» »

[Linux] X server shutdown

[Linux] X server shutdown

Highlander ::

Zanima me, kako (s katerim ukazom) ugasniti X server v Linuxu (uporabljam Mandrake 9.2), ne da bi te odlogiralo - a se to sploh da. Zadevo rabim, ker imam dva vnosa v XFConfig-4: en normalen in en za TV-out in je treba za spremembo naprej X server zapret, potem pa spet pognat startx. A se to spolh da?

Kombinacija Ctrl-Alt-Backspace ni kul, ker te odlogira in se neparavilno zbudi normalno konfiguracijo, tako da nikjer ni slike (monitor, TV) in mora pet reboot. Pa tud init 3 ni dober, ker najprej dela, ko pa enkrat dela TV-out, pa noce vec - napises init 3 v konzoli in se zgodi natanko nic...

btw, kako v bash skripti prides iz normalnoh do root privilegijev? su ali je kaj bolj elegantnega?

Hvala in LP,
highlader

BigWhale ::

Pozeni se en Xfree le da na drugem zaslonu...

startx -- -device XXX

Nekako tako.. Ne vem na pamet. Poglej man page od X

edit:

V bash skriptah tega ne pocnes... ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

borchi ::

pomoje je bolj elegantno sudo. torej man sudo ;-)
l'jga

moj_nick ::

Highlander, a bi lahko prosim napisal, za kaj rabiš tv-out, ker bi mogoče bila rešitev tvojega problema bolj enostavna, kot si misliš ;)

jlpktnst ::

to je vse glede teorije, vendar to mogoče ni kar hočeš:

da ugasneš x-server moreš spravit sistem v runlevel 3
to storiš da kot root v konzoli (text) napišeš 'init 3'
ko si v runlevelu 3 lahk zaženeš startx v katerikoli konzoli (se torej samo za init komando moraš bit root, potem se lahk prijaviš kot navaden uporabnik in napišeš 'startx')
razlika je da v runlevel 5 x-server vedno deluje, tam je poseben login itd.
nazaj se vrneš z 'init 5'


dodatne bedarije:

tako lahko seveda prideš v katerikoli runlevel (o tem je bilo pred kakim tednom, dvema tu nekje:)
rl (runlevel) 6 je reboot
rl 5 je grafični
rl 4 je neuporabljen (zate)
rl 3 je text
rl 2, 1, S so padajoči po funkcionalnosti in so dobri za vzdrževanje in odpravljanje napak (S je single user)
rl 0 je shutdown

seveda se jih da spremenit -> poglej v /etc/rc.d (ali /etc/init.d), mogoče pa boš kaj ugotovil:)

Highlander ::

BigWhale: Ja, to bi znala biti prava resitev. Si bom malo pogledal dokumentacijo in upam, da bom ugotovil kako to naredit...

moj_nick: TV-out rabim seveda za gledanje videa, najvec filmov DivX/XviD. Sem probal tudi s clone ali pa s programckom NvTV, ampak je problem, ker samo klonirata tist X-Server, ki ga kaze na monitor, ta pa je v 1024x768, TV-out pa le v 800x600. Tako se ne vidi celega zaslona na enkrat, kar ni dobro... Za to bi rad pognal nov X-server v drugi resoluciji.

jlpktnst: Ma ne mi s temi runleveli tu... ;) Sej trenutno to delam z:

su
init 3
login kot navaden
start x -- -layout ...
potem pogledam film
su
in glej ga zlomka: init 3 ne prime vec! Ne naredi nic! In sem root v konzoli na TV!

Ctrl-Alt-Backspace sicer restarta X, vendar se slika ne pokaze na monitorju (ceprav zbudi monitor iz spanja :(, zato moram rebootat masino. Kaksna skoda...

Aja, pa kartica je nvidia GF2MX z driverji nvidia ...4496 (se mi zdi, ne vem na pamet)

Hvala vsem za pomoc, upam da bom(o) kmalu resili tezavo...

Cudno se mi edino zdi, ker sprasujem same take vsakdanje, banalne probleme (TV-out, standby, ...), za katere bi clovek mislil, da ljudje znajo resitve stresti z rokava, pa ocitno ni tako... :( Kako pa vi uporabljate TV-out? Al ne gledate filmov pod Linuxom oz. so winsi se vedno bolj uporabni za vsakdanje delo in zabavo...hehe ;))


LP,
highlander

gpg ::

Da pozenes se en X Window:
startx -- :1

Da gres v graficni nacin:
init 5

Strojna oprema ni najbolje podprta pod Linuxom:
http://mandrakeprinas.org/clanki/predpriprava.php

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gpg ()

moj_nick ::

Bolj elegantna rešitev je, da poženeš mplayer iz konzole ven, brez da bi štartal window manager.

Poskusi s temle:
export DISPLAY=":1.0"
mplayer xyz.avi

Če ne bo šlo, lahko probaš tole


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu 8.04 frekvenca osveževanja in resolucija

Oddelek: Operacijski sistemi
192325 (1958) c0ck4m0u53
»

SUSE 3D acceleration ojej

Oddelek: Operacijski sistemi
352133 (1425) kriko1
»

SuSE 10.0 in problem z driverji

Oddelek: Operacijski sistemi
71355 (1302) kriko1
»

linux install

Oddelek: Operacijski sistemi
381681 (1264) CCfly
»

Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
504817 (4206) moj_nick

Več podobnih tem