»

NASA upa na obuditev Phoenixa

Phoenixov položaj

NASA - Nasina misija Phoenix na Mars se je končala novembra 2008, ko je Phoenix utihnil. Uradni konec trimesečne delovne misije je bil predviden za avgust 2008 in do takrat je Phoenix opravil vse svoje naloge, nato pa je deloval še slabe tri mesece. Ko ga znanstvenikom ni uspelo več priklicati, so 10. novembra 2008 dokončno razglasili misijo za končano.

V Nasi upajo, da Phoenix vendarle še ni umrl. Orbiter 2001 Mars Odyssey, ki že deveto leto kroži okrog Marsa, bo od 18. januarja poslušal, ali se nemara Phoenix še oglaša. Območje, kjer je Phoenix pristal, bo naslednjih nekaj dni preletaval desetkrat dnevno in iskal radijske signale s Phoenixa. V Nasi sicer niso preveč optimistični in Phoenixu...

3 komentarji

Vesoljske vesti

NASA - Danes ob dveh ponoči po srednjeevropskem času namerava NASA izstreliti misijo STS-126 proti Mednarodni vesoljski postaji. Space shuttle Endeavour nosi astronavtko Sandro Magnus, ki bo zamenjala Grega Chamitoffa, ki je v vesolju od začetka junija letos. Astronavti bodo opravili še štiri vesoljske sprehode, med katerimi bodo izvedli vzdrževalna delna na spojih panelnih plošč s sončnimi celicami. Še posebej pa bodo veseli nove opreme, med katero sta tudi nova naprava za recikliranje vode in generator kisika. Endeavour se bo na Zemljo vrnil čez 15 dni, načrtuje NASA.

Druga dobra novica je, da Mars Rover Spirit ni storil bridkega konca. Vozilu sicer primanjkuje energije, še zlasti po peščeni nevihti v zadnjih dneh, a se baterije niso toliko izpraznile, da bi odpovedal poslušnost. Spirit se je tako zmogel odzvati na v torek poslane ukaze, kontrolorji pa sedaj preudarjajo, kaj storiti. Misija Rover je bila sprva načrtovana za tri mesece, traja pa že pet let.

Spektakularnejša novica pa...

14 komentarjev

Phoenix končal misijo

TG Daily - Poročali smo že o misiji Phoenix na Marsu, ki je delovala dlje kot je NASA sploh načrtovala, tako da so se morali začeti ukvarjati z iskanjem načina, kako napravo kljub pomanjkanju svetlobe in posledično slabšemu delovanju sončnih celic prezimiti. Teh skrbi je zdaj konec, saj je Phoenix očitno dokončno ugasnil. Zadnji signal je na Zemljo poslal 2. novembra, od takrat pa znanstveniki poslušajo le še zloveščo tišino. Krajši dnevi, slabšanje vremena, prah na nebu, oblaki in nižje temperature pač ne omogočajo zadostne proizvodnje električne energije.

Čeprav je Phoenix upravljavce sprva presenetil z daljšim delovanjem od predvidene življenjske dobe, pa jih je z nenadno smrtjo razočaral, saj je nehal funkcionirati le štiri dni po ukazu za...

17 komentarjev

Bo Feniks prezimil?

vir: NASA
NASA - Phoenix je robotsko plovilo, ki ga je NASA izstrelila avgusta lani in je 25. maja letos pristalo na Marsu. Opraviti je moralo dve misiji, in sicer: raziskati geološko preteklost vode, s čimer bi bolje razumeli evolucijo atmosfere na Marsu, ter oceniti, ali je na meji med ledom in kopnim trenutno ali v preteklosti bilo mogoče bakterijsko življenje. Predvidena življenjska doba je na začetku znašala devetdeset lokalnih dni (92 zemeljskih), a Phoenix kar noče ugasniti in po petih mesecih nadaljuje s polno paro.

Ker je pristal na serverni poluti, pa mu preti nova nevarnost - zima. Vedno krajši dnevi nudijo vedno manj sončne svetlobe, s katero Phoenix polni svoje baterije, zato so znanstveniki včeraj začeli postopke, ki naj bi mu pomagali prezimiti. Izklopili bodo nekaj...

63 komentarjev

Phoenix začel razgibalne vaje

Panoramska slika Phoenix-ove okolice

Slashdot - Potem ko je Phoenix v ponedeljek uspešno pristal na Marsu, se zanj in celotno ekipo počasi začenja resno delo. Tako so že začeli s testiranjem robotske roke in njeno operativnostjo v širokem temperaturnem razponu, v katerem bo morala roka operirati - med -30 in -80 stopinj celzija - saj bo prav roka najbolj pomemben instrument pri zajemanju vzorcev, prva vrtanja pa so načrtovana v sredini naslednjega tedna. Medtem je Phoenix na Zemljo že poslal panoramsko sliko svoje okolice in uspešno raztegnjenih plošč s sončnimi celicami in robotsko roko.



Če ste tudi eden izmed uporabnikov Twitterja in vas zanima kaj se dogaja s Phoenix-om, mu lahko začnete tudi slediti - Veronica McGregor namreč v prvoosebni obliki odpisuje na različna vprašanja, ki jih ljudje pošljejo Phoenix-u ali njegovi ekipi, Wired pa je objavil krajši članek zakaj in kako je NASA prišla do odločitve, da vsaj neformalno obvešča novic željne...

3 komentarji

Phoenix je pristal

NASA - NASA (ameriška vesoljska agencija) je pred desetimi meseci izstrelila raketo proti rdečemu sosedu, planetu Marsu. Danes, nekaj pred pol drugo uro zjutraj (točneje ob 19:53 po EST) je po več kot 680.752.512 prepotovanih kilometrih Phoenix Mars Lander končno dosegel svoj cilj, severni pol Marsa. Phoenix has landed! so sporočili in celotna skupina si je v trenutku oddahnila. Zadnjih 7 minut pristanka je bilo najnapornejših za vse sodelujoče pri tej odpravi.

Phoenix je opremljen z robotsko roko, kopico senzorjev ter kamer, s katerimi bo pomagal ugotoviti točnost teorije, da se voda na rdečem planetu skriva le 10 centimetrov pod površjem. Na ogled pa so že prve slike, ki jih je Phoenix poslal na Zemljo takoj po pristanku.

32 komentarjev

Ali se SETI seli na Luno?

CNN - Gotovo ni več med bralci osebe, ki nebi poznala programčka SETI, s katerim si znanstveniki že dalj časa prizadevajo, da bi odkrili dokaze o obstoju inteligentne nezemeljske vrste. Celoten SETI deluje na principu lovljenja frekvenc iz vesolja, na podlagi katerih naj bi odkrili tuje civilizacije. Zaenkrat še ni vidnejših uspehov, saj znanstvenikom še ni uspelo najti kake nezemeljske kulture. Krivec za to naj bi bila tudi Zemlja sama, saj se od njene atmosfere odbijajo nekatere izjemno nizke frekvence, poleg tega pa iskanje otežujejo še številne motnje v ozračju v obliki radijskih in televizijskih valov, itd. Zato so se znanstveniki ogreli za izgradnjo ogromnega teleskopa na Lunini površini. Prednost take gradnje se odraža v tem, da na Luni ni toliko motenj, kot na Zemlji. Po nekaterih podatkih naj bi gradnja trajala 15 let, vendar pa je projekt malce vprašljiv. Cena projekta naj bi bila ogromna, denarja pa ni nikoli dovolj. ESA in NASA zaenkrat raje razvijata nove tehnologije,...

14 komentarjev