» »

Kakovostne slike

Kakovostne slike

Valery ::

Ker delam neke zadeve na Mikrosoft Power Pointu, me zanima, kako naj v grafičnem programu ustvarim čim bolj kvalitetne slike, a da mi ne zasedejo preveč Mb prostora. Ni problem v tem, da ne bi znala fotografij zmanjšati z Resize. Problem je v tem, da s tem postopkom mnogo izgubim na kvaliteti slike. Shranjujem v JPEG -JFIF formatu, kar se mi je doslej izkazalo za najbolj učinkovito. Vendar mi to ne zadostuje, ker bi rada nanizala večje število kvalitetnih fotografij, pa če bi jih v takem obsegu poslala nekomu po pošti, ta ne bi bil prav nič vesel, ko bi videl, kakšen tovor je v sponki. A je še kakšen drug format bolj učinkovit? Hvala vam za vsak nasvet!
  • premaknilo iz Loža: OwcA ()

||_^_|| ::

Mislm da je jpg najbolše razmerje med kvaliteto in velikostjo (v bajtih).
Neki se je govorilo o enem revolucionarnem novem formatu ki naj bi stiskal brez izgub na ful majhno velikost, sam se čist nč ne spomnem več.
Alternativa je GIF ki poseka JPG v nekaterih primerih a je velik minus to da lahko ima slika max. 256 barv.

tratto ::

Paint shop PRO je (vsaj včasih) poznal razliko med RESIZE in RESAMPLE. Pri tem je slednji ukaz ohranih neprimerno boljšo kvaliteto slike. Za nove verzije ne ve, če je RESIZE sploh še na voljo, ker ne vidim razloga, zakaj bi jo uporabljal, ko pa ti tako pokvari sliko.

rozica ::

Valery, prav z istim problemom sem se ukvarjala tudi sama... v Corel- Photo Paint-u 7, sem z resample in resize nekako zmanjšala fotografije... a končni izdelek v Power Pointu s približno 50-timi "slajdi" je bil še zmerej ogormen. Zato tudi jaz nestrpno pričakujem odgovor za Valery...:)

Daedalus ::

>Neki se je govorilo o enem revolucionarnem novem formatu ki naj bi stiskal brez izgub na ful majhno velikost, sam se čist nč ne spomnem več.

Ta zadeva se imenuje MrSID, sam ni zastonj. Malo se poiskal, pa evo odlomka iz LizardTechovega FAQ:

Q: What is MrSID for Geospatial?

A: MrSID is an acronym for Multi-resolution Seamless Image Database. MrSID is a powerful wavelet based image encoder, viewer and file format designed specifically for GIS professionals to enable true portability of massive images. MrSID enables instantaneous viewing and manipulation of imagery both locally and over networks while without sacrificing image quality. Features include unprecedented compression ratios; true multiple resolutions, selective decompression, seamless mosaicking, and browsing.

Cel FAQ je tule.

Kaj več pa ne vem na to temo povedat.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Valery ::

Daedalus!
Najlepša ti hvala za dober link.

Matev ::

sliki zmanjši ločljivost na optimalno ter uporab kako kompresijo pri shranjevanju v datoteko

Valery ::

Matev!
Spregledala sem tvoj predlog, ker je prisel nekoliko kasneje. V Paint Shop Pro 7 (in8), ki ga predvsem uporabljam, slike lahko samo pomanjšam, ne morem pa narediti nič z ločljivostjo. V starih Paint Shop-ih je bilo to možno.
Ne razumem pa, kaj misliš s tem, da uporabim kako KOMPRESIJO pri shranjevanju v datoteko. Slike shranjujem v JPG formatu. Kaj misliš s KOMPRESIJO? Kaj je to?
Če ne boš videl tega mojega posta, ali mi lahko razloži kdo drug? :\

Matev ::

aha kaj je to kompresija?

to maš recimo v fotošopu opcijo ko sliki ko jo shranjuješ v jpg format lahko določiš stopnjo kompresije-stiskanja podatkov
imaš od 1 do 100% ali pa od 1do 12 v nekaterih programih (ACDSEE)

