» »

Evropska komisija ne bo podprla iniciative za ohranitev starih računalniških iger

1
2
»

Jarno ::

Če bo sedaj aktualen The Digital Services Act, vseeno ne sme biti v konfliktu z IP law-om.
Če si hočeš kaj legalno lastit na IP ravni, potem moraš to že sam ustvarit, pridobit...po določenih pravilih. Takšna je praksa že precej časa.
V osnovi je hakeljc v tem, da je "pretečena življenjska doba" relativna zadeva.
Pri knjigah je to tam 70 let...
S tem se da tudi služit, kar gre posebej v nos.

Ker se iniciativa sklicuje na striktne pravne ukrepe in ne na neko toleriranje (rom sites, piratstvo...), potem ni čudno, se EU otepa.
Chuck Norris je med števili 0.999... in 1 uspel vriniti konstanto imenovano CN.
James Bond je že pred časi mislil, da bo prišel na zeleno vejo in chillal.
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

Karamelo ::

enavlaka je izjavil:

Oderuštvo je, da software s pretečeno življensko dobo pride v prosto dostopnost?
Kake mate nekateri


odvisno od cene za koliko si kupil

enavlaka ::

Če si kupil je tvoje? Ja, Ne?
Proizvajalec ugasne log in server. Kaj sedaj ?

Jarno ::

enavlaka je izjavil:

Če si kupil je tvoje? Ja, Ne?


Tukaj je primer, zakaj je z nekaterimi težko debatirat. Zadevo lahko "kupiš" na več načinov, malce pravne podlage pa ne škodi.
Težava je tudi v semantiki, npr. za določeno osebo govorijo, da je kupil avtomobil. Je sedaj njegov? Ja, Ne? Avto pa ima na leasing.

Tukaj je dober opis situacije, ko govorimo, da je nekdo kupil računalniško igro:

The Valve v. UFC-Que Choisir Ruling: In 2019, a French court initially ruled that Steam users should be allowed to resell their games. However, in October 2022, the Paris Court of Appeal overturned that decision, ruling in favor of Valve. The court determined that Steam games are not standard software, but rather part of a unified digital service contract.

Subscription Model: When you "buy" a game on Steam, you are technically purchasing a non-transferable subscription to access the game through Valve's platform, rather than buying ownership of the game files themselves.

No Exhaustion Principle for Digital Goods: European courts apply the Tom Kabinet precedent here, meaning the right of distribution exhaustion does not extend to digital services, streaming, or digital downloads of media.


Potem pa sam razmisli, da imaš različne modele licenciranja in financiranja.
Recimo kupiš PSN ali XBOX "game-pass" in lahko igraš določene igre. Kaj si sedaj kupil?

Nekateri pač ne vedo, da bi radi skenslali določene poslovne modele.
V dobri veri bi si radi nekaj lastili zaradi reka "You'll own nothing and be happy."
Pač, psihologija za majhne peteline.
Chuck Norris je med števili 0.999... in 1 uspel vriniti konstanto imenovano CN.
James Bond je že pred časi mislil, da bo prišel na zeleno vejo in chillal.
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

Karamelo ::

jaz lahko naredim igro in računam zanjo:
- 40€ in pri tem pričakujem, da čez 2 leti ugasnem serverje in upam da je kupec ne more oz. ne bo več igral in da kupi mojo novo igro za 40€
- 800€ in pri tem pričakujem da čez 3 leta ugasnem serverje in kupec potem dela z igro kar če
- 1500€ in pri tem držim serverja online še 20 let

tako da za koliko si ti kupil, je za prodajalca zelo pomembno

enavlaka ::

Tukaj je primer, zakaj je z nekaterimi težko debatirat.

Zelo preprost odgovor, samo Da ali Ne

Vse ostalo je bluzenje.
Če si plačal produkt, je tvoj.
Ne pa, da kupiš avto, čez leto se proizvajalec spomne, da ne bo več podpiral "freeriderskih luzerjev" in ugasne serverje za airbag/radio/daljinski vklop/avtomatski menjalnik.

