» »

Reguliranje ventilatorjev s potenciometrom

Reguliranje ventilatorjev s potenciometrom

«
1
2

Hepan ::

Ne vem zakaj vsi tako komplicirate s temi diodami in stikali za vklop/izklop ventilatorjev. NaAbavite si potenciometre ( btw. stanejo 300 SIT ) in lepo regulirajte s temi stikali...z malo umetniške žilice jih lahko lično integrirate v vašo mašino...vse skupaj boste lahko naredili v 10 minutah in deluje kot urica...

Mr.B ::

Malo mečnejši potencjometer , ker tisti za 300 sit ne bo zmogel svojega dela. Seveda ne uporabljaš kakšnega minimalca za svoje hlajenje ohišja oz procesorja.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Hepan ::

v Vsakem primeru te stane neprimerno manj kot pa kaka kupljena ( ze narejena ) zadevscina...sam sem placal 360 SIT za potencimeter ki popolnoma zadostuje za 12V ( 2,4 W ) bentilator...

OZZY ::

Ma kaki potenciometri. Narediš vezje z čipom LM317T pa je. Pa gor lahko daš do 1.5A in pa do 20w. Rabiš pa samo en potenciometer in en čip pa reguliraš po par ventov naenkrat. cena potenciometra 300 sit + 250 čip.
Kaiser: Si me zelo dobro prepričal zdej pa jest prepričujem druge. :D:D
Go with the flow.

Hepan ::

No saj ravno za to gre...z vec potenciometri lahko reguliras/vklaplajs/izkplapljas posamezne ventilatorje...in sele tukaj pride to do izraza...sam potrebujem ob nedelu le 1-2 ventilatorja...ob racunalniskih naporih pa morem imeti vkljucene od 2 - 3 vente...sicer pa je vse stvar okusa in potrebe..

HEKO ::

:)))) Kaiser? Maš kaj za dodat?
Be good, be bad ---> JUST KEEP ON OVERCLOCKING...[Heko]

baghera ::

To ne reguliraš ampak krmiliš

HEKO ::

Ra zakaj pa nebi regulirar?
Vem, ya..krmiliš ampak zakaj ne reguliraš?
Be good, be bad ---> JUST KEEP ON OVERCLOCKING...[Heko]

OZZY ::

Ti povem da je regulacija z lm317t boljša kot pa posamezni potenciometri. Vem, ker sem sam imel tako in sem veliko bolj zadovoljen zdaj ko mam z lm317t. Ko ne rabiš veliko pretoka zraka daš na manj, ko pa rabiš moč pa na več in je stvar rešena. Ni ti treba tako vrtet 4-5 potenciometrov, saj maš samo enega za zavrtet pa je.
Go with the flow.

Hepan ::

ok se bom spravil delat tudi to tvojo varianto ce se mi bo dalo...ker mam reseno z potenciometri pa se mi ne da...je pa za razmislit...

msmiha ::

Jaz sem si kar na stikala naredu. pa enostav en ventilator izklopim, kadar ne delam kaj resnega>:D
Edini način, da odkrijemo meje mogočega je, da jih prestopimo in se znajdemo v nemogočem.

Daedalus ::

OZZY, nekateri elektronsko malo manj izobraženi bi bli veseli, če bi ti kakšen člančič z slikcami vezja napisal...:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

OZZY ::

To bo pa tema za Kaiserja, ker mi je on posredoval načrt vezja. Te pa lahko dobiš tukaj : Vprašanje glede potenciometrov
Go with the flow.

