» »

Prepis kmetije

Prepis kmetije

Rossiya ::

Zdravo.
Lastnik kmetije v letih, brez potomcev/partnerja, kmetijske površine že več let obdelujejo sosedje. Ali obstaja kakšna opcija, da lastnik kmetijo prepiše neki tretji osebi z namenom, da bi ta prevzela kmetijo? Podpišeta tudi pogodbo o preužitku. "Novi" lastnik izhaja s kmetije, nima je pa v lasti.
Na Googlu ne najdem nič pametnega na to temo, razen da v primeru smrti kmetijo dedujejo drugi sorodniki, v primeru prodaje pa dotična oseba v vsakem primeru izvisi, ker nima statusa kmeta.

kloko ::

Vse se da, če je sedanji lastnik pri zdravi pameti. Stopita do kakšnega notarja, ki lahko pojasni postopke in pripravi pogodbe. Se pa pripravi na dve stvari: prvo, od vrednosti podarjenega je treba plačati davek in drugo, ko bodo izvedeli, ti bodo najedali vsi znani in neznani sorodniki...

L.p., Kloko

Rossiya ::

kloko je izjavil:

Vse se da, če je sedanji lastnik pri zdravi pameti. Stopita do kakšnega notarja, ki lahko pojasni postopke in pripravi pogodbe. Se pa pripravi na dve stvari: prvo, od vrednosti podarjenega je treba plačati davek in drugo, ko bodo izvedeli, ti bodo najedali vsi znani in neznani sorodniki...

L.p., Kloko

Hvala za info. Če se pri notarju podpišejo pogodbe in plača davek, lahko ti sorodniki potem pravno še karkoli zahtevajo oziroma dobijo?

OracleDev ::

Poglej si zakon o dedovanju in preberi kaj piše o nujnem deležu.

Daniel ::

Tole je zelo zanimivo vprašanje. Pri nas smo šli čez izročilno pogodbo ampak kolikor berem je izvedljiva samo v sorodstvu. Ni bilo nobenih težav, me pa res zanima ali je opisan primer tudi izvedljiv.

chrush ::

Omejitve določa tudi zakon o kmetijskih zemljiščih. Lastnik lahko kmetijsko zemljišče, gozd ali kmetijo podari le ožjim družinskim članom (zakoncem, otrokom, staršem, bratom, sestram, vnukom in podobno). Ta omejitev velja od junija 2011, pred tem so se lahko sklepale darilne pogodbe tudi zunaj sorodstva. Stranke so na ta način pogosto izigrale zakon in z darilno pogodbo prikrile kupoprodajno pogodbo. Za ceno plačila višjega davka na darilo so se izognile javni objavi ponudbe za prodajo kmetijskega zemljišča oziroma tveganju, da se na javno objavo prijavi kdo od prednostnih upravičencev.

Lastnik torej kmetijskega zemljišča, kmetije ali gozda ne sme podariti nesorodnikom. Če pa želi nekdo nesorodniku podariti stavbno zemljišče, to lahko stori, vendar le, če občina na tej nepremičnini ne uveljavlja predkup­ne pravice. Darilna pogodba se sklene na podoben način kot kupoprodajna. Nujno je potrdilo o namenski rabi za vse parcele, ki so predmet pravnega posla. Če je predmet darila stanovanje, vpisano kot etažna lastnina, to potrdilo ni potrebno.

Če je nepremičnina kmetijsko zemljišče, kmetija ali gozd, mora obdarjenec vložiti na upravni enoti na območju, kjer nepremičnina leži, vlogo za izdajo potrdila, da odobritev pravnega posla v tem postopku ni potrebna.

Darilna pogodba se v roku 15 dni po sklenit­vi predloži v davčni postopek za odmero davka na darilo. Sorodniki prvega dednega reda (zakonci, zunajzakonski partnerji, otroci, vnuki) so oproščeni davka na darila, za druge pa velja davčna lestvica, odvisna od sorodstvenega razmerja in vrednosti nepremičnine.

vir: delo in dom
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

Invictus ::

Kupoprodajna pogodba je pri davkih cenejša kot pri darilni pogodbi, če gre za nesorodstvo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GregiB ::

Invictus je izjavil:

Kupoprodajna pogodba je pri davkih cenejša kot pri darilni pogodbi, če gre za nesorodstvo.


