» »

Kater LTE modem?

Kater LTE modem?

1
2
»

nenno80 ::

OK, imam huawei b535.
Številka je v uporabi za to SIM in imamo preusmerjene klice na drugo številko. Zanima me, če obstaja opcija, da imamo SIM v modemu in vseeno lahko na dveh računalnikih dostopam do SMSov te številke? Rabim normalno pošiljanje in sprejemanje SMSov, medtem kot je SIM v modemu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nenno80 ()

Pistol01 ::

Daniel je izjavil:

Ne vem kako si ti kupoval ampak na Getic gre normalno čez plačilo s kartico in tudi Paypal, čeprav ti tam porinejo še neko provizijo. Večino robe sem naročil od tam, kar nekaj naročil.

Razen, če so sedaj kaj spreminjali ampak dvomim.



Na firmo sem vzel, in vidim da na firmo ne pustijo placevat drugace kot preko nakazila. Ker ce poskusim nardit nakup na fizicno osebo, mi normalno ponudi tudi ostale opcije plačila.

Kakorkoli, zadeva je ze na poti in komaj cakam da vidim to 'masinerijo' :). Namrec na enem izmed objektov ni moznosti bakra, oz je tako slab da kot da ga ni. Signal pa je tudi 'srednja zalost' - s telefonom / tablico tm nekje med -105 in -100db, z FritzBox-om in zunanjo anteno na posojo s strani Telekoma se je pa zadeva, na oknski polici, usmerjena proti bazni postaji, izboljsala za cca -5db. Ven, na fasado in/ali na streho se mi je pa ni dalo montirat, ker bi bili potrebni dodatni posegi + nisem se imel komponent za WiFi MESH 'razpelat' naprej po objektu, itd... ...zdaj ko pride MikroTik pa zadevo montiram na streho, ker tam ze od prej 'caka' drog na kateri so bile TV antene, tako da veliko boljse od tega ze ne bo slo - in me prav zanima kaksen bo performance gain, stabilty, itd... Vem pa, da je problem tudi v bazni postaji, ker ko se okrog 18:00 'vsi' v tistem delu mesta priklopijo gor, zadeva (ponudnik) ne da vec od sebe istih hitrosti, kot drugace. V došoldnaskih casih., ko se ljudje od tam porazgubijo po sluzbah, je performance veliko boljsi. Obstaja mogoce kaksen 'nacin' da te provider (tvojo SIM-ko) priotizira - je kdo ze poskusal kaj takega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pistol01 ()

Pistol01 ::

Daniel je izjavil:

Ne vem kako si ti kupoval ampak na Getic gre normalno čez plačilo s kartico in tudi Paypal, čeprav ti tam porinejo še neko provizijo. Večino robe sem naročil od tam, kar nekaj naročil.

Razen, če so sedaj kaj spreminjali ampak dvomim.


Na firmo sem vzel, in vidim da na firmo ne pustijo placevat drugace kot preko nakazila. Ker ce poskusim nardit nakup na fizicno osebo, mi normalno ponudi tudi ostale opcije plačila.

Kakorkoli, zadeva je ze na poti in komaj cakam da vidim to 'masinerijo' :). Namrec na enem izmed objektov ni moznosti bakra, oz je tako slab da kot da ga ni. Signal pa je tudi 'srednja zalost' - s telefonom / tablico tm nekje med -105 in -100db, z FritzBox-om in zunanjo anteno na posojo s strani Telekoma se je pa zadeva, na oknski polici, usmerjena proti bazni postaji, izboljsala za cca -5db. Ven, na fasado in/ali na streho se mi je pa ni dalo montirat, ker bi bili potrebni dodatni posegi + nisem se imel komponent za WiFi MESH 'razpelat' naprej po objektu, itd... ...zdaj ko pride MikroTik pa zadevo montiram na streho, ker tam ze od prej 'caka' drog na kateri so bile TV antene, tako da veliko boljse od tega ze ne bo slo - in me prav zanima kaksen bo performance gain, stabilty, itd... Vem pa, da je problem tudi v bazni postaji, ker ko se okrog 18:00 'vsi' v tistem delu mesta priklopijo gor, zadeva (ponudnik) ne da vec od sebe istih hitrosti, kot drugace. V dopoldnaskih casih., ko se ljudje od tam porazgubijo po sluzbah, je performance veliko boljsi. Obstaja mogoce kaksen 'nacin' da te provider (tvojo SIM-ko) priotizira - je kdo ze poskusal kaj takega?

Daniel ::

Eventuelno se da pri operaterjih, ki na podlagi TTL omejujejo hitrost (ne vem ali se tega poslužuje tudi kakšen naš operater) spremeniti TTL, da izgleda, kot, da promet prihaja iz mobilnega telefona (router ima 1 hop več). Tukaj imaš zadevo obrazloženo:




V glavnem javi kako se obnese ATL, me res zanima.

geofull ::

@Daniel
to se da na vsakem mikrotiku?
tudi na kakšnem drugem? huawei b535?

