» »

V Mariboru naj bi za 100 milijonov evrov postavili še en superračunalnik

1
2
3

pegasus ::

Povsod, kjer so znanstveni inštrumenti, ki analizirajo vzorce. Ti linki na YT opisujejo situacijo, ki jo s HPCjem podpiram pri nas. Slišal sem pa, da je že en latest & greatest CryoEM mikroskop v Sloveniji in da se ekipa okrog njega še precej lovi ...

codeMonkey ::

Pa saj to ni edini razlog. Imas mlade raziskovalce, ki dobijo dolocen problem, pa ga lahko tam resujejo za podjetje. Tudi sodelovanje je nekaj cisto drugega, ce se zapeljes v nek MB in tam podebatiras kaj se da in kako. Ce bi bilo izkoriscanje racunske moci direktno povezano z glavno dejavnostjo, bi tako podjetje itak najelo nekaj ugodnega (IMO manj verjeten scenarij). Ce pa mora nekdo natrenirati nek AI npr. za prepoznavanje nepravilnosti v produkciji, pa je vse drugo bolj pomembno od tega.

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

Drži, scenarijev je še veliko več. Kow je hotel konkreten primer in sem mu ga dal ...

Mogoče je bolj aktualen in časovno bližje scenarij treniranja nameskega jezikovnega modela, tako priprava podatkov kot sam trening. Tudi to so ogromne zadeve, ki jih v nekem cloudu lahko zagnjaš samo če denar ni tvoj.

Utk ::

No, ampak "nas" zanima zakaj se iz tega ne naredi posel. Enkrat sem bral o univerzi Duke, tam je nek bogataš naredil sklad 100 let nazaj, ki sicer investira dalje, ampak dobičke pa deli raznim prejemnikom, tudi univerzi. Par let nazaj je dobila ravno nekih 100 mio za nek računalnik oz ne samo to.

Je res nemogoče, da bi pri nas zbrali par močnih firm, nekaj bi itak dala tudi država, kot da za vsako stvar (ampak enkrat, ne vsake 3 leta), in se naredi nek 500 mio sklad, ki iz profitov financira te stvari, za profit ali pa vsaj pozitivno nulo. Neka Krka, banke, zavarovalnice, DARS, Revoz, en kup kemijskih firm. Nekdo menda vidi neko konkretno korist v tem, če ne, se je res za vprašat zakaj to rabimo. Pa nisem jaz tist, ki pravi da ne rabimo, daleč od tega, pa tudi če bi bil, veliko večji problem je, če industrija misli, da tega ne rabi.

Nam tu dopovedovat, da smo proti znanosti, je čist neumno. Pejte lepo do direktorja Krke pa ga vprašajte zakaj ne da 1/5 letnega dobička za znanost. Če on ne da, zakaj moramo mi? Ok, mi smo lahko nešolani kmetavzarji, če tako pravite, kakšen je pa njegov izgovor?

Evropa misli da bo z javnim denarjem dohitela ZDA, pa zadnjih 30 let kaže bolj na obratno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

pegasus ::

Misliš da ZDA furajo samo privatne HPC centre?

Utk ::

Samo privat ne, da je čisto vsakega morala 100% financirat država (tudi EU je državni denar), pa tudi dvomim.

kow ::

pegasus je izjavil:

Povsod, kjer so znanstveni inštrumenti, ki analizirajo vzorce. Ti linki na YT opisujejo situacijo, ki jo s HPCjem podpiram pri nas. Slišal sem pa, da je že en latest & greatest CryoEM mikroskop v Sloveniji in da se ekipa okrog njega še precej lovi ...


Sprasujem te kaksne kolicine terabajtov ti mikroskopi sproducirajo dnevno, da jih je nemogoce pretociti v, samo primer, Skandinavijo? Ne vem tudi zakaj kot alternativo omenjas AWS. A slovenski superracunalnik tujec ne more najeti? Je ves cas izkoriscen 100%?

Pricakoval bi seveda cim bolj konkreten odgovor v stilu: 10TB na mikroskop. Imajo jih 10. Torej 100TB dnevno. 5x na teden.

Se enkrat, to je 100 milijonov. Recimo 20 milijonov na leto, ce je ekonomska racunica superracunalnika recimo 5 let.

