»

FreeCAD se bliža izidu

Slo-Tech - Po dobrih dveh desetletjih se bliža izid prve stabilne verzije odprtokodnega programa za modeliranje FreeCAD. Prva verzija 0.0.1 je izšla davnega leta 2002, zadnja stabilna verzija 0.21.2 pa pred natanko letom dni. A letos bomo končno dočakali FreeCAD 1.0, saj je že predvčerajšnjim izšel že četrti kandidat za izid (rc4). Prvotno so načrtovali tri kandidate, zato obstaja velika verjetnost, da bo rc4 oziroma naposled z minimalnimi popravki postal kar stabilna verzija, če hroščev ne bo preveč. RC3 so preskočili, saj so le nekaj ur po izdaji odkrili nekaj težav.

Sedaj gre zares. Trenutni rc4 ima le enega hrošča, ki preprečuje izid, in sicer gre za težavo v uporabniškem vmesniku na macOS. Če drugih težav ne bodo odkrili, lahko prihodnji teden pričakujemo uraden izid verzije 1.0, so dejali. FreeCAD je program, ki ima podobne funkcije kot Creo, SolidWorks in sorodna orodja. Jürgen Riegel, Werner Mayer in Yorik van Havre so ga začeli razvijati leta 2002, ker se je pojavila potreba po...

10 komentarjev

Izšlo jedro Linux 4.11

Slo-Tech - Izšla je nova verzija Linuxovega jedra, ki nosi oznako različice 4.11, je Linus Torvalds sporočil danes zjutraj. Fearless Coyote, kakršno kodno ime nosi nova verzija, prinaša precej novosti in še več posodobitev. Večina sprememb odpade na posodobljene in nove gonilnike (mreže, zvok itd.), znaten del pa predstavljajo tudi posodobitve omrežnih funkcij, datotečnega sistema in ostalih drobnarij pod pokrovom.

Glavne nove funkcionalnosti pa so izboljšana grafika, ki nudi boljše upravljanje z energijo pri ADMGPU, hitrejše delovanje RADV Vulkan, podpora za DisplayPort MST avdio v Intelovem DRM gonilniku ter še nekaj izboljšav. Prav tako omenimo podporo za arhitekturo čipov Intel Gemini Lake. Dodana je tudi podpora za scalable SSD swaping, protokol SMC-R, Intel Turbo...

5 komentarjev

Linuxovo jedro 4.5 vnaša podporo za AMD PowerPlay

LKML - Po dveh mesecih valjanja po preizkusnih verzijah je danes izšla nova stabilna verzija Linuxovega jedra 4.5. Prav lahko bi se bilo zgodilo, da bi namesto tega dobili še enega kandidata za izid (rc8), a se je Linus Torvalds odločil, da je koda zrela za stabilno verzijo. Večjih sprememb je manj kot v kakšnih prejšnji verziji, ima pa še cel kup manjših izboljšav in popravkov.

Glavne novosti so podpora za tehnologijo AMD PowerPlay (za zdaj še eksperimentalna), ki skrbi za upravljanje z energijo, izboljšan odprti gonilnik AMDGPU za Radeone ter izboljšano upravljanje s prostim prostorom v...

13 komentarjev

Izšel Linux 4.0

Slo-Tech - Kot smo izglasovali, se naslednja verzija Linuxovega jedra imenuje 4.0 in ne 3.20. Kot piše Linus Torvalds, je izid povsem po urniku, saj niso odkrili nobenih težav. Zanimivo je, da se velik preskok v poimenovanju verzije ne odraža v kodi. Linux 4.0 prinaša manj novosti kot povprečna izdaja, a bo že s 4.1 drugače, pravi Torvalds. Tako je pač naneslo, kar v bistvu niti ni slabo, saj se spodobi, da je 4.0 stabilen, torej ne sme imeti preveč novih, eksperimentalnih funkcionalnosti.

Seveda to ne pomeni, da je Linux 4.0 povsem brez večjih novosti. Med njimi najdemo live kernel patching, ki bo omogočil nadgradnjo jedra brez ponovnega zagona. To je zelo pomembno za strežnike. Omenimo še avdio prek DisplayPorta na AMD-jevih Radeonih (TOpen-source), podporo Intel Quarck SoC,...

