»

Napovedovanje potresnega vala deluje

Slo-Tech - Čeprav potresov ni možno napovedati in nič ne kaže, da se bo to v prihodnosti spremenilo, je od epicetra nekoliko bolj oddaljene kraje vseeno možno opozoriti sekunde pred rušilnim valom. V torek je na primer San Francisco stresel zmerno močan potres z magnitudo 5,1, pred katerim so pametni telefoni prebivalstvo opozorili z nekajsekundno prednostjo. Projekt ShakeAlert uporablja mrežo seizmoloških opazovalnic, pametne telefone in poznavanje zakonitosti potresov.

Potresni sunek sestavljajo valovi P in valovi S. Prvi so manj rušilni in potujejo hitreje, nato pa jim sledijo počasnejši in precej močnejši valovi S. Seizmološke opazovalnice v ZDA lahko zaznajo že valove P, ki nato izračunajo, ali in kdaj bodo sledili tudi valovi S. Opozorilo ljudem, četudi le nekaj sekund pred udarom, pomaga pri evakuaciji ali vsaj zapustitvi najnevarnejših mest. To se je zgodilo tudi v torek, ko je sistem opozoril na potres z magnitudo 4,8 (kasneje izmerjeno kot 5,1).

Projekt ni nov, postaja pa čedalje...

1 komentar

Google želi zgraditi največjo seizmološko opazovalnico na svetu - v vašem žepu

Slo-Tech - Zamisel je že stara in tudi preverjena, a sedaj jo bo Google izvedel na večji ravni kot kadarkoli. Pametni telefoni imajo sorazmerno primitivne merilnike pospeškov, a ker jih je na svetu več kot milijarda, manko kvalitete nadoknadijo s kvantiteto. Androidni telefoni so lahko največji vir informacij o tresenju tal in delujejo kakor globalni seizmograf. Google je danes začel preizkušati to storitev, za zdaj le v delih ZDA.

Skrivnost se skriva v številkah. Medtem ko telefoni vsak dan izmerijo na tisoče različnih tresljajev in premikov, ko jih prenašamo po svetu, vsak trenutek veliko njih tudi počiva na mizah. Ob potresu se ti predvidljivo, predvsem pa usklajeno premaknejo. To omogoča, da algoritmi iz te množice podatkov izluščijo informacij o približnem epicentru potresa in njegovi magnitudi. To je podobno tako, kot če bi imeli seizmografske postaje povsod na svetu.

Google bo testiranje izvajal postopoma in previdno. Spočetka o zaznanih potresih ne bo nikogar svaril, temveč bo...

41 komentarjev

V Kaliforniji mobilna aplikacija prehiteva potrese

The Verge - Kalifornija je na ravni zvezne države lansirala mobilno aplikacijo MyShake, ki je namenjena čim hitrejšemu širjenju sporočil sistema opozarjanja na potrese ShakeAlert. Na ta način lahko opozorila do ljudi pridejo tudi do dvajset sekund pred začetkom tresenja tal, kar je lahko razlika med življenjem in smrtjo.

V ameriški zvezni državi Kaliforniji zaradi lokacije na tektonski prelomnici nenehno obstaja visoka nevarnost uničujočih potresov. Za zaščito prebivalstva so v okviru Ameriškega geološkega urada v zadnjem desetletju na noge postavili obsežen sistem zaznavanja potresov v teku ShakeAlert, ki se naslanja na izvirnega japonskega, napravljenega po uničujočem potresu v Kobeju leta 1995 (članek z omejenim dostopom). Koncept je zasnovan na oprezanju za tako imenovanimi primarnimi potresnimi valovi, ki so longitudinalni in skoraj dvakrat hitrejši od sekundarnih, ki nihajo prečno in so pretežno zaslužni za rušilni učinek. Računalnike z meritvami napaja več kot osemsto senzoričnih...

