Source Forge - Izšla je nova različica enega zelo dobrih urejevalnikov izvorne kode - notepad++ (v3.0). Odprtokodni program, ki domuje na Sourceforgu (in trenutno deluje samo v okolju Windows), ima nekaj samoumevnih lastnosti, kot so na primer zavihki, robustnost in preprostost za uporabo. Omogoča tudi nekaj naprednejših funkcij -- barvanje sintakse, podvojen pogled in princip "kot na zaslonu, tako na papirju" (WYSIWYG). Np++ pa gre še korak dlje. Poleg teh funkcij omogoča tudi samodejno izpolnjevanje kode. Uporaben program, primeren tako za manj zahtevne, kot tudi za naprednejše pisce kode.
Hm, malo hecen tip novice. Ko smo že pri (odprtokodnih) urejevalnikih besedila, vam lahko priporočim jEdit, javanski urejevalnik, ki deluje pač povsod, za kamor je napisan Java Runtime Environment.
Meni je pa še vedno najbolj všeč SciTe. Še posebej zaradi integracije z PHP Manualom. Označiš besedo, klikneš F1 in že gledaš, kaj funkcija dela. In dela na obeh operacijskih sistemih, ki jih uporabljam (Lin/Win).
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.
A je morda kakšen od teh urejevalnikov, ki jih navajate, lahko uporabljen kot Total Commander lister? Zaenkrat sem uporabljal le SynPlus, ki je tako kot Notepad++ splošen urejevalnik, vendar ima od slednjega manj sposobnosti. Igrat se s fajli brez Total Commanderja je pa podobno kot imeti grablje v žepu.
Yudit na prvi pogled resda zgleda podobno bedno kot Notepad (brez plusov), ampak če hočeš kaj natipkati v ruščini, sirščini, arabščini, armenščini, grščini, gruzinščini, amharščini, ... (vstavi skoraj katerikoli jezik/pisavo, ki je podprta v Unicode), je pa zakon in pmsm še najbolje od vseh obvlada fore s smermi pisanja ipd. Seveda ti ni treba nasmetiti sistema z locale-i oz. kakorkoli se že temu reče v win. V nulo se ga lahko nastavlja na good ol' Unix way (tudi port na win.) z ročnim urejanjem fajlov, kar je lahko za nekoga plus, za drugega pa minus, zaenkrat ima probleme s črkami, ki imajo v Unicode več kot 2 byta (npr. ugaritščina)
PSPad je absolutni zmagovalec, že zato ker ima izklopljen BOM pri shranjevanju UTF datotek. Izgled in funkcionalnost sta pa kopirana iz HomeSite-a kar je zame tud plus ;-)
Popravek, te probleme z 2 bytoma (4 hex "ciframi") ima vnosni način Unicode, kjer kratkomalo tipkaš kode znakov. Če ga vneseš drugače, se mi zdi, da bi moralo delati.
Zakaj? - Portabilnost (vse funkcije lahko uporabljam na Lin/Win/OSX) - Upravljanje z datotekami (zna tudi slike odpirat) - Client za novicarske skupine - Client za CVS/SVN/SVK/ (versioning v glavnem) - Kalkulator (zlo uporabno imet integrirano) - Ogromno keyboard shortcutov (no, v bistvu vse :) - Tetris :P - Se in se...
V glavnem, zame ni boljsega editorja. In ja, tudi autocompletition zna (sam malo je zajebano nastelat).
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?
UltraEdit je bil zelo zmogljiv, ampak mi vmesnik ni bil preveč všeč. TextPad je mel odličen vmesnik, ampak so mu manjkale določene funkcije (recimo hex editor). PSPad ima tako super vmesnik kot veliko funkcionalnosti, tudi zame nujen feature - block mode (označevanje in copy&paste bloka teksta). Pa še stvari ki jih nisem zasledil niti v UE niti v TP, recimo neke vrste code completion v stilu Delphija ali Visual Studia, čeprav ne tako izpopolnjen (na srednjem miškinem gumbu so ukazi, glede na to v katerem jeziku programiraš). Poleg tega je za razliko od obeh omenjenih konkurentov še brezplačen. Za moje potrebe definitivno najboljša izbira, ostali pa probajte.