» »

Windows ura zamuja, nova CMOS baterija ne pomaga

Windows ura zamuja, nova CMOS baterija ne pomaga

radmansdorf ::

Moj 4 leta stari prenosnik Lenovo Ideapad 5 je začel izgubljati minute, ure. Nato se še zagnati noče vedno. Ok, berem po netu, točno ta dva problema sta zaradi cmso baterije.
Ok, nova CMOS baterija bo rešila problem, sem si rekel, ker pa Lenovo ne ponuja CMOS baterije kot rezervni del,sem zato na Amazonu naročil generične. Pet komadov za 10€. Sem zamenjal, problem ostaja. Poizkusil sem s tremi novimi CMOS baterijami. Baterije sem pomeril z multimetrom in vse dajo od sebe okoli 3,3V, nazivno je moč 3V.
Na netu sem bral da nekaterim zamenjava CMOS baterije pomaga, nekaterim pa so v garanciji menjali matično ploščo na točno takem prenosniku.
Ok, imam podaljšano garancijo še pet mesecev. Je možno da bi ble vse te od petih novih baterij zanič? Se je komu že to zgodilo s cmos baterijami? Poizkusil sem že z nastavitvijo časa v UEFI in v Windows Time v Services.msc, v klasičnih Windows time nastavitvah seveda sinhronizacijo, menjava time serverja.. Nič ni drugače.
Prvi boot po zamenjavi je ok, nato se pa takoj v par minutah začne isti problem. Kot da bi jo nekaj izpraznilo v par minutah. In potem je problem prižgati prenosnik oz. iz spanja zbuditi ga je nemogoče. Vedno čisto ugasnit in na novo prižgat. Klasičen restart ne deluje. Je imel kdo tak problem?
Sem pa pred kakšnima dvema mesecema menjal tudi SSD za večjega. Ampak to verjetno ni problem.
Nebi ga rad prehitro poslal v garancijo. Se komu sanja, moram SSD disk poslat zraven ali ga lahko vzamem ven? Najboljše da vse tako pošljem kot je bilo ane? Sepravi prvi originalni SSD in originalna CMOS baterija v prenosniku.
Prenosnik https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad...
Nove CMOS baterije https://www.amazon.de/dp/B071Y6ZH8N

fikus_ ::

Če imaš garancijo, jo uveljavi.

Daj nazaj staro baterijo in na servis.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

sbawe64 ::

Daj notri za test star HDD.

Kako dela brez cmos baterije ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

bbbbbb2015 ::

radmansdorf je izjavil:

Moj 4 leta stari prenosnik Lenovo Ideapad 5 je začel izgubljati minute, ure. Nato se še zagnati noče vedno. Ok, berem po netu, točno ta dva problema sta zaradi cmso baterije.
Ok, nova CMOS baterija bo rešila problem, sem si rekel, ker pa Lenovo ne ponuja CMOS baterije kot rezervni del,sem zato na Amazonu naročil generične. Pet komadov za 10€. Sem zamenjal, problem ostaja. Poizkusil sem s tremi novimi CMOS baterijami. Baterije sem pomeril z multimetrom in vse dajo od sebe okoli 3,3V, nazivno je moč 3V.


Baterija, verjetno CR2032 nima tu nobene veze.

Ti imaš v laptopu RTC modul, nekaj takega:
https://www.microcrystal.com/en/product...

samo verjetno kitajsko in verjetno integirano v kak drug čip. Če je baterija zelo slaba, bi se na starih čipih RTC lahko zgodilo, da bi ura začela izgubljati čas. V realnosti ga ne, ker je RTC modul temperaturno moduliran in voltažno moduliran.

V realnosti ob zelo stari bateriji crkne čas in CMOS vrednosti in ko daš računalnik na elektriko, RTC čip zopet dobi napajanje. In dela normalno, kljub slabi CMOS bateriji.

Ti posnami ekran, kjer je prikazan čas, skupaj z uro, ki naj ima poglihan čas z računalnikom. Potem pa čez 24 ur ali pač, ko bo razlika očitna, še enkrat to posnameš, ter vse skupaj daš na garancijski zahtevek. Zanič je RTC oscilator ali pa kakšno vezje, ki napaja RTC čip.

