» »

V Mariboru naj bi za 100 milijonov evrov postavili še en superračunalnik

1 2
3
»

Barbarpapa2 ::

Dober dan.


Za vse tiste, ki se sprašujete, kaj pri hudiču, se na tem Vega/HPC-ju dela:

https://www.sling.si/gridmonitor/loadmo...

To je že čisto v začetku teme linkal pegasus. Zadeva ima gumb za osveževanje (oni dve puščici v krogu na desni strani).

Vem, vem, pove vse čisto po matematično, hkrati pa nič. Zanima me, če je kje kak daljši časovni povzetek tega, kaj se je delalo (letni, polletni kvartalni) in to v smislu, za katere projekte se je porabljala računalniška moč...

Pa še eno of-topic vprašanje, mogoče bo bbbbbb2015 vedel... Kam je šel tisit VAX 8800 z RCUM-a (takrat bojda najmočnejši računalnik v jugi)?

Pa lep dan še naprej...

Jože

bbbbbb2015 ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Dober dan.


Za vse tiste, ki se sprašujete, kaj pri hudiču, se na tem Vega/HPC-ju dela:

https://www.sling.si/gridmonitor/loadmo...

To je že čisto v začetku teme linkal pegasus. Zadeva ima gumb za osveževanje (oni dve puščici v krogu na desni strani).

Vem, vem, pove vse čisto po matematično, hkrati pa nič.


Piše, da se izvaja:
mc16_13TeV.700651.Sh_Zee_3lPtFilt4GeV_4lMVeto40GeV8GeV.simul.e8555_e8455_s3797.6233925750

to ni matematično, to ni nič. Pove tudi, da je trenutno breme cca 60% CPUja. Hočejo nov HPC, stari pa ima obremenitev 60%???

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Bi moral matematično v narekovaje napisat :P:D... To je iz onega vica, ko en nesrečnik blodi po puščavi pa mimo prileti matematik v balonu. Blodeči vpraša matematika, da naj mu pove, kje se nahaja. Pa mu matematik pove "ti si v puščavi" in odleti naprej (nekako tako gre ta vic)... 100% točno in 100% neuporabno ;):D...

bbbbbb2015, ono glede VAX-a 8800, a se ti kaj sanja?

Grem celo nekaj delat zdaj...

Jože

bbbbbb2015 ::

EWER115 je izjavil:

Me kar skrbi zaplankanost tegale "tehnološkega" foruma.

Iz prve roke vam povem, da je zasedenost HPC Vega preko 90% in da ne zadostuje večini potreb (predvsem) AI razvoja, ki se dogaja v Sloveniji. Raziskovalci se tako širijo na HPC Leonardo, HPC Lumi itd. HPC primarno NI namenjen industriji, temveč akademskemu svetu. Potrebe so tako velike, da tudi države že težko konkurirajo visokotehnološkim podjetjem, ki razvijajo nove metode na področju AI. S takimi HPC-ji imajo slovenski raziskovalci imeti možnost sploh biti v tekmi. Posredno se lahko razvijajo kompetence in prihodnji "Jureti Leskovci", novi startupi, itd., ki bodo posredno prinašali državi denar. Lahko pa še naprej v Revozu izdelujemo Twinga za majhno dodano vrednost.

Vsako evro vložen v HPC infrastrukturo se bo indirektno zagotovo podeseteril pri razvoju visokotehnoloških rešitev, kar izdelava spletk, s katerim se očitno ukvarja velik del ljudi na tem forumu, ni.


Kolikor sem gledal, je zasedenost 60% in ne "preko" 90%.

Poglej, teh floskul nam ne prodajaj. Ker pojma nimaš, s kom debatiraš. Cenili bi, če bi točno pojasnil, kako se bo vložek v HPC "podeseteril" pri razvoju visokotehnoloških rešitev.

To ti govori nekdo - jaz - katerega programi tečejo v računskem centru v Drosbachu in pobirajo satelitske podatke za potrebe pomorstva že od leta 2014.

Zdaj nam pa izvoli pojasniti, kako k temu prispeva HPC v Mariboru.

bbbbbb2015 ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav.

Bi moral matematično v narekovaje napisat :P:D... To je iz onega vica, ko en nesrečnik blodi po puščavi pa mimo prileti matematik v balonu. Blodeči vpraša matematika, da naj mu pove, kje se nahaja. Pa mu matematik pove "ti si v puščavi" in odleti naprej (nekako tako gre ta vic)... 100% točno in 100% neuporabno ;):D...

bbbbbb2015, ono glede VAX-a 8800, a se ti kaj sanja?

Grem celo nekaj delat zdaj...

Jože


Nimam pojma, kaj se je zgodilo z VAX 8800. Meni je ta VAX bil nočna mora. Mi smo imeli eno učilnico, narinjeno s terminali, non-stop 100% polno, prišel si na vaje, čakal ko junc debelo uro in pol, nakar si dobil prost terminal.

Jaz sem si nabavil PCja, naredil vajo na PCju, ter potem v učilnici je bil en PC, ki je bil preko serijskega linka povezan s terminalom. Moja vaja je bila v bistvu prenašanje fajlov preko Kermita na VAXa. V uri sem končal, pokazal vajo in odšel iz tiste zatohle učilnice s premalo lufta.

Kasneje sem si izboril, da sem lahko vajo direkt pokazal v laboratoriju na PCju, ker so isto začeli delati tudi drugi in je bila pa vrsta pred Kermit PCjem.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Kar se VAX-a tiče, sprašujem zato, ker sem pred kratkim naletel na informacijo, da naj bi Jugoslavija na črno (torej prešvercala) spravila VAX8800 preko Madžarske in Čehoslovaške v DDR. Se sparšujem, če je to mogoče bil "naš", mariborski VAX :D:P8-)...

Lepo soboto še naprej...

Jože

tony1 ::

Izjemno zanimivo, kdaj pa se je ta demontaža tega VAX-a dogajala? :)

Barbarpapa2 ::

Dober večer...

Vem, da so VAX8800 spravili v pogon leta 1986. Ne vem pa, kdaj je bil deaktiviran in kaj se je zgodilo z njim... Tista zgodbica je lahko samo "teorija zarote", lahko pa je tudi resnična...

Uživajte ta lep večer...

Jože
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Mariboru naj bi za 100 milijonov evrov postavili še en superračunalnik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1078716 (2856) Barbarpapa2
»

Japonci pognali najhitrejši superračunalnik na svetu Fugaku

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
125257 (3977) pegasus
»

ARNES dobil nov superračunalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7319149 (13578) Ghost7
»

Kitajci z daleč najhitrejšim superračunalnikom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5015372 (12222) Jst
»

Rusija gradi drugi najhitrejši superračunalnik na svetu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
227670 (5847) Bistri007

Več podobnih tem