» »

[Vse o "mirrorless" brezzracalnih fotoparatih]

[Vse o "mirrorless" brezzracalnih fotoparatih]

KTr1sk ::

Ker je že tema [Vse o DSLR] bi lahko bila tema o brezzrcalnih fotapratih, da bi se lažje odločili o nakupu.
Kdo je imel DLSR in koliko od vas je "preklopilo" na brezzrcalne fotoparate in zakaj?
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

skyline ::

Je v planu, ampak finančni načrt se odmika iz leta v leto.

Glavni razlogi - res dober silent mode oz. elektronski zaklop, precej manjša teža/form factor in senzor (trenutno na 15 let starem bodyju, nekje se mora poznat vmesni napredek). Trenutni sistem mi je postal res pretežak za vlačit s sabo.

Komplikacija je nov bajonet, kar pomeni menjavo vseh objektivov (prestari so, da bi delali z FTZ adapterjem).

dela ::

Samo zaradi MILC bodyja spet ne prihraniš toliko na teži in velikosti. In če greš na isto velik senzor, tudi objektivi niso načeloma dosti manjši, razen izjem. Osebno sta mi pomembni velikost in cena, zato sem šel na micro 4/3, malo se mi zdi tudi škoda, da se 1" MILC niso prijeli. Po moje si je najbolje objektive prej nagledat in če najdeš vsaj kakše 3 objektive na novem sistemu, ki so ti res po nečem bistveno boljši kot na starem, potem menjaš.

Lonsarg ::

Ma kaki 4/3 ali 1". Mobiteli so postali predobri da bi kupoval karkoli manj od FF, da je vsaj razlika občutna. Sony A7 is the way to go :)

Pa še od kar imam otroka se izkaže da zelo redko sploh uporabim svoj Sony A7 M3, preveč zamudno za takrat ko je treba ujeti trenutke :) Tak da bo najbrž tale A7 M3 moj zadnji standalone fotoaparat. Kakih 5-10 let bo še držal za kaka potovanja, potem ga bodo pa mobiteli prehiteli :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

dela ::

To je tudi en vidik in do neke mere drži. Ampak če bi jaz nabavil FF fotič, sem prepričan, da bi tudi pri meni še bolj pogosto sameval v omari kot zdaj m4/3. Drug je to, da sem itak dal manj denarja za cel m4/3 komplet kot je samo a7III body. Drugače jaz dosti raje uporabljam fotoaparat že zaradi ergonomije (če imam oboje z sabo, kar seveda ni vedno), tako da tudi ni vse v rezultatu, pri ultra wide in tele območjih pa je tudi v prid fotoaparatom.

Lonsarg ::

Ja če ti za mimogrede slikanje mobitel ne zadošča, potem zna biti kaj bolj kompaktnega kot je m4/3 res bolj prava izbira kot pa FF. Čeprav tudi pri FF imaš lahko eno kompaktno lečo za mimogrede in potem še ekstra leče za kadar ne rabiš kompaktnosti. Kombiniraš še z Compact verzijo od A7 in si zmagal, je kar noro kako so uspeli FF v majhen format spravit: https://www.dpreview.com/reviews/sony-a...

Me mika včasih da bi svoj A7 menjal na ta A7 Compact :)

Je pa A7 drag špas ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

dela ::

Sej tale SLR hump (oz body nasploh) sploh ni tak problem, kar se velikosti tiče, problem je bolj v debelino z objektivom potem (in teža). A7c je res majhen, tudi m4/3 bodyji niso nič manjši od tega, če hočeš kakšne pametne funkcije, sam potem z objektivi se razlika veča. Ne spomnim se preveč dobro, kateri bi bil najtanjši FF objektiv za Sonyje, mogoče kak Samyang 35mm 2.8, verjetno ni daleč od najmanjših

MK99 ::

DSLR bo pocasi odšel s trga, novih modelov ne bo, ostali bodo kvecem še pro modeli za zahtevnejše uporabnike. Vendar jim tudi tu piha za ovratnik srednji format, ki je vsako leto ugodnejši.
Velikost senzorja vpliva na sliko, vsekakor, vendar to velja tako v dslr kot mirorless svetu. Glavna razlika je velikost, teza in mobilnost, pa delno tudi cena (ce si na crop sistemu).
Sam imam dva Nikon D850 bodija za sluzbeno delo, za igranje/social pa Fuji x-t3 in x-t4. Razlika med kvaliteto slike seveda je, samo niso tile aparati v istem rangu, tako da..
Letos sem prvic na izlet v Egipt vzel Fujija, prej vsa leta dslr Nikon, in sem bil zelo happy. Velikost in teza sta mi definitivno prevladala nad "slabšo" sliko. Za social in domaco uporabo je bila vec kot dovolj.