Daniel ::

Na Mikrotiku. Huawei ne.

Par dni nazaj sem bil v Zagrebu okrog Cibone. HT internet na Hap AX lite LTE6 70 Mbit DL, 50 Mbit UL. Solidno

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

geofull ::

Jaz sem gledal tole:
https://www.senetic.si/product/L41G-2ax...
Če so do max 3-je uporabniki, potem ne rabim 5GHz pasu, je dovolj 2,4 (če prav razumem tehnologijo) ...LTE cat6 je dovolj - če en star telefon ki ima v specifikaciji navedeno cat6 in 300Mbps in potem downloada 50Mbps in nam je to zadovoljivo, nam bo tudi ta router dovolj.
Na kaj moram biti še pozoren? Kakšno carino? Antena je vgrajena, če prav razumem.
Je bolje naročiti tu?:
https://www.getic.com/product/mikrotik-...

Daniel ::

Jaz raje vzamem na Geticu. Pri Senetic se mi je že zgodilo, da sem naročil robo, katere naj bi bilo kar nekaj na zalogi (mislim da takrat sicer težko dobavljiv 5009), pa se je potem izkazalo, da je sploh nimajo. Je bilo potrebno počakati kak teden, da so enega od nekje napraskali. Drugače boš pa dobil pri obeh in oboji pošljejo iz tujine.

Wifi 6 na 2.4 gre vsaj meni tam nekje do 150 Mbps, verjetno pa bi šlo še nakaj hitreje, ker nimam ravno top telefona, 150 Mbps pa boš na LTE6 že težko dosegel, če sploh. Torej ne bi smelo biti težav. Če rabiš večje hitrosti potem išči nekaj s podporo višjemu LTE standardu, bo pa tudi cenovno vsaj x2. Carine ni, vse je v EU.

Pistol01 ::

Daniel je izjavil:

Eventuelno se da pri operaterjih, ki na podlagi TTL omejujejo hitrost (ne vem ali se tega poslužuje tudi kakšen naš operater) spremeniti TTL, da izgleda, kot, da promet prihaja iz mobilnega telefona (router ima 1 hop več). Tukaj imaš zadevo obrazloženo:




V glavnem javi kako se obnese ATL, me res zanima.



ATL je VRHUNSKI !! Danes dobil in provizoris namontiral kr na stojeci obesalnik za cote ker se mi ne da trenuto na streho lezt, pa je zadeva v startu pojedla Telekomovo zunanjo anteno. Brez vsakrsnih nastavitev / usmerjanja antene je podvojila in vcasih tud potrojila hitrosi - tako DL kot UL !! Kaj bo sele ko se mi bo dalo zlezt na streho kjer ze caka precej visoko drog na najvisji tocki in bo line-of sight se izboljsan. Noro res, ful zadovoljen in vredno vsakega evra pa ceprav zadeva ni najbolj najbolj poceni (vsaj zaenkrat tako kaze, ce bo pa zadeva zacela kj hecat, pa tud javim). Tud nastavljat ni blo nic treba, samo vtaknu sem SIM-ko in se je zadeva povezala prakticno takoj. Potem sem zadevo dal se v Mesh od TP-link-a (TP-Link DECO XE75), tud popolnoma brez tezav vse - samo povezal s kablom i to je to.

Daniel ::

Kakšne hitrosti dosegaš?

Nekaj je razlike, ker tukaj pač ni vmes kablov do anten, močno pa pripomore tudi precej višji LTE standard. Prosim za kakšne slike iz LTE razdelka na napravi, ko boš utegnil, da vidim kako se obnaša CA in kako se povezuje.

V-i-p ::

@Pistol01: lahko link (za nakup)? Thx.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Daniel ::

srus ::

Pistol01 je izjavil:


ATL je VRHUNSKI !! Danes dobil in provizoris namontiral kr na stojeci obesalnik za cote ker se mi ne da trenuto na streho lezt, pa je zadeva v startu pojedla Telekomovo zunanjo anteno. Brez vsakrsnih nastavitev / usmerjanja antene je podvojila in vcasih tud potrojila hitrosi - tako DL kot UL !! Kaj bo sele ko se mi bo dalo zlezt na streho kjer ze caka precej visoko drog na najvisji tocki in bo line-of sight se izboljsan. Noro res, ful zadovoljen in vredno vsakega evra pa ceprav zadeva ni najbolj najbolj poceni (vsaj zaenkrat tako kaze, ce bo pa zadeva zacela kj hecat, pa tud javim). Tud nastavljat ni blo nic treba, samo vtaknu sem SIM-ko in se je zadeva povezala prakticno takoj. Potem sem zadevo dal se v Mesh od TP-link-a (TP-Link DECO XE75), tud popolnoma brez tezav vse - samo povezal s kablom i to je to.


