TechCrunch - Storitev OpenDNS je na spletu že pet let, a jo poznajo večidel skrbniki računalniških sistemov in bolj razgledani uporabniki. Gre za prost sistem domenskih imen (angl. Domain Name System), ki ga lahko uporabi vsakdo. Najpogosteje po njem poseže, kdor je nezadovoljen z DNS-ji svojega ponudnika dostopa do interneta ali pa si zgolj želi dodatnih funkcij, ki jih OpenDNS ponuja. Med njimi so omejevanje dostopa do določenih strani (npr. za filtriranje pornografije), urejanje lastnih bližnjic, opozarjanje pred prevarantskimi stranmi, popravljanje zatipkanih naslovov ipd. Stran se financira iz reklam na naslovni strani, ki jo DNS-strežnik vrne ob iskanju neobstoječe strani.
(Pozorni bralci se tu lahko spomnijo, da je podobne ideje imel tudi VeriSign, a je zadeva padla v vodo po vsesplošnem ogorčenju. Bistvena razlika je namreč, da bi VeriSignova rešitev avtomatično zajela cel internet, medtem ko je uporaba OpenDNS prostovoljna.)
Te dni so v OpenDNS objavili, da njihov promet dosega rekordne vrednosti. Dnevno njihovi strežniki odgovorijo na 27 milijard zahtevkov, število nanovo registriranih uporabnikov pa se je posedmerilo. Takšen naval pripisujejo članku o storitvi, ki ga je prejšnji teden objavil The New York Times. Seveda OpenDNS ni edini javni DNS-strežnik, je pa zagotovo najbolj dodelan, saj nudi storitvi, ki jih za zdaj Googlov in Symantecov ne. Nastavitev novih DNS-strežnikov je enostavno opravilo, ki ga lahko izvedemo na vsakem računalniku ali na zunanjem usmerjevalniku za celotno omrežje.
Od vseh DNS strežnikov, ki sem jih testiral, so bili najhitrejši ARNES-ovi (OpenDNS je npr. bil počasnejši od Googlovega). V Ubuntuju uporabljam poleg tega še pdns_recursor, ki še dodatno pohitri zadeve. To, skupaj s Crome brskalnikom in internet dobesedno strelja. ARNES je zakon. Če se ga nastavi kot programski vir v Ubuntuju, bodo tud inštalacije potekale zlo hitro. Ima tudi NTP za sinhronizacijo ure računalnika. Same dobre reči.
Pa koliko se te številke sploh poznajo? Sem enkrat zalavfal namebench, primarni DNS strežnik (siol) je bil nevrjetno hitrejši od vseh ostalih (vsaj po številkah), po uporabi nisem čutil nobene razlike..