Drži, a za kmetijsko zemljišče velja, da je potrebno prodajo najaviti na oglasno desko upravne enote, kjer lahko ponudniki s predkupno pravico to tudi uveljavljajo.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Invictus ::

To jebeno predkupno pravico bi morali ukiniti.

Mi je ušlo par kmetij, ki jih nisem mogel kupiti.

Status kmeta pa ni več simple dobiti...

Gre za diskriminacijo vseh, razen kmetov...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Daniel ::

In kaj bi ti počel s par kmetijami?

gruntfürmich ::

Daniel je izjavil:

In kaj bi ti počel s par kmetijami?

ja isto kot kmetje: prekategoriziral v zazidljivo in drago prodal.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Daniel ::

Koliko imaš takih?

Invictus ::

Daniel je izjavil:

In kaj bi ti počel s par kmetijami?

Rabim samo eno :).

Kaj bi delal, kmetoval. Sicer ne sam, ampak je cel kup ljudi v srednjih letih z odraslimi otroki, ki bi radi tako živeli.

Sam bom delal svoj posel...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Daniel ::

Če pogledamo predpise, pod točko 4 ga ne bi mogel pridobiti? Seveda, če prej narediš še ustrezni tečaj:

Za pridobitev statusa kmeta mora fizična oseba izpolnjevati enega od naslednjih pogojev:

1. je lastnica, zakupnica oziroma drugačna uporabnica kmetijskega zemljišča, to zemljišče obdeluje sama ali s pomočjo drugih, je za to obdelovanje ustrezno usposobljena in iz kmetijske dejavnosti pridobiva pomemben del dohodka;

2. je družinski član osebe iz prejšnje točke, če opravlja kmetijsko dejavnost na kmetiji kot edino oziroma glavno dejavnost in je za to ustrezno usposobljena;

3. je iz kmetijske dejavnosti na kmetiji pridobivala pomemben del dohodka, pa zaradi starosti ali delovne nezmožnosti ne opravlja kmetijske dejavnosti na kmetiji, če poskrbi za obdelavo kmetijskih zemljišč;

4. da izjavo na zapisnik pri upravni enoti, da bo sama ali s pomočjo drugih obdelovala kmetijska zemljišča, za katera izkaže, da jih bo pridobila, da bo iz kmetijske dejavnosti na teh zemljiščih pridobivala pomemben del dohodka in izpolnjuje pogoje glede usposobljenosti.

Tukaj jih je kar nekaj:

https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

Invictus ::

Sem pogledal, pa ne bi imel kmetije za komercialne namene...

Mislim, da moraš zaslužit več kot 10k letno, da lahko dobiš status kmeta.

Pol se nisem več zanimal, zdaj se mi pa ne da...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Daniel ::

Vse skupaj je malce dvoumno napisano, kar se zakona tiče. Pod točko 4 piše, da lahko daš izjavo, da boš obdeloval zemljišča in imel pomemben del prihodka iz tega, če greš brat v detajle, pa piše, kot, da bi moral dokazovati, da že dosegaš 15k eur prihodka iz te dejavnosti, kar ni ravno razumljivo.

Citiram:

"kot pomemben del dohodka iz kmetijske dejavnosti šteje vrednost kmetijskih pridelkov na kmetiji, vključno s prihodki iz naslova ukrepov kmetijske politike in iz naslova državnih pomoči v gospodarskem letu pred ugotavljanjem, ki dosega najmanj 2/3 letne plače na zaposlenega v Republiki Sloveniji v istem obdobju; pri tem dohodka iz gozdarske dejavnosti ni mogoče šteti med dohodke iz kmetijske dejavnosti.
Po podatkih Statističnega urada RS je povprečna mesečna bruto plača v letu 2020 znašala 1.856,20 evra mesečno. Iz navedenega sledi, da 2/3 letne plače na zaposlenega v Republiki Sloveniji, torej cenzus v letošnjem letu, znaša 14.849,60 evra.

