»

Po AT in ATX še BTX

AnandTech - Standard ATX (Advanced Technology eXtended) je že dodobra uveljavljen, saj so danes vse matične plošče izdelane po tem standardu oziroma eni od izpeljank, na primer mini-ATX. Trg sedaj zahteva vedno tišje in manjše računalnike, in tako tudi slednji ne zadošča več.

Tako so "bistre" glave sedle skupaj in rodil se je standard BTX (Balanced Technology eXtended). Predstavili so ga kje drugje kot na Intelovem Forumu Razvijalcev. Razvijalci so se osredotočili predvsem na tišje in hladnejše računalnike, kar ima za posledico to, da bomo potrebovali nove matične plošče, ohišja ter v nekaterih primerih še napajalnik. Matična plošča bo tako po novem na levi strani. Prav tako so premaknili procesor bližje ventilatorju BTX ohišja.

Na AnandTechu so spisali obširen članek o vseh novostih, za tiste bolj tehnične pa še povezava na specifikacije.

36 komentarjev

Test Abit NF7 1.2 in Epox 8rda+

Mad Shrimps - Kot vemo, je bila ena prvih nForce2 plošč ASUS A7n8x, in čeprav se s to ploščo ni dosegalo visokih FSBjev, je plošča lahko konkurirala tistim z Rambus pomnilnikom. Kmalu za tem je EPoX izdal 8rda+, ki se je izkazala za eno najboljših navijalskih platform. A imela je eno pomankljivost - napetosti veznega čipovja se v BIOSu ni dalo spreminjati in s tem je bilo onemogočeno ekstremno navijanje FSBja preko 200MHz. Z modifikacijo napetosti na čipovju se je čez 200MHz sicer dalo priti, a grenak priokus je ostal. Kasneje je EPoX izdal novo revizijo 8rda+, ki pa še vedni ni imela možnost spreminjanja voltaže čipseta.

Potem pa se je pojavil Abit z NF7, ki pa je z izdajo plošče doživel pravi polom, saj plošča ni imela lukenj okoli...

2 komentarja

eVGA Ti4600 z ACS3

X-Bit Labs - Kljub ubijalskemu videzu, iz tega eVGA-jinega Ti4600 na X-Bit Labs niso dobili prav veliko. Hladilnik je sicer nadvse dober in tudi dobro zasnovan. Gre za asimetrično hlajenje, ki smo ga vajeni tudi iz drugih tovrstnih nVidiinih produktov in sicer je poanta v tem, da ventilator ni direktno nad grafični procesorjem, temveč je pomaknjen v stran ter piha čez bakrena rebra ki štrli direktno z GPUja.

Celotna kartica je pokrita z 1mm debelim kosom aluminija, ki prenaša na okolje tudi toploto s pomnilnikov in hkrati pokriva celotno drobovje kartice in ji s tem daje zanimiv izgled. A zakaj overclock kljub dobremu hlajenju ni uspel? Zaradi ne najboljših pomnilniških čipov -- le-ti so Samsungovi 2.8 nanosekundni -- so namreč pomnilnik navili le na slabih 714MHz DDR, medtem ko se je GPU lahko potil pri...

0 komentarjev

8RDA+ pod drobnogledom

samozavest zaželena

vir: VR - Zone
VR - Zone - Kot ste lahko prebrali že v morphlingovem vzporednem testu osnovnih plošč, katerega je spisal pred mesecem, je EPoXova 8RDA+ zelo dobra osnovna plošča. Dejstvo je tudi, da se tudi vsako uspešnico preuči do te mere, da lahko iz nje naredimo praktično karkoli -- le da je v našo korist. Povzetek vseh zanimivih modifikacij so zbrali fantje na VR-Zone ter nam svetovali, kaj narediti, da bomo na plošči dosegli izjemno visoke frekvence zunanjega vodila. Svetujejo nam, naj dodatno ohladimo čipovje, ter nam pokažejo, kaj narediti, da zvišate voltažo čipovju, pomnilniku ter zaključnemu členu vodila. Kakšnih primerjalnih testov fantje niso...