Ce kupuješ samo en aparat/sistem se moraš odlocit ali ti bolj prevlada kvaliteta slike (torej nek FF aparat z FF lecami) ali mobilnost (crop aparat z crop objektivi).
Mirorless/dslr pa za moje pojme sploh ni vec debata - mirorless.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MK99 ()

KTr1sk ::

Naj me kdo popravi, če je pravilno sestavljeno,
RP, R10 in R50 so edini, ki imajo manjše baterije?

Canon EOS M (M,M2, M3, M10I,II, M100, M5, M6I,II, M50I,II, ,M100I,II, M200, M50I,II)
Canon EOS R 30.3MP full-frame CMOS vrtljivi LCD touch, baterija LP-E6 EUR1,600 2018 dodaten LCD zgoraj
Canon EOS RP 26.2MP full-frame CMOS vrtljivi LCD touch, baterija LP-E17 EUR1,100 2019
Canon EOS R3 24.1MP full-frame stacked CMOS Fixed, baterija LP-E6 EUR5,900 2021 dodaten LCD zgoraj
Canon EOS R5 45.7MP full-frame CMOS vrtljivi LCD touch, baterija LP-E6EUR 3,700 2020
Canon EOS R6 20.1MP full-frame CMOS vrtljivi LCD touchn, baterija LP-E6 EUR2,600 2020
Canon EOS R6 II 20.1MP full-frame CMOS vrtljivi LCD touch, baterija LP-E6 EUR3,400 2022
Canon EOS R7 32.5MP APS-C CMOS vrtljivi LCD touch, baterija LP-E6 EUR1,400 2022
Canon EOS R8 24.2MP full-frame CMOS vrtljivi LCD touch, baterija LP-E6 EUR1,300 2023
Canon EOS R10 24.2MP APS-C CMOS Fixed, baterija LP-E17 EUR750 2023
Canon EOS R50 24.2MP APS-C CMOS Fixed, baterija LP-E17 EUR600 2020
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KTr1sk ()

KTr1sk ::

i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

nejc_nejc ::

Kaj je sploh fora zgornjih spiskov.....
Če rabiš aparat za orng v roki držet, ne vzameš M serije
Za FF te dodatno koštajo orng objektivi, klumpe gor dajat je brezveze....
Z APSC si pa nekje vmes, pa še za velike zume imaš pokrite ter vsestranske objektive.

Za jumbo plakat sliko so pa vsi trije OK.

Če bi trenutno primerjal je edino zvok škljoca pozitivno in boljše ostalo so kar se fotk tiče, male nijanse.

Seveda, boš danes vzel, za novo robo, brzzrcalca, DSLR_je že, če ne drugega emšo zeza.

Za resne zadeve rabiš profi robo tle ni druzga. Razne zgodbe o težkem aparatu itd so brezvezne, ker če se greš imaš itak še "eno tono" druge robe zraven in je teža aparata brezvezna.
Rabiš večji arzenal bodijev, po možnosti od iste znamke in to je to ali pa še eno trotlco zraven, recimo G7 serijo, če si že pri tardečih.

Zimonem ::

A ne košta glažovina hitro več od teleščkov. DSLR je bila pa bolj vmestba faza?

nejc_nejc ::

Ne vem no, 45+ let ni glih vmesna faza.
Kar se objektivov tiče, je pa nebo meja.

DamijanD ::

koliko imajo mirorlessi še zamika (laga)? Tukaj jaz vidim še edino prednost dslrjev, ker vidiš direktno, ne s par ms zamikom.

Lonsarg ::

Profi mirorlessi, sploh te z ekstra EVF nimajo zamika (oziroma je ta velikostni razred manjši od zamika naših možganov), to je domena poceni robe.

Za profi rabo itak rabiš ekstra viewfinder ne pa ekran in EVF je superioren v vseh pogledih optičnem VF. Pač dandanes zelo prav pridejo ekstra informacije ko slikaš. Optični VF imajo dodatno še problem razlike med tem kaj vidi senzor in kaj vidi naše oko, ko delaš sliko pa te bolj zanima kaj vidi senzor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

pegasus ::

Lonsarg je izjavil:

Ma kaki 4/3 ali 1". Mobiteli so postali predobri da bi kupoval karkoli manj od FF,
To sem upal tudi jaz, ampak med mobiteli enostavno ni nobenega, ki bi mi ustrezal. Preveč kompromisov moraš potegniti ... Je lažje imeti en majhen m43 fotič, ki se dobro meni s telefonom in za pol denarja dobiš mnogo, mnogo več. V mojem primeru je to Olympus Pen E-P7, ki je z 14-140mm lečo postal moj fav in gre pretežno povsod z mano.
Drugače že 6 let furam Lumix GH5 z zbirko leč, zadnje čase pretežno 100-400mm, ki gre z mano predvsem v hribe. Počasi me mika ga nadomestit z G9II ... mogoče pa še počakam na naslednjo generacijo, al bo to GH6II ali pa GH7, bom videl.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Canon EOS 70D

Oddelek: Zvok in slika
253584 (2943) BigWhale
»

Canon EOS 400D

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
295581 (4287) Stepni Volk

Več podobnih tem