22 komentarjev

Izšel Linux 3.9

Phoronix - Danes je izšla nova verzija Linuxovega jedra, ki ima številčno oznako 3.9. Linux se po spremembi številčenja z verzijo 3.0 drži približno dvomesečnega cikla izdajanja podverzij, ki se tudi ne delijo več na razvojne in stabilne različice glede na lihost oziroma sodost druge številke (2.2, 2.4 itd. so bile stabilne, 2.1, 2.3 itd. pa eksperimentalne). Bistvenih sprememb od preizkusne verzije 3.9 rc8 pretekli teden ni.

Glavne novosti so podpora za RAID5 in RAID6 v datotečnem sistemu btrfs (podpora je sicer bolj eksperimentalne narave in še ni namenjena kritičnim sistemom), odpravljen je hrošč...

20 komentarjev

Izšel Linux 3.8

Phoronix - Izšla je nova verzija Linuxovega jedra, ki nosi oznako verzije 3.8. Dva meseca po izidu prejšnje večje verzije (3.7) se je nabralo že toliko novosti, da je pred nami nova inačica. Najpomembnejše novosti in izboljšave so sledeče: podpora za shranjevanje zelo majhnih datotek v neizrabljenem delu inode (index node) v datotečnem sistemu Ext4, kar bo pospešilo delo s temi datotekami in privarčevalo prostor na disku; datotečni sistem Btrfs je dobil možnost hitre zamenjave oziroma odstranitve diska; F2FS je nov datotečni sistem, ki je namenjen za SSD-je, saj upošteva in poizkuša čim bolj izkoristiti obstoj Flash Translation Layerja med fizično površino in logično predstavitvijo nosilca.

Dodatne novosti so še podpora ničelnim stranem največje velikosti...

21 komentarjev

Izšel Linux 3.6

LKML - Izšla je nova verzija Linuxovega jedra. Nova inačica nosi oznako 3.6 in predstavlja naslednjo večjo verzijo po julijski 3.5. Novosti je zvrhan koš, zato si bomo pogledali le najvidnejše.

Precej dodelav je doživel datotečni sistem Btrfs, ki je dobil nove možnosti za določitev kvot, možnost računanja razlik med posnetkoma in možnost kloniranja prek podnosilcev (subvolumes); nekaj popravkov je še v ext4. Uporabna možnost za mobilne naprave je hkratna hibernacija in stanje pripravljenosti. Ta omogoča, da se sistem zbudi kakor iz stanja pripravljenosti, če pa zmanjka napajanja, se obnovi kakor iz hibernacije brez izgube seje. Podprt je tudi protokol SMBv2 in gonilnik VIFO. Procesorji Ivy Bridge sedaj znajo uporabljati funkcijo Idle, medtem ko je sedaj...

11 komentarjev

Izšel Linux 3.4

Slo-Tech - Včeraj je izšla nova verzija Linuxovega jedra, ki nosi številko 3.4. Predhodna večja stabilna verzija 3.2 je izšla pred skoraj pol meseca, tako da se je v tem času nabralo precej novosti.

Končna verzija 3.4 se bistveno ne razlikuje od sedmega kandidata za izid (-rc 7). Mnogo izboljšav tiči v datotečnem sistemu btrfs, ki je dobil novo orodje za reševanje podatkov (btrfs-restore) in nove funkcionalnosti v že poznanem fsck. Ponovno so omogočeni bloki metapodatkov, ki so večji od 4 KB. Tako je bil zamišljen že od začetka, a ker koda ni bila dokončana, so prejšnje verzije za velikost bloka uporabljale kar velikost pomnilniške strani (na arhitekturi x86 torej 4 KB). Odslej so podprte velikosti do 64 KB. Datotečni sistem je tudi hitrejši in robustnejši....