Prej/potem linki na speedtest rezultate bi legli kot ata na mamo. Če pa dodaš še podatke z AKOS geoportala o oddaljenosti/vrsti baznih postaj smo pa na konju.

Pistol01 ::

srus je izjavil:

Pistol01 je izjavil:


ATL je VRHUNSKI !! Danes dobil in provizoris namontiral kr na stojeci obesalnik za cote ker se mi ne da trenuto na streho lezt, pa je zadeva v startu pojedla Telekomovo zunanjo anteno. Brez vsakrsnih nastavitev / usmerjanja antene je podvojila in vcasih tud potrojila hitrosi - tako DL kot UL !! Kaj bo sele ko se mi bo dalo zlezt na streho kjer ze caka precej visoko drog na najvisji tocki in bo line-of sight se izboljsan. Noro res, ful zadovoljen in vredno vsakega evra pa ceprav zadeva ni najbolj najbolj poceni (vsaj zaenkrat tako kaze, ce bo pa zadeva zacela kj hecat, pa tud javim). Tud nastavljat ni blo nic treba, samo vtaknu sem SIM-ko in se je zadeva povezala prakticno takoj. Potem sem zadevo dal se v Mesh od TP-link-a (TP-Link DECO XE75), tud popolnoma brez tezav vse - samo povezal s kablom i to je to.


Prej/potem linki na speedtest rezultate bi legli kot ata na mamo. Če pa dodaš še podatke z AKOS geoportala o oddaljenosti/vrsti baznih postaj smo pa na konju.



iz izkusenj / testiranj ti povem da sem prej (Telekomov FritzBox LTE modem/router + zunanja Panorama Antennas WMM8G-7-38-5SP) dosegel 20 DL / 8 UL - pa sem bil vesel. S telefonom recimo da 15 DL / 5 UL - odvinso od dnevov in ure v dnevu. zvecer okol 17:00 zacne vse skupaj padat tud do samo 2 DL :/. Danes zjutraj / zdjle (ko je folk ocitno sel po sluzbah in se je bazna sprostila) pa 75 DL / 28 UL, ceprav je sam operater reku da bo max 50 DL (pa itaq ponavadi to 'nabijajo' neke teoreticne podatke in sm mislu da to ni sans dosezt. 5G me ne doseze, to so mi ze povedali in tud AKOS mi tko kaze, tko da mam samo 4G. Razdalja do bazne z najboljsim Vzdoznim profilom je cca 3,5 km (Print Screen-a iz AKOS-a vidim da se ne da postnat tuki).

V-i-p je izjavil:

@Pistol01: lahko link (za nakup)? Thx.



https://www.getic.com/product/mikrotik-...

Daniel je izjavil:

Kakšne hitrosti dosegaš?

Nekaj je razlike, ker tukaj pač ni vmes kablov do anten, močno pa pripomore tudi precej višji LTE standard. Prosim za kakšne slike iz LTE razdelka na napravi, ko boš utegnil, da vidim kako se obnaša CA in kako se povezuje.



1) iz izkusenj / testiranj ti povem da sem prej (Telekomov FritzBox LTE modem/router + zunanja Panorama Antennas WMM8G-7-38-5SP) dosegel 20 DL / 8 UL - pa sem bil vesel. S telefonom recimo da 15 DL / 5 UL - odvinso od dnevov in ure v dnevu. zvecer okol 17:00 zacne vse skupaj padat tud do samo 2 DL :/. Danes zjutraj / zdjle (ko je folk ocitno sel po sluzbah in se je bazna sprostila) pa 75 DL / 28 UL, ceprav je sam operater reku da bo max 50 DL (pa itaq ponavadi to 'nabijajo' neke teoreticne podatke in sm mislu da to ni sans dosezt. 5G me ne doseze, to so mi ze povedali in tud AKOS mi tko kaze, tko da mam samo 4G. Razdalja do bazne z najboljsim Vzdoznim profilom je cca 3,5 km (Print Screen-a iz AKOS-a vidim da se ne da postnat tuki)

2) ja, sj na to da bo nekaj prihrankov ze samo zaradi tega ker je zadeva 'integrirana' in se znebis zgub na kablioh sem racunal.

3) In tud namenoma sem vzel ATL verzijo k bi naj bila po specifikacijah in review-ih najboljsa. 'najvisji' 18 LTE standard, pa mislim da tud najvec RAM-a in in najhitrejsi procesor, itd..., ker drugac so mi najprej priporocila eno drugo verzijo izmed teh na eni Slo firmi, ampak pomoje sam zato k jo majo na zalogi in so verjetno to precej specificne zadeve in bi se jo radi cim prej znebili, k mi je tudi neki bluzu okoli LTE CATs da kao 18-ke ne bom nikol rabu itd...

