»

Vedno nevarnejši črvi

The Register - Črvi, ki divjajo po internetu in povročajo preglavice uporabnikom, postajajo vse "pametnejši" in s tem vse nevarnejši. Kot poroča The Register, so pisci črvov v zadnjo različico črva SDBot-UH vgradili še network sniffer, keylogger in še nekaj za okuženega uporabnika nadvse nevarnih "zmogljivosti. Tako ta različica črva vohuni za uporabniškimi gesli, povezanimi s prijavami na strani, kot so recimo Paypal, ali pa celo poskuša izbrskati CD-ključe igric, nameščenih na računalniku. Zaenkrat se ta modiciran črv (še) ni pojavil na internetu, če pa se bo, bo gotovo povzročal težave, ki daleč presegajo tiste, povzročene s strani "običajnejših" črvov. Več o novi nadlogi si lahko preberete tukaj.

21 komentarjev

Prvi virus za 64-bitni Windows

Slashdot - Pisci virusov so vedno vsaj korak pred izdelovalci operacijskih sistemov, razvijalci protivirusne zaščite in računalniškimi administratorji. Včeraj je tako Symantec odkril prvi virus za 64-bitno različico operacijskega sistema Windows. Poimenovali so ga W64.Shruggle. Deluje kot testni virus, ki očitno samo preskuša odzive in varnostne mehanizme 64-bitne arhitekture in se ne širi hitro. Seveda do pretirane razširitve ne more priti, preden Microsoft ne izda uradne različice sistema. Na 32-bitnih različicah Windows virus ne deluje, zato je tako rekoč "napisan za prihodnost".

8 komentarjev

Mali brat vas opazuje

I.T. Vibe - Danes je vohunjenje in nadziranje nič hudega slutečih vedno bolj v modi. Od velikih skrbno načrtovanih sistemov se trendi selijo tudi na mala gverilska igrišča: med pisce virusov.

Virus W32/Rbot-GR, ki se sicer širi prek omrežnih deljenih virov in lukenj v programju, namesti stranska vrata v vaše računalo. In ravno ta vrata so tista, preko katerih utegnejo odpotovati vaša gesla, posnetki vaših pogovorov in tudi (živa) slika. Virus namreč zazna in vključi priklopljene mikrofone in spletne kamere, prek katerih nato zajema sliko in zvok.

Kamere v službah bodo od sedaj naprej še bolj veselo kradle podatke, domače pa bodo snemale kake amaterske videoposnetke.

Novi superzvezdniki, ki to ne bi želeli biti, lahko prenos slike in besede prekinejo po teh navodilih. Klik!

6 komentarjev

Bolnišnice in Windows: je že kdo umrl zaradi črva ali virusa? Računalniškega seveda ...

NW Fusion - NW Fusion poroča o težavah ki jih imajo s proizvajalci medicinske opreme. Ti namreč potrebujejo kak mesec, da preizkusijo vse popravke, ki jih Microsoft izda za svoje operacijske sisteme. V bolnišnicah je precej opreme, ki se uporablja za delo z bolniki in ta oprema potrebuje za svoje delovanje računalnik, na katerem teče operacijski sistem Windows. Izdelovalci opreme bolnišnicam odsvetujejo namestitev popravkov, ki še niso bili ustrezno preizkušeni z njihove strani.

Bolnišnice pa protestirajo, saj imajo precej težav z virusi in ostalo zalego, ki zadnje čase precej uspešno spravlja računalnike z Windows na kolena.

62 komentarjev

Sophos: za 70% virusov kriv 1 človek!

Slashdot - Sodeč po poročilu Sophosa, izdelovalca programske opreme za zaščito pred virusi, je za skoraj tri četrtine vsega dogajanja, ki so ga povzročili virusi in ostala golazen v prvi polovici letošnjega leta, odgovoren Sven Jaschan, 18-letni Nemec, ki je avtor virusov Sasser in Netsky. Različice slednjega so se v skupnem seštevku najbolj razširile, posamično pa je največ okužb dosegel Sasser. O statistiki poroča tudi The Register.

8 komentarjev

Obvezno čtivo: A Taste Of Computer Security

Slashdot - Na KernelThread.com je Amit Singh objavil krajšo knjižico o računalniški varnosti z naslovom A Taste Of Computer Security. Odlika njegovega teksta je po mojem mnenju predvsem ta, da je zelo lahko berljiv, podaja pa tudi zgodovinski pregled dogodkov povezanih z računalniško varnostjo. Tako si lahko ogledate tabelo števila incidentov in varostnih lukenj od leta 1969 do 2003, izveste kateri so bili prvi virusi (pa tudi kateri je bil prvi virus za Unix) ter prvi črvi, opisan je primer prvega wardialinga skupine 414 Club, izvedeli pa boste tudi kaj je to "Security through obscurity" ter FUD.

Pregled problematike žal ni popoln, saj besedilo ne obravnava spama, wardrivinga in kriptografije, kljub temu pa gre za zelo berljiv, temeljit in zgoščen tekst o nekaterih problemih povezanih z računalniško varnostjo.

In da, ne manjka niti primerjava med Unix in Windows - seveda iz varnostnega stališča, pri čemer ta primerjava sploh ni čustveno obarvana.

Idealno čtivo za brezskrbne...

0 komentarjev