» »

Nvidia postala največje podjetje na svetu

Nvidia postala največje podjetje na svetu

Slo-Tech - Tržna kapitalizacija Nvidie je včeraj presegla vrednost 3,34 bilijona dolarjev, s čimer je prehitela Microsoft. S tem je postala največje podjetje na borzi, merjeno po tržni kapitalizaciji. Na drugem mestu je Microsoft z vrednostjo 3,32 bilijona dolarjev, sledi pa Apple s 3,27 bilijona dolarjev. Te vrednosti se seveda spreminjajo, ko tečaji delnic rastejo ali padejo, zato se lahko vrstni red hitro zamenja. A za zdaj je Nvidia uradno največja.

Nvidiine delnice zadnji dve leti hitro rastejo, k čemur je odločilno prispeval razmah umetne inteligence. Za uporabo in pripravo modernih modelov so ključni čipi, ki jih izdeluje Nvidia. Povpraševanje bistveno presega ponudbo, poslovni rezultati podjetja pa rušijo rekorde. V zadnjem četrtletju je bil dobiček 629 odstotkov višji kot leto pred tem. Rast cene delnice je zato pričakovana, dasiravno se pojavljajo bojazni, da je delnica že precenjena in da prihodnji dobički tako silovite rasti ne bodo upravičili.

Nvidia je najbolj eksplozivna delnica izmed sedmerice velikih, ki je odgovorna za levji delež rasti ameriških boznih trgov. V letu dni je pridobila 174 odstotkov in je z naskokom najboljši član indeksa S&P500. Tudi zato so pred dvema tednoma izvedli razcep delnic v razmerju 1:10, da je trgovanje lažje tudi za male vlagatelje, čeprav danes moderni posredniki že ponujajo nakup deležev delnic.

42 komentarjev

mtosev ::

Kot nekdo, ki ima delnice kot jaz sem zelo zadovoljen s to novico.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

d4vid ::

Če je toše zadovoljen, smo tudi drugi.

Btw, toše, o kaki količini delnic govoriš? Imaš eno, dve ali 50?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

mtosev ::

7.4 delnice
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

feryz ::

Zakaj bi bil pa zadovoljen, če imaš delnice? A to jeste pri vas?
Človek je ponavadi zadovoljen ko si kaj privošči, kaj nujnega kupi ali kaj podobnega. Ne pa ko imaš delnice.

LeQuack ::

mtosev je izjavil:

7.4 delnice


Mogoče jih imaš po splitu še 10x tolk. Preveri.
Quack !

Utk ::

mtosev je izjavil:

7.4 delnice

Ti mater, že skoraj jurja imaš (ali 10?). Jaz bi nehal delat in se upokojil na tvojem mestu. Oh wait...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

hamez66 ::

feryz je izjavil:

Zakaj bi bil pa zadovoljen, če imaš delnice? A to jeste pri vas?
Človek je ponavadi zadovoljen ko si kaj privošči, kaj nujnega kupi ali kaj podobnega. Ne pa ko imaš delnice.


Človek je lahko zadovoljen vsakič, ko pogleda svoj bančni račun, pa še brezplačno je.

Pa tudi denar štet zna bit zabavno, če ga je veliko in je tvoj. Spet brezplačno. Finančna stabilnost je v bistvu zastonj, samo imeti jo moraš.

:) :)

feryz ::

Jaz nimam teh problemov, zagonim vse sproti. Dokler je še kaj vredno.

Na bančni račun pa ne pogledujem. Bi, če ne bi kartica več prijela. Ampak to je skoraj nemogoče.

denabiker ::

Eni pa šparajo za zlato trugo, pa za cel kaos med dediči, ko se koljejo za denar....

FireSnake ::

feryz je izjavil:

Jaz nimam teh problemov, zagonim vse sproti. Dokler je še kaj vredno.

Na bančni račun pa ne pogledujem. Bi, če ne bi kartica več prijela. Ampak to je skoraj nemogoče.