4) se da tuki prilepit Print Screen ? ...ker gor vidim samo moznost prilepit link / url fotke...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pistol01 ()

alekskac ::

Si poskusil tudi zvečer, ko je bazna zasedena? Meni zadnjih nekaj dni nagaja od 18.00 ure dalje (huawei+zunanja antena MIMO). Občasno pade na 2DL, da se na dveh PCjih še youtube težko kaj gleda ... Po par minutah zleze nazaj na sprejemljivo vrednost. Ampak močno nervira, ker do 18.00 ure pa načeloma deluje OK. Jaz imam okrog 3 km do bazne, pa mal od odboja ker nimam čist direkt line of sight.

Pistol01 ::

alekskac je izjavil:

Si poskusil tudi zvečer, ko je bazna zasedena? Meni zadnjih nekaj dni nagaja od 18.00 ure dalje (huawei+zunanja antena MIMO). Občasno pade na 2DL, da se na dveh PCjih še youtube težko kaj gleda ... Po par minutah zleze nazaj na sprejemljivo vrednost. Ampak močno nervira, ker do 18.00 ure pa načeloma deluje OK. Jaz imam okrog 3 km do bazne, pa mal od odboja ker nimam čist direkt line of sight.




ja, prav imas, tko k sm napisal zgoraj, tudi meni zacne padat po cca 17:00 in ko je na 'podnu' je res lahko tud celo samo 2 DL ://. ...ampak tuki mislim da nima oprema na moji strani nobene veze. Glede na lokacijo moje bazne na katero se povezujem, predvidevam da ob teh urah vecino ljudi pride nazaj domov iz sluzbe in k se 'vsI' zacnejo priklapjat gor, pac zadeva 'pocepne'... Mam moznost obrnat anteno na drugo stran, na drugo bazno k je v vasi, sami vzdozni profil ni tak 'cist'... probam kdaj se tisto, ko se mi bo dalo igrat in plezat po strehi in vrtet anteno :D

Daniel ::

Se očitno kar precej pozna, da ima tole precej večjo anteno kot povprečen telefon, kar najbrž precej pripomore k stabilnosti signala. Čez omejitve baznih postaj pa pač ne moreš. Operaterji z veseljem tržijo LTE do gigabita, realnost na terenu ob obremenitvah pa vsi vemo kakšna je.

Pistol01 ::

Daniel je izjavil:

Se očitno kar precej pozna, da ima tole precej večjo anteno kot povprečen telefon, kar najbrž precej pripomore k stabilnosti signala. Čez omejitve baznih postaj pa pač ne moreš. Operaterji z veseljem tržijo LTE do gigabita, realnost na terenu ob obremenitvah pa vsi vemo kakšna je.




sm zdjle spet testiral, 'ne vem' kaj se dogaja, ampak rezultati so vedno boljsi :D ...zdj je slo 80 / 40 ping 23 jitter 5 !! ...noro res, se zdj ne morm verjet da je mozn tak performance gain brez da sm sploh kaj nastavljal in optimiziral. Samo obesu sm zadevo na obesalnik in obrnu proti bazni 'na pamet'

Daniel ::

Razlika je najbrž tudi že v tem, da je Fritz verjetno zgolj LTE cat6. Ne vem kateri model točno si imel.

Fotko naložiš nekam na katero stran za gostovanje, potem pa tukaj samo pustiš link. Recimo file.si je en tak servis za slike. Me veseli, da si zadovoljen. Zelo verjetno boš z natančno namestitvijo na drogu dosegel še malo izboljšave.

Morda samo še en nasvet za vse, ki se na novo srečujete z Mikrotiki. Če niste ravno 100%, da vas sprememba, ki jo poskušate izvesti ne bo zaklenila ven iz naprave in bo potrebno plezanje po strehi in reset uporabite safe mode opcijo v WinBoxu. Če se spremembe uveljavijo brez težav je seveda ne pozabite izklopiti preden zaprete program.

Safe mode ob izgubi povezave z Winboxom vse spremembe narejene po pritisku na gumb povrne na prejšnje nastavitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

SambaShare ::

Tale ATL s 4x4 MIMO izgleda hudo ja. Sam čakam da dostavijo LHG LTE18. Cena je tam tam, ima večjo anteno, ampak samo 2x2. Škoda, ker take robe ne dobiš na posodo, je zelo specifično od uporabnika, kaj bo bolje delalo. Primerjava po specifikacijah (gain/freq) je praktično nemogoče, ker če je napisan max gain si lahko še vesel... Ali najti informacije kateri tower sploh podpira 4x4 MIMO, oz. koliko bandov pride do tebe...

Zgodovina sprememb…

Pistol01 ::

SambaShare je izjavil:

Tale ATL s 4x4 MIMO izgleda hudo ja. Sam čakam da dostavijo LHG LTE18. Cena je tam tam, ima večjo anteno, ampak samo 2x2. Škoda, ker take robe ne dobiš na posodo, je zelo specifično od uporabnika, kaj bo bolje delalo. Primerjava po specifikacijah (gain/freq) je praktično nemogoče, ker če je napisan max gain si lahko še vesel... Ali najti informacije kateri tower sploh podpira 4x4 MIMO, oz. koliko bandov pride do tebe...



sem gledal tudi LHG LTE18 verzijo ja, pa sem se zaradi 4x4 MIMO in procesorja in nekaj review-ow na netu odlocu za ATL verzijo.

