Ars Technica - iFixit je sploh pri navdušencih nad Applovimi izdelki precej poznana stran, saj ponavadi kot prvi naprave razstavijo, nato pa spišejo še vodiče, s pomočjo katerih lahko kar sami poservisirate svojo napravo, dele pa naročite kar prek njihove trgovine. A fantje pri iFixit so spoznali, da se ves svet ne vrti le okrog Appla. Zato so se odločili, da odprejo globalno skupnost, prek katere upajo, da bodo ponudili navodila za vzdrževanje in popravljanje praktično katerekoli naprave. S projektom Repair 2.0 odpirajo vrata prostovoljcem, ki niso zaposleni pri njih. Zaposleni so se, kot rečeno, posvečali predvsem Applovim izdelkom, a so prostovoljci v okviru programa beta od lanskega septembra že pripravili vodiče za igralne konzole, mobilne telefone, fotoaparate ter celo za zavorni sistem na enem izmed Dodgeovih avtomobilov. Po besedah Kylea Wiensa, CEO-ja iFixita, so v testnem obdobju dobili več novih vodičev, kot so jim sami prej spisali v sedmih letih. Podjetje bo še naprej služilo predvsem s prodajo rezervnih delov in orodij, a bodo ti zaenkrat omejeni na Applove izdelke in ostale elektronke napravice. Visoko kakovost vodičev bo zagotovil tudi sistem ugleda, kjer bo treba popravke v vodiču, ki jih bo naredil nekdo z nižjim ugledom od prvotnega avtorja, pred objavo potrditi. Tako upajo, da bodo sčasoma zbrali bazo kakovostnih vodičev za praktično vse naprave in stroje na svetu. V primerjavi s plačljivimi oz. med reklame zakopanimi vodiči je to odlična napoved.
Meni se tudi tole zdi super ideja. Tako poslovno, kot tudi sicer, ker je nekakšen odmik od tradicionalne potrošniške filozofije, po kateri je treba vsako pokvarjeno stran vreči stran in kupit novo.
Tako poslovno, kot tudi sicer, ker je nekakšen odmik od tradicionalne potrošniške filozofije, po kateri je treba vsako pokvarjeno stran vreči stran in kupit novo.
iFixit promovira DIY popravilo strojne opreme in ne toliko potrošništva.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.
Meni se tudi tole zdi super ideja. Tako poslovno, kot tudi sicer, ker je nekakšen odmik od tradicionalne potrošniške filozofije, po kateri je treba vsako pokvarjeno stran vreči stran in kupit novo.
To se vedno ne pomeni, da se vsako nedelujoco napravo striktno popravlja, a ne. Tudi brez takih vodicev se vselej sledi financni smiselnosti servisiranja napram nabavi nove opreme. Ce te rezervni deli stanejo vec kot nova naprava (kar nekako ni odvisno od samega vodica, a ne), stvari enostavno ne bos mogel popravit. IMO je bolj problem v tem, da imajo eni percepcijo, ces da cim je stvar 'stara' jo je treba zamenjati, pa ne glede na to kako opravlja svojo osnovno funkcijo.
Tudi brez takih vodicev se vselej sledi financni smiselnosti servisiranja napram nabavi nove opreme. Ce te rezervni deli stanejo vec kot nova naprava (kar nekako ni odvisno od samega vodica, a ne), stvari enostavno ne bos mogel popravit.
Eden od razlogov za razmere v katerih smo obtičali je tudi to, da je finančna kalkulacija poglavitni argument v pri naših odločitvah. Rezervni deli so dragi. Zakaj? Ker nam hočejo firme prodajat novo robo in nam "v vzpodbudo" prekomerno zaračunavajo rezervne dele, ki jih potrebujemo za popravilo. Če bi bili ti kosi realno tako dragi, bi bile dražje tudi naprave.
Ne klobasaj, rezervni deli so dragi, ker se jih ne izdeluje in dobavlja masovno, tako kot se originalne produkte. Ne morek kr povsod videvati nekih svetovnih zarot.
Ja, v bistvu recimo, če na en uč zamižimo, so. Serija za končni produkt je n. Serija za rezervne dele pa n-x, kjer je x odvisen od projekcij proizvajalca, koliko se zadeva kvari.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
Problem je ker bodo Apple & co vse komponente obdali z lepilom, tako da ne bo mogoče več nič popraviti. Cel telefon ali prenosnik bo samo en kos lepila.
Ja to opcijo imajo. Bomo videli kako se bo odzval trg na tako idejo. Jaz vem, da nepopravljivih stvari ne želim kupiti. Je pa res, da sem samo en. Upam pa lahko še na druge.
Problem je ker bodo Apple & co vse komponente obdali z lepilom, tako da ne bo mogoče več nič popraviti. Cel telefon ali prenosnik bo samo en kos lepila.
saj lepilo se da tudi zmehčati, hujše je, če se bi jabul zmislil, da bo vsak komp meu več različnih šraufov al pa, da bo prav vsak unikaten, kot so že naredili s pentalobe.....ko smo že pri ifixitu, kateri pack z večimi konicami se najbolj splača izbrati (ja vem, da se ob konktretnem iskanju da nabaviti tudi kvalitetno orodje ceneje, but anyway) ponavad potem ko rabim, se moram zadovoljiti z kitajskim sranjem
Dejansko lahko porinejo motherbord, baterijo in lcd v kalup in zalijejo z epoksijem. Nimaš najmanjših pogojev zadevo popravljat ali kakorkoli spreminjat. Pridobijo pa na velikosti izdelkov in trdnosti brez nekega vlaganja v razmislek.