Mimogrede, ce bi bili mladi raziskovalci res tako pomembni za ekonomijo, bi Evropa gospodarsko morala blesteti. Pa niti ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Da bo malo bolj jasno, kam spada Vega/HPC:

European High-Performance Computing Joint Undertaking @ Wikipedia

https://eurohpc-ju.europa.eu/index_en

Ne vem pa, koliko "našega" denarja je v Vegi in koliko je EU sredstev.

Pravila za rabo Vege so znana, prav tako cenik za komercialno uporabo:

https://si-doc.vega.izum.si/cenik/

Zdaj pa hitro preverite, kako daleč je vaš job na Vegi :P...

Jože

kow ::

Dobre informacije, tnx.

Koliko da notri Slovenija in koliko EU je (skoraJ) irrelevantno. Na koncu sta gre za javni denar iz 2 vrec. Je sicer res, da je Slovenija podpovprecno razvita, pa so zato EU sredstva neto pridobitev, ampak v splosnem pa je to nas denar.

pegasus ::

kow je izjavil:

Sprasujem te kaksne kolicine terabajtov ti mikroskopi sproducirajo dnevno, da jih je nemogoce pretociti v, samo primer, Skandinavijo?
Tja do 30TB na vzorec, ki ga obdelajo v nekaj urah. In zasedeni so 24/7. Tehnično pretočit to kamorkoli na svetu ni problem, problem je energijsko in na cloudu še ekonomsko, posebej ko hočeš podatke nazaj ven iz clouda.

Biologija je šele na začetku generiranja ogromnih podatkovnih zbirk, poglej recimo kaj vse že zbirajo kolegi: https://www.ebi.ac.uk/services/data-res... ... to so stotine petabajtov, mirrorane na tri celine.

Spock83 ::

Mato989 je izjavil:

Mene najbolj zanima koliko ima proračun profita od tega superračunalnika


Precej več, če bi ga dobila slovenska podjetja. Tko bo bo spet zmagal kakšen Atos, ker je pisan razpis za njih (ali kakšni drugi veliki EU firmi)

Invictus ::

Še vedno čakam na poročilo o utilizaciji tega famoznega superračunalnika za zadnje leto.

In finančno poročilo...

Zgleda ne bom dočakal...

Bo pa ena firma spet dobila igračko, da postavi nekaj rackov in jih nafila s precenjenimi škatlami.

Pa seveda kje so surovi podatki monitoringa, ne neke povprečne vrednosti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

RedZo ::

Kar pa je pri celi zadevi zelo problematično pa je, da politiki zdaj to vidijo kot priložnost za svojo promocijo. Če bodo v izvedbo vključeni politiki in minisrstvo za digitalno preobrazbo, bo zgodba podobna kot pri nakupu 13 tisoč računalnikov. S to razliko, da govorimo zdaj o 100 milijonih...

FireSnake ::

Invictus je izjavil:

Še vedno čakam na poročilo o utilizaciji tega famoznega superračunalnika za zadnje leto.

In finančno poročilo...

Zgleda ne bom dočakal...

Bo pa ena firma spet dobila igračko, da postavi nekaj rackov in jih nafila s precenjenimi škatlami.

Pa seveda kje so surovi podatki monitoringa, ne neke povprečne vrednosti...


Kaj si pa, do zdaj, izbrsakl sam?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

BlaY0 ::

Nič, ker ga v bistvu ne zanima.

kamiKaZaA ::

Podjebava. To je edino kar zna in kar najraje počne. Geografsko pa je polpismen, da napiše, da je Bratuškova Gorenjka (Celje/Žalec je za njega gorenjska), ko sem jaz napisal da je štajerka in me je šel popravljati.

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

kow je izjavil:

Vseeno vprasanje ni neumestno. Kako uspesno izrabljamo "stari" racunalnik?


Verjetno je tako, da ga najbolj izrabljajo iz kakšnega CERNa, za kakšne kolizije delcev ali kaj takega. Jaz sem že večkrat to vprašal pri "starem" superračunalniku, pa glih toliko, da niso s koli prišli nadme. Da nimam pojma, da sem favš, da se ne razumem na to.

Jaz sem tisti, ki sem na svojčas CONVEX C220 poganjal algoritemske simulacije in za to dobil nagrado univerze celo.