Na voljo imaš samo prosti tek motorja in poslušanje avspuha.

tako da za koliko si ti kupil, je za prodajalca zelo pomembno

Bullshit

Jarno ::

enavlaka je izjavil:

Tukaj je primer, zakaj je z nekaterimi težko debatirat.

Zelo preprost odgovor, samo Da ali Ne

Vse ostalo je bluzenje.
Če si plačal produkt, je tvoj.


Ne gre. Sem pa poskusil razložiti, da obstajajo različni poslovno-finančni modeli.

Subscription Model: When you "buy" a game on Steam, you are technically purchasing a non-transferable subscription to access the game through Valve's platform, rather than buying ownership of the game files themselves.


To:
Nekateri pač ne vedo, da bi radi skenslali določene poslovne modele.


Če si plačal produkt, je tvoj.


Poskušaj tale "je tvoj" dokaj podrobno definirat.
Mislim, da bi lahko tvoj prav obveljal z nerealistično projekcijo materialnega kupo-prodajnega prava na situacijo iz licenciranja digitalnih vsebin.
Dobiš čebelico za strokovno prizadevnost.
Chuck Norris je med števili 0.999... in 1 uspel vriniti konstanto imenovano CN.
James Bond je že pred časi mislil, da bo prišel na zeleno vejo in chillal.
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

enavlaka ::

Nerealistično je pričakovati, da imam potrpljenje do takega korporacijskega bootlickanja.

Če si kupil produkt, je tvoj.
Te ameriške finte, da imaš tudi čajček in hrenovko na lizing pustite onkraj luže.

Zakaj imamo potem še zakone proti piratstvu, če tako ali tako nisi nič ukradel, ker je to samo poslovni model?
Softweraši delate nadure, gre pa se samo za nategovanje potrošnikov.

Karamelo ::

najprej si daj pojasniti da če nekaj kupiš, ni kar tvoje, odvisno je vedno od prodajnih pogojev oz pogodbe

fikus_ ::

Je potrebno tudi prebrati pogodbo ko nekaj kupiš, da veš, kaj v resnici kupiš. Ampak to mislim, da na primeru iger malokdo prebere, še druge dražje stvari ljudje ne berejo pogodb.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.
PS Ne odgovarjam trolom in provokatorjem!

PluribusUnum ::

Prekinitev push-pull iz razvoja lahko pripele do bojkota igre: se pojavi neka grupa, ki aktivno prispeva k umiranju igre do točke, ko pade cena na delček začetne cene in podpora privat serverjev. To eventualno postane trend, umetnik/razvijalec ne dobi nič, služi trend privat serverjev in market zastarelih PC-jev.

enavlaka ::

Karamelo je izjavil:

najprej si daj pojasniti da če nekaj kupiš, ni kar tvoje, odvisno je vedno od prodajnih pogojev oz pogodbe

Tudi licence, ki si jih kupil v "bulk" ponudbi lahko resellaš po mnnenju Eu komisarjev.
So prekleto dobro tvoje in lahko razpolagaš z njimi po lastni želji.

Sicer pa naj se Diznijevci in podobni pojasnijo, da če so kupili firmo in licence, še ne pomeni, da bo njihova.
https://www.reddit.com/r/theydidthemath...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropska komisija ne bo podprla iniciative za ohranitev starih računalniških iger (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Igre
615309 (121) enavlaka
»

Stop killing games

Oddelek: Igre
343268 (179) Zmajc
»

Evropska iniciativa proti "uničevanju" računalniških iger

Oddelek: Igre
292768 (1520) Jarno
»

Valve in druščina zaradi geoblokiranja oglobljeni s 7,8 milijona evrov

Oddelek: Novice / Tožbe
2710809 (8419) cegu
»

Evropska komisija preiskuje Amazon

Oddelek: Novice / Tožbe
107322 (6240) SkipEU

Več podobnih tem