda poznano tudi HP-ju. Zato naj bi bil HP septembra lani od Oracla zahteval podpis pogodbe o dolgoročni podpori platforme, ki je Oracle po lastnih navedbah ni podpisal. Šele pol leta pozneje so...

21 komentarjev

IBM praznuje 100 let

Slo-Tech - Običajno omenjamo številke 10, 20 ali tam nekje do 50, ko pišemo o okroglih obletnicah igralcev na trgu računalnikov. Toda IBM ni običajno podjetje, zato ni presenetljivo, da praznuje 100. obletnico obstoja. Štiri podjetja - Tabulating Machine Company, International Time Recording Company, Computing Scale Corporation in Bundy Manufacturing Company - so se 16. junija 1911 združila v novo podjetje z imenom CTR (Computing Tabulating Recording Company), ki je odtlej pa do danes nepretrgano poslovalo. Vmes so se še leta 1924 preimenovali v International Business Machines in pod tem imenom ali pa akronimom IBM jih poznamo še danes.

Predhodniki IBM-a so poslovali že od 80. letih 19. stoletja, saj so se šele pozneje povezali v CTR (IBM). Ta je...

20 komentarjev

Računalniška anonimna valuta bitcoin ima enake tegobe kot realne valute

Slo-Tech - Marca smo prvikrat pisali o alternativni valuti bitcoin, ki si jo je leta 2009 zamislil Japonec Satoshi Nakamoto. Valute ne uravnava nobena centralna banka, ampak je njeno upravljanje popolnoma decentralizirano v omrežje P2P. Uporabnik z namestitvijo odjemalca dobi številko svojega računa, na in s katerega lahko potem nakazuje zneske. Emisija valute se vrši z izračunavanjem matematične zgoščevalne funkcije (hash), količina pa je navzgor omejena na 21 milijonov enot.

Valuta je privlačna predvsem zato, ker je neodvisna (osnova je kriptografija, zato so transakcije neizpodbojne), ker je popolnoma anonimna (vse transakcije so javno vidne, a so vsi računi anonimni) in ker je njen denarni agregat strogo omejen (denarja ne morete po mili volji tiskati). Od marca se je z...

119 komentarjev