» »

Učenje SQL - smiselno?

Učenje SQL - smiselno?

ViperR ::

Pozdravljeni,

Za svoje potrebe vizualizacije podatkov trenutno uporabljam python skripte, ki si jih spišem sam. Ker SQL-a ne znam, večino podatkov preprosto shranim v csv file (preko API-ja od kakega data providerja). Težava nastane, če želim podatke vizualizirat npr. v Grafani, ki tega ravno ne podpira najbolje. Tukaj mi v podjetju, kjer sem zaposlen pomaga kak ITjevec, ki podatke namesto v csv shrani v bazo (na določen časovni interval) in mi spiše query, ki ga nato sam uporablim.

Sedaj pa me zanima, če je smiselno, da se sam naučim SQL in bi lahko querije pisal sam. Kaj vse moram še znati, da tega ITjevca ne bi več potreboval. Predpostavljam, da bi si moral vzpostavit bazo(neznam) in se naučiti v bazo shranjevat podatke(neznam). Od tu bi mi potem SQL prišel prav.

Je to veliko dela/znanja poleg učenja SQL, lahko kaj outsourcam, stane veliko €?

Invictus ::

Ti bi rad obdeloval podatke brez baze?

Nauči se, znanje SQL je praktično osnovna zadeva danes...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tody ::

Sej phyton zna pisati v bazo. Če si res sam naredil skripte potem to ne bo problem. SQL pa je tudi lahek za načuti, vsaj osnove, potem če se greš analitiko itd potem lahko zajadraš v razne funkcije... Na raznih digitalnih platformah za učenje imaš to zastoj al pa za zelo malo denarja.

Invictus ::

Recimo udemy.com...

Poiščeš akcije, pa dobiš tečaj za ceno 2,3 pirov... Včasih pa kakega celo zastonj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zigerion ::

Če znaš python potem lahko uporabiš tudi kakšen ORM, npr. SQLAlchemy.

Tody ::

Zdej k gledam kaj je grafana mislim da ni problem v sw :) mogoče na udemy ali youtubu pogledas video ali dva o modeliranju podatkov, er modelih in kako zgledajo skladiščenje podatkov

chort ::

Če razumeš osnove Pythona ti tudi osnove SQL ne bodo problem, saj so osnovne operacije res skoraj stavki.
Mislim, SELECT id, datetime FROM table_datetimes WHERE id IS BETWEEN 0 AND 100 ORDER BY id ASC ni ravno rocket science :)
Predlagam ti, da si pogledaš kak uvod v PostgreSQL (lokalna inštalacija je kačji mašelj) da osvojiš osnovne koncepte baz podatkov, kreiraš testno bazo, v njej tabelo ki se bo ujemala z osnovno zgradbo tvojih podatkov, nato pa lahko svoje podatke iz pythona dumpneš v bazo z modulom psycopg2. Morda se da tudi direktno iz pandas ali podobnega orodja.
Če boš bazo uporabljal samo kot podatkovno shrambo je to že nekaj. Omogočajo sicer še precej več procesiranja znotraj SQL strežnika, vendar je (vsaj zame) krivulja učenja lahko kar strma.

PS: un SQL stavek je iz glave po par mesecih neuporabe, sem ziher da ne bo delal ker je kaka napaka :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: chort ()

Blinder ::

še en glas, da se lahko naučiš sql, ni tako dosti dela
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

sparklyslo ::

Ma ajde, za to kar ti rabiš maš tukaj SQL tutorial z bazo in vadiš osnovne/ali pa tudi ne SELECT stavke.

https://www.w3schools.com/sql/

FireSnake ::

SQL je bil pisan v smislu, da bi ga znali razumeti emonomisti. Ki pa niso ravno cvet inteligence.
Osnov se naučiš zelo hitro. Tako, da ja, kar zagrabi. Se splača.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

dronyx ::

Nisem v teh vodah, samo dolgo časa nazaj (90 leta), ko sem pisal programe v Accessu, si imel orodja, kjer si vizualno oblikoval poizvedbo (to verjetno ima access še danes). S tem si veliko pomagaš.

lambda ::

Uporabi npr. ChatGPT. Razložiš mu kakšno strukturo podatkov imaš v Pythonu in da bi rad to shranil v bazo (poveš kakšno bazo, sqlite, postgres, ...). Ti bo spisal kodo z razlago. Ko imaš podatke v bazi, ga vprašaš kako iz teh podatkov v bazi dobiti to in ono.