Boeing ::

hja fantje med krmiljenjem in reguliranjem je pa velika razlika... če povzamem na hitro: regulirati pomeni, da na nek način poskrbiš, da se ohranja določeno stanje, recimo da imaš v nekem rezervarju stalen nivo vode...če je premalo se pač vključi pumpa in napumpa noter, če je preveč pa se odpre ventil... kot primer...
krmiliti pa po drugi strani pomeni, da se neka situacija na določen način spremeni v drugo situacijo... če vzamemo primer elektromotor in krmilnik zanj... torej recimo da se motor vrti z nekimi obrati...krmilnik potem temu motorju ukaže, da naj spremeni vrtljaje in tako poskrbi, da se je situacija spremenila...
povzetek: regulacija je ohranjanje prvotno zadanega nivoja oz. situacije, krmiljenje pa pomeni nadziranje določene situacije oz. nivoja in ga po potrebi oz. poljubno spreminjati...
uff... tole me je pa kr zmartralo... 8-)
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

HEKO ::

Wow......vidiš takšni odgovori so koristni, ki imajo primere... (na pa ko vprašaš o LG-ju..pa začnejo Ilyama je najnaj..:)). Končno :)

thx (verjamem, da te je zmantralo :)
Be good, be bad ---> JUST KEEP ON OVERCLOCKING...[Heko]

OZZY ::

Daedalus: Mam pa doma še en načrt, ki ga lahko sestaviš sam brez da bi rabil kako vezje poznat. Je zelo enostavno. Če hočeš bom stvar narisal in skeniral ter ti ga pošljem.
Go with the flow.

`DoC ::

regulirati pomeni, da na nek način poskrbiš, da se ohranja določeno stanje, recimo da imaš v nekem rezervarju stalen nivo vode...če je premalo se pač vključi pumpa in napumpa noter, če je preveč pa se odpre ventil... kot primer...


Boeing: torej je potemtakem teoretično možno narediti regulator, ki bi ga "nastavi"l na določeno temparaturo in bi recimo mel default temparaturo 28 stopinj, ko bi se zadeva/sistem/proc ogrela nad to temparaturo bi pač ta regulator pognal vente da bi stvar ohladili, in ko bi spet pršlo na 28 stopinj bi se venti ugasnali???

Ti povem da je regulacija z lm317t boljša kot pa posamezni potenciometri. Vem, ker sem sam imel tako in sem veliko bolj zadovoljen zdaj ko mam z lm317t. Ko ne rabiš veliko pretoka zraka daš na manj, ko pa rabiš moč pa na več in je stvar rešena. Ni ti treba tako vrtet 4-5 potenciometrov, saj maš samo enega za zavrtet pa je.


OZZY: torej ali je ta zadeva o kateri ti govoriš podobna Boingovemu predlogu, če ni bi znal ti to naredit in meni prodat????:D:D


P.S. Se opravičujem, ampak jst nimam osnovnega pojma o vseh teh elektro zadevah, tko da bi res prosu za odgovore!


P.P.S. Hvala:)
+°´°+,¸¸,+°´°~What We Do In Life, Echoes In Eternity~°´°+,¸¸,+°´°+

baghera ::

Reguliranje je krmilje s povratno vezavo.

Daedalus ::

OZZY res bi blo lepo,, če bi mi poslal sliko vezja pa spisek komponent. PROSIM!;)

še moj e-mail
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

OZZY ::

Ok ni blema dobiš še dones. Sem glih pred 10 minutami narisu. je pa zelo simpl narejeno. V bistvu za neštromarje.
Go with the flow.

Daedalus ::

Hvala OZZY. Sem ti dolžn eno uslugo.;)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

OZZY ::

he he. te bom vzel za besedo. Sem ti pa že poslal. Check your mailbox. Če rabiš kej informacij dodatnih pa piši po mejlu.
Go with the flow.

Boeing ::

Dark - frodo: natančno tako !

in te zadeve obsatajajo že oh in sploh časa... torej najdite enga tipa like OZZY k zadeve obvlada (btw OZZY: a lohk še meni pošleš prosim prosim prosim ??? ) in pol to samo vgradite in voila... njet probljem nardit, probljem pogruntat ! :D
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

OZZY ::

Boeing: Ne obvladam toliko teh stvari. Doma mam 2 načrta za to. En je za regulacijo z lm317t (zelo simpl stvar za nardit) en pa z čipom lt1084. Drugače pa lahko dodatne informacije in načrte dobite tudi tu :
LINK . Jest sicer nisem delal po tem ampak mi je eno vezje posredoval ASH, ki pa je kot sem reku enostavno in ga lahko nardi vsakdo. Drugo vezje z LT čipom pa ne vem točno kje sem dubu.
Je pa drugače KAISER stručko glede teh stvari.
Zato Dark-frodo jest ti priporočam, da ga kontaktiraš. Sem pa nekje na netu vidu nekaj podobnega kar ti hočeš samo ne vem kakšen bi bil smisel le te uporabe za procesor ,ker temperatura vedno niha in včasih kar hitro zato je bolje, da delajo venti skoz.
Go with the flow.