Sem probal pri eni Slo firmi ce bi posodli LHG verzijo (mislim da smo se za tisto pogovarjali), pa niso hotli. Cist teoreticno, ce bi hotu bit 'zleht' - jo lahko v 8 dneh po nakupu vrnes, seveda mora zadeva bit neuporabljena, ampak sj ce bi lepo delal z njo se ne bi nikjer smelo videt da je blo karkoli z njo delano/testirano.

nisem se sel res raziskovat, ampak na prvo zogo ko gledam, db gain pri meni sploh ne kaze kaj veliko, mislim da je celo isti, telefon je bil malo nad -100, antena od telekoma pa na okoli -95, k sm na hitro gledal MikroTik je bil pa tudi na okoli -95, tak da pojma nimam od kje ves ta 5x gain hitrosi?! Se enkrat, to je blo na hitro pogledano, nisem se sel v drobovje k mam guzvo trenutno z ostalimi stvarmi in ker mi ze zdj dela zelo zelo dobro v primerjavi s prej in sm s performanc-em cist zadovoljen, sem sel delat druge stvari in se bom k temu vrnu k bo vec casa. trenutno; RSSI = -70, RSRP = -100, SINR 9, RSRQ = -14

mislim da pri FritzBox-u sem videl vse Bande ki so prisli in si si lahko celo zbrial in mislim da tudi celo zaklenil na tocno dolocen band - kot receno, tuki se pa nism mel tko casa se poglabljat. KO se bom pa se napisem kj vec.

sem sel zdj na hitro gledat - pisejo tud band-i, kar je blo od MirkoTik-a itaq za pricakovat. B1, B3, B28,

LTE frequency bands @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pistol01 ()

Ales ::

Pistol01 je izjavil:

... Sem probal pri eni Slo firmi ce bi posodli LHG verzijo (mislim da smo se za tisto pogovarjali), pa niso hotli. Cist teoreticno, ce bi hotu bit 'zleht' - jo lahko v 8 dneh po nakupu vrnes, seveda mora zadeva bit neuporabljena, ampak sj ce bi lepo delal z njo se ne bi nikjer smelo videt da je blo karkoli z njo delano/testirano. ...

Za fizične osebe in nakupe na daljavo po zakonu velja, da lahko izdelek vrnejo v 14 dneh. Če se vzame na firmo, tega ni. Razen če bi oni individualno ponujali neko vračilo v 8-ih dneh, potem bi bila to stvar pogodbenega dogovora med njimi in kupcem...

Daniel ::

3x CA, zelo zanimivo. To najbolj pripomore. Lahko zakleneš na BAND in tudi na določeno celico ampak tisto mislim, da ni kar na klik, zahteva nekaj vpisanih ukazov.

Pistol01 ::

Ales je izjavil:

Pistol01 je izjavil:

... Sem probal pri eni Slo firmi ce bi posodli LHG verzijo (mislim da smo se za tisto pogovarjali), pa niso hotli. Cist teoreticno, ce bi hotu bit 'zleht' - jo lahko v 8 dneh po nakupu vrnes, seveda mora zadeva bit neuporabljena, ampak sj ce bi lepo delal z njo se ne bi nikjer smelo videt da je blo karkoli z njo delano/testirano. ...

Za fizične osebe in nakupe na daljavo po zakonu velja, da lahko izdelek vrnejo v 14 dneh. Če se vzame na firmo, tega ni. Razen če bi oni individualno ponujali neko vračilo v 8-ih dneh, potem bi bila to stvar pogodbenega dogovora med njimi in kupcem...



ja, vem da na firmo tega ni, sj ce mas namen samo testirat pac vzames na fizicno. in ce se kasnej odlocis vzet na firmo, pac vrnes in vzames 'novo' na firmo. Vem in se strinjam da ni najlepsa 'gesta' in ne pravim da jo zagovarjam ali podpiram, je pa teoreticno mogoca.

geofull ::

Še tole sem zasledil. Ali to drži? Lahko večkrat spremeniš IMEI? Ali je omejeno število?

Daniel ::

Čemu bi tole rabil?

VaZl ::

Pozdravljeni,

vidim da je kar nekaj strokovnjakov tule, mogoče mi boste pomagali pri odločitvi.
Torej, imam BiPAC 8700VAZB hibridni modem, dve anteni na strehi, problemi so ko je bazna zasedena, internet rata res počasen,sedaj imam zaklenjeno na Band 1. Telekom mi predlaga naj zamenjam modem s Fritzboxom LTE, ni mi vedel povedat kateri model imajo. Mislite da bi kaj pridobil z zamenjavo?

