Heise - Pravkar je izšla nova različica distribucije Linuxa Ubuntu, ki dnevu izida primerno nosi oznako inačice 10.10 in ima kodno ime Maverick Meerkat. Ubuntu in Canonical se še vedno držita šestmesečnega cikla izidov, pri čemer je vsaka verzija polno podprta vsaj 18 mesecev. Predhodna verzija 10.04 je imela oznako LTS (long-term support), kar pomeni, da bo podprta dvakrat dlje, medtem ko je najnovejši Ubuntu 10.10 spet klasičen in kot tak nosi zagotovljeno podporo za 18 mesecev.
Nova verzija ima Linuxovo jedro različice 2.6.35 in grafično okolje GNOME 2.32.0. Pri sveži namestitvi opazimo nekoliko poenostavljen postopek in podporo datotečnemu sistemu Btrfs.
Dodana je nova Ubuntu Font kot privzeta pisava in Software Center, ki sedaj vsebuje kategoriji Priporočamo (Featured) in Kaj je novega (What's new). Shotwell je nadomestil dosedanji F-Spot, e-poštni odjemalec Evolution je prilezel do verzije 2.30.2, Firefox do 3.6.10, odjemalec za BitTorrent Transmission do 2.04 in OpenOffice do 3.2.1.
Pomembna novost je verzija Ubuntu Netbook Edition, ki je namenjena uporabi na netbookih. Zaradi tega je prilagojena na manjše zaslone, mobilnost in podpira vnos prek na dotik občutljivih zaslonov in z gestami.
Hehe, pa so se res držali datuma. Ubuntu 10.10 smo dobili 10.10.2010!
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...
Imam verzijo 9.04. V update managerju mi piše, da je na voljo 10.04. A moram najprej na to verzijo updejtat, pa potem na najnovejšo? Ali pa je treba še malo počakat, da dajo 10.10 gor?
Če nimaš preveč podatkov potem naredi "clean install" z USB ključa z 10.10, ker nagradnja traja dlje kot nova namestitev in ja verjetno boš delal dvojni "update" kar ne priporočam....
Mah še vedno niso popravili večina bugov,kaj mi potem hasne update... Recimo bluetooth isklopim,resertiram je nazaj vklopljen.. Računalniki z dvema grafičnima karticama(prenosnik) kurijo tolko baterije da glava boli, 50% manjša zmoglivost kot na Win.. Vglavnem nisem nič kaj preveč zadovoljen.
Podpis... Kar me moti pri Ubuntuju je to, da se preveč obremenjujejo z menjavo programja & nekimi manj pomembnimi stvarmi kot npr. pisava. Raje bi popravili napake, ga naredili manj požrešnega. Res pa je, da Linuxu na splošno težko uspe, ker je večina programja pisana za Windows in potem ostane Ubuntu še samo tistim, ki jim je največja potreba Office.
potem ostane Ubuntu še samo tistim, ki jim je največja potreba Office.
Domnevam da Ubuntu enačiš z Linux-om. Torej... ostane Linux vsem tistim ki nimajo potrebe po raznih specifičnih programih ki tečejo le na Windows sistemh - torej veliki večini navadnih smrtnikov?
a komponente se same uspešno upeljejo? ker nazadnje nisem uspel usposobit šoferja za grafo, pa sem obupal...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
Kako se ga izbriše? Sem si ga dal gor ke rmi je preizkus bil dober a mi potem ko sem ga inštaliral ni bil. Zdaj imam win7 in ubuntu pa bi rad ubuntu izbrisal pa ne vem kako.
Koliko je meni znano moraš met dvd od windowsov, kjer preko CMD potem preko ukaza bootrec /rebuildbcd popraviš bootrec. LP Potem lahko varno zbrišeš particijo od linux-a. PS: malo preberi po netu kako in kaj. LP
Pa windows boot loader predčasno "popravi. Ker verjetno imaš Grub2 nameščen kot boot loader. Če nisi na primer uporabil Wubi. Za te stiranje pa drugič uporabi LiveCD (LiveUSB), ki pusti trdi disk pri miru.
Drugače pa pisava bo odslej privzeto Ubuntu, ker je mi všeč. Vizualne spremembe GUI so mi všeč, programsko središče je odlično. Tako kot v 10.04 mi tudi tukaj zaenkrat deluje vse brez težav. Najnovejši programi, kar iz programskega središča in ne preko PPA virov ali ročnega nameščanja so spet dodaten plus. Zaenkrat zadovoljen uporabnik Maverick Meerkat. Če bo par dni vse programje in sam OS deloval brezhibno. Bo verjetno nadomestil 10.04 kot "primarni" OS ki ga uporabljam. Bomo videli. Tako ali tako na drugem razdelku še nekaj časa lahko mirne duše ostane 10.04!
Kako se ga izbriše? Sem si ga dal gor ke rmi je preizkus bil dober a mi potem ko sem ga inštaliral ni bil. Zdaj imam win7 in ubuntu pa bi rad ubuntu izbrisal pa ne vem kako.
Drugič raje sprobaj Wubi, vse funkcije razen hibernacije, ob uninstalu komplet izgine mapa, trdi disk pa vseskozi ostane nedotaknjen, razen tistih zasedenih nekaj GB ki jih potem spet pridobiš nazaj.
Že nekaj časa me mika, da bi namestil ubuntu, vendar nisem prepričan, ker do zdaj sem vedno uporabljal Windowse
Popolnoma nič na računalniku ne bo spremenil LiveCD (LiveUSB).
