»

Izšla Nexenta CP 1.0

OSNews - Podjetje Nexenta Systems je pripravilo prvo uradno stabilno izdajo operacijskega sistema Nexenta Core Platform. Sistem temelji na Debianu/Ubuntuju, jedro pa je namesto Linuxovega OpenSolarisovo (build 82). Zadeva je trenutno namenjena predvsem bolj "posvečenim" uporabnikom, ki bodo pri strežniških rešitvah zagotovo znali izkoristiti katerega izmed bonbončkov: datotečni sistem ZFS, že v jedro vgrajena podpora CIFS (nadomestek Sambe), paketni sistem APT, virtualizacijski rešitvi zones in brandZ ter še marsikaj. Konec koncev ta operacijski sistem predstavlja temelj Nexentine komercialne rešitve NexentaStor za NAS (network-attached storage). Če ste radovedni in imate na voljo kakšen stroj z vsaj 256MiB RAMa, si lahko sliko ISO pretočite z nam najbližjega zrcala na Portugalskem.

Ker je (Open)Solaris tudi na teh straneh vse preveč v senci Oken in Linuxa, si dovolimo še hiter pregled ostalega dogajanja na tej sceni. Še dve distribuciji, ki ju lahko preizkusite kot "živa" ploščka...

6 komentarjev

Pingvin na novem Jabolku

Zagon Linuxa na 17-inčnem Core Duo iMac-u.

vir: Mactel-Linux.org
Slashdot - Slashdot poroča, da so v okviru Mactel-Linux projekta uspešno zagnali Linux na 17-inčnem Core Duo iMac-u. Skupina je uporabila prirejeno Linux jedro, uspešno zagnala tipkovnico in USB mrežno kartico ter zagnala Gentoo, ki že lahko prevede Linux jedro. Projekt je šele v povojih, vendar so izgledi dobri. Je invazijo pingvinov sploh še mogoče zaustaviti?

65 komentarjev

Novosti iz spletnih skupnosti Xbox360

Slo-Tech - Slashdot poroča o zanimivih dogodkih in zamislih, ki se razvijajo med uporabniki nove Microsoftove konzole. O problemih s sesuvanjem, ki naj bi jih izdelek imel, se je na veliko govorilo, a izkazalo se je, da problemi niso tako resni. Problem očitno povzroča pregrevanje napajalnika, kar so domiselni igričarji rešili kar z obešenjem le-tega na vrvico. Tako modificirana konzola je nato brezhibno delovala kar sedem ur.

Tudi ljubitelji odprte kode se že zanimajo za Xbox360, kar so dokazali z odprtjem projekta Free60. Njegov namen naj bi bil pripraviti opensource operacijska sistema, GNU/Linux in Darwin, do delovanja na igričarskem strojčku iz Redmonda. Programska koda zaenkrat še ne obstaja, saj razvijalci šele zbirajo potrebno dokumentacijo, med katero pa se po besedah Slashdota že zdaj najde nekaj zanimivih informacij.

15 komentarjev

Solaris 10 bo poganjal aplikacije za Linux

OSNews - Prihajajoči operacijski sistem Solaris 10 bo prinesel nove zmogljivosti, ki bodo omogočile poganjanje aplikacij za Linux. Projekt s kodnim imenom Janus (rimski bog Janus, Januaris ima dva obraza, tako da z enim gleda v staro, z drugim v novo leto) obljublja poganjanje večine aplikacij za Linux ob približno enaki hitrosti kot v Linuxu. Storitev za jedro operacijskega sistema bo brezplačna, ustrezala pa bo specifikacijam Linux Standard Base. Klik!

2 komentarja

USB mrežna kartica

Rizenet - Tako, pa smo dobili tudi USB mrežne kartice, ki jih enostavno priključimo na USB vodilo. Sam sicer ne spremljam preveč dogajanja na network sceni, zato sploh nisem vedel, da te stvari obstajajo. Zato sem še bolj z užitkom prebral ta test na Rizenetu, kjer so se spravili na Compex UE202-A USB LAN Adapter. Kartica podpira prenose od 10 do 100 Mbit/s, inštaliramo pa jo tako, da jo vstavimo v prost USB port, naložimo gonilnike iz Windows CD-ja in že smo pripravljeni na igranje/prenašanje datotek. USB kartica izgleda obetavna, vendar se izkaže za problem ravno njena zasnova na USB vodilu. Kot veste ima USB vodilo hitrost prenosa 12 Mbit/s, ki se porazdeli med ostale naprave, ki so priključene na USB. Ravno zaradi tega ne moremo uporabljati 100 Mbitne povezave, ampak samo 10 Mbitno povezavo, pa še tu pride do upočasnitev, če imamo na USB-ju več naprav. Sicer stvari niso tako črne kot izgledajo, saj se kartica povsem solidno obnese pri igranju mrežnih iger ali pri prenašanju manjših...

3 komentarji

Gonilniki v Linux jedru

Linux Today - Gonilniki za eksotično strojno opremo pod Linuxom so bili svojčas kar precejšen problem, a počasi se se stvari začele obračati na bolje in zadnje čase je podprto takorekoč vse (razen mojega winblowz modema na notebooku... grrr). Tule je interview z Jonathanom Corbetom, soavtorjem knjige Linux device drivers. Človek zelo dobro pozna razvoj Linux jedra v zadnjih nekaj letih in pove veliko zanimivih stvari o tem, kako se bo pisanje gonilnikov razvijalo naprej. Pravi, da bo zelo zanimivo, ko bodo v vseh mrežnih gonilnikih prisotne možnosti 'zero-copy', pa tudi bolj natančno zaklepanje za SMP sisteme bo Linux potiskalo vedno bolj med profesionalne strežniške sisteme. Skratka zanimivo branje.
Mimogrede, če hočete biti vedno na tekočem z razvojem Linux jedra, potem redno preverjajte stran kt.zork.net. Na njej se dobi tedenski povzetek dogajanja na dopisnem seznamu razvijalcev.

0 komentarjev