Podobno je pri meni.
Za dve leti kredita so sredstva na računu ostalo pa pretopim drugam.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

˙janezvalva ::

mtosev je izjavil:

Kot nekdo, ki ima delnice kot jaz sem zelo zadovoljen s to novico.

jaz imam shield tv od nvidie. a sem tudi jaz lahko zadovoljen?

pegasus ::

Jaz ga imam tudi, a ga ne znam uporabljati. Same nerazumljive slikice, nikjer ne najdem konzole ;-)

BlaY0 ::

Jaz imam ASRock ION 330. ST dela. Za silo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

PacificBlue ::

˙janezvalva je izjavil:

mtosev je izjavil:

Kot nekdo, ki ima delnice kot jaz sem zelo zadovoljen s to novico.

jaz imam shield tv od nvidie. a sem tudi jaz lahko zadovoljen?


Jaz sem zadovoljen z 4090.

Prakticno sem jo kupil, ko so bile cene 2000+ eur..nekje na vrhu, cena delnice pa niti ne.

Torej jo lahk zdaj prodam drazje kot sem jo kupil:)

d4vid ::

Eh, jaz mam od nvidie doma samo eno staro GT630 grafično, pa še tista nabira prah. Ampak sem zadovoljem, da je tošetova delnica šla gor. Nekaj pač človek mora met, da ga veseli. Poleg spammanja slotecha seveda.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

dronyx ::

If looks like a bubble, smells like a bubble...it must be bubble?

kamiKaZaA ::

Meni nekaj ni jasno. Kako je lahko podjetje, katero ima prometa 26 milijard (ne dobička) vredno več kot 100x več (3.000+ milijard)? Mi je jasno, da je vrednost podjetja ocenjena na to kaj bo v prihodnosti ponudilo oz. so to špekulacije. Ampak, da je lahko več kot 100x več vredno od prometa pa mi že meji na absurd. Ne rečem 8x več, 10x več ali mogoče 15x več kot znaša promet, na pa več kot 100x.

kow ::

Recimo, da bo imela nvidia letos 50 milijard dolarjev profita. Potrebovali bi vec kot 60 let, da bi povrnili trenutno kapitalizacijo. Ocitno trg meni, da bo profit mocno rasel, ker bo potreba po paralelnem komputingu v naslednjih 20 letih NEPRESTANO rasla. Trg tudi meni, da bo nvidia pobrala vecino profitov.

Imo, so investitorji prepogumni in se zdi malo verjetno, da se konkurenca ne bo priblizala nvidii (ter jim znizala marzo). Sam bi delnico danes prodal in iskal boljso nalozbo.

Bolj kot informacija, da ima mtosev delnice, bi bila informacija kdaj (pri kaksni ceni) jih misli prodati.

Imo, je najbolj pomemben podatek za investitorja OCENA velikosti trga paralelnega computinga v naslednjih 10 letih.
Se bo vsaj podeseteril? Ne vem.

Domnevam, da si vecina investitorjev ne domislja, da lahko natancno oceni rast trga in zato stavi na trend. Ce se recimo rast trga razpolovi, bo delnica strmoglavila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

tikitoki ::

Dot com bubble.....

LeQuack ::

Nepremičnine com bubble...
Quack !

BlaY0 ::

tikitoki je izjavil:

Dot com bubble.....

Malenkost drugače... pri dot comu se je venture capital stekal v nove start-upe, ki so prodajali meglo, tu so pa igralci stari znanci, ki prodajajo fizične produkte.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

dronyx ::

kow je izjavil:

Recimo, da bo imela nvidia letos 50 milijard dolarjev profita. Potrebovali bi vec kot 60 let, da bi povrnili trenutno kapitalizacijo. Ocitno trg meni, da bo profit mocno rasel, ker bo potreba po paralelnem komputingu v naslednjih 20 letih NEPRESTANO rasla. Trg tudi meni, da bo nvidia pobrala vecino profitov.

In seveda v prihodnosti nobeno drugo podjetje ne bo znalo delati teh čipov, mar ne?

Se spomnim leta 2021, ko je imela Tesla P/E čez 1000. :))

mtosev ::

Jaz sem mnenja, da ni balonček, ki bo počil.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

BlaY0 ::

dronyx je izjavil:


Se spomnim leta 2021, ko je imela Tesla P/E čez 1000. :))

Oni do takrat praktično še nič niso prodali + obljubljali so da bodo prodali zelo veliko, kar se ni ravno uresničilo.

mtosev je izjavil:

Jaz sem mnenja, da ni balonček, ki bo počil.

