AnandTech - Kot po napovedih je NVIDIA na tiho predstavila osveženega GeForce GTX Titan Black. V skladu z napovedmi s konca januarja presenečenj ni, v primeru črne izdaje gre za polno zmogljivo jedro GK110 z 2880 senčilniki, ki tečejo pri 889 MHz ter se lahko sami navijejo do 980 MHz (ti dve frekvenci pri z vidika jedra enakovrednem GTX 780 Ti znašata 875 in 928 MHz). Pomnilnika je seveda 6 GB, ki teče pri polnih 7 GHz, kolikor zmorejo čipi. Seveda je, kot smo vajeni s prvega, lanskega Titana, čip zmogljiv polne dvojne natančnosti pri operacijah s plavajočo vejico, ki znaša 1/3 zmogljivosti pri običajni, enojni natančnosti. Preostali GeForci z jedrom GK110 zmorejo vsega 1/24 zmogljivosti enojne natančnosti, ko opravljamo matematične operacije nad števili v 64 bitnem zapisu. Vse to GTX Titan Black naredi najhitrejšo kartico tako za preračune (kjer ima verjetno najvišje razmerje med zmogljivostjo in ceno) kot za igre, medtem ko je bila za slednje GTX 780 Ti nekoliko hitrejša od prejšnjega Titana.
Kartica je sicer popolnoma identična prvi izdaji Titana, le da so hladilna rebra, ki jih je mogoče videti skozi okno na ohišju hladilnika, tokrat eloksirana v črno. Cena je prav tako enaka, v ZDA znaša 999 dolarjev, dobavljivost pa naj bi bila omejena, saj gre najverjetneje za čiščenje zalog čipov GK110, preden NVIDIA predstavi zmogljivejše čipe iz družine Maxwell. Ker gre za tiho predstavitev, so komaj zdaj velike novičarske strani dobile svoje testne primerke, torej testi sledijo šele čez nekaj dni. Obenem ni bilo slišati še ničesar novega o GeForce GTX 790, o kateri se je prav tako govorilo v januarju in ki naj bi jo videli v marcu.
Seveda so ga proizvajali. Vendar ga niso uporabili polno odklenjenega v Titan verziji. Razlika med 780ti in Titan Black je polno odklenjena zmogljivost double-precision, 780ti že ima 2880 senčilnikov. Prav tako je za profi trg nek kepler based čip GK180GL (quadro K6000), ki je po specifikacijah praktično identičen (in se predvideva da tudi po arhitekturi), čeprav nvidia tega nikoli ni potrdila.
če prav razumem, je bil tak čip že 2 leti nazaj zasnovan, vendar ga niso proizvajali
Bolj leto pa pol, prve GK110 Tesle se je dalo kupiti jeseni 2012, potem je lanskega februarja prišel Titan, nekaj kasneje pa pač še GTX 780.
Jasno, da so bili najprej na voljo nepopolni čipi, ker jih je bilo premalo polno delujočih. Čip je pač ogromen, proizvodni proces pa tudi ni 100%. Na začetku so verjetno vsak polno delujoč čip shranili, ker je bil sprva uporabljen jasno na Teslah (mislim da K40X, prva z GK110 je bila pa K20X, nekaj v tej smeri). Zdaj jih imajo dovolj (preveč) in na račun smo prišli še gamerji (ko se Tesle prodajajo za par k € po kosu, GTX 780 pa za 500 €, ti je jasno, kam bodo najprej dali najboljše čipe ;).
Dvomim, da bo veliko hard core gamerjev kupilo Titana, ker itak niso namenjeni gamingu. Bolj Home/Hobby "paralelni (ko)procesor" za aplikacije.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
Seveda so, če gejmaš na 30+, po možnosti kar na 4k monitorju. V tem primeru prednost pred 780 GTX je. Sploh če naviješ detajle. Morda ne toliko pri eni grafi kot pri parjenju v SLI, kjer je GTX 780 res malce boga (vse kartice imajo enako vsebino pomnilnika, torej se ta ne sešteva - v tem primeru pri moči GPU-jev 6 GB pride še kako prav).
EDIT: če pogledaš TechBeatsov link vidiš, da se hudo moti. 5 FPS razlike na 5760 med Titan Black in 780 Ti lahko pride le in samo iz razlike v pomnilniku. S tem da je pohitritev kar 20 %. Ja, FPSji so še vedno nizki, ampak 20 % je 20 %.
Aja, seveda vse to velja za primere, ko ti manjka pomnilnika. Če tudi na 10k porabiš samo 2 GB, ti Titan black ne bo pomagal. Je pa bistveno lažje priti do meje pomnilnika na 4k in precej AA-ja, kot na 1080p. Ko govorimo o 6 GB le-tega jasno.
Jaz osebno raje kupim 2 custom cooled R9-290 pa še zmeraj prišparam na denarju, 4Gb rama je več kot dovolj (tudi na eyefinity) in 2x več compute power..
glede na to, da ima podobne performanse kot 780 (ti), lahko iz tega sklepas, da je za poseben namen. nv je itak ze veckrat izdala take omejene razlicice kartic. isto kot je bil tisti asus mars al kaj je ze, preden je prisel 7990 ven (cena je bila >2x 7970 se mi zdi).
Jaz osebno raje kupim 2 custom cooled R9-290 pa še zmeraj prišparam na denarju, 4Gb rama je več kot dovolj (tudi na eyefinity) in 2x več compute power..
Če je podajanje dejstev branjenje, so be it.
2x 290(X) je seveda zelo kul opcija, če imaš kišto za to. Če bi pa recimo želel imeti 4k gaming mašino v ITX formatu (sadomazo, ja, ampak zakaj ne, če lahko?), je pa Titan najboljša izbira. Še vedno je hitrejši od R9 290(X). Pa kdor gejma ponavadi ne dela nekih hudih compute zadev oz. presek gejmerjev in computerjev je zelo majhen. Prednost Titana je, da je za compute zelo ugoden (Tesle so dražje), je pa tudi količinsko omejen. Pa nima ECC RAMa, kar bo koga morda motilo.
2 titan black so spravili na pcb oziroma v 384w TDP kar je svojevrsten dosežek, vendar za gromozansko ceno, naj bi sicer bila grafična za svoj market target vredna tega http://www.pcper.com/news/Graphics-Card...