Rešitev bo, da ti zamenjajo motherboard, tvoj pa pošljejo na refurbishment, zamenjajo RTC modul in pošljejo pač neki drugi stranki. Najverjetneje ne boš dobil novega motherboarda, ampak refurbished.

bbbbbb2015 ::

radmansdorf je izjavil:

Moj 4 leta stari prenosnik Lenovo Ideapad 5 je začel izgubljati minute, ure. Nato se še zagnati noče vedno. Ok, berem po netu, točno ta dva problema sta zaradi cmso baterije.
Ok, nova CMOS baterija bo rešila problem, sem si rekel, ker pa Lenovo ne ponuja CMOS baterije kot rezervni del,sem zato na Amazonu naročil generične. Pet komadov za 10EUR. Sem zamenjal, problem ostaja. Poizkusil sem s tremi novimi CMOS baterijami. Baterije sem pomeril z multimetrom in vse dajo od sebe okoli 3,3V, nazivno je moč 3V.
Na netu sem bral da nekaterim zamenjava CMOS baterije pomaga, nekaterim pa so v garanciji menjali matično ploščo na točno takem prenosniku.
Ok, imam podaljšano garancijo še pet mesecev. Je možno da bi ble vse te od petih novih baterij zanič? Se je komu že to zgodilo s cmos baterijami? Poizkusil sem že z nastavitvijo časa v UEFI in v Windows Time v Services.msc, v klasičnih Windows time nastavitvah seveda sinhronizacijo, menjava time serverja.. Nič ni drugače.
Prvi boot po zamenjavi je ok, nato se pa takoj v par minutah začne isti problem. Kot da bi jo nekaj izpraznilo v par minutah. In potem je problem prižgati prenosnik oz. iz spanja zbuditi ga je nemogoče. Vedno čisto ugasnit in na novo prižgat. Klasičen restart ne deluje. Je imel kdo tak problem?
Sem pa pred kakšnima dvema mesecema menjal tudi SSD za večjega. Ampak to verjetno ni problem.
Nebi ga rad prehitro poslal v garancijo. Se komu sanja, moram SSD disk poslat zraven ali ga lahko vzamem ven? Najboljše da vse tako pošljem kot je bilo ane? Sepravi prvi originalni SSD in originalna CMOS baterija v prenosniku.
Prenosnik https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad...
Nove CMOS baterije https://www.amazon.de/dp/B071Y6ZH8N


Idealno pa je sicer, da daš laptop od sebe v natanko taki konfiguraciji, kot si ga kupil. Jaz sem imel z Lenovo servisom dobesedno 6 mesečno seanso, ker je crknil eden 32GB RAM modul. Zraven je bil še eden 16GB original Lenovo, ki pa je delal v redu.

Dobil sem komentar, da sem v laptop dajal neoriginalni torej ne-Lenovo RAM. Mislim... Poslikal sem jim še originalni Lenovo 16GB RAM SODIMM.
Potem so bili nekako zadovoljni. In sem dobil nov RAM.

Zgodovina sprememb…

radmansdorf ::

Brez CMOS baterije ima isto probleme kot z baterijo. Včeraj sem naredil še svežo inštalacijo Win 10, Win 11 in Ubuntu. Z Ubuntu je še najboljše delalo, ura se lepo takoj sinhronizira z neta in kaže pravilno. Tudi restart ni bil problem, le zagon je bil ekstremno počasen, ponavadi ne v prvi rundi, se je tud dogajalo da sem potreboval 10 min da sem ga zagnal.
V glavnem, zdaj sem vrgel gor Win 11, pobrisal ssd in kontaktiram Lenovo, da ga pridejo pobrat. Sporočim kako bo šlo dalje. Hvala vsem zaenkrat!

radmansdorf ::

Evo, prenosnik je nazaj s servisa. Tako kot je bbbbbb2015 rekel. Menjali so matično ploščo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

lenovo black screen

Oddelek: Pomoč in nasveti
9664 (508) torres8
»

SSD noče bootat, čeprav deluje.

Oddelek: Pomoč in nasveti
171275 (821) Vuli
»

Bios problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
303102 (2253) crniangeo
»

Netbook po menjavi CMOS baterije ne deluje (sploh)

Oddelek: Pomoč in nasveti
101696 (1461) dunker
»

Baterija (rtc) za notebook

Oddelek: Kaj kupiti
141925 (1772) ST-777

Več podobnih tem