AnandTech - Ta teden je podjetje Foxconn izdalo prvo matično ploščo z čipovjem SB750, katera nosi ime A79A-S. Spremembe v primerjavi s SB700 so precejšne, saj novi južni most vključuje novo povezavo na najnižji stopnji, ki jo je AMD poimenoval ACC. Le-ta je zahtevala spremembo BIOS kode za pravilno delovanje in je pomemben dodatek k AMDjevemu overdrive utilityju. Pri anandtech.com, jim je procesor AMD 9850BE sprva uspelo spraviti do frekvence 3.1Ghz pri 1.425V in frekvenco severnega mosta 2.2Ghz. Čez nekaj časa jim je frekvenco jedra uspelo zvišati na 3.2Ghz, spustiti voltažo procesorja iz 1.425V na 1.3875V in zvišati frekvenco severnega mosta iz 2.2Ghz na 2.4Ghz. Pri anandtech.com še niso opravili nobenih posebnih testov, zagotavljajo pa da se bo to zgodilo v kratkem času.
SB750 je novi južni most od AMD. Pride še severni most imenovan 790GX.
ACC (Advanced Clock Calibration) je nek parameter, ki ga SB750 omogoča zaradi boljše komunikacije z CPUjem, tako da lahko bolj naviješ Phenoma. Nekaj takega no.
Iz novice: AMD says that the settings tweak doesn't impact performance and doesn't change thermals or voltages, it simply can allow a Phenom processor to clock higher when overclocking. The BIOS exposes the parameter being changed, which AMD refers to as the Advanced Clock Calibration (ACC) value. Typically this value has a range of -2 to 0, on motherboards with the SB750 that support ACC the value can be set from -12 to +12. Higher numbers should allow for higher clock speeds, while lower values should allow for lower voltages/lower power operation.
Pa ravnokar gledam po slo štacunah, kje bi sploh dobil plato z SB700 čipovju (iščem novo), ko pa lahko že berem o SB750 čipovju. Saj ponudba z SB600 čipsetom je precejšnja, ampak žal manjka ponudbe na SB700 področju... Drugače pa, way to go, AMD! Še na mnoga leta...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.
SB700 je uporabljen na platah z integrirano grafo. 790 plate majo pa SB600, ki nje craaaaap. Crap zamenjava za še bolj crap SB480 mislim da. Stara zadeva pač.
Če me spomin ne vara, noben od SATA portov ni SATA II, USB pa ima PORAZNE prenose. Ali pa je to vse malo izboljšano in je bil SB480 tak kripl.
EDIT: ja, samo 4 SATA porte ima. Mam 2 diska in DVD-RW, dodam še en disk in sem poln. Razni silicon image čipseti me pa ne zanimajo, imam precej slabe izkušnje z njimi prek IDE kontrolerja :P
In kaj pomeni to za potrošnike? To bodo top plošče za AMD. Če bodo imele ceno 150€+, potem že premišljuješ o intelu, ker edina prednost katero je imel AMD, so bile poceni osnovne plošče.
Hojla! Če bi vedel, da bom s temle SB600 sprožil vročo kri... Relax, odgovor je na dlani, le prebrati si morate v naslednji POVEZAVI, na kratko je pa P|P| že odgovoril na vprašanje; USB ima končno spodobne prenose, pa SATA je vreden svojega imena, pa še več priklopov omogočata oba (USB in SATA). Ako vas še zanima: 4. odstavek Gigabytka na SB600
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.
Čimbolj spremljam te zadeve, tem manj mi ja ta Foxconka všeč. Foxconn daje vtis crappy proizvajalca s sicer na prvi uč šarenimi izdelki bedne kakovosti in s katastrofalnim supportom.
Ravno sedaj je na slashdotu članek tipa, ki je na svoji Foxconnki odkril namerno sabotažo v ACPI delu, zaradi katere ima Linux podpora stalne težave. Ko je kontaktiral support, je bilo rečeno "Na Visti dela, ostalo nas ne zanima. Haloo ? Če nekje piše da je ACPI compliant, potem mora ustrezat ACPI specsom."
Asus je vedno slovel kot soliden, sploh glede supporta, pa tudi SuPOX (bivši EpoX ?), ECS, DFI, J&W, Biostar imajo kar nekaj zanimivih modelov prejšnje generacije, ki so celo veliko cenejši. Recimo tale SUPOX mi je zanimiv: AK790-GTR(790GX+SB600), seveda bo treba počaka na naslednika s SB750. Ali pa tale ECS: A790GXM-A (V1.0)
No kaj se pa gre ta Foxconn. Moram rečt, da sem sam tudi imel nabavit eno Foxconnovo plato in sicer model A7DA. No po tem kar je Brane2 napisal jo najbrž ne bom.
