»

Nobelova nagrada za kemijo 2009

Podenota 50S ribosoma pri različnih povečavah

Slo-Tech - Švedska kraljeva akademija znanosti je včeraj objavila še prejemnike Nobelove nagrade za kemijo. To so Venkatraman Ramakrishnan iz Velike Britanije, Thomas A. Steitz iz ZDA in Ada E. Yonath iz Izraela za svoje delo na področju ribosomov. Ribosomi so celični organeli, ki sestojijo iz RNK in proteinov, in regulirajo tvorbo proteinov. Temeljna dogma biokemije namreč uči, da se informacije iz DNK prepisujejo v mRNK (proces imenujemo transkripcija), nato pa se na ribosomih iz informacij z mRNK s sodelovanjem tRNK sintetizira protein v procesu, ki ga imenujemo translacija.

Dobitniki Nobelove nagrade so pokazali, kako ribosom izgleda in kako deluje na atomske nivoju. Položaje atomov so določili z uporabo rentgenske kristalografije. Zaradi svoje centralne funkcije pri sintezi biogradnikov so ribosomi ključnega pomena za vzdrževanje življenja. Raziskovalci so se osredotočili na...

4 komentarji

DDoS na vreme!

ARSO - Pravi geek preživi večino dneva zaprt v sobi za računalnikom, ponavadi celo pri zastrtih oknih, ker lahko dnevna svetloba slabo vpliva na jogurtovo polt. Včasih pa se zgodi, da kdo rabi nujno tehnično pomoč na domu, ali pa v predalu zmanjka praznih CDjev. Takrat se je treba hočeš-nočeš podati v divjino zunanjega sveta in prva stvar, ki nas lahko preseneti, je vreme.

O tem, kaj se dogaja v zunanjem svetu na hidrometeorološčem področju, smo precej dobro obveščeni preko interneta. Na voljo imamo različne programčke, ki se postavijo na namizje in nas obveščajo, a njihova slaba stran je, da poznajo zelo majhno število slovenskih mest. Če hočemo izvedeti več, se lahko podamo na spletno stran Agencije Republike Slovenije za okolje, kjer nas čakajo zelo podrobni in ažurni podatki o vlažnosti, temperaturah, vetru in praktično vsem, kar bi nas lahko zanimalo, na izbiro pa imamo tudi veliko število avtomatskih in opazovalnih postaj.

Nek slovenski programer, ki se skriva pod psevdonimom...

68 komentarjev

ASUS i-panel in "home made" LCD prikazovalnik

več strani - Tokrat sem naletel na test ASUSovega I-panela. I-panel je prikazovalnik LCD, ki ima vgrajenih nekaj zanimivih funkcij. Poleg prikazovalca stanja računalnika, je tudi orodje, ki ugotavlja, kje je problem, če pride do napake pri bootanju. Zmore pa še marsikaj drugega. To je teorija. V praksi pa se I-panel izkaže precej slabše. Zakaj? Preberite si tukaj. Zanimanje za I-panel še dodatno zbije dejstvo, da je na voljo samo za ASUS-ove matične plošče.
Zahtevni overclockerji nad I-panelom gotovo ne boste navdušeni, zato se boste gotovo raje odločili, da naredite svoj LCD display. Če je temu tako, potem se odpravite na to stran, kjer boste našli vse potrebne podatke za izdelavo. Izdelava LCD displaya ni ravno enostavna, saj gre že skoraj za manjši projekt, zahteva pa tudi nekaj cinjenja. Ko pa se boste prebili skozi vse postopke izdelave, pa vas čaka še programiranje prikazovalnika. Ne ustrašite se! Tudi če niste vešči programiranja, boste lahko še vedno končali svoj projekt, saj...

1 komentar