»

Piratstvo ne vpliva na nakupe glasbe

Ars Technica - Nova študija, katere rezultate povzema ArsTechnica, kaže domnevno največje sovražnike glasbene industrije, uporabnike P2P, zloglasne pirate, v zanimivi luči. Raziskali so 1008 britanskih uporabnikov interneta v starosti med 16 in 50 let, izmed katerih je tretjina priznala, da za iskanje glasbe uporabljajo tudi nelegalne vire. To podskupino so nato vprašali, ali zaradi interneta za glasbo porabijo manj ali več denarja, in večina je odgovorila, da približno enako. Izvedena je bila sicer prek interneta, tako da je treba rezultate vsekakor jemati s ščepcem soli, a vendarle. Tudi kanadska vlada je že pred časom raziskovala vpliv deljenja datotek na nakupe glasbe in ugotovila, da redni uporabniki P2P dejansko kupijo več CD-jev. Tudi zadnja raziskava pa je pokazala potrebo uporabnikov po naročniški storitvi, ki bi jim ob ustreznem mesečnem nadomestilu omogočila neomejen in legalen prenos glasbe s spleta. Na britanskem Isle of Man so nekaj takega že poizkusili.

146 komentarjev

Parodija oglasa MPAA

Slo-Tech - Današnje DELO piše, da so pri ameriškem filmskem združenju MPAA (Motion Pictures Association of America) pripravili plakatno oglaševalsko akcijo, s katero kršitelje opozarjajo, da z nelegalnim pesnemavanjem avtorsko zaščitenih datotek preko interneta tvegajo kazen.

Slogan akcije je "YOU CAN CLICK, BUT YOU CAN'T HIDE" (lahko klikaš, a skriti se ne moreš).

Ker pa je oglas nadvse primeren za kakšno parodijo, smo ga malce popravili. Tokrat oglašuje Linux in opozarja uporabnike Windows, da jim konzola ne "uide"...

55 komentarjev

Spet ena cvetka z audio CD-ji

Slo-Tech - To novico nam je poslal naš "Music CD mojster" Tomi:

Sicer opažam, da zadnje čase Slo-tech zalagam samo z novicami o glasbenih CD-jih, ampak kaj, ko si pa očitno vsak, ki ima preveč časa, izmisli nekaj, s čimer bi zagrenil življenje ljudem ( in posledično naredil delo hekerjem ). Tokrat so se nad glasbo spravili pri IPFI (International Federation of the Phonographic Industry), kjer so ugotovili, da lahko na CD zapečejo kodo, ki prepreči branje dolžine skladbe v računalniški komponenti, ne pa tudi na hi-fiju. V primeru, da to želite (hja, kdo pa ne), naj bi poklicali za kodo. Neumno. Seveda se že ponujajo rešitve za ta "oreh". Več o tem tukaj

4 komentarji

Aimster tudi tožen

CNN - Glavne glasbene založniške hiše so vložile tožbo proti Aimsterju, ki omogoča izmenjavo datotek preko interneta, in sicer zaradi kršenja pravic intelektualne lastnine. Založniške hiše so v tožbi navedle, da je Aimster omogočil milijonom individualnim anonimnim uporabnikom, da so lahko kopirali in distribuirali datoteke, ki so avtorsko zaščitene.
Bolj enostavno rečeno, gre za klon že tolikokrat opevanega Napsterja. Napster je že prej prispel pod točo očitkov (in tožb), sedaj pa je na vrsti tudi Aimster. In predvidevam, da ne bodo tej usodi ušli tudi ostali kloni Napsterja, saj jih je na spletu še kar nekaj.

3 komentarji

Veliki brat nas gleda...

Jaz - Pa tudi še kaj drugega. Kako naj si potem lahko razložimo dejstvo, da se, v bran pred kopijami Napsterja, organi poslužujejo tudi moralno dvoumljivih sredstev? Stvar je bolj poznana kot Internet Anti-Piracy System. Ta program išče programe, ki bi lahko bili povezani z izmenjavo MP3 datotek, ter jih shranjuje v svojo bazo. Beleži tudi vse (pazite sedaj to) IRC pogovore. Če program slučajno odkrije uporabo programa za izmenjavo, pri ponudniku interneta odredi prepoved uporabe. To je pa že preveč! Do kam bo morala prlesti glasbena industrija, da se bo končno zavedla, da štancanje glupih komadov na predrage cedejke pač več ni uporabno? Evolucija narekuje... Vinilke --> kasete --> cedejke. Od tu pa naprej v dve skrajnosti. DVD-A/SACD ter mp3. Mp3 bo prevladal. Glasbena industrija bo asimilirana. Upor je brezpredmeten. Thnx, AA Unique

5 komentarjev

Dol-vleka na Napsterju se nadaljuje

PC World - Še en update o dogajanju z Napsterjem:
V petek je Napster na svojem sodnem procesu sodnici predlagal, da bi vgradil posebne filtre, tako da bi se s tem onemogočila dol-vleka nekaterih glasbenih datotek, tako npr. od Metallice in Dr. Dreja. V soboto so jih dejansko vgradili, vendar pa se dol-vleka glasbenih datotek na Napsterju nemoteno nadaljuje. Ti filtri se zaenkrat namreč niso izkazali za učinkovite, saj jih lahko uporabniki hitro zaobidejo z malce drugačnim imenom datoteke.
Čeprav se Napster poskuša rešiti na vse načine, mu zaenkrat ne kaže najbolje.
Več o tem pa tukaj.

9 komentarjev

Še enkrat o Napsterju...

CNet - Glasbeni industriji že dolgo časa gre v nos, da si lahko uporabniki s pomocjo Napsterja&Co programov brezplačno izmenjavajo glasbene datoteke preko interneta. Kar je nelegalno. Kar pa večino uporabnikov Napsterja&Co programov sploh ne moti.
Glasbena industrija pa zdaj razvija programje, s katerim bo lahko avtomatično odkrivala ljudi (uporabnike), ki si nelegalno (beri: brezplačno) izmenjavajo glasbene datoteke preko interneta. IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) upa, da bo s tem programjem lahko zaustavila poseganje v intelektualno lastnino, ali po domače povedano, da bo s tem zaustavila odtekanje dobička.
In kako to deluje? Zaenkrat se obesijo na tiste uporabnike, ki dajejo drugim na voljo za dol-vleko veliko količino glasbenih datotek, se pravi na "velike ribe". Najprej jim pošljejo kakšno sporočilce, naj nehajo s tem početjem, nato pa še eno pismo, nato pa povabilo na sodišče.

Hm, časi brezplačne dol-vleke mp3-jev bodo očitno kmalu mimo...

Več o tem pa...

1 komentar