»

Temu pod lupo Evropske komisije

Slo-Tech - Evropska komisija bo pobliže pogledala spletno trgovino Temu, ki je od majske odločitve zelo veliko spletišče (VLOP) in posebni zavezanec po aktu o digitalnih storitvah (DSA). Oznaka VLOP ji nalaga stroge obveznosti po DSA, ki jih po mnenju Komisije platforma morda ne izpolnjuje v celoti.

Preiskava, ki se je začela, bo ugotovila, ali so sumi o kršitvah utemeljeni. Če jih bo Komisija prepoznala, grozi upravljavcu platforme Pinduoduo globa v višini do šestih odstotkov globalnih letnih prihodkov. A do tja je še dolga pot. Komisija se je osredotočila na štiri področja, kjer je delovanja Temuja lahko problematično.

Platforma uporablja algoritme in zasnovo, ki za uporabnike predstavljajo tveganje za zasvojenost. To bi lahko imelo negativne posledice za duševno in fizično zdravje uporabnikov, zato je nujna presoja tovrstnih vplivov in sprejetje ukrepov za preprečitev negativnih posledic. S tem je povezano tudi oglaševanje v obliki priporočanja izdelkov, ki poteka algoritemsko na podlagi...

150 komentarjev

Microsoft spet preložil Recall

Slo-Tech - Microsoft ne uspe izdati - po lastnih besedah - prihodnosti domačega računalništva, torej funkcije Recall. Ko so jo predstavili junija letos, uporabniki in strokovnjaki nad invazivnostjo in pomanjkanjem varovalk niso bili navdušeni, zato so jo preložili. Sprva bi moral Recall zamuditi le nekaj tednov, nato je bil prestavljen v oktobrsko posodobitev Windows 11 24H2, sedaj pa se je odmaknil v december.

Prvotni pomisleki javnosti so bili razumljivi, saj je Microsoft predvideval redno beleženje vseh vnosov in zaslonskih slik, ki bi se shranjevali. Umetna inteligenca bi nato iz teh podatkov odgovarjala na vsa uporabnikova vprašanja, kar se v teoriji sliši zelo uporabno. A v praksi gre za poseg v zasebnost, ki mora biti strogo odmerjen in nadzorovan. Microsoft je zato kmalu stopil korak nazaj in obljubil, da se ti podatki ne bodo pošiljali nikamor v oblak in da bodo šifrirani. Dostop do baze SQLite s podatki bi bil mogoč le prek aventikacije s sistemom Hello.

Oktobra smo čakali Recall...

5 komentarjev

OpenAI v ChatGPT dodal iskanje po spletu

Slo-Tech - Konec oktobra je OpenAI svoji umetni inteligenci ChatGPT dodal težko pričakovano funkcijo, kjer ga je konkurenca v resnici prehitela. ChatGPT je postal tudi iskalnik po spletu, torej po spletnih straneh v realnem času. Za zdaj je novost na voljo le za naročnike plačljive različice, v prihodnosti pa naj bi jo dobili tudi institucionalni uporabniki (vzgoja in izobraževanje) ter domači uporabniki brezplačne inačice.

Marsikdo je že doslej uporabljal ChatGPT kot iskalnik informacij, četudi je tovrstna raba tvegana zaradi halucinacij. A umetna inteligenca lahko deluje tudi kot iskalnik, če jo prisilimo v uporabo ažurnih virov ter v njihovo citiranje. Microsoftov Copilot to že zna, takisto se uči tudi Googlov Gemini. ChatGPT pa je bil doslej omejen na znanje, ki ga je osvojil do začetka urjenja - torej trenutno 2023.

OpenAI bi lahko funkcijo zagnal kot ločeno storitev, a jo je namesto tega integriral v obstoječi ChatGPT. Filozofija podjetja pravi, da je uporabnikom prijazneje nuditi vse...

3 komentarji