Oseba, ki želi pridobiti odločbo o statusu kmeta, vloži vlogo (na voljo na spletni strani eUprave) z dokazili (dokument o lastništvu, najemu ali drugi uporabi kmetijskih zemljišč, potrdilo o izobrazbi (spričevalo ali certifikat), dokument o dohodku iz kmetijske dejavnosti, izračun katerega lahko pripravijo na kmetijsko-svetovalni službi) in potrdilo o plačilu upravne takse) na upravni enoti, na območju katere leži večji del kmetijskih zemljišč, ki jih uporablja. Podatke iz uradnih evidenc pridobi organ po uradni dolžnosti, nato preveri izpolnjevanje pogojev za pridobitev statusa kmeta in izda odločbo."


Sicer pa, če želiš kupiti kakšno manjšo kmetijo z zemljiščem jo po mojem mnenju lahko kupiš in pripadajočo zemljo obdeluješ tudi brez statusa kmeta. Težava je le, če je pri nakupu pogoj, da se pripadajoča zemljišča kupijo čez oglasno desko (ni mi poznan postopek).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Invictus ::

Daniel je izjavil:

Vse skupaj je malce dvoumno napisano, kar se zakona tiče. Pod točko 4 piše, da lahko daš izjavo, da boš obdeloval zemljišča in imel pomemben del prihodka iz tega, če greš brat v detajle, pa piše, kot, da bi moral dokazovati, da že dosegaš 15k eur prihodka iz te dejavnosti, kar ni ravno razumljivo.

Sem klical na kmetijsko ministrstvo, so mi rekli, da moram dokazati, da že dosegam 15k dohodka na leto.

Ko sem jih vprašal, kako naj potem postanem kmet, če že nimam kmetije, je nastala tišina.

Nekdo ni dobro premislil, ko je to pisal... Budale pa to razlago pravil jemljejo glede na lunine mene...

Pač Catch 22 pozicija, oziroma kura-jajce...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MIHAc27 ::

Invictus je izjavil:

Daniel je izjavil:

Vse skupaj je malce dvoumno napisano, kar se zakona tiče. Pod točko 4 piše, da lahko daš izjavo, da boš obdeloval zemljišča in imel pomemben del prihodka iz tega, če greš brat v detajle, pa piše, kot, da bi moral dokazovati, da že dosegaš 15k eur prihodka iz te dejavnosti, kar ni ravno razumljivo.

Sem klical na kmetijsko ministrstvo, so mi rekli, da moram dokazati, da že dosegam 15k dohodka na leto.

Ko sem jih vprašal, kako naj potem postanem kmet, če že nimam kmetije, je nastala tišina.

Nekdo ni dobro premislil, ko je to pisal... Budale pa to razlago pravil jemljejo glede na lunine mene...

Pač Catch 22 pozicija, oziroma kura-jajce...


Birokracija pač. Propadejo vsi odvetniki, sodišča, če se začne zakone pisat tako, da jih navadni smrtniki zastopijo. Ko imaš pa 100 interpretacij, se pa ni težko tožarit.

Mato989 ::

Ja to je res glupo...

Moralo bi biti tako da bi vsako obdelovalno zemljo in Kmetijo imela sicer predkupno pravico Država potem pa nič več, država pa lahko odkupi in proda ali da najem nekemu kmetu ki ima interes... to bi bilo smiselno, ostalo pa meh.

Pač moralo bi biti tako:

1. Pošlješ Državi (ministrstvo) dopis na katerega morajo odgovoriti v 30 dneh
2. Če je negativen je naprej enako kot stanovanje/hiše
3. Če je pozitiven (da bodo kupli) morajo v 30 dneh nakazati kupnino ki je izenačena oni ki bi jo dal kupec ali pa vrednosti na pogodbi
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kmet mi grozi s predkupno pravico (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8410476 (6728) Invictus
»

Nakup kmetije

Oddelek: Loža
243294 (1855) svecka
»

Zakaj skladi kupujejo zemljišča?

Oddelek: Loža
323401 (1866) jb_j
»

Se kdo kaj spozna na lastništvo, zemljo in mejniki? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9220988 (11923) noraguta
»

Kako do kontakta lastnika nepremičnine

Oddelek: Loža
167056 (6333) BeremPišem

Več podobnih tem