Pistol01 ::

jaz sem imel pred mojim MikroTikom njihov FritzBox LTE + njihova zunanja antena = 'brez veze' oz malo boljse kot pa ko sem imel samo telefon (as a hotspot) postavljen na istem mestu k je bla njihova zunanja antena (in kjer je zdj postavljen tud MikroTik ATL. Pred tem sem na istem mestu testiral tudi Huawei od A1, pa MikroTik 'poje za zajtrk' vse 3. Pa po pravici povem, da ce bi mi kdo reku da je to mogoce predn sm nabavu in sprobal to kar mam zdj (ta MikroTik ATL), bi kr malo (al pa fejst) vzel z rezervo njegov izjave da je mogoc tak performance gain. Je fajn bit tud kdaj se pozitivno presenecen k gre za 'IT stuff' :D

VaZl ::

Sicer se ne spoznam ne vem kolk na vse to, v glavnem naj bi Fritz izbiral najmanj zasedene bande, ima pa tudi 2.6GHz band, Cat6, antene imam P56, je pa bazna oddaljena kakšna 2km, problem bo lahko na 2.6GHz.
Se bom probal zmenit za test, za kakšnih 14 dni, pa da vidimo.

LPZ

Scorpy84 ::

Pazi, ker tudi cat6/7 ni neka resitev, ce je bazna postaja obremenjena, pridobil bos, ampak ne pricakuj cudezev. Testiraj s telefonom, da vidis koliko dobis, ko je obremenjeno. Ce bojo tam spodobne hitrosti, se ti splaca kupiti posten router, ki zna zdruziti vse lte frekvence.

Pistol01 ::

VaZl je izjavil:

Sicer se ne spoznam ne vem kolk na vse to, v glavnem naj bi Fritz izbiral najmanj zasedene bande, ima pa tudi 2.6GHz band, Cat6, antene imam P56, je pa bazna oddaljena kakšna 2km, problem bo lahko na 2.6GHz.
Se bom probal zmenit za test, za kakšnih 14 dni, pa da vidimo.

LPZ



tko k ti je napisal "Scorpy84" - ko je bazna zasedena, vse malo 'pocepne' - pri meni je najslabse po 18:00 in tm nekje do 21:00 ko ocitno vsi pridejo domov in visijo na tel. Glede oddaljenosti baznih (in predvsem konfiguracije terena med bazno in tabo - line of sight in kok hribov / fizicnih ovir je med tabo in bazno) si poglej na GIS AKOS ( https://gis.akos-rs.si ) in potem tudi malo probaj z razlicnimi baznimi ki so v tvoji okolici, ce jih je vec.

Glede Fritz-a mislim da ne bi smel bit problem ga dobit na telekomu, vsaj pri meni ni bil, si pa potem zaklenjen na njihov net in mesecne stroske ki mislim da znasajo cca 30 eur / mesec ? ...Ce si pa kupis svojo opremo pa lahko das notr katerokoli SIM-ko, kar pomeni da lahko na svojem paketu vzames 'dodaten SIM' za katerga placujes 15 EUR / mesec - torej si prisparal cca 180 EUR / leto - kar pomeni da bos relativno hitro prisparal za svojo opremo in bos lahko zbral karkoli bos hotel. Mogoce pa ma kaksn operater se cenejsi net ? odvisno kok podatkov bos vozu cez to SIM-ko / mesec...

VaZl ::

S telefonom sem probaval, težko primerjaš hitrosti če je telefon v roki ali pa dve usmerjeni anteni na strehi.
In kateri router naj bi to bil primeren? Glede na to da je optika pri nas svetlobna leta stran.... Telekom se mi zdi da daje Fritzbox 6890. Nekje sem tudi prebral, da telefoni ne marajo 2.6GHz banda, torej bi mogoče le bilo bolje. Ampak, dokler se ne sproba se ne ve, teorija marsikaj prinese.

Pistol01:
Kar se tiče baznih nimam kaj izbirat, na našem koncu je samo ena primerna, kakšno leto je postavljena in je bila od začetka bolj obremenjena. Pri meni je isto, zvečer in sedaj ko so bili prazniki je bilo slabo.

Scorpy84 ::

Ko s telefonom testiraš, se usedeš na kolo ali avto, karkoli ti je lažje, tudi peš, da prideš bližje bazni postaji. Boš presenečen, ko boš 100m od bazne postaje ugotovil, da kljub obremenjenosti, dosegaš visoke hitrosti. Da bi primerjal s svojima antenama, delaj meritve na 500-1000m, poglej koliko db/rsi ti antene lovijo s te bazne postaje in prav tako si na telefon naloži aplikacij, ki ti kaže moč signala v db/rsi.