Kaiser ::

OZZY: hvala :D
Boeing: a si ti tud ene sorte stromar, ker tole tko obvladas? Sej mene tud moti, ko folk narobe uporablja regulacijo in krmiljenje;((, sam regulacija je bolj razsirjen pojem.....:O
Da bi pa naredil avtomatsko krmiljenje ventilatorjev (regulacijo!!:D) pol je pa potrebno ze malce vec truda. Se pa tudi to da in mam ene nacrte, ce koga zanima.

Dami ::

Vsaka ideja in načrt sta dobrodošla.:DMail
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Boeing ::

Kaiser: ne nism štromar... to kar vem sm se nauču tako... on the road bi se temu reklo... drugače sm pa pripadnik ene čudne vrste človeških osebkov, ki sami sebe kličemo za pilote modelarje, drugi pa kr za fuknjene :D
hm Kaiser dej ti men še neki povej... jst bi nucu eno regulacijo 4 ventov + 2 peltierja (123W in 156W) + eno vodno pumpo vse to na enem vezju in različnimi viri napajanja... vente + pumpa na 12V (pumpa eventuelno 220V - ampak tist bi se dalo preko releja), peltierja bi šla pa na 15V +- 5V... in fino bi blo če bi se vsa stvar vklapljala preko toplotne diode... kr kolker vidiš, peltiji so močni - mam posebi trafo 500W sam zanju - tak da se mi ne da skoz met hlajenja na polni moči k je brezveze... torej, če temperatura naraste nad določeno vrednostjo, se moč peltierjev, ventov in pumpe poveča na 100%...
a bi se to dal narest brez doktorata ?! :D
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Kaiser ::

Ja... Vezje regulatorja sem enkrat ze objavil. Poglej pod Strojna oprema/vprasanje lgede potenciometrov. No, tam mas tisto vezje. Zdej za vse te stvari furat lahko porabis samo eno - doticno vezje, na izhod pa potem ustrezno zvezes porabnike (vente, pelte, pumpa). Zdej je tle vprasanje kako zelis imet to izveden. Doticno reg. vezje je zvezno, se pravi, da se izhod spreminja zvezno, kar je zelo v redu za furanje ventilatorjev (razlicne brzine). Pumpe pa nacelno naj ne bi tko malo na pol poganjal, bolje je samo ali dela ali pa ne dela. Pri peltierjih pa ne vem kako je, ali lahko delajo tud na polovico moci????
Jest bi ti tko naredu, da bi ventilatorje vezal na zvezni izhod, za pumpo in peltierje pa bi naredil, da se vklopijo ob eni mejni temperaturi, pa se potem, ko se zadeva shladi spet izklopijo (t.i. ON/OFF regulacija). To je blo malo filozofije, povej ce bi to imel tako ali pa kako drugace pa se potem se kej bereva. Bomo ze kej pogruntal - vse se da samo cajt je treba met :D

Boeing ::

ja nekako tako sm mislu... torej se da potemptakem ventiče krmilit brezstopenjsko ? TO bi blo pa super...
kar se tiče peltierjev, oni delajo na polni moči tam nekje od 15 do 16V in porabi cca 10-20 A, odvisno pač od moči in modela, delujejo pa na isti način kot elektromotorji: več U-ja in I-ja mu daš, bolj gre ! :D
grem zdle narisat eno slikco v prbrusha pa jo bom postal, pa se bomo potem zmenil če stvar je možna al pa sploh ni možna... 8-)
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

`DoC ::

Kaiser: da to kar si nazadnje omenu je prbližno to kar si želim, trenutno sem z idejam na tem da bi naredu plehsi ohišje ki bi ležalo, sej se spomeš starih 286... samo da je tu vprašanje ko naštimaš neko temparaturo da nebi venti šli kr na off, ampak bi zmanjšal obrate, razen unga na procu pa napajalnuku pa res ne bi blo treba nikol ugasnat.

