»

Helikopter Ingenuity na Marsu končal svojo pot

Slo-Tech - Helikopter Ingenuity, ki ga je rover Perseverence na Mars pripeljal pred tremi leti, je sklenil svojo življenjsko pot. Helikopter je sicer še vedno odziven in v solidnem stanju, a ne more več leteti. Posnetki iz prejšnjega tedna so pokazali, da so njegove elise po pristanku poškodovane in se zato ne more več zanesljivo dvigniti v zrak. Po 72 poletih, s čimer je prvotne načrte presegel 14-kratno, je Ingenuity torej trajno prizemljen.

Direktor NASE Bill Nelson je dejal, da se s tem končuje zgodovinska pot prve naprave, ki je aktivno letela na kakšnem drugem planetu. Ingenuity je to počel bolje od pričakovanj. Ob izstrelitvi so pričakovali, bo v mesecu dni opravil pet poletov, a se nato ni ustavil tri leta. V tem času je bil skupno v zraku več kot dve uri. Da je na Marsu možno leteti s helikopterjem, ni tako samoumevno. Atmosfera na Marsu je izjemno redka, saj zračni tlak znaša le 610 Pa, medtem ko je na Zemlji približno 100.000 Pa. Hkrati je Ingenuity dokazal, da lahko preživi...

16 komentarjev

Kako se je helikopter na Marsu skril za teden dni

Slo-Tech - Pred dvema letoma je mali helikopter Ingenuity na Marsu spisal zgodovino, ko je prvikrat poletel. Odtlej se je izkazal kot nepričakovano robusten in presega pričakovanja, dasiravno je nedavno inženirje pošteno prestrašil. Medtem ko se na Marsu končuje zima, je Ingenuity tik pred 50. poletom utihnil.

To se je bilo pozimi kdaj že zgodilo, zato sprva panike ni bilo. Razlogov, da Ingenuityja ne bi slišali, je lahko več. Sprva so ugotavljali, kdaj se sploh javlja, ker gre ponoči spat. A njegov način za prenočevanje je vse od sola 685, ko je prvikrat prestopil v prisilno prezimovanje, nekoliko neusklajen. Nočni izklopi povzročajo nekonsistentno zbujanje, zato inženirji ne morejo točno vedeti, kdaj bo spet deloval. Hkrati ima tudi rover omejeno količino energije in še druge naloge, zato ne more ves dan klicati helikopterja. Inženirji se omejijo na posamezna časovna okna, ko ga poskušajo priklicati.

Ko je na sol 755 helikopter utihnil, ni nikogar preveč skrbelo. Rover je tedaj vozil po...

19 komentarjev

Helikopter Ingenuity na Marsu leti dlje od pričakovanj

Slo-Tech - Pred skorajda letom dni je NASA na Marsu uspela izvesti prvi kontroliran let in pristanek na Marsu, in sicer s svojim majhnim helikopterjem Ingenuity. Ob začetku misije je imel predvideno življenjsko dobo 30 solov, kar bi se izteklo lanskega 4. maja, a Ingenuity še vedno deluje. NASA mu je sedaj življenjsko dobo podaljšala do septembra, za kar so mu tudi nadgradili programsko opremo.

Ingenuity je doslej izvedel že 21 uspešnih poletov na Marsu, kar je bistveno več od pričakovanj. NASA je namreč sprva strahoma pričakovala prvi polet, kaj šele skoraj dva ducata. Sedaj ko je Ingenuity pokazal, da je tudi v redki Marsovi atmosferi možno leteti, se je njegova naloga prelevila iz demonstrativnih poletov v izvidnika za rover Perseverance. Doslej je v zraku prebil 38 minut in v tem času preletel 4,6 kilometra. Sedaj pa bo letel nad težjim terenom kot spočetka. Prečkal bo območje, ki ga imenujejo Séítah in ga sestavlja 40 metrov globa delta nad kraterjem, kar vključuje klife, ostre površine...

25 komentarjev

Prvi helikopterski polet na Marsu uspel

NASA - Dobrih 117 let po prvem poletu bratov Wright je človeštvu uspel podoben mejnik na drugem planetu. Helikopter Ingenuity, ki je na Mars prispel februarja, bi bil moral poleteti že pred tednom dni, a so zaradi težav v testni sekvenci odpovedali polet. Danes pa je šlo brez težav in Ingenuity je na Marsu letel 40 sekund, kar je primerljivo z letalom bratov Wright, ki je prvikrat letelo 12 sekund, najdlje v tem istem dnevu pa slabo minuto. Primerjav z bratoma Wright se je zavedala tudi NASA, zato ima Ingenuity dober kvadratni centimeter velik kos muslina s tega prvega letala. Ob tem moramo biti pošteni in povedati, da plovila so v tujih atmosferah že plula, denimo baloni v misijah Vega 1 in Vega 2 na Veneri. Ingenuity pa je prvi kontroliran polet s tujega planeta na tujem planetu.