VaZl ::

Signal kar precej niha, ponavadi je od -60 do -70, trenutno je bolj slabo, verjetno so antene zasrežene, ampak prenos je okoli 40/10. Ne vem sicer kaj bi dosegel če se vozim okol s telefonom, antene doma ne morem prestavljat,tam kjer so bodo tudi ostale, edino kvaliteten modem lahko kaj spremeni, ja pa mogoče antene z večjim ojačanjem

Status Up
Signal Strength
# # # # # # # # # #
Signal Information RSRP:-105, RSRQ:-15, SINR:16, RSSI:-74
Network Name MOBITEL Mobitel
Network Mode E-UTRAN (LTE Band 1)
3G/4G link info "MCC:293 MNC:41 TAC: Cell:E02B80C

Pistol01 ::

Scorpy84 je izjavil:

Ko s telefonom testiraš, se usedeš na kolo ali avto, karkoli ti je lažje, tudi peš, da prideš bližje bazni postaji. Boš presenečen, ko boš 100m od bazne postaje ugotovil, da kljub obremenjenosti, dosegaš visoke hitrosti. Da bi primerjal s svojima antenama, delaj meritve na 500-1000m, poglej koliko db/rsi ti antene lovijo s te bazne postaje in prav tako si na telefon naloži aplikacij, ki ti kaže moč signala v db/rsi.



Kokr je meni znano telefon nima usmerjenih anten - tako da imas prav, je vseeno v katero stran si obrnejn - js sm govoril o usmerjenih antenah - taksno k mi je Telekom posodil zraven FritzBox-a. Pri meni je bila razlika med tel in Telekom usmerjeno anteno z (ce se prav spomnim 3m kabla med anteno in ruterjem) 'samo' par dB - mislim da max do -5 pa se to ne vem ce, ce se prav spomnim, je zdj ze par mesecev od tega. Konec koncev pa dB 'v praksi tud nima kj dost veze (vem kako se to bere) - ko si na PC-ju / telefonu nam je samo vazno kakek hitrosti dosego, ping, stabilnost - no in pri meni je bila razlika med mojim Andorid tel oz Phablet-om in Telekom kompeltom (FritzBox + usmerjena antena) samo nekih par Mbps-jev recimo da je blo namesto 8, potem 10-12 - no zdj z MikroTik-om ATL 18 ( https://www.getic.com/product/mikrotik-... pa dosegam 70/50 Mbps-jev v dobrih delih dneva (vecinoma dopoldan) in 40/30 Mbps drugace - zvecer, pa tko k sm ze napisal, zna vse skupaj padit tud samo na pod 10 vcasih :/. ...pa sm od svoje (po konfiguraciji terena med bazno in mano) najboljse bazne oddaljen cca 3.3 km.

Pri MikroTik ATL18 je prednost tudi ta da je to 'vse v enem' - kar pomeni da nimas zgub na kablih med anteno in ruterjem.

Pistol01 ::

VaZl je izjavil:

Signal kar precej niha, ponavadi je od -60 do -70, trenutno je bolj slabo, verjetno so antene zasrežene, ampak prenos je okoli 40/10. Ne vem sicer kaj bi dosegel če se vozim okol s telefonom, antene doma ne morem prestavljat,tam kjer so bodo tudi ostale, edino kvaliteten modem lahko kaj spremeni, ja pa mogoče antene z večjim ojačanjem

Status Up
Signal Strength
# # # # # # # # # #
Signal Information RSRP:-105, RSRQ:-15, SINR:16, RSSI:-74
Network Name MOBITEL Mobitel
Network Mode E-UTRAN (LTE Band 1)
3G/4G link info "MCC:293 MNC:41 TAC: Cell:E02B80C



ce imas kdaj signal med -60 in -70 je to tko Vrhunsko !! Js ce sm prsu pod -100 sm bil ze vesel :-) ...glede na to da si napisal da imas prenos 40/10, se mi to tko al tko zdi precej solidno - kaksne imas pa zelje ? ...mislim da na 4G kaj vec od nekih 70, 80, 90... tko ne bos dosegel - pac moje mnenje. Za kj vec bos pomoje mogel pocakat na 5G / optiko :/. ...je tud pri nas misli da se svetlobna leta dalec. Sicer je seveda odvisno za kaj net rabis - js delam od doma, torej ga rabim za 'vse' (delo, audio/video, itd...) razn za TV k ga ne gledam, pa mi zadeva popolnoma zadostuje. Ajd kak vecji film bi se lahko kdaj malo hitrej dol potegnu, ampak jbg, to bo pa verjetno treba pocakat optiko oz/ali 5G.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pistol01 ()

VaZl ::

Čez dan je OK, sem zadovoljen, zvečer in ob prostih dnevih je bolj štala, to bi rad uredil s kakšnim boljšim modemom.....

Pistol01 ::

VaZl je izjavil:

Čez dan je OK, sem zadovoljen, zvečer in ob prostih dnevih je bolj štala, to bi rad uredil s kakšnim boljšim modemom.....



sem skepticen ce bo to resil modem - to bi verjetno resil samo na nacin da bi na nek nacin uspel dobit prioriteto na bazni - je pa res da se je pri meni zgodilo da se ob najslabsih urah z MikroTikom dosegam visje hitrosti kot sem jih z FritzBox-om + zunanjo oz telefoni/hotspoti.