Je pa bila stvar taka, da sem dobil ne vem koliko CPU časa, pa se je pokazalo, da sicer nisem bil edini na računalniku, morda 2-3 smo poganjali stvari. Par mesecev, potem pa sem diplomo končal in šel dol. Bila pa sta še dva študenta z diplomskimi, ne nekaj iber. Pokazalo se je, že takrat, da Univerza v Mariboru glih nekega master plana, kaj s superračunalnikom ni imela. Prav srečni so bili, da je prišel nekdo in našopal CPU in RAM do daske.

Ne bom rekel, da gre za stran vržen denar, samo ...

Mato989 ::

Ne bom rekel, da gre za stran vržen denar, samo ...


Za kaj pa gre? Če država (torej vsi mi) kupimo nek superračunalnik za 100mil, jaz kot davkoplačevalec PRIČAKUJEM in zahtevam, da bo država s tem superračunalnikom zaslužila najmanj 150 mil po amortizaciji in odbitih vseh stroških vzdrževanja... če to ne zmoremo je brezveze imeti prvega kaj šele drugega.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

kamiKaZaA je izjavil:

Podjebava. To je edino kar zna in kar najraje počne. Geografsko pa je polpismen, da napiše, da je Bratuškova Gorenjka (Celje/Žalec je za njega gorenjska), ko sem jaz napisal da je štajerka in me je šel popravljati.

Ja, podjebavam, ker se je škatla zgradila z mojim kešom....

Če je lastnik univerza, bi ga lahko ponucala vsaj za bitcoin rudarjenje...

Da si malo izboljša proračun.

Dajte mi dostop do njega, pa bom hitro pobral ven stvari, ki jih hočem...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: mtosev ()

bbbbbb2015 ::

Mato989 je izjavil:

Ne bom rekel, da gre za stran vržen denar, samo ...


Za kaj pa gre? Če država (torej vsi mi) kupimo nek superračunalnik za 100mil, jaz kot davkoplačevalec PRIČAKUJEM in zahtevam, da bo država s tem superračunalnikom zaslužila najmanj 150 mil po amortizaciji in odbitih vseh stroških vzdrževanja... če to ne zmoremo je brezveze imeti prvega kaj šele drugega.


Vem jaz to zelo dobro. Ker sem verjetno na tem forumu med večjimi plačniki davkov.

Superračunalnik se rabi za:
- simulacijo atomske bombe in raznih fizikalnih procesov
- simulacijo ekstrahiranja ogljikovodikov, naftna polja, plinska polja
- CFD simulacije motorjev, turbin
- foldanje proteinov in raziskave v farmaciji
- tile CERN kekci z iber deep space simulacijami
- za računanje vremena po celi zemeljski kugli
- simulacije algoritmov in kakšne AI aplikacije (če so tenzorske kartice noter)

Vse to si mora neka firma privoščiti in mene zanima, kdo v Sloveniji to je. Ker če je superračunalnik za kekce iz CERNa, si ga naj kupijo v CERNu, mi bomo pa pekli ribe na žaru za pršparane davke.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav:


Da poskušam vsaj delno odgovoriti, kdo je lastnik Vega/HPC:

https://www.gov.si/novice/2021-04-20-ur...

Izvleček iz zgornjega članka:

"Projekt Vega je skupna naložba v višini 17,2 milijona EUR, ki ga delno, v višini 65,8 %, sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj ter Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, v obsegu 34,2 % pa ga sofinancira Skupno podjetje EuroHPC."

Popolnega odgvora še vedno mimamo, ker v stavku piše: "ki ga delno, v višini 65,8 %, sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj ter Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport". Koliko od teh 65,8% je dala EU, koliko pa Slovenija? Verjetno bi se v kakšnem uradnem listu dalo to zvrtati, prepričan sem, da je to informacija javnega značaja...

V vsakem primeru je država Slovenija (ali IZUM, ali Univerza v Mariboru, to je različna embalaža iste vsebine...) manjšinski lastnik...

P.S. bbbbbb2015, verjetno misliš Convex 3220... C220 je dve leti starejši, je na IJS stal in Mišo Alkalaj mu je bil boter (vsaj mislim, da je bil...)


Grem dalje delat...


Jože

Mato989 ::

Popolnega odgvora še vedno mimamo, ker v stavku piše: "ki ga delno, v višini 65,8 %, sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj ter Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport". Koliko od teh 65,8% je dala EU, koliko pa Slovenija?