14 komentarjev

Izšlo jedro Linux 3.3

Android je končno del Linuxa 3.3

Phoronix - Včeraj zvečer je izšla nova verzija Linuxovega jedra, ki nosi oznako 3.3. Čeprav je podverzija liha, to ne pomeni, da gre za nestabilno verzijo, saj so razlikovanje po sodosti ukinili s preskokom na tretjo verzijo jedra. Poleg tega se v običajne tirnice vrača tudi hitrost razvoja, saj je pred tem Linux 3.2 zaradi vdorov v kernel.org in linux.com precej zamujal. Linux 3.3, ki zamuja le teden dni, pa še to zaradi nenadejane verzije rc-7, sedaj nosi ogromno novosti, med katerimi je glavna gotovo priključitev kode za Android.

Doslej namreč koda za projekt Android, ki poganja večino pametnih telefonov, ni našla svojega mesta v uradnih Linuxovih repozitorijih zaradi nesoglasij med pisci v...

56 komentarjev

Izšlo jedro Linux 3.2

Linux Weekly News - Ta teden je izšla nova verzija Linuxovega jedra, ki nosi že oznako 3.2. Iziti bi bila morala že nekoliko prej, a sta jo avgustovska vdora v strežnike kernel.org in linux.com nekoliko odmaknila, saj je bilo potrebno zagotoviti integriteto. Čakanje se je izplačalo, saj je novosti bistveno več kot po navadi.

Med njimi izstopata podpora za od 4 KB do 1 MB velike bloke v datotečnem sistemu ext4, izboljšano poročanje v napakah v datotečnem sistemu Btrfs, ki sedaj točno opišejo okvarjeni del. Gonilnik za Intelov GPU DRM/KMS sedaj podpira funkcijo RC6 za varčevanje z energijo, kar bo podaljšalo avtonomijo prenosnikov.

Izboljšani upravljalnik procesov razdeljuje pasovno širino procesorja pravičneje med vse delujoče procese (določiti je mogoče najvišjo mejo porabe za...

15 komentarjev

Izšel Linux 3.0

Slo-Tech - Danes je po krajši zamudi po odpravi manjšega hrošča izšla nova verzije Linuxovega jedra 3.0. Čeprav bi iz imena sklepali, da gre za verzijo polno velikih sprememb, se je Linus Torvalds za prestop z 2.6.39 na 3.0 odločil povsem arbitrarno - ker se mu je tako pač zdelo. Sodeč po novostih in izboljšavah bi bila primernejša oznaka vsekakor 2.6.40 ali pa 2.8.0.

Glavne novosti v novi verziji so podpora za cleancache, izboljšana podpora za virtualizacijo, clustering, gonilniki za Microsoftov Kinect, posodobljeni in dodani gonilniki za grafične čipe, optimizacije za platforme Sandy Bridge, Ivy Bridge in Fusion ter pohitritev delovanja. Drugih večjih sprememb, poleg seveda odprave nekaterih hroščev, ni.

Večja sprememba pa je nov razvojni cikel, saj se dokončno poslavlja uveljavljeno številčenje verzij. Pred verzijo 2.6...

77 komentarjev

Izšel Ubuntu 10.10

vir: Heise
Heise - Pravkar je izšla nova različica distribucije Linuxa Ubuntu, ki dnevu izida primerno nosi oznako inačice 10.10 in ima kodno ime Maverick Meerkat. Ubuntu in Canonical se še vedno držita šestmesečnega cikla izidov, pri čemer je vsaka verzija polno podprta vsaj 18 mesecev. Predhodna verzija 10.04 je imela oznako LTS (long-term support), kar pomeni, da bo podprta dvakrat dlje, medtem ko je najnovejši Ubuntu 10.10 spet klasičen in kot tak nosi zagotovljeno podporo za 18 mesecev.

Nova verzija ima Linuxovo jedro različice 2.6.35 in grafično okolje GNOME 2.32.0. Pri sveži namestitvi opazimo nekoliko poenostavljen postopek in podporo datotečnemu sistemu Btrfs.

Dodana je nova Ubuntu Font kot privzeta pisava in Software Center, ki sedaj vsebuje kategoriji...

221 komentarjev