»

Julija rekordno topli ozračje in morje

Slo-Tech - Znanstveniki so to napovedovali že več tednov, saj pa so tudi uradno potrdili, da je bil letošnji julij najbolj vroč mesec v zgodovini meritev. Že junij pred njim je bil najtoplejši 6. mesec v zgodovini meritev, julij pa je podrl še absolutni rekord. Najtoplejši dan je bil 6. julij, ko je bila povprečna temperatura na Zemlji kar 17,08 °C. Približno polovico meseca je bila temperatura tudi več kot 1,5 °C nad povprečjem predindustrijske dobe, kar je meja, ki jo predpostavlja pariški dogovor.

Povprečna temperatura v juliju je znašala 16,95 °C, s čimer je presegla dosedanji rekord iz leta 2019, ki je znašal 16,63 °C. K visokim temperaturam je pomembno prispevalo pregreto morje, ki je imelo rekordne površinske temperature. Te so dosedanje rekorde presegle bistveno bolj kot temperature zraka (merjeno s standardno deviacijo). Čeprav julij globalno ni mesec, ko bi bila temperatura morja najvišja - to se navadno zgodi marca - je letošnji julij podrl še ta rekord. Zadnji dan v juliji je...

23 komentarjev

Junij tudi uradno najtoplejši junij, odkar merimo

Slo-Tech - Minuli teden je ameriška agencija za oceane in ozračje (NOAA) potrdila, da je bil letošnji junij najtoplejši junij, odkar sistematično merimo temperaturo na planetu. Hkrati so se ledeniki najbolj skrčili. Povprečna temperatura letošnjega junija je za 1,05 °C presegla povprečne temperature iz preteklosti. Dosedanjega rekorderja, ki je bil junija 2020, smo letos presegli za 0,13 °C. To je 47. zaporedni junij in kar 532. zaporedni mesec, ki je toplejši od povprečja 20. stoletja.

Ker se letos krepi pojav El Nino, so temperature pričakovano visoke. To se še zlasti pozna v oceanih, ki se nebrzdano segrevajo. Letošnji junij je bil za oceane celo najtoplejši med vsemi meseci v zadnjih 174 letih. Zanimivo pa je, da je bil letošnji junij tudi eden najbolj namočenih, a lokalni pojavi so seveda lahko drugačni. Najbolj očitno je bilo to letos v Kanadi, kjer je zaradi suhega in toplega vremena divjalo več gozdnih požarov.

Za zdaj kaže, da bo tudi letošnji julij blizu rekordov. NASA ocenjuje,...

45 komentarjev

Zgodil se je najtoplejši dan, odkar merimo

Slo-Tech - Za nami je najtoplejši dan, odkar potekajo sistematične meritve vremena. V ponedeljek je bila povprečna temperatura na planetu prvikrat višja od 17 °C, s čimer je bil presežen rekord vse od 19. stoletja. Hkrati je bil minuli junij najtoplejši junij v zgodovini meritev.

Globalne temperature sicer v povprečju rastejo, dogajanje vsako leto pa je odvisno od pojava El Niño. Letos je ta pojav spet aktiven, kar pomeni, da bodo temperature v globalnem povprečju višje. Tudi doslej najtoplejše leto 2016 se je namreč zgodilo, ko je bil El Niño na višku.

V ponedeljek je bila povprečna globalna temperatura 17,01 °C, s čimer smo podrli rekord 16,92 °C doslej. Tega so izmerili 24. julija 2016 in tudi 14. avgusta 2016. Pojav El Niño povzroči segrevanje zgornji slojev vode v vzhodnem delu Pacifika, kar vpliva na vremenske razmere v tistem delu sveta in tudi globalno. Pojav je periodičen in se ponovi vsakih nekaj let, a se perioda spreminja.

Globalno temperaturo lahko sorazmerno natančno določimo...

51 komentarjev

Julij 2020 drugi ali tretji najtoplejši, od kar merimo

Slo-Tech - Minuli mesec je bil drugi najtoplejši mesec, od kar sistematično merimo temperaturo planeta, je sporočila ameriška oceanografska organizacija (NOAA). Globalna povprečna temperatura je bila 16,72 °C, kar je 0,92 °C nad povprečjem 20. stoletja. Tako vroče je bilo že julija 2016, s katerim si letošnji julij deli drugo mesto na seznamu najtoplejših. Lanski julij je bil le malenkostno toplejši (0,01 °C od letošnjega).

Letos so bile posebej visoke temperature v Severni Ameriki in delu Južne Amerike, v jugovzhodni Aziji, v severnem Pacifiku in Indijskem oceanu. Hladnejša od dolgoletnega povprečja pa je bila Severna Evropa, skrajna Južna Amerika in deli Aljaske. Vseeno je bilo to dovolj, da je bil to celo najtoplejši julij za severno poloblo. Na letni ravni je prvi sedem mesecev leta 2020 za 1,05 °C toplejših od povprečja minulega stoletja, s čimer zaostaja le za prvimi sedmimi meseci leta 2016. Še vedno obstaja zelo resna možnost, da bo tudi leto 2020 na koncu najtoplejše leto doslej.

...

51 komentarjev

Avgust najtoplejši mesec v zgodovini

NASA - Nadaljujejo se temperaturni rekordi, ki se letos vrstijo mesec za mesecem, zaradi katerih je leto 2016 doslej prepričljivo najtoplejše leto na Zemlji od začetka organiziranih meritev temperature ozračja. Po podatkih NASE je bil avgust 2016 najtoplejši avgust v zadnjih 136 letih, odkar imamo zanesljive podatke o temperaturi na Zemlji.

Od doslej rekordnega avgusta 2014 je bil toplejši za 0,16 °C, od dolgoletnega povprečja 1951-1980 pa za 0,98 °C. Običajno je najtoplejši mesec na Zemlji julij, ko je poletje na severni poluti, kjer je manj vode in več kopnega, na vrhuncu, a je letos avgust z njim izenačen. To z drugimi besedami pomeni tudi, da sta bila letošnja julija in avgust...

97 komentarjev

Julij najtoplejši mesec od začetka meritev

Slo-Tech - Preteklo leto je bilo najtoplejše leto v zgodovini organiziranih meritev temperature površja Zemlje, torej od leta 1880 dalje. Že letos pa utegnemo ta rekord podreti, saj je bil julij najtoplejši mesec v zgodovini meritev, leto 2015 pa bo toplejše od lanskega, če se bo trenutni trend nadaljeval.

Povprečna temperatura na Zemlji je bila julija 16,61 °C, kar je 0,08 stopinje več kot doslej rekordnega julija 1998, so sporočili iz ameriške oceanografske in podnebne agencija (NOAA). Slaba desetinka stopinje se sliši malo, a je za celomesečno povprečje na celem planetu statistično pomemben porast. Tudi NASA in japonska meteorološka agencija sta potrdili, da je bil zadnji julij najtoplejši mesec v zadnjih sto letih.

Prav tako smo na...

34 komentarjev