Emmm kdo pa misliš da da EU denar če ne davkoplačevalci EU držav torej tudi mi?

To je samo kroženje denarja da se pol hvali kako EU nekaj financira, ja EU smo mi, tako da MI TO FINANCIRAMO... nima veze ali piše EU ali piše Ministrstvo, oboje financiramo davkoplačevalci.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

codeMonkey ::

Mato989 je izjavil:

Emmm kdo pa misliš da da EU denar če ne davkoplačevalci EU držav torej tudi mi?


Kdo pa mislis da dobi denar ce ga mi ne ponucamo? :)

Utk ::

Ah, če davke pobere država in iz njih nekaj plača, se izgubi vsaj 30% denarja, če gre preko Bruslja, pa še dodatnih 20.
Tako da to evropsko financiranje nas nazadnje prekleto drago stane. Zdaj ko smo tu nekje, ko nismo več nek velik neto prejemnik.

codeMonkey ::

Ja, ampak mi se vedno to placujemo, ce ne izkoristimo projektov, kar nas v tem primeru stane potem se vec.

Utk ::

Še zmeraj jih bi treba izkoristit za kaj koristnega...

Jaz sem dobil enkrat bone za neko trgovino, ki je sicer dražja od ostalih. Nisem se zato zapodil not in kupil karkoli, kar bi naredilo 95% ljudi, ampak počakal da bo nekaj vsaj po približno normalni ceni.
Ne bi čakal tolk da propade, kupil karkoli samo zato, ker je zastonj, pa tudi ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

codeMonkey ::

Se strinjam, ampak na koncu bi se vedno rekel, da je pri takem projektu problem drugje, ce se ga ne izkoristi, se posebej glede na (dodatni) lastni prispevek, in ne v tem ali iti v to, ali ne.

Mato989 ::

codeMonkey je izjavil:

Ja, ampak mi se vedno to placujemo, ce ne izkoristimo projektov, kar nas v tem primeru stane potem se vec.


Seveda, samo še vedno smo davkoplačevalci to dali

Zdaj če piše da je dalo 30% EU sklad za razvoj in 30% Ministrstvo je za mene to 60% financirano s strani davkoplačevalcev namesto podjetij.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

codeMonkey ::

Koliko dobi drzava, ce financirajo podjetja?

MrStein ::

FireSnake je izjavil:

Invictus je izjavil:

Še vedno čakam na poročilo o utilizaciji tega famoznega superračunalnika za zadnje leto.

In finančno poročilo...

Zgleda ne bom dočakal...

Bo pa ena firma spet dobila igračko, da postavi nekaj rackov in jih nafila s precenjenimi škatlami.

Pa seveda kje so surovi podatki monitoringa, ne neke povprečne vrednosti...


Kaj si pa, do zdaj, izbrsakl sam?

Sneki, ne spreminjaj teme.
Saj ja nisi poceni politik, ali?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mato989 ::

codeMonkey je izjavil:

Koliko dobi drzava, ce financirajo podjetja?


Nepomembno, pomembno je da ne zapravljamo davkoplačevalskega denarja za EKSTRA LUKSUZNE dobrine kotj e superračunalnik s katerim niti ni projekcije da bi delali profit... niti načrta niti ničesar


Recimo super računalnik bi bilo smiselno kupit če bi pobrali predpodpisane pogodbe da bo toliko in toliko plačano s strani X firm za uporabo tega in bi izračunali da je to v X letih toliko...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

pegasus ::

Ena taka EKSTRA LUKSUZNA dobrina je recimo vremenska napoved. Ej, kdo to rabi, saj imamo cerkvene zvonove, da nam zvonijo po toči ...

In če si videl kdaj kako izgleda organizacija projektov, ki hočejo dostop do evropske tier 1 hpc infrastrukture, je točno to kar si napisal. Ljudem gre na bruhanje, koliko birokracije morajo potešiti, da dobijo compute time ... in se marsikdo odloči, da jim je enostavneje zložiti par pcjev pod mizo skupaj in poganjati njihov stuff tam. Kar je globalno gledano loss za vse.

Utk ::

Pa računajo na teh konkretnih računalnikih vreme (za koga točno in za koliko), ali je to pač en primer, kar bi lahko računali pa vprašanje če računajo?