čim večje je stiskanje tem slabša je slika in obratno

jpg se da verjem ZELO ZELO MOČNO stisnit brez kake vidne izgube kvalitete
tudi do 10x glede na nestisnjeno obliko ali več


drugače pa imaš recimo ukaz image size v fotošopu pa se tam lahko malo poigraš - je zelo priporočljivo

Matev ::

aja tudi paintshop pro ali karkoli že ti uporabljaš ima to opcijo in ima tudi opcijo spreminjanja ločljivosti slik..... to ima vsak program ki je večji od windowsovga slikarja (paintbrusha)

hmmm..... ločljivost
to pomeni koliko pik ima slika na določeno dolžinsko enoto

pri tebi je to: število pik(pikslov) ki jih ima celotna slika
če pošiljaš po e-pošti je karkoli več kot 800x600 popolna potrata prostora

800x600 in recimo stopnjo kompresije v jpg formatu 60-70 pa bi mogla bit slka okol 80 kilo (0,08 mega)
nestisnjena pa nmanese okol 1300kilo 1,3mega

skratka
80kilo je pri JPG in kompreiji
170 kilo je pri JPG z švoh kompresijo
in 1300 kilo pri tiffu - nekompresirana slika
to vse za ločljivost 800x600

ta original skika je drugače bila
2000 kilo pri ločljivosti 1700x2200 in JPG kompreisji
ter 11000 (11mega) pri ločljivosti 1700x2200 in brez kompresije


pa verjem za prek mejla je slika 80 kilo POPOLNOMA OK

huh ...... med 80 kilo pa 11000 kilo je pa velika razlika ane

Malner ::

Probaj JPEG 2000, samo ne vem, ce je podprt v Power pointu. Uporablja delno fraktalno kompresijo in pri kompresiji 98 pridejo pol krajse datoteke kot pri JPG kompresiji 90, kvaliteta je pa priblizno enaka.

Kompresiral sem z IrfanView - ov, vendar je problem, ker podpira le locljivost do 640*480, za vec pa je potrebna registracija kodeka.

Matev ::

drugače ti pa toplo priporočam uporabo fotošopa - ima celo predogled kaj se dogaja z sliko ki ji večaš ali manjšaš stopnjo kompresije - in to vse v realnem času

zakon stvar

Valery ::

Matev!
Pa ti si mi s kompresijo odkril čudo in pol. A veš, da že prav dolgo izdelujem slike v grafičnih programih za razne namene, predvsem v Paint Shopih, pa pri shranjevanjih slik nikoli nisem sla gledat tisti gumb, kjer piše Možnosti. Res, včasih ima človek zaveso na očeh, da ne vidi tako opazne stvari kot je gumb za izbiranje možnosti. Kar po glavi bi se udarila. Sedaj torej vem, kako stisniti sliko, ko jo shranjujem v JPG-ju. Neskončno ti hvala za pomoč! :)) :)) :))
Zdaj bom končno lahko izdelovala lepe in kvalitetne "slajde" v power Pointu, ki ne bodo zavzeli tako ogromno prostora. Matev, s svojimi nasveti si storil zelo dobro delo. :)

ROZICA!
Tudi ti si to preberi, ki te zanima ista tema!

Matev ::

hvala hvala

ane kako zanimivo je da se nekaj deset mega velika zadeva da spravt v nekaj sto kilo kratek fajlček

:)



glede možnosti je pa tako..... treba mal zahteven bit pa vse najdeš


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Canon predstavil tipalo z 250 milijoni točk

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
4222190 (11305) LuiIII
»

kako veliko sliko rabim za tisk na A1 papir?

Oddelek: Zvok in slika
283152 (2716) Okapi
»

Google predstavlja WebP (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
639227 (7722) MrStein
»

Zakaj se mi popači jpg slika??

Oddelek: Zvok in slika
91582 (1429) CaqKa
»

V kaksen format najbolje kompresirat sliko??

Oddelek: Zvok in slika
61107 (1057) Taras_Bulba

Več podobnih tem