13 komentarjev

Podmorski kabli kot seizmometri

Slo-Tech - Na kopnem imamo sorazmerno dobro razporejeno mrežo seizmoloških opazovalnic, ki beležijo podatke o tresenju tal in analizirajo potrese. Postavili smo jih tudi na dno oceanov, a jih je tam razumljivo manj, zato je naša sposobnost zaznavanja potresov na morju slabša. Imamo pa po oceanih razporejene podmorske podatkovne kable. Raziskovalci pod vodstvom Giueseppeja Marre iz britanskega Nacionalnega fizikalnega laboratorija so odkrili, kako jih lahko uporabimo kot seizmografe. V laboratorijskem merilu so nekaj podobnega lani preizkušali na Stanfordu.

Britanci so se prvotno ukvarjali s povsem drugim problemom. Povezati želijo naslednjo generacijo atomskih ur v Evropi, za kar potrebujejo podmorske optične povezave....

1 komentar

Aplikacija za pametne telefone pomaga seizmologom svariti pred potresi

Ars Technica - Ker postajajo pospeškomeri (akcelerometri) v modernih telefonih vse natančnejši, GPS modul pa tako ali tako najdemo že v vsakem, so raziskovalci z Berkeleyja dobili zamisel, kako bi lahko te podatke uporabili za analizo in napovedovanje potresov. Izdelali so aplikacijo za pametne telefone, ki v mirovanju meri podatke s pospeškomera. Na ta način lahko dobimo na milijone sicer primitivnih seizmografov, ki pa so razporejeni po celi državi.

O natančnosti modernih pospeškomerov smo pisali že pred poldrugim letom, ko so raziskovalci iz Illinoisa ugotovili, da je mogoče posamezne telefone identificirati na podlagi meritev njihovih akcelerometrov. Tako so tudi seizmologi z Berkeleyja razmišljali, kako bi lahko vso to tehnologijo, ki jo nosimo s seboj, tudi...

8 komentarjev

Sedmerica obsojena, ker niso napovedali potresa

Posledice potresa

BBC - Italijansko okrajno sodišče je šest italijanskih znanstvenikov in enega javnega uradnika obsodilo na šest let zapora zaradi večkratnega uboja, ker so pred potresom leta 2009 sporočili, da ni verjetno, da bi se zgodil potres. Ko so se 6. aprila 2009 stresla tla z magnitudo 5,8 po Richterjevi lestvici, je umrlo 308 ljudi.

Zgodba je seveda nekoliko bolj zagonetna. Mesto L'Aquila, kjer je bil epicenter potresa, leži na znani geološki prelomnici, zato rahli potresi niso neobičajni. V mesecih pred potresom ga je streslo več manjših sunkov, zaradi česar je italijanska vlada sestavila odbor več seizmologov in vladnih uradnikov, da bi preučili možnost velikega potresa. Dober teden pred katastrofalnih potresom so izdali poročilo, v katerem so zapisali, da več rahlim...

73 komentarjev

Obveščanje o potresu nekaj sekund vnaprej za oddaljena področja

ComputerWorld - Če bi mogli napovedovati potrese, bi preprečili mnogo žrtev. Dolgoročno napovedovanje še ni in verjetno nikoli ne bo mogoče, so pa na Japonskem že leta 2007 postavili sistem za obveščanje v zadnjem hipu. Povezali so več tisoč seizmografskih postaj, ki neprestano sporočajo svoje meritve v centralno bazo podatkov. Ko se potres začne, hitro izračunajo epicenter in opozorijo okoliške kraje. V neposredni okolici nadžarišča jim to seveda ne pomaga kaj dosti, a že na razdaljah 50 km in več je razlika očitna in obvestilo o potresu pride tja od nekaj sekund do minuto pred sunkom.

To se je zgodilo tudi v petek, ko so v Tokiu dobili opozorilo o potresu približno 10 sekund, preden ga je sunek dosegel. To se ne zdi mnogo, a je več kot dovolj časa, da se ustavijo hitri...

21 komentarjev