Se bo treba odločiti za kako drugo zadevo. ASUS M3A78-T se mi zdi izredno solidna plata in kaj rado se zna zgodit, da se bom odločil za nakup ravno te ASUSke. Se mi pa dopadeta tudi DFI LanParty DX 790FXB-M2RS in pa SUPoX AK790+GTR. Problem pri DFIju je ta, da naj bi šlo lepo število plat v RMA in deloma dobavljivost v Slo (uvoznik se mi zdi da je PC HAND, imajo pa le eno plato od DFIja na svojem ceniku, ki je že rahlo outdated). Pri SUPoXu (bivši EPoX) je pa težava dobavljivost v Slo. V preteklosti smo bili deležni EPoXovih plat, katere pa so slovele po svoji nekvalitetni izdelavi. Sam sem imel dve EPoXki in pri obeh se je napihnilo določeno število kondenzatorjev. Eno smo zrihtali, druge se mi pa ne splača, ker je že prestara in ni vredno. Zato se mi zdi da so slovenski prodajalci začeli raje prodajat v glavnem ASUSove in pa GigaByteove plate. EPoX (sedaj SUPoX) pa so povsem izključili.
Ja postavitev napajanja je pri EPoXovih platah vedno bilo nekaj posebnega. Zmeraj tja nekam na sredino plate. Prihajajoči model od SUPoXa AK790+GTR ima 24pinski ATX priklop na pravi lokaciji. Za 8pinski P4 priklop pa tega vsekakor ne moremo reči.
Je pa zanimivo to, da je ASUS na svojo M3A78-T dal tri dolga (x16) PCIe vodila. Chipset pa pri dveh GPUjih podpira x8.
Sicer pa, gledava midva isto SUPoX GTRko? Očitno ne, ker ima 24 pinsko napajanje prav tako v p***i, kot pa 8 pinsko. Pa 8 pinsko se še da preživet, ker je kabel precej tanek, vseh 24 žil vlečt mimo CPU kulerja je pa... Pain.
Starejši model GTR (na plati je oznaka zapisana brez plusa) ima tudi 24 pinski ATX priklop sredi plate parkiran, kar je seveda nepraktično. Novejši model GTR (na plati je zapisana oznaka z plusom) pa ima samo 8 pinski P4 priklop nepraktično postavljen. Moti me predvsem to, da je povsem zdraven heat-pipe speljan in če imaš napajalnik z nekoliko bolj 'masivnim' vtikačem, potem zna ratat gužva. Lahko rečemo, da se stvari izboljšujejo. Ni pa še to to.
Na ASUSovi plati pri uporabi dveh grafičnih sem skoraj povsem prepričan, da omogoča dvakrat po x8. Da bi pa plata omogočala trikrat po x8 pri uporabi treh grafičnih pa težko verjamem. Najbrž je tretji x4. Vsi ostali proizvajalci bodo dali na svoje 790GX+SB750 plate po dva x16 PCIe porta, katera omogočata dvakrat x8 pri uporabi dveh grafikulj. Za primer bi dal GigaByte GA-MA79GP-DS4H, katera ima drugo PCIe vodilo drugače obarvano, kar je pri GigaByteu vsaj do sedaj pomenilo, da gre pri uporabi dveh GPUjev za dvakrat po x8.
Še nekaj ostalih prihajajočih plat z SB750: XtremeSystems.
Sicer pa, gledava midva isto SUPoX GTRko? Očitno ne, ker ima 24 pinsko napajanje prav tako v p***i, kot pa 8 pinsko. Pa 8 pinsko se še da preživet, ker je kabel precej tanek, vseh 24 žil vlečt mimo CPU kulerja je pa... Pain.
Izvedba power planea na plati je občutljiva zadeva in vsak odmik od optimalne pozicije plačaš- ali v denarju, ker rabiš več slojev za primerljivo kakovost napajanja ali pa v performansah.
To da so zabili power konektor čimbližje optimalnemu mestu se meni zdi O.K. Je pač na sredini plate in tako je lahko katerikoli kritičen element oddaljen od konektorja kvečjemu polovico dolžine plate ( pustimo sedaj diagonale). Še več, glavnina CPU najanja gre itak prek posebnega konektorja, ampak napajanje za recimo grafikuljo pa gre s tega in ta je čisto zraven nje.
Resda so zato RAMi dlje, ampak rami se itak napajajo preko vdelanega switcherja ( inzato prensejo znatna odstopanja ), poleg tega pa niso tako problemaatičen porabnik.
Dobiš boljše napajanje ampak ti v kišti naredi štalo - tako po izgledu in kar je še najbolj pomembno, pri hlajenju. Res ne vem kako bi do tja speljal kabel z uporabo Scythe Katane oz. Infinityja.
value je 2/10 ker zadeva stane skoraj 200 funtov, kar je skoraj 250 €. Skorajda ni vredno nakupa, ker malce slabši performance dobiš s plato za 40% cene.