Hvala pa prosim za odgovor -> mail
+°´°+,¸¸,+°´°~What We Do In Life, Echoes In Eternity~°´°+,¸¸,+°´°+

CCD ::

Kaj pa naprimer kombinacija potenciometra in rotacijskega stikala (al neki tacga se temu reče)?
Preko stikala z recimo šest stopnjami je vezanih šest ventilatorjev na potenciometer, na vsaki stopnji stikala se s potenciometrom krmili (:D) en ventilator.
Kaj pravite?

Boeing ::

no evo tule je "vezje" :D
sem osnovno vezje razdelil na 4 dele, ker drugače s svojim osnovnošolskim znanjem elektrotehnike pač ne znam... upam da je vse jasno... če pa ne...pa bog pomagi :D


aja pa tm pr vezju za pumpi sm not napisu sam zvezno ali... manjka pa še 0/1, kar je v bistvu enostavno stikalo...
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Kaiser ::

Aha...
Dark Frodo: tvoj problem je lazje resljiv, pocakaj do jutri da sprobam malo tisto moje vezje pa se pol slismo.

Boeing: to je pa ze taprav hardcore! Tvojo shemo stekam in imam en predlog. Glej: recva, da mava peltier 15V, 10A =150W --- R=1.5ohm. Ce bi hotel z njim delat na polovicni moci bi moral na pelt priklopiti P=70W ...U=sqrt(P*R)=10V, tekel bi tok I=P/U=7A, kar je 70W na peltierju. Ker pa imas napajanje 15V ostane na regulatorskem vezju 5V, stekas? No in ker tudi skozi regulator tece tok 7A, se tako na njemu porablja moc P=5V*7A=35W, kar se kaze kot toplota. In 35W niti ni tako malo. No in skupna poraba moci je se vedno cca 100W, od tega se jo samo 70% porablja koristno (na peltu za hlajenje), medtem ko ti ostalih 35W sistem samo dodatno greje.... Uf.... No in zato bi blo bolje peltierje samo na ON/OFF regulacijo priklopit. Seveda bla potem tud pumpa obvezno na ON/OFF regulaciji. Vente pa bi dala na zvezno regulacijo.

Boeing ::

Kaiser: to bi šlo, samo je pa en problem... namreč moj would-be-some-day Tb bo ZELO navit in bo dal tud tm okol 120-130W iz sebe... tako da ne vem...pol bi skoz delalo on/off/on/off... vsake pol minute...to pa ni dobr ne za vezje ne za peltier... vsekakor je bolje, da se peltierje priključi na "3 pozicijski šalter" (0/0.5/full), potem pač mam tisih cca 35W v sistemu odveč... ampak to sploh ni problem...bom že ohladil... meni je važno samo, da se pri neobremenjenem kompu zmanjša temp proca pod določeno vrednostjo in takrat mora hlajenje delat "v drugi al tretji" in mora se zmanjšat skupna poraba toka... samo skupna poraba je meni važna, ker drugače me bo stari zagiftal po enmu mescu (račun!!!)...tako bi se pa vseeno dalo neki pršparat...
btw: a tist z displeyem bi se dalo naredit ?
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Kaiser ::

Za peltierje sem se spomnil se ene finte. Namesto, da das nanje manjso napetost in ti potem ostanek greje regulator bi se dalo to napetost "sekat". Recimo pri najvecjem hlajenju je napetost recimo 15V in zgleda takole:
------------
Pri polovicni obremenitvi bi pa to napetost razsekal in bi dobil tole:
_|-|__|-|__|-|__|-|__|-|_
amplituda pa bi bla se vedno 15V, regulator pa se ne bi brutalno segreval...:\
Drgac ti povem tkole... to je ze kar zahteven projekt. Sma vezja sicer ne toliko, je pa veliko stelanja in take vrste zajebancije.
A z displejem bi rad gledal temperaturo? Ja seveda se da...

