»

ZDA želijo operativna hipersonična orožja do leta 2023

Breaking Defense - Kopenska vojska Združenih držav je s podjetjema Dynetics in Lockheed Martin sklenila pogodbi v skupni vrednosti slabih sedemsto milijonov dolarjev, za razvoj operativne verzije hipersoničnega artilerijskega sistema dolgega dosega do leta 2023. S tem skušajo ZDA močno pospešiti prihod tovrstnih orožij v bojne enote po tem, ko sta Rusija in Kitajska na tem področju zabeležili hiter napredek.

Hipersonični izstrelki so tisti, ki letijo z več kot petkratno hitrostjo zvoka. Tehnično gledano je takšnih že mnogo raket, toda s pomembnimi zadržki v taktičnem smislu: bodisi zmorejo zahtevano brzino vzdrževati le skozi del leta bodisi - v primeru balističnih raket - je njihova trajektorija zelo togo določena in...

17 komentarjev

Ameriška vojska z laserjem uspešno sestrelila raketo zrak-zrak

vir: Lockheed Martin

Slo-Tech - Preizkus sistema, imenovanega SHiELD (Self-Protect High Energy Laser Demonstrator), je pred dnevi potekal na vadišču White Sands v New Mexicu. Laser, ki bo v prihodnosti nameščen na zračnih plovilih, je bil tokrat uporabljen še s trdnih tal in je uspešno sestrelil več raket, ki jih je izstrelilo letalo. SHiELD naj bi pozneje sicer uporabljali za obrambo letal tako pred izstrelki zemlja-zrak, kot zrak-zrak.

Prednosti takega sistema so dokaj jasne: je zelo natančen in do tarče potuje s svetlobno hitrostjo, ni omejen s količino streliva in ni dovzeten za tradicionalne protiukrepe, kot so toplotne in radarske vabe ter motenje signala. No, na drugi strani pa ima slabost, da ga delno ali pa popolnoma onesposobi že kar slabo vreme. Napol v šali bi lahko dodali še njegovo največjo "slabost",...

27 komentarjev

Naslednjo pot na Luno bo izpeljalo zasebno podjetje

vir: NASA
NASA - Šef NASE Jim Bridenstine je sporočil, da je agencija izbrala deveterico podjetij, ki se bodo med sabo pomerila v boju za deset let trajajočo in 2,6 milijarde vredno pogodbo za prevoz tovora na Luno. Ta bo vseboval predvsem vse potrebno za znanstvene eksperimente, ki jih nameravajo izpeljati na našem naravnem satelitu. Mimogrede, prihodnje leto bo minilo 50 let, odkar je človeštvo prvikrat stopilo nanj.

Odločitev, da stvari predajo v roke zasebni pobudi niti ni tako presenetljiva. Na tak način že od leta 2102 oskrbovalna vozila Northrop Grummana in SpaceX oskrbujejo Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), prihodnje leto pa bosta tako Boeing kot SpaceX prvikrat poskusila izstreliti tudi plovili s človeško posadko.

Z NASO že nekaj časa sodeluje tudi družba Lockheed...

13 komentarjev

NASA napoveduje demonstratorja tišjega prebijanja zvočnega zidu do 2021

Slo-Tech - Pri agenciji NASA so naznanili časovni načrt izdelave eksperimentalnega letala X-59, s katerim bodo preizkušali tehnologijo utišanega prebijanja zvočnega zidu, kar naj bi utrlo pot vrnitvi nadzvočnih potniških letal.

Vse odkar so koncem leta 2003 za vekomaj prizemljili Concorda, se pojavlja vprašanje, zakaj se ni nadzvočni potniški transport nadaljeval z modernejšimi zrakoplovi. Običajni odgovori gredo v smeri visokih stroškov delovanja takšnih letal, a to je le delno res. Nad Evropo in Združenimi državami namreč velja prepoved nadzvočnega letenja za potniška letala, kar močno zniža ekonomsko upravičenost takšne sorte potovanja, saj jo omeji na čezoceanske lete....

20 komentarjev

Hololens pomaga pri gradnji plovila Orion

Technology Review - V obratih Lockheed Martina si inženirji pri sestavljanju vesoljske kapsule Orion uspešno pomagajo z Microsoftovimi naočniki za obogateno resničnost Hololens, kar je ena prvih rab takšne tehnologije skozi večji del postopka gradnje.

Čeprav smo prve pilotske preizkuse obogatene resničnosti v mehaničnih delavnicah videli že pred skoraj desetletjem, pa danes takšne pripomočke še vedno uporablja le peščica inženirjev in mehanikov. Pri Airbusu so na primer svojčas s pomočjo tablici podobne priprave nadzorovali sestavljanje trupa modela A380, v zadnji letih pa so prešli na očala. Razlog za rabo tehnologije v letalski industriji so serije kupcem prirejenih letal, ki terjajo prilagajanje s strani tovarniškega osebja - kar je precej lažje, če ima pri tem...

7 komentarjev

Junij 2019: NASIN prvi vnovični polet s človeško posadko

Notranjost Crew Dragona

vir: Phys.org
Phys.org - Malone osem let zatem, ko je 21. julija 2011 na Cape Canaveralu še zadnjič pristal raketoplan Atlantis in so ZDA upokojile svoj program Space Shuttle, bo NASA na Mednarodno vesoljsko postajo znova poslala človeško posadko z lastnim plovilom. Iz vesoljske agencije so namreč sporočili oba datuma: junija prihodnje leto bo prvi tak polet izvedlo podjetje SpaceX, že avgusta pa bo s svojim plovilom sledil še Boeing.

Vse od leta 2011 se je NASA za transport svojega moštva na ISS morala zanašati na precej drago najemanje sedežev v ruskih vozilih Sojuz. Uspeh tokratnih misij je za NASO ključnega pomena, saj se pogodba z Rusijo izteče prihodnje leto novembra.

SpaceX bo na ISS poslal svojo potniško kapsulo Crew Dragon, ki jo bo...

5 komentarjev