Danes ob 9.34 po slovenskem času je Ingenuity zavrtel zavrtel elise z 2400 vrtljaji na minuto in se dvignil tri metre visoko. Potem je lebdel nekaj sekund, se obrnil za 90 sekund in varno pristal, tako da je...

60 komentarjev

Ingenuity bo še malo počakal

Slo-Tech - Helikopter Ingenuity, ki ga je na Mars pripeljal rover Perseverance, bo na svoj krstni polet še malo počakal. Načrtovan je bil za danes, a se je včeraj pozno zvečer NASA odločila, da polet prestavi. Prvi možni termin za polet je sreda, morda pa ga bodo izvedli še pozneje, če bodo meritve tako pokazale. In kaj se je zgodilo? NASA zagotavlja, da je z Ingenuityjem vse v najlepšem redu, le nekaj neobičajnosti so zaznali pri testiranju.

Med testiranjem bi se bile morale elise zavrteti s frekvenco 2400 obratov na minuto, kar bo obratovalna hitrost. Toda med testom rotorja se je zaporedje testov prekinilo, ker se je iztekel varovalni števec (watchdog timer) med prehodom iz pripravljalnega (pre-flight) v letalni (flight) način. Po domače povedano je eden izmed testov spodletel, zato se je cel postopek ustavil, inženirji pa sedaj ugotavljajo, kaj je šlo narobe. Test pri nizkih obratih, to je 50 obratov na minuto, je bil helikopter preživel. Prav tako je preživel tudi mrzlo noč na Marsu, ko...

8 komentarjev

Kaj poganja rover Perseverance?

Slo-Tech - Povedali smo že, da v majhnem helikopterju Ingenuity, ki ga je rover Perseverance vzel s seboj na Marsu, tiktaka čisto običajen procesor Snapdragon 801. Danes pa poglejmo, kaj najdemo v roverju. Na prvi pogled ga poganja uboren procesor, ki tiktaka s 110-200 MHz. Gre za procesor RAD750 britanskega podjetja BAE Systems, ki je po arhitekturi združljiv s PowerPC 750.

Pogled na specifikacije kaže, da so imeli razvijalci v mislih vse kaj drugega kakor največjo hitrost. Zgrajen je v ogromni 250-nm tehnologiji, sam čip pa ima 10,4 milijona tranzistorjev in meri 130 mm2. Njegove glavne odlike pa so odpornost na sevanje - do 10.000 grejev - širok temperaturni razpon delovanja od -55 do 125 °C in nizka poraba energije (5 W). Celoten sistem skupaj s ploščo je nekoliko bolj občutljiv (do 1000 grejev in 70 °C), a še vedno zelo trpežen. Zaradi teh lastnosti je RAD750 priljubljen čip za vesoljske misije, denimo Deep Impact, teleskop Kepler ali rover Curiosity. Proizvajalec trdi, da ga uporablja...

61 komentarjev

Na Marsu Linux na več računalnikih kot Windows

Slo-Tech - Rover Perserverance, ki je v četrtek zvečer pristal na Marsu, ima tudi majhen helikopter (bolj podoben je sicer dronu) Ingenuity. Ta je že poklical domov na Zemljo in sporočil, da mu nič ne manjka, torej bo v naslednjih 30 dneh opravil vsaj en polet - tak je načrt. Ta sicer ne bo nič spektakularnega, sej se bo zgolj odlepil od roverja, lebdel 20-30 sekund nekaj metrov nad tlemi, in pristal. A vseeno bo to izjemen dosežek - to bo prvi polet na Marsu, kjer je atmosfera 0,6 odstotka zemeljske.

Zanimiv podatek pa je razkril Nasin inženir Tim Canham v intervjuju za IEEE: na Marsu je več računalnikov, ki jih poganja Linux, kot tistih z Windows. Slednjih je v resnici nič, Ingenuity pa je prvi kos, na katerem teče Linux. To seveda ni prvi računalnik na Marsu, a doslej so ti uporabljali namenske operacijske sisteme, večinoma podjetja Wind River Systems. Tudi Perserverance ima Wind Riverjev VxWorks.

Ingenuity pa poganja procesor Snapdragon 801, za katerega Wind River nima primernega...

26 komentarjev