»

Novell bi odprto kodo

PC Linux Online -

Novell bo v naslednjo različico operacijskega sistema NetWare vgradil komponente in standarde z odprto kodo. Na letni konferenci uporabnikov BrainShare je namreč naznanil, da bo novo različico NetWare 7.0 in GroupWise, orodje za sporočanje in skupinsko delo, moč poganjati tako na jedru NetWare, kot tudi Linux.

Podjetje si prizadeva, da bi pridobilo razvijalce odprtokodnih sistemov za razvoj lastnega programja. V ta namen so že postavili spletno stran Novell Forge, ki razvijalcem omogoča prenos, spreminjanje in izmenjavo odprte izvorne kode. Več o tem.

1 komentar

Računalnik:prah =1:0

Slo-Tech - Ko sem danes po dolgem času spet odprl svoj računalnik, sem se kar zgrozil, koliko prahu se je našlo notri. Ko pa sem med brskanjem za novicami natelel na tole stran, sem pa ugotovil, da je prahu v mojem ohišju za vzorec.
Kot navaja avtor strani, je bil računalnik v neki lesni industriji skoraj štiri leta, da pa še vedno dela. Ja, ni kaj, čudeži se še vedno dogajajo.

13 komentarjev

Cactus Data Shield pod drobnogledom

CDR-Info - Cactus Data Shield je pred nedavnim povzročil kar nekaj polemik, saj so se številni kupci redkih albumov, na katerih je založnik uporabil to zaščito, pritožili, da CD enostavno ni berljiv v nekaterih komponentah (PlayStation 2, ...), ki bi morale glasbeni CD prebrati brez problemov, za konec pa so se oglasili še zagovorniki pravic računalniškega uporabnika, ki so ugotovili, da se glasbenih CD-jev z zaščito CDS enostavno ne da poslušati na Linuxu, ki (brez programa WINE) ne prebere execute (.exe) datotek in tako ne more pognati posebnega predvajalnika, s katerim se da glasbo, ki je zaščitena s CDS, poslušati na tem operacijskem sistemu.
Ker je zaščita po svoje zanimiva, so se fantje na CDR-Info odločili, da si jo podrobneje ogledajo. Vse skupaj so podrobno opisali in glasbo poizkusili celo presneti na disk. Kako jim je vse skupaj uspelo, pa si poglejte tukaj.
Če potegnemo črto pod vse, lahko ugotovimo, da je Cactus Data Shield nek tragični junak, ki si prizadeva, da bi delal dobre...

0 komentarjev

Ko vam v CD-ROM-u raznese CD...

Neowin - Precej smešna, toda resnična novica. Obstaja nevarnost, da vam pri višjih hitrostih (nad 48x) razpadejo CD mediji. Nekaj proizvajalcev CD-ROM enot je opozorilo javnost, da lahko CDji z manjšimi razpokami postanejo nevarni. Z Edinburške univerze so sporočili, da je nekemu uporabniku odneslo sprednji del enote. Sedaj, ko se proizvajalci problema zavedajo, si prizadevajo, da bi preprečili dotično napako in sicer z zaznavanjem povečanih vibracij in ojačanjem kočljivih delov enote.

Pa še navodila uporabnikom: Če imate enote, ki znajo brati pri visokih hitrostih (48x in več):
- nekateri gonilniki omogočajo zamanjševanje maksimalne hitrosti enote; z reduciranjem le-te zmanjšate tudi možnost okvare.
- skrbite za svoje CDje! Na primer: shranjujte jih v za to namenjeni embalaži, ne puščajte jih na soncu...

Za DVD enote še ni poročil o podobnih primerih.
Hvala xbite!

27 komentarjev

Prah!

EXHardware - Poleg temperature, je največji sovražnik računalničarja še prah, ki se bo čez čas nabral v vsakem ohišju. Čeprav prah večine uporabnikov ne moti najbolj, pa bodo njihove posledice utrpeli predvsem overclockerji, ki si prizadevajo, da bi zmanjšali temperaturo procesorja za sleherno desetino stopinje Celzija. Za vse tiste, ki se prvič podajate na čiščenje, so na EXHardware pripravili krajši članek.

2 komentarja

V boj proti prahu!

Case Junkiez - Tudi najlepše ohišje je po dobrega pol leta delovanja (še posebej, če je pošteno prevetreno) od znotraj podobno 20 let staremu klumpu zaradi, uganili ste, vedno nabirajočega se praha. Računalničarji s prahom od nekdaj vodimo majhno vojno. Vztrajno se ga lotevamo z raznimi filtri, sesanjem računalnika, pločevinkami s stisnjenim zrakom, toda prašna zalega vedno znova najde pot do notranjosti računalnika. Na Case Modders Australia strani si lahko ogledate zanimiv članek z imenom "10 stvari, ki jih sovražim pri prahu" (parodija na film ni izključena :)). Avtorji so se v članku pošteno lotili našega prašnega problema... Izvedeli boste zakaj za vraga je prah sploh škodljiv ter kako se ga najbolje lotiti. Zanimivo branje...

3 komentarji