Invictus ::

Zdaj ljubitelji krame, ki zastari v pol leta, tukaj naštevajo za kaj se lahko uporablja.

Mene pa zanima koliko zasedenost CPU/dan/teden/mesec/leto, da vemo, da to ni samo zelo drag električni grelec...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

pegasus je izjavil:

Ena taka EKSTRA LUKSUZNA dobrina je recimo vremenska napoved. Ej, kdo to rabi, saj imamo cerkvene zvonove, da nam zvonijo po toči ...

In če si videl kdaj kako izgleda organizacija projektov, ki hočejo dostop do evropske tier 1 hpc infrastrukture, je točno to kar si napisal. Ljudem gre na bruhanje, koliko birokracije morajo potešiti, da dobijo compute time ... in se marsikdo odloči, da jim je enostavneje zložiti par pcjev pod mizo skupaj in poganjati njihov stuff tam. Kar je globalno gledano loss za vse.



Torej hočeš povedat da dokler nismo imeli super računalnika v MB, naši vremenoslovci sploh niso znali napovedat vreme... no saj ga tudi zdaj ne znajo :)) 100 mil da rečejo da bo sonce, je pa dež... jaka sposobnost in traženje rude
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

EWER115 ::

Me kar skrbi zaplankanost tegale "tehnološkega" foruma.

Iz prve roke vam povem, da je zasedenost HPC Vega preko 90% in da ne zadostuje večini potreb (predvsem) AI razvoja, ki se dogaja v Sloveniji. Raziskovalci se tako širijo na HPC Leonardo, HPC Lumi itd. HPC primarno NI namenjen industriji, temveč akademskemu svetu. Potrebe so tako velike, da tudi države že težko konkurirajo visokotehnološkim podjetjem, ki razvijajo nove metode na področju AI. S takimi HPC-ji imajo slovenski raziskovalci imeti možnost sploh biti v tekmi. Posredno se lahko razvijajo kompetence in prihodnji "Jureti Leskovci", novi startupi, itd., ki bodo posredno prinašali državi denar. Lahko pa še naprej v Revozu izdelujemo Twinga za majhno dodano vrednost.

Vsako evro vložen v HPC infrastrukturo se bo indirektno zagotovo podeseteril pri razvoju visokotehnoloških rešitev, kar izdelava spletk, s katerim se očitno ukvarja velik del ljudi na tem forumu, ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: EWER115 ()

kow ::

pegasus je izjavil:

kow je izjavil:

Sprasujem te kaksne kolicine terabajtov ti mikroskopi sproducirajo dnevno, da jih je nemogoce pretociti v, samo primer, Skandinavijo?
Tja do 30TB na vzorec, ki ga obdelajo v nekaj urah. In zasedeni so 24/7. Tehnično pretočit to kamorkoli na svetu ni problem, problem je energijsko in na cloudu še ekonomsko, posebej ko hočeš podatke nazaj ven iz clouda.

Biologija je šele na začetku generiranja ogromnih podatkovnih zbirk, poglej recimo kaj vse že zbirajo kolegi: https://www.ebi.ac.uk/services/data-res... ... to so stotine petabajtov, mirrorane na tri celine.


Ne razumem zakaj govoris o cloudu. Kaj ne mores to obdelati na drugem superracunalniku? Tam kjer imajo cenejsi strom?

EWER115 je izjavil:

Me kar skrbi zaplankanost tegale "tehnološkega" foruma.

Iz prve roke vam povem, da je zasedenost HPC Vega preko 90% in da ne zadostuje večini potreb (predvsem) AI razvoja, ki se dogaja v Sloveniji. Raziskovalci se tako širijo na HPC Leonardo, HPC Lumi itd. HPC primarno NI namenjen industriji, temveč akademskemu svetu. Potrebe so tako velike, da tudi države že težko konkurirajo visokotehnološkim podjetjem, ki razvijajo nove metode na področju AI. S takimi HPC-ji imajo slovenski raziskovalci imeti možnost sploh biti v tekmi. Posredno se lahko razvijajo kompetence in prihodnji "Jureti Leskovci", novi startupi, itd., ki bodo posredno prinašali državi denar. Lahko pa še naprej v Revozu izdelujemo Twinga za majhno dodano vrednost.

Vsako evro vložen v HPC infrastrukturo se bo indirektno zagotovo podeseteril pri razvoju visokotehnoloških rešitev, kar izdelava spletk, s katerim se očitno ukvarja velik del ljudi na tem forumu, ni.