4 komentarji

Sprž? Sprž!

Xtreme Systems - Po spletu so se pred časom začele širiti govorice, da je EPoXova plošča 8RDA+, katero smo testirali tudi na Slo-Techu, kriva za odpoved delovanja Geforceov4 Ti4600. Kot je na plošči opazil tudi naš člankopisec morphling1, je med AGP režo ter režami za pomnilnik izjemno malo prostora, še posebej če uporabljamo grafikulje velikih mer. No, če si preberemo opažanje entuziasta na XtremeSystems, je ob namestitvi Ti4600 v ploščo med režama točno 0.2 mm prostora. Ob namestitvi grafikulje v AGP režo se ponavadi uporabi dobršna mera sile, težava pa nastane v tem, da se ob namestitvi ob pomnilniško režo zatakne zelo majhen (in zlomljiv) tranzistor, katerega odlom pa kartico uniči. Za odpravitev napake morate -- tako avtor -- enostavno paziti, kako nameščate ploščo. Epox ni kriv, nVidia niti. Klik!

3 komentarji

Priložnostna branja

Overclockers Australia - Ako se vam zahoče brati nekaj testov, potem pričnimo pri HardCoreWare, ki so na test popeljali Athlona XP 2100+. Od osnovnih plošč si lahko preberete opis EPoXove KT333 plošče 8K3A na OCPlus ter ChillBlastu, če vam pa to ni zadosti, si pa oglejte še test Soyove K7V Thunder Plus na HeatSeekerz, MSIjeve KT3 Ultra-ARU na AMD3D ter K7T266 Pro2 istega podjetja na SubZeroTech. Če se vam ne berejo testi osnovnih plošč, preidimo na grafične kartice, kjer si lahko preberete test VisionTekove Geforce Ti4600 mrcine na SL Central, Creativovega Ti4400 na Deviant PC, Leadtekovega Ti4400 na Gaming 3D, ATIjevega Radeona 8500 na PCStats ter test taiste kartice na PC Paradox. Dosti za danes :D.

0 komentarjev

Plošča za Pentium IV + DDR.

Overclocked Cafe - EPoX EP-4BDA2+ je EPoXova rešitev za vse, ki si želijo Pentium 4 sistem, a nočejo kupovati dražjega RAMBUS pomnilnika. Testirali so jo na Overclocked Cafe, test pa se nahaja na tem naslovu. Na plošči sami se nahajajo standardne pritikline, ki jim družbo dela še integrirana zvočna kartica. Sedaj pa še nekaj o zanimivejših, vsaj za vse navijače, aspektih plošče. V tej kategoriji imamo nastavljanje CPU voltaže in zunanje frekvence prek BIOSa, nastavitev AGP voltaže iz BIOSa, nastavljanje napetosti na pomnilniku s pomočjo mostičkov in pa asinhron prenos podatkov med PCI in FSBjem.

3 komentarji

EPoX 8KHA+ ni v skladu z ATX?

HardOCP - Skladno z izdajo VisionTekovega Ti4600 so se pojavila množična negodovanja testerjev, saj naj bi kondenzatorji na grafični ob vsaditvi plošče v AGP režo trčili s kondenzatorji osnovne plošče. To se, ako bi oba proizvajalca upoštevala vse standarde, naj nikakor ne bi smelo zgoditi. Na Hard|OCP so se lotili množičnega preiskovanja ter ugotovili, da EPoXova zelo priljubljena plošča ni v skladu z ATX2 standardom ter da višina upornikov za nekaj milimetrov presega dovoljeno mejo. Rešitve problema? V vsakem primeru bo EPoX moral kondenzatorje na plošči zamenjati za nižje ali pa jih premakniti, saj lahko v primeru nezamenjave to pusti kar konkretno črno piko na ugledu podjetja. Računalniških standardov se je treba držati in pika. Sicer pa za Slovenijo to ni aktualno, saj naj bi končna inačica VisionTekovega Ti4600 vsebovala drugače razporejene kondenzatorje. Bomo že še videli :D....

2 komentarja