A.J. ::

Boeing: A bi peltier zdržal če bi ga laufu na večji napetosti od predpisane?

OZZY ::

Več od njegovega predipanega maxkimuma. verjetno da ne ali pa bi kmalu spustu dušo.
He he. da bi navijali peltiljere. Daleč smo prišli. No zakaj pa ne bi ti prvi to poskusil.>:D:D
Go with the flow.

A.J. ::

Ja sej bi če bi mel kak TEC. Morm prej dobit še durona pa vodno hlajenje(home-made). Bom pa probu dobit neki pocen, pa bom probu>:D.

Boeing ::

Kaiser: verjamem da je ZELO zahtevna stvar... še posebi, ker sm jst zakompliciru z displeyem ipd stvarmi... torej se zmenima takole: ti to preštudiraj, kolko bi te prišla izdelava z materialom, časom in deloom, pa mi povej ceno... seveda če se ti da oz. če imaš čas...
tist z sekanjem napetosti si se pa dobr spomnu... čeprav je ideja stara že miljon let... uporablja pa se, kolker je meni znano, v krmilnikih (!) za modelarske brezkrtačnike... in se baje zelo obnese...
torej Kaiser: če si za biznis mi piš na mail, pa se bova zmenla v detajle...
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Kaiser ::

Evo, en del naloge je ze opravljen: regulacija vrtljajev ventilatorja glede na temperaturo. Slika z ustreznimi elementi je tu:

Regulator sem naredil z elementi, ki sem jih imel pri roki. Verjetno bi bilo bolje namesto 10V reference uporabljati kasen volt nizjo napetost (8V), da bi bila bolj stabilna. Za 317 na izhodu sem se odlocil zato, ker bi bila opcija s tranzistorjem tezje izvedljiva (racunanje pravih uporov, nelinearnost pri 0-1V,...). Drgac pa verjemte, zadeva zelo fino dela. Ce koga kaj podrobneje zanima - vpraste.8-):D

mmisv ::

Ja Kaiser! mene neki zanima :))
In sicer kje si se tok nauču o elektroniki. a mi loh poveš za kkšno knjigo v keri bo pisal kej o elektronskih zadevah (tranzistorji, kondenzatorji, ...); kako delajo pa kako se kej zveže.

tenks
Čist trivialna stvar...

Administrator ::

To je tud regulacija vrtljajev ventilatorja glede na temperaturo.




This is a simple circuit that will do what you want I believe.

R1 15k ohm resistor
NTC Thermistor- 10k ohm, sold at Radio Shack in the states.
P1 10k ohm potentiometer - sets the low speed(voltage) of the fans at the cool tempature.
P2 50K ohm potentiometer - sets the gain of the circuit - how fast the voltage will rise to full output when the temp is higher.
TL082 a op-amp that I had handy, most any single voltage op-amp should work. The TL082 is a dual op-amp if you want more then one controller on a board. note that the power and ground connections for the op-amp are not shown on the schematic.
R2 - The TL082 is a fast op-amp, needed R2 to reduce oscillation.
IRF-510 A 4 amp mos-fet in a TO-220 case. Bascially as the voltage on the gate rises the mos-fet will conduct more current.
note 1 there are also IRF-520 and 530 versions that will handle more current.
note 2 Even at 5 watts the mos-fet will disapate some heat and will need to be heat-sinked or at least in the air flow path. the large metal part of the fet will be at drain(D) voltage level. Do not attach to case.
D1, almost any diode, 1N4001 should work,it conducts back around the fan when the mos-fet turns off. As the fan continues spinning it will produce a voltage on the drain lead of the fet. D1 will limit that voltage.
Adjustment, easiest if you have a voltmeter but can be done without. Get the thermistor at room temp. Adjust P1 for the low speed that you want your fans to run at. Heat the thermistor to the high temp you want the fans at full speed. ( I stuck it under my tongue) Adjust P2 until the fans are at full speed( with voltmeter the highest voltage you can get) then adjust P2 until the speed/voltage just begins to drop off.
Most fan specs that I have seen show a low voltage limit of around 7 volts. Some of the smaller 80mm fans have a lower limit of 8 volts. If you set the low voltage to low the fans may stall until the thermistor heats up enough.

