NASA - Po neskončnem prelaganju je ameriška vesoljska agencija NASA danes zgodaj zjutraj ob 0.43 po srednjeevropskem času uspela pod streho spraviti izstrelitev raketoplana Discovery. Misija STS-119 bo na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) ponesla nov paket sončnih celic (zmogel bo 84 do 120 kW), tako da bo ISS odslej lahko gostila šest ljudi, in novega astronavta Japonca Koichija Wakato, ki bo zamenjal Sandro Magnus. Ta se bo z ostalimi šestimi potniki Discoveryja na Zemljo vrnila predvidoma čez dva tedna. ISS tako počasi dobiva končno podobo, saj ji manjkata le še Kibova zunanja enota in Node 3. Z novi pridobitvami je ISS postala tudi drugo najsvetlejše telo na nebu, takoj za Mesecem, tako da je ne bi smelo biti pretežko najti.
Bodo probal še kej gor poslat. Po tazadnje atronavte na ISS. Samo če razsujejo še tale Shutle ob povratku ... bodo pa tazadnji astronavti astali do nadaljnega kar gor. IMO.
Saj tudi meni ISS ni preveč všeč. Sicer pa če se rešilec pokvari, bo to že nekje v ozračju, kar pomeni, da bo sigurno tako ali drugače prišel dol. Za one tri, ki pa so tam na daljšem počitku, pa je itak gori precej zanesljivi Sojuz.
1.) Mene zanima, kako imajo rešeno na ISS zadeve s človeškimi iztrebki/izločki, ostanki hrane ipd. Ali te "izvržejo" v vesolje in to potihem plava naokoli (ter čez čas zaide v zemljino atmosfero kjer zgori), ali pa jo prinesejo nazaj "domov" v Mercator vrečki?
2.) Zanima me tudi, kako astronavti rešujejo prebavne probleme oz. ko jih tam doli pritisne, da bi morali na stranišče, ko so v skafandrih? Se polulajo/pokakajo v obleko, ali pa je to kako drugače rešeno?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Me prav zanima, kaksna povrsina v m2 so soncne celice gor in kaksen izkoristek imajo, oziroma, koliko energije dajo na m2, ali uporabljajo oni kaksne boljse, ceprav baje gor je itak vec energije, ker ne je atmosfera ne odbije ali vsrka.
Dobro vem, kaj delajo - bolj ali manj vzdržujejo postajo in nekaj ur na teden poskušajo celo kaj koristnega narediti za znanost, če utegnejo. Pa ne spet o teflonu. Prosim če našteješ vsaj pet koristnih izumov v vsakdanjem življenju, ki so nastali kot posledica vesoljskih raziskav ZADNJIH 20 let.
Me prav zanima, kaksna povrsina v m2 so soncne celice gor in kaksen izkoristek imajo, oziroma, koliko energije dajo na m2, ali uporabljajo oni kaksne boljse, ceprav baje gor je itak vec energije, ker ne je atmosfera ne odbije ali vsrka.
hehe, če še končana ni kak še te naj kaj delajo gor? sicer pa nasa program pride nekje 57$$ na davkoplačevalca v ameriki letno.... oz. je prišel... Pa glede na to da, samo malo da kopiram: NASA's current FY 2008 budget of $17.318 billion represents about 0.6% of the $2.9 trillion United States federal budget, 35% of total spending on academic scientific research in the United States. Torej za tisti 0.6% se bunite, kdo pač se :)