Zaplankanost je takrat, ko ne sprasujes logicnih vprasanj in nekomu izrocis prazen cek za 100 milijonov. Kot to pocnejo slovenski mediji.
Ce se bo nalozba zagotovo podeseterila - kot trdis - sledi logicno vprasanje. Zakaj samo 100 milijonov. Zakaj ne nekaj milijard? Hvala za razlago.

Mimogrede, po vsem napisanem, so vsi evropski superracunalniki itak evropski projekt ter tudi politicni/birokratski projekt - vsaka drzava dobi kos pogace. Logicno vprasanje, ki se mi poraja je tudi: kako je mozno, da se superracunalnik gradi v Italiji, kjer je strom izjemno drag. Zakaj ne na Svedskem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

EWER115 ::

1. 50M bo dala EU
2. SLO bo dala 50M

100M je drobiž, za izplen, in vse druge nasedle investicije, kamor ponavadi država vlaga - in še vedno vsaj 2x premalo. Države se zavedajo, da je compute črno zlato 21. stoletja. Mi imamo trenutno na HPC Vega 240 x A100. Na taki infrastrukturi ne moreš razviti niti zelo oskubljenega GPT modela. Razdeli te "resource" na 100 raziskovalcev in dobiš manj kot povprečen workstation / raziskovalca.

Kot eden izmed največjih uporabnikov HPC virov v Sloveniji ti zagotovljam, da je trenuten HPC Vega praktično neuporaben leta 2024. Ne ker ne bi bilo potrebe, ampak ker je enostavno igračka v smislu velikosti.

Brez vložka ni in ne bo napredka. To ti pišem kot v Sloveniji izobražen Slovenec, ki ima v CV-ju FAANG firme.

Mato989 ::

EWER115 je izjavil:

1. 50M bo dala EU
2. SLO bo dala 50M


100M je drobiž, za izplen, in vse druge nasedle investicije, kamor ponavadi država vlaga - in še vedno vsaj 2x premalo. Države se zavedajo, da je compute črno zlato 21. stoletja. Mi imamo trenutno na HPC Vega 240 x A100. Na taki infrastrukturi ne moreš razviti niti zelo oskubljenega GPT modela. Razdeli te "resource" na 100 raziskovalcev in dobiš manj kot povprečen workstation / raziskovalca.

Kot eden izmed največjih uporabnikov HPC virov v Sloveniji ti zagotovljam, da je trenuten HPC Vega praktično neuporaben leta 2024. Ne ker ne bi bilo potrebe, ampak ker je enostavno igračka v smislu velikosti.

Brez vložka ni in ne bo napredka. To ti pišem kot v Sloveniji izobražen Slovenec, ki ima v CV-ju FAANG firme.


100 mil bomo dali DAVKOPLAČEVALCI EUja torej Slovenci... Od kod ti misliš da pride denar EUja? Iz jufta in Rusije in Zimbabveja? Ali od vplačil VSAKE ČLANICE EUja?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

EWER115 ::

In davkoplačevalci bodo posredno dobili iz teh 100M vsaj 5-10x vložka preko pobranih davkov na novo ustanovljenih visokotehnoloških podjetij.

Mato989 ::

EWER115 je izjavil:

In davkoplačevalci bodo posredno dobili iz teh 100M vsaj 5-10x vložka preko pobranih davkov na novo ustanovljenih visokotehnoloških podjetij.


Kdo to garantira? Kdobo pokril če ne bo tako? Kje je izračun in kje so imena?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

EWER115 ::

A VC kapital tudi dobi garancije, ko v startup vloži denar?

Država mora pač malo tvegati.

Mato989 ::

EWER115 je izjavil:

A VC kapital tudi dobi garancije, ko v startup vloži denar?

Država mora pač malo tvegati.