Kot je rekel Relanium dokaj enostavna opcija je tudi Wubi. Ampak tukaj že gre za namestitev na trdi disk. Ki pa je po uporabnosti in zmogljivosti praktično na enaki ravni kot klasična inštalacija na razdelek trdega diska. Vse skupaj je "omejeno" v eno "datoteko". In ne namesti se Grub2. Ampak ostane Windows boot loader z dodanim vnosom za Ubuntu. Tukaj pa teoretično lahko pride do težave, da se Grub2 ob kakšni nadgradnji namesti (če to potrdiš) v MBR. In je na to potreban obnova Windows boot loaderja.
Najprej uporabi LiveCD. Razlika je pa ta, da se vse kar boš počel z klasičnim LiveCD (LiveUSB) po tem ko boš ugasnil računalnik "izniči. Pri Wubi pa tako kot pri klasični namestitvi na računalnik - ostane.
Uporabljaš tisto kaj ti paše. Povprečen uporabnik torej najverjetneje Programsko središče Ubuntu.
Aja, se da Live USB naredit, a na že obstoječega?
Torej imam že GRUB na USB-ju in nočem, da prepiše stare zadeve (vključno z Ubuntu 10.04).
Live USB in namestitev na USB ni enako. Če misliš da imaš že nameščen 10.04 na USB ključ. In si ob namestitivi pod advanced v 10.04 nastavil, da se Grub2 namesti na USB ključ. Potem lahko na ta USB ključ verjetno namestiš tudi 10.10. Rabiš pa na tem USB ključu seveda za 10.10 lasten razdelek. Če si to mislil. Res pa je da še tega nisem nikoli počel. 2 x različen Ubuntu + Grub2 na isti ključek.
Glede retoričnega vprašanja o GUI front-endu za upravljanje s paketi pa spet ne vem kaj misliš. Jaz sem to brez težav uporabljal že pred Ubuntu različica 10.10. In enako je v Ubuntu različica 10.10. Glede tega pa če gre narediti "multiboot" LiveUSB. Verjetno gre. Ampak ne vem če to omogoča kakšen "auto maker" namenski program za izdelavo LiveUSB. Moraš najverjetneje to narediti ročno in seveda vedeti kaj počneš. Če že hočeš na to pot.
Ajs, vse imam tak, kot sem napisal. Res. Sem eden od tistih, ki resnico govorijo.
In ker sem očitno jaz največji Ubuntu fan v tej temi, odgovarjam na svoje vprašanja: Ne, ne gre več kot en Linux na USB ključek. Piše tule: http://www.pendrivelinux.com/universal-...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
Ubuntu 10.10. je uradno izšel danes 10.10.10 točno ob 10:10:10. Za tiste, ki ne veste kaj je Ubuntu 10.10, preberite Štoparski vodnik po galaksiji. V njem boste našli ta odgovor in odgovor o sploh vsem. Ki je 42. 42 pa se v računalniškem (binarnem) jeziku zapiše kot 101010.
Kaj torej je Ubuntu? Ubuntu je vse. Je odgovor na vsa vprašanja, je rešitev vseh problemov. Je zadnje, končno in dokončno.
OK, mal se zaebavam, ampak izpadlo pa je kul, ane? :-)
In ker sem očitno jaz največji Ubuntu fan v tej temi, odgovarjam na svoje vprašanja: Ne, ne gre več kot en Linux na USB ključek. Piše tule: http://www.pendrivelinux.com/universal-...
V Kiberpipi smo se odločili, da ostanemo na 10.04 LTS. Bom poročal, kako bo z podporo za 10.04 LTS, ta na žalost pri 08.04 LTS porazna, repozitorij je pa neverjetno bloated (za 08.04). Pač Ubuntu drvi in drvi ter komaj lovi datume. Srečo ima, da se ostale distribucije ukvarjajo predvsem z stabilnostjo in tako posledično popravljajo tudi njegove lukje. Moral bo filozofijo malo spremeniti, ker drugače ne bo uspel na večjih sistemih. Jst ga maintainam na 10 kištah, pa zna biti kar safr. V nasljedjem tednu članek na temo maintainnanja za slo-tech.
Eh sem še enkrat naložil Ubuntu na komp in v windows sem prišel brez problema. Za izbris sem se pa odločil ker ne morem igrati iger na linux-u, morda obstaja varianta za preklapljanje med win7 in ubuntu brez da bi resetiral račualnik?
Potrebno: Obstoječi USB ključek, ki ima delujoč GRUB. Moj FS je ntfs, 99,999% pa deluje tudi MAST, errr... FAT. Če ga nimaš, potem vse skup lahko narediš po postopku opisani na download strani od Ubuntu in ne rabiš teh navodil tule.
1.) Na ključek skopirat fajl ubuntu-10.10-desktop-i386.iso (jaz sem dal v korensko mapo in temu je tudi prilagojena spodnja skripta)
Že nekaj časa me mika, da bi namestil ubuntu, vendar nisem prepričan, ker do zdaj sem vedno uporabljal Windowse
Če se z ubuntujem srečuješ prvič. Pojdi kar z Wubijem čez, ne boš naredil prav nič škode Windowsu. V bistvu ti naredi en navidezen disk na c: disku. Pol pa, ko se ga naveličaš, ga enostavno odstraniš v Windowsu Add/Remove Ubuntu.
Inštaliranje z DVD-ROMA je pa moraš bit majstr za tak podvig. Tu moraš pa particije narest, pa ext4 na eno particijo, pa swap na tretjo particjo itd.