V končni fazi bo, ampak ne z Nvidio... zdaj bo še nekaj cajta rastel polprevodniški trg, vmes bo začel rasti še energetski, ker bodo potrebe po energiji narasle, ta bo sprožil rast trga surovin, na koncu bo pa zadeva počila, ker megle ki bo tekla na vsej tej infrastrukturi nihče več ne bo hotel kupovati za premium.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

PrihajaNodi ::

BlaY0 je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Dot com bubble.....

Malenkost drugače... pri dot comu se je venture capital stekal v nove start-upe, ki so prodajali meglo, tu so pa igralci stari znanci, ki prodajajo fizične produkte.


Sam kaj je pol kripto? Poglej mem coine ki jih je polno z marcet capom nad miljardo in jim pise da nic ne delajo in nic ne ustvarjajo…dot com je bil imho vsaj na nekem “nivoju”
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

dronyx ::

PrihajaNodi je izjavil:

Sam kaj je pol kripto? Poglej mem coine ki jih je polno z marcet capom nad miljardo in jim pise da nic ne delajo in nic ne ustvarjajo…dot com je bil imho vsaj na nekem “nivoju”

Kripto je čisto druga zadeva. Se spomnim dot.com manije in takrat so množično nastajali startupi, ki so imeli samo domeno tipa hranazamojegapsa.com in vse je bilo vredno milijarde. Kripto je pa dejansko zelo dobro izpeljana globalna igralnica. Po moje v kriptu le redki še vidijo neko resno poslovno priložnost.

PrihajaNodi ::

A ni isto kot hranazamojegapsa.com?
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Utk ::

Ok, ampak od kod naj bi prišel ta denar, ki naj bi v naslednjih 10 letih nafidal nvidijo, da bi opravičila tako ceno?
Kdo bo investiral v kaj, in od kod bo to dobil, s čim zaslužil, kaj ukinil, da se bo ta investicija pokrila?
MS, IBM, Tesla, Mercedes in ne vem kdo vse, lahko prodajo sami sebe in vse kar imajo pa na morejo v naslednjih 10 letih kupit za 3000 milijard faking čipov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

dronyx ::

Če še niste opazili, kako WS funkcionira tu ne igra neke resne vloge logika in realno vrednotenje. Vedno najdejo neke firme oz. področje, ki ga pumpajo in sem se steka denar iz celega sveta. To je prednost borze ZDA, ker imajo rezervno svetovno valuto in vsak ve, da bodo borzo reševali za vsako ceno (torej natisnili USD, kolikor bo treba). Seveda v nekem trenutku zadeva izpade absurdna, nakar pride do korekcije in prve se umaknejo velike ameriške investicijske banke, veliki skladi in podobni. Ampak ker denar nekam mora iti, se najde potem novo perspektivno področje, ki se ga pumpa.

darkolord ::

Utk je izjavil:

Ok, ampak od kod naj bi prišel ta denar, ki naj bi v naslednjih 10 letih nafidal nvidijo, da bi opravičila tako ceno?
Kdo bo investiral v kaj, in od kod bo to dobil, s čim zaslužil, kaj ukinil, da se bo ta investicija pokrila?
MS, IBM, Tesla, Mercedes in ne vem kdo vse, lahko prodajo sami sebe in vse kar imajo pa na morejo v naslednjih 10 letih kupit za 3000 milijard faking čipov.
Enostavno, od drugih investitorjev.

Čipi nimajo tle nobene veze.

Utk ::

Čipi nimajo tle nobene veze.

Sej v tem je problem današnjih delnic.

kow ::

dronyx je izjavil:


In seveda v prihodnosti nobeno drugo podjetje ne bo znalo delati teh čipov, mar ne?
:))


Da imas cipe ni dovolj. Potrebujes:
- tehnologijo cipa
- garantirano prodajo v velikosti, da zakupis najnovejsi tehnoloski proces
- software stack (nvidia ima CUDA)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Utk ::