Država naj tvega v manj tveganih zadevah... oz še bolje, naj zmanjša davke če ima preveč denarja in naj državljani z odvečnim denarjem odločajo in tvegajo po svoje.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

EWER115 ::

Jaz odneham. Zaradi take mentalitete, kot jo kaže tale forum, imajo visokotehnološki startupi visokoizobraženih slovencev na koncu končnico Inc. in ne d.o.o

Veliko sreče še naprej pod alpami.

kow ::

EWER115 je izjavil:

1. 50M bo dala EU
2. SLO bo dala 50M

100M je drobiž, za izplen, in vse druge nasedle investicije, kamor ponavadi država vlaga - in še vedno vsaj 2x premalo. Države se zavedajo, da je compute črno zlato 21. stoletja. Mi imamo trenutno na HPC Vega 240 x A100. Na taki infrastrukturi ne moreš razviti niti zelo oskubljenega GPT modela. Razdeli te "resource" na 100 raziskovalcev in dobiš manj kot povprečen workstation / raziskovalca.

Kot eden izmed največjih uporabnikov HPC virov v Sloveniji ti zagotovljam, da je trenuten HPC Vega praktično neuporaben leta 2024. Ne ker ne bi bilo potrebe, ampak ker je enostavno igračka v smislu velikosti.

Brez vložka ni in ne bo napredka. To ti pišem kot v Sloveniji izobražen Slovenec, ki ima v CV-ju FAANG firme.


Ocitno si funkcionalno nepismen. FAANG ni pomagal.

EWER115 je izjavil:

A VC kapital tudi dobi garancije, ko v startup vloži denar?

Država mora pač malo tvegati.


Vlaganje v compute prakticno ni tveganje. A100 je zastarel hw, to je jasno. Ne razumem pa zakaj se ne vlaga tam, kjer bo izplen najvecji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mato989 ::

EWER115 je izjavil:

Jaz odneham. Zaradi take mentalitete, kot jo kaže tale forum, imajo visokotehnološki startupi visokoizobraženih slovencev na koncu končnico Inc. in ne d.o.o

Veliko sreče še naprej pod alpami.


Ja ja, kar odnehajte... ne rabimo kvazi visokotehnoloških podjetij ki davčno optimizirajo in kradejo računsko moč ker si svoje ne zmorejo privoščit...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

EWER115 ::

HPC je podobno kot avtocesta - gospodarstvo brez osnovne infrastrukture ne vlaga. HPC je podlaga za dobro izobražen, konkurenčen kader, ki trenutno privablja investicije v Slovenijo. Če izgubimo kader, izgubimo investicije.

Osnovna kritična infrastruktura leta 2024, da lahko akademski svet konkurira tujini pri cutting-edge raziskavah. Brez te osnovne infrastrukture bodo slovenske univerze nazadovale, posledično bo še večji odliv mladega ambicioznega kadra v tujino, ki ga je težko dobiti nazaj in manj investicij, ker kader ni konkurenčen.

A je tako težko 1+1?

kow ::

Custven si. Kaj tocno je drugace, ce ti pozenes job na serverju v Spaniji ali Sloveniji. Kaj tocno se zate spremeni? Se splacati zapravljati milijone letno, da bomo imeli 2 znalca, ki obvladata hw?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

EWER115 ::

Pri vseh nacionalnih HPC-jih v drugih državah, tistih, ki jih je subvencionirala EU preko EuroHPC iniciative, je drugim deležnikom na voljo samo do 20% virov. Vsaka država mora imeti te vire na voljo za svojo suverenost in konkurenčnost. Lahko pa pustiš slovenske raziskovalvce, da se utapljajo v EU birokraciji s prijavami na tuje HPC-je in jih pustiti v milost in nemilost domačim španskim, nemškim itd. prijaviteljem. A mislite, da v tujini HPC-ji pa kar čakajo slovenske raziskovalce? Tudi v tujini teh virov močno primanjkuje.

kow ::

Skratka, potrdil si da gre za birokratsko deljenje racunske moci po drzavah clanicah EU. Sam to vidim kot veliko slabost. Tudi ne vidim nobene strateske prednosti v tem - hw itak ne izdelujemo v EU, kaj sele v Sloveniji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Mariboru naj bi za 100 milijonov evrov postavili še en superračunalnik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1077325 (1465) Barbarpapa2
»

Japonci pognali najhitrejši superračunalnik na svetu Fugaku

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
125129 (3849) pegasus
»

ARNES dobil nov superračunalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7318233 (12662) Ghost7
»

Kitajci z daleč najhitrejšim superračunalnikom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5015000 (11850) Jst
»

Rusija gradi drugi najhitrejši superračunalnik na svetu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
227546 (5723) Bistri007

Več podobnih tem