Problem je ker bodo Apple & co vse komponente obdali z lepilom, tako da ne bo mogoče več nič popraviti. Cel telefon ali prenosnik bo samo en kos lepila.
saj lepilo se da tudi zmehčati, hujše je, če se bi jabul zmislil, da bo vsak komp meu več različnih šraufov al pa, da bo prav vsak unikaten, kot so že naredili s pentalobe.....ko smo že pri ifixitu, kateri pack z večimi konicami se najbolj splača izbrati (ja vem, da se ob konktretnem iskanju da nabaviti tudi kvalitetno orodje ceneje, but anyway) ponavad potem ko rabim, se moram zadovoljiti z kitajskim sranjem
Epoksija ne boš zmehčal. Je bistveno lažje imeti vsak šravf drugačen, slej ko prej bodo kitajci dali na trg primerne izvijače.
Je pa prednost naprave, zalite v epoksi (oz. karkoli podobnega), da je RES vodoodporna.
@PrimozR v bistvu tema je zaspala, ja, gibanje je šlo stalno naprej...sicer o uspehih ne bom razpravljal, ker premalo sledim
ker je toliko govora o novem Macu in m1, normalno da pred nakupom malo pogledaš kako se to da popraviti, nadgraditi, potem naletiš na Ifixit in Rossmanna in se malo zamisliš (nad Applom in kaj boš kupil s tem ko kupiš Maca)...
meni se zdi da je zelo dobro, da bi imaš ob nakupu oceno popravljivosti (vprašanje koliko bodo realne). še bolje bi bilo, če bi imel ob nakupu spisek cen okvar in koliko je bilo teh okvar v preteklosti...ampak to dobijo le podjetja za večje investicije
Ne gre se za to, da je tema zaspala, gre se za to, da se je obudilo 10 let staro novico :) Mislim da so boljši načini, kako imeti debato o iFixitu :)
Novi Maci so pa itak s tega vidika glorified telefoni. Mnogi so govorili, da bi radi imeli andgradljiv telefon, ampak v praksi VELIKA večina tudi v računalniku ne zamenja niti ene komponente. Oz. se to dogaja, vključno s popravili, zelo redko. Ne bi bil presenečen, če bi bilo bolj smiselno imeti lažje popravljive telefone kot računalnike (laptope) zaradi načina uporabe in zlorabe, ki so jo deležni.
Pa ob nakupu v IT sferi ne moreš imeti spiska okvar in cen, ker ne enega ne drugega nimaš. Pogosto je težava, če ti v prvih par mesecih po izidu telefona uspe npr. razbiti displej, ker ga enostavno ne moreš od nikjer sourcati. Niti originala, niti ponaredka.
ok, razumem, novica je stara. jaz sem razmišljal nekoliko drugače - najbolje je imeti eno in isto temo na enem kupu
v bistvu se mi zdi argument cena. te naprave so nekoliko drage da bi se jih ne dalo popraviti ampak da je ceneje po dveh letih kar nabaviti novo. oziroma kjer je garancija eno leto že po enem letu...
kakšen link kakšen je delež macbook air pokvarljivosti?
Ne sej lej, definitivno se strinjam, da je bosa, da naprave za jurja ne moreš kaj veliko popravljati oz. da potrebuješ strokovno izobrazbo, da ustrezno pohaklaš vse detajle, da zadevo spraviš nazaj v delujoče stanje kot pri novi napravi. Ampak mislim da je, vsaj pri telefonih, velik del težave tudi v njihovi ceni. Nekaj normalnega so namreč postali telefoni za prek jurja €, kar je pa obscena količina denarja. Za tak denar dobiš že zelo spodoben računalnik (kompleten, al prenosnik ali pa celoten namizni sistem z monitorjem vred), ki, čeprav ne omogoča žepanja in klicev, omogoča obilico drugih stvari in vse to precej udobneje. Mnogi so s telefoni sicer zamenjali domače računalnike, ampak vseeno se mi zdijo te cene obscene.
Je pa dejstvo, da je velik faktor pri popravljivosti kompaktnost in tudi vodoodpornost, kar očitno kupci v povprečju hočemo.
Pregrevanje zagotovljeno? Res? Ker ima epoksi slabšo toplotno prevodnost od zraka al kaj? :)
V praksi se navitja zalivajo zaradi zaščite pred okoljskimi faktorji in tudi zaradi boljšega odvajanja toplote. Zalivajo se pa z zalivnimi masami (polimeri), ki imajo lahko med drugim dobre toplotno-prevodne lastnosti.
Epoksi je bil samo primer snovi, ki se ne zmehča. Teh pristopov imaš pa ogromno - google potting. Pa v končni fazi tudi conformal coating. Morda se še ne izvaja tega na mamsovni skali v telefonih in računalnikih, po celi notranjosti, so pa vseeno marsikje komponente kje že dodatno zalite, če ne zaradi drugega pa tudi zarad fiksacije. Poglej M1 Macbook matično ploščo, SOC paket in flash čipi so dodatno zaliti na PCB okrog in okrog po robu. Pa navsezadnje, pogosto je pri baterijskih vrtalkah in podobnih strojih PCB z logiko zalit točno tako, o čemer je govora v zadnjih par posti. Poglej od 4:30 naprej:
Izmet očitno ni tako velika težava oz. narediš funkcijski check pred zalivanjem. Navsezadnje, zdaj imaš pa končno kontrolo tesnosti, če je IP rated naprava...