»

Raspberry Pi 5, ki ni poceni

Slo-Tech - Za računalnike iz serije Raspberry Pi veljajo nekoliko drugačna merila, kaj je drago in poceni, saj so vzniknili iz ideje narediti najcenejši možni še uporabni računalnik. Zato lahko najnovejšega predstavnika Raspberry Pi 5, ki ima 16 GB pomnilnika, mirno označimo kot dragega, saj stane 120 dolarjev. Namenjen je tistim, ki bi ga želeli uporabljati za redno, vsakdanje delo.

Cenejši različici, ki imata 4 in 8 GB pomnilnika, so predstavili že pred poldrugim letom, a so kupci povpraševali po bolje opremljeni inačici. Novi Broadcom BCM2712 s steppingom D0 ima sicer znane specifikacije, torej štiri jedra ARM Cortex A76 s 512 kB drugonivojskega predpomnilnika na jedro in 2 MB skupnega tretjenivojskega predpomnilnika. Grafični čip VideoCore VII podpira OpenGL ES 3.1 in Vulkan 1.2. Povezljivosti mu ne manjka, saj podpira Wi-Fi (802.11ac), Bluetooth 5.0, dva priključka USB 3.0, dva USB 2.0 in gigabitni ethernet. Za sliko skrbita dva priklopa HDMI (4Kp60).

Za večino uporabnikov, ki...

13 komentarjev

Raspberry Pi 5 prispe konec oktobra

Slo-Tech - Več kot štiri leta po štirici in z nekaj zamude zaradi težav na tržišču čipov naj bi konec tega meseca naposled dočakali prve raspberryje pi verzije 5.

Miniračunalniček Raspberry Pi 4 smo dobili poleti 2019 in čeprav so vmes lansirali tudi kakšno manjšo osvežitev, kot je Pi 400, so dobra štiri leta vseeno največji razmik med različicami doslej. Zanj sta bili kot drugod v industriji pretežno krivi pandemija covida-19 in zasičena proizvodnja čipov, zaradi česar pristojni še lani niso natančno vedeli, ali bomo peto inkarnacijo sploh videli v 2023. V Pi Foundationu so se potrudili in Raspberry Pi 5 bi moral do prvih srečnežev priti konec oktobra. Da ne bi zaloge takoj pošle, bodo do konca tega leta rezervirane za končne, oziroma individualne uporabnike, medtem ko jih je pri nekaterih trgovcih mogoče tudi prednaročiti.

Zaradi časovne oddaljenosti je drobovje seveda bistveno bolj zmogljivo od tistega v predhodniku; v procesorju Broadcom BCM2712 se sedaj nahajajo štiri jedra Cortex-A76...

57 komentarjev

Raspberry Pi 400 je tu

RaspBerryPi - Fundacija Raspberry Pi je izdala novo verzijo svojega računalnika v velikosti kreditne kartice, ki pa je tokrat v obliki tipkovnice. Raspberry Pi 400 je videti kot lična tipkovnica bele-rdečih linij, ki ima na zadnji privzdignjeni strani kopico priključkov. V tipkovnico je namreč vgrajen štirijedrni 64-bitni procesor, 4 GB pomnilnika (LPDDR4-3200), podpora za brezžično povezljivost (Bluetooth 5.0, BLE, IEEE 802.11b/g/n/ac), gigabitni ethernet in dva priklopa dveh monitorjev ter splošni 40-pinski GPIO. Zadaj najdemo še dva USB 3.0, en USB 2.0, dva micro HDMI, režo za microSD. V paketu dobimo še miško, napajalni kabel, kartico microSD ter kabel HDMI. Vse skupaj stane 100 dolarjev, medtem ko je goli računalnik (torej zgolj "tipkovnica") naprodaj za 70 dolarjev.

Na računalniku teče Raspberry Pi OS. Ideja, da se vso drobovje skriva pod tipkovnico, nikakor ni nova. Že v 80. letih prejšnjega stoletja so na primer BBC Micro, ZX Spectrum ali Commodore Amiga imeli matično ploščo pod...

63 komentarjev

Raspberry Pi 3 tudi uradno

RaspBerryPi - Po špekulacijah, ki so izvire iz neuradnih podatkov in pri FCC vloženih dokumentov, imamo tudi uradno najavo nove verzije kartičnega računalnika Raspberry Pi 3 s polnimi specifikacijami. Nismo se ušteli, saj drži, da bo imel povezljivost prek Wi-Fi in Bluetootha ter 64-bitni procesor, ki pa bo za zdaj poganjal le 32-bitno programsko opremo. Prodaja se je začela danes, točno štiri leta po izidu prve verzije, in sicer s ceno 35 dolarjev.

Torej, Raspberry Pi 3 ima vgrajeno podporo za Wi-Fi (le na kanalu 2,4 GHz) in Bluetooth 4.0, torej bo mogoče USB-priključke uporabiti za kaj pametnejšega. Procesor je 64-bitni ARM Cortex A53 z 1,2 GHz, ki ima štiri jedra, kar je približno desetkrat več računske moči, kot je je imel...

34 komentarjev

Raspberry Pi 3 bo imel Wi-Fi in Bluetooth ter 64-bitni procesor

i-programmer - Fenomen Raspberry Pi je na voljo že v več različnih izvedbah, ki imajo različne komponente, a vsem je skupno, da je povezovanje z okolico izključno po žicah. Če želimo Wi-Fi ali Bluetooth, potrebujemo ustrezen pretvornik prek USB ali mrežnega priključka. V naslednji verziji Raspberry Pi 3 se bo to spremenilo, razkrivajo dokumenti, ki so jih vložili pri FCC.

Raspberry Pi 3 bo imel vgrajeno podporo za Wi-Fi (le 2,4 GHz), Bluetooth in Bluetooth LE. Najprej bo izšel model B, ki bo imel poleg tega seveda še standardna vmesnika ethernet in USB, priključek za SD, vhod HDMI in univerzalni 40-pinski priključek (IO). Kaj veliko drugih sprememb razen procesorja, sodeč po dostopnih slikah in dokumentih, ne bo. Po neuradnih informacijah bo imel...

50 komentarjev

Raspberry Pi dve leti pozneje z odprtim grafičnim jedrom

Prva paleta 100.000 Raspberryjev Pi

RaspBerryPi - Pred dvema letoma se je začela prodaja kartičnega računalnika Raspberry Pi, ki je medtem osvojil svet. V tem času so prodali 2,5 milijona modelov A in B, iz katerih je nastalo ničkoliko najrazličnejših projektov. Danes Raspberry Pi poganja vse od robotov do predvajalnikov filmov. Nekdo je celo sestavil kopijo kontrolne mize iz Nasinih izstrelitvenih ploščadi. Ob drugi obletnici pa smo dobili še darilo v obliki odprtja specifikacij.

Čip BCM2835 v Raspberryju Pi uporablja grafično jedro VideoCore IV, ki ga najdemo na številnih ARM-jevih čipih. Z njim se trenutni gonilniki pogovarjajo prek zaprtega kosa programske opreme (blob), kar je precejšnja pomanjkljivost. To se utegne spremeniti,...

32 komentarjev