»

Japonski Resilience nenadzorovano treščil na Mesec

Slo-Tech - Japonsko plovilo Resilience, ki ga je razvilo podjetje ispace, bi moralo v četrtek nadzorovano pristati na Mesecu, v lunarnem morju Mare Frigoris na bližnji strani Meseca blizu severnega pola. A to se ni zgodilo, saj je Resilience ob 21.17 po slovenskem času padel. Preliminarni podatki kažejo, da je imel Resilience dobro minuto pred pristankom težave z merjenjem razdalje do površja.

Plovilo zato ni ustrezno zmanjšalo hitrosti, da bi se površja dotaknilo mehko. Tako imenovani trdi pristanek pomeni, da je Resilience z višine nenadzorovano treščil v tla. Najverjetneje je močno poškodovan, zato predvidene misije ne bo mogel izvesti. Ta bi vključevala tudi postavitev roverja Tenacious, ki ga je izdelala Evropska vesoljska agencija.

Resilience je visok 2,3 metra in tehta približno tono. Gre za drugo v vrsti lunarnih plovil Hakuto-R, kar pomeni beli zajec. Prva misija se je pred dvema uspešno utirila v orbito okrog Meseca, a ni mogla pristati. Ko je senzor za višino nad robom kraterja...

22 komentarjev

Pristajalnik Intuitive Machines se je tudi v drugo prekucnil

Intuitive Machines - Tudi pri drugem poskusu pristanka na Mesecu so imeli pri zasebniku Intuitive Machines podobne težave z laserskim višinomerom: pristajalnik Athena je obstal v nepravilnem položaju, kar je odpravo že predčasno zaključilo.

Le nekaj dni po uspešnem pristanku Fireflyjevega Blue Ghosta na Luni smo lahko spremljali še en podoben poskus zasebnega podjetja, Intuitive Machines s pristajalnikom Atheno. IM je poskušal na Mesecu uspešno pristati že drugič, saj smo lanskega februarja videli njihov prejšnji poskus, z napravo Odysseus, ki pa je imela vrsto težav s senzoriko, spričo katerih je pristala nerodno, si ob tem polomila noge in se prevrnila na bok. Zato šele Fireflyjev uspeh izpred dni velja kot prvi brezhiben privatni pristanek na Luni, medtem ko so bili pri IM pod velikim pritiskom, da ga ne polomijo znova.

A se jim je očitno primerilo nekaj podobnega kot prvič. Med pristajanjem je namreč laserski višinomer ponovno vračal pomanjkljive podatke, polne šuma, zaradi česar plovilo med...

4 komentarji

Zasebnik Firefly uspešno pristal na Luni

Firefly - Ameriško podjetje Firefly je danes dopoldan po našem času s pristajalnikom Blue Ghost uspešno izvedlo pristanek na Mesecu. Gre za drugi takšen dosežek privatnega akterja in prvega, kjer je vse potekalo brez težav.

Nasin program Commercial Lunar Payload Services (CLPS), s katerim spodbujajo zasebna vesoljska podjetja k oblikovanju Lunarne ekonomije, žanje konkretne sadove. Po tem, ko smo lanskega februarja videli sploh prvi uspešen pristanek takšne sorte, ko se je na površje našega naravnega satelita spustil pristajalnik Odysseus, firme Intuitive Machines, so sedaj pri konkurenčni družbi Firefly uspeh še nadgradili. Medtem ko je imel Odisej ob pristajanju obilico težav in se je za nameček na tleh še prekucnil, pa je Fireflyjev pristajalnik Blue Ghost podvig izvedel z odliko.



Naprava je v vesolje na raketi Falcon 9 poletela 15. januarja, nakar je skoraj mesec dni krožila okoli Zemlje po vse bolj oddaljenih krožnicah, dokler ni preskočila v Mesečevo in pretekli vikend posredovala...

23 komentarjev

Japonska je peta država, ki je pristala na Luni

vir: JAXA
JAXA - Japoncem se je pristanek sonde SLIM na Mesecu posrečil, toda z napako - njene sončne celice ne proizvajajo energije, kar utegne odpravo močno skrajšati.

7. septembra lani so Japonci opravili eno svojih najpomembnejših vesoljskih izstrelitev doslej. Na raketi H-2A sta namreč poletela zmogljiv rentgenski teleskop XRISM in pa lunarni pristajalnik SLIM. Sonda, katere ime pomeni Smart Lander for Investigating Moon, si je za pot do Meseca vzela več mesecev časa, da je v zameno lahko privarčevala na gorivu. Dragoceni pogon je namreč potrebovala za sam pristanek, saj gre za demonstratorja najnatančnejše tehnologije za spuščanje na lunarno površje doslej. 20-minutni spust je v tem pristopu voden povsem avtomatsko, na podlagi podatkov iz sondinih kamer in radarja, ki jih računalnik primerja z znanimi podatki o topografiji Mesečevega površja, zbranimi z meritvami drugih sond Nase, Jaxe in ostalih vesoljskih agencij. Tako naj bi dosegli natančnost okoli stotih metrov, kar je za razred...

79 komentarjev

Raketa Vulcan uspešno poletela

United Launch Alliance - Po letih zamud so pri ULA naposled uspešno izvedli krstni polet rakete Vulcan, ki s tem postaja naslednica slovitih nosilnih raket Atlas V in Delta IV. Po drugi plati je zasebni lunarni pristajalnik Peregrine utrpel kritično napako in Meseca ne bo dosegel.

Raketno podjetje United Launch Alliance (ULA), ki si ga polovično delita Boeing in Lockheed Martin, je bilo v prvem desetletju po ustanovitvi leta 2006 sopomenka za pošiljanje ameriških vojaških satelitov v Zemljino krožnico, z brezhibnim izkazom nosilnih raket Atlas in Delta. Nato pa je sredi prejšnjega desetletja "od nikoder" prisopihal SpaceX in tožil ameriško vojno letalstvo zaradi ekskluzivne pogodbe z ULA ter zmagal in se na ta način pririnil v izstreljevanje najzahtevnejših tovorov. V ULA so morali pljuniti v roke in sestaviti napravo, ki naj bi konkurirala Falconu 9, in rezultat je nosilna raketa Vulcan, ki so jo predstavili leta 2015. Prvi poleti so bili predvideni že nekje v okolici leta 2019, štiriletna zamuda pa je...

0 komentarjev

Pristanek japonskega plovila na Mesecu se je ponesrečil

Spaceflight Now - Sonda Hakuto-R, japonskega podjetja ispace, se je ob torkovem poskusu pristanka na Luni očitno raztreščila. To je bil drugi neuspešen poskus pristanka zasebnega podjetja na Mesecu, po izraelskem plovilu Berešit pred štirimi leti.

Poleg Nasinega truda, da bi na Mesec vnovič stopila človeška noga, poteka živahna dejavnost tudi na področju zasebnih družb, ki se trudijo nekako priključiti "Lunarni ekonomiji", ki naj bi se oblikovala z nastankom prvih stalnih človeških postojank na našem naravnem satelitu. Mnoga od teh podjetij so izšla iz natečaja Google Lunar XPrize; med njimi tudi izraelsko SpaceIL in pa japonski ispace. Izraelci so s svojim plovilom Berešit na Mesecu skušali pristati prvi - in svojo napravo aprila 2019 prav spektakularno razbili. Drugi so bili skoraj natako štiri leta zatem na vrsti Japonci, toda torkov poskus pristanka glede na razpoložljive podatke prav tako ni uspel.



Ispaceova sonda Hakuto-R je proti Luni poletela lanskega decembra, dobrih pet mesecev pa je...

18 komentarjev