Let me know if you build this circuit and how it works for you.

corrected, single voltage op-amps should be used, OP-07 is a dual voltage.
>:D

Kaiser ::

Witboy: v redu zadeva, se malo bolj poenostavljena kot moj umotvor... :)) .
mmisv: sem stromar in te stvari pac poklicno nekoliko bolj poznam. Ceprav sem precej stvari ze pozabil , zdaj ko sem na faksu (pa tud tko nisem ne vem kaksen maher) in sem se z elektroniko nehal aktivneje ukvarjati. Drgac je stromarskega gradiva kar precej. Dobi si knjige Hobi elektronika 1,2,3 pa vcasih je izhajala ena revija Elektronika, ki je propadla. Ce jo kje najdes se tam da tudi kar precej nauciti, mogoce se kaksen Elektor, Svet elektronike,...

Boeing ::

Kaiser: WOW !...mislim ej tole je pa zajeban... sam če ti pravš da dela, pol že dela :))))
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Kaiser ::

Boeing: ne ni tolk zajeban, samo veliko uporov sem uporabil, da se lahko bolj fino stela. Drgac je pa zadeva se vedno v preizkusni fazi. Zdaj sem zamenjal 82K upor s 68K, da je regulator bolj stabilen, po Witboyevem nacrtu pa sem ugotovil tudi, da ne potrebujem napetosti -12V ampak zadostuje ze 0V. Nekje naslednji teden bom zadevo naredil na ploščico in jo preizkusil konkretno v računalniku, potem se pa lahko kej zmeniva....:D.
Za prikaz temperature je pa najboljs, da v Conratu narocis modul, kjer mas ze vse zraven, pa samo sestavis in dela.

mmisv ::

KAISER: vse te knjige sm že pregledu. sam mene ne zanimajo tok vezja ampak elementi. kako se dela z njimi, za kaj se uporabljajo pa tko...
Čist trivialna stvar...

Kaiser ::

mmisv: Potem pa prvo kar moras nastudirat je tranzistor, ki je alfa in omega danasnje elektronike. Pojdi v CTK pa poisci kaksno knjigo o tem. Recimo(sam ne vem ce jih imajo):
t. surina: tranzistorska tehnika (vse o tranzistorjih od a do z)
milobar-zidan: spojevi s integriranim sklopovima, 1 in 2 (tipicne vezave posameznih cipov z razlagami o delovanju, osnove difitalne tehnike,...)
Recimo, da bi blo to zaenkrat... Ce te pa se kaj zanima pa vprasaj.

Aja, se to! Regulator temperature mi ze deluje, prilotan na ploscico in namontiran v racunalnik!
:D

Administrator ::

Kaiser: dej pokaz shemo da si ga se jest nardim .>:D

Boeing ::

ti, Kaiser, tole je pa kr dobr... povej kaj ti še manjka in kdaj bo celota fertih... ?
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Kaiser ::

Witboy: ce mislis tiskano vezje, ga nimam, ker je regulator narejen na univerzalni ploscici (na enaki kot je na tisti tvoji shemi), ki jo dobis v Conradu, potem pa samo nalotas elemente gor, na zgornji strani so potem potrebne se kaksne "brikne" in stvar dela. Nacrt je zgoraj, priporocam se nekaj eksperimentiranja z uporom + trimerjem za nastavljanje ojacenja.... Aja, zgornji vhod v OP je +, spodnji pa - (pa saj je logicno :D).
Boeing: revno zdaj zacenjam se z enim bolj fensi regulatorjem (za peltiera), ki bo della na principu PWM, o cemer sva ze govorila....
8-)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stikala za ventilatorje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
311896 (1485) Racko
»

Homemade fan controler (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9511087 (9151) SodVina
»

Regulator napetosti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
314242 (3836) the_unborn
»

Spreminjanje hitrosti ventilatorjem

Oddelek: Pomoč in nasveti
141081 (942) Kaiser
»

Vprašanje glede potenciometrov

Oddelek: Strojna oprema
412788 (2249) Kaiser

Več podobnih tem