Ok, ampak delat 10 ali pa 20 letne plane v industriji, ki se (tako mislimo in upamo) komaj začenja zares prijemat, je tudi "rahlo tvegano".
Mislim, nvidia dela svoje, in to dobro, ampak da bi zdaj nekdo stavil svoj denar na to, da bo v naslednjih 10-20 letih opravičila to visoko ceno je malo rizkantno. Vmes se lahko še marsikaj zgodi.
Pa tudi če gledamo druge stvari, pc, internet, itd, saj niso proizvajalci hw tu pokasirali glavnine. So zaslužili veliko, so zrastli, ampak pravi denar je bil v storitvah, ki so tekle na tem hw.
Če je nivdia vredna 3000 milijard, koliko bo vreden nek novi "google" ali karkoli bo nastalo iz vse te AI? 30,000 milijard?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

kow ::

Ne rabis prepricevati prepricanega. Ce bi si lastil Nvidia delnice, bi jih danes prodal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

darkolord ::

Utk je izjavil:

Ok, ampak delat 10 ali pa 20 letne plane v industriji, ki se (tako mislimo in upamo) komaj začenja zares prijemat, je tudi "rahlo tvegano".
Mislim, nvidia dela svoje, in to dobro, ampak da bi zdaj nekdo stavil svoj denar na to, da bo v naslednjih 10-20 letih opravičila to visoko ceno je malo rizkantno. Vmes se lahko še marsikaj zgodi.
Pa tudi če gledamo druge stvari, pc, internet, itd, saj niso proizvajalci hw tu pokasirali glavnine. So zaslužili veliko, so zrastli, ampak pravi denar je bil v storitvah, ki so tekle na tem hw.
Če je nivdia vredna 3000 milijard, koliko bo vreden nek novi "google" ali karkoli bo nastalo iz vse te AI? 30,000 milijard?
Kdo dela 10 ali 20 letne plane? Nihče pri pravi pameti ne pričakuje 3000 milijard iz dividend ...

Utk ::

Kaj pričakuje nekdo pri zdravi pameti, ki danes kupi delnico nvidije?
Dobro, pustimo "kriptoinvestitorje", ki upajo, da se bo jutri našel še večji sucker, kaj pa ostali?

PrihajaNodi ::

Na danasnji dan 13let nazaj je btc crashnil iz 17 usd na 0.01 to bi danes pomenilo 100 dolarjev takrat danes 650 miljonov
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

kow ::

PrihajaNodi je izjavil:

Na danasnji dan 13let nazaj je btc crashnil iz 17 usd na 0.01 to bi danes pomenilo 100 dolarjev takrat danes 650 miljonov


Da. Ampak pri kapitalizaciji BTC 1 biljarda, je nemogoce da bi BTC naredil donos x1000. Ni dovolj kapitala na celi Zemlji.

PrihajaNodi ::

Danes ja, takrat si je pa vsak lahko privoscil 100 eur ali 200 eur, tudi v sloveniji. Vprasanje je kdaj bi prodal.
Da pa danes kupujes btc pri teh cenah je pa noro, zdj je to bolj igralnica pa pralnica denarja.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

Jarno ::

A se kdo spomni spopadov med Intelom, AMD-jem in Cyrixom?
nVidia je sedaj tam, kjer je nekoč s Pentiumom in Pentiumom II bil Intel. Delnica je 2000 poletela do rekordnih 73$ (trenutno 31$).
Če bo konkurenca proizvedla spodoben HW in bodo ustrezni standardi napredovali, potem si ne bo edina rezala kos pogače.
#65W!

darkolord ::

Utk je izjavil:

Kaj pričakuje nekdo pri zdravi pameti, ki danes kupi delnico nvidije?
Dobro, pustimo "kriptoinvestitorje", ki upajo, da se bo jutri našel še večji sucker, kaj pa ostali?
Ostali isto - pač skočijo na ta "bandwagon" in upajo na najboljše.

PrihajaNodi ::

Imho bo nvdia pristala kot tesla, mogoce.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nvidia presegla dva bilijona

Oddelek: Novice / Rezultati
84928 (2340) stara mama
»

Nvidia prehitela Google in Amazon

Oddelek: Novice / Rezultati
375118 (2738) kriptognoj
»

Nvidia na zgodovinskih rekordih

Oddelek: Novice / Rezultati
72978 (2196) Gregor P
»

Apple postal najvrednejše podjetje na svetu

Oddelek: Novice / Rezultati
3212959 (1157) VaeVictis
»

Amazon se pridružuje bilijonskemu klubu

Oddelek: Novice / Rezultati
219644 (8293) carota

Več podobnih tem