Si sprobal razlicne operaterje? Poglej na Akos Gis kje imajo kaj postavljene bazne (pri meni se kr razlikujeo postavitve), al pa pejdi do vsakega in jih prosi za testno opremo SIM-ko (ce se ti da) - sj ponavadi kr dajo v test za kak teden, dva.

Scorpy84 ::

Telefon sem omenil, zato da sploh preveriš v kakšnem stanju je bazna postaja, ko je obremenjena in kakšne hitrosti lahko dobiš iz nje. Da ne boste neki napamet menjavali modeme, pa ne boste nič rešili oziroma drugače izgubljali čas za testiranje, kar lahko preveriš v pol ure. Sicer pa mikrotik lhgg (če je denar problem), se zelo dober obnese, tudi če je bazna postaja obremenjena. Je pa to spet cat6, ampak ga izkoristi maksimalno. Ne dolgo nazaj sem enemu postavil b628 in zadeva presenetljivo leti, saj so bile hitrosti čez 200Mbps, b535 je imel med 80-100Mbp/s. V večernih urah se hitrosti prepolovijo, ampak 628 se je tudi takrat držal. Edini minus je bil, da je treba precej skrajšat kabla do antene. Torej tistih 10m, sem skrajšal na 4m. Sicer je to vsakič pametno narediti, zato mikrotik lhgg dosega dobre rezultate.

Pistol01 ::

Scorpy84 je izjavil:

Telefon sem omenil, zato da sploh preveriš v kakšnem stanju je bazna postaja, ko je obremenjena in kakšne hitrosti lahko dobiš iz nje. Da ne boste neki napamet menjavali modeme, pa ne boste nič rešili oziroma drugače izgubljali čas za testiranje, kar lahko preveriš v pol ure. Sicer pa mikrotik lhgg (če je denar problem), se zelo dober obnese, tudi če je bazna postaja obremenjena. Je pa to spet cat6, ampak ga izkoristi maksimalno. Ne dolgo nazaj sem enemu postavil b628 in zadeva presenetljivo leti, saj so bile hitrosti čez 200Mbps, b535 je imel med 80-100Mbp/s. V večernih urah se hitrosti prepolovijo, ampak 628 se je tudi takrat držal. Edini minus je bil, da je treba precej skrajšat kabla do antene. Torej tistih 10m, sem skrajšal na 4m. Sicer je to vsakič pametno narediti, zato mikrotik lhgg dosega dobre rezultate.


na 4G-ju 200 ? Svaka cast ! ...morajo verjetno res kr bit pogoji 'blizu idealnega' ? :)

Scorpy84 ::

Pistol01 je izjavil:

Scorpy84 je izjavil:

Telefon sem omenil, zato da sploh preveriš v kakšnem stanju je bazna postaja, ko je obremenjena in kakšne hitrosti lahko dobiš iz nje. Da ne boste neki napamet menjavali modeme, pa ne boste nič rešili oziroma drugače izgubljali čas za testiranje, kar lahko preveriš v pol ure. Sicer pa mikrotik lhgg (če je denar problem), se zelo dober obnese, tudi če je bazna postaja obremenjena. Je pa to spet cat6, ampak ga izkoristi maksimalno. Ne dolgo nazaj sem enemu postavil b628 in zadeva presenetljivo leti, saj so bile hitrosti čez 200Mbps, b535 je imel med 80-100Mbp/s. V večernih urah se hitrosti prepolovijo, ampak 628 se je tudi takrat držal. Edini minus je bil, da je treba precej skrajšat kabla do antene. Torej tistih 10m, sem skrajšal na 4m. Sicer je to vsakič pametno narediti, zato mikrotik lhgg dosega dobre rezultate.


na 4G-ju 200 ? Svaka cast ! ...morajo verjetno res kr bit pogoji 'blizu idealnega' ? :)


Ja mene je tudi presenetilo, sploh ko sem skrajšal antenski kabel in dobil te hitrosti. Ni pa to bilo v sloveniji.

Pistol01 ::

Scorpy84 je izjavil:

Pistol01 je izjavil:

Scorpy84 je izjavil:

Telefon sem omenil, zato da sploh preveriš v kakšnem stanju je bazna postaja, ko je obremenjena in kakšne hitrosti lahko dobiš iz nje. Da ne boste neki napamet menjavali modeme, pa ne boste nič rešili oziroma drugače izgubljali čas za testiranje, kar lahko preveriš v pol ure. Sicer pa mikrotik lhgg (če je denar problem), se zelo dober obnese, tudi če je bazna postaja obremenjena. Je pa to spet cat6, ampak ga izkoristi maksimalno. Ne dolgo nazaj sem enemu postavil b628 in zadeva presenetljivo leti, saj so bile hitrosti čez 200Mbps, b535 je imel med 80-100Mbp/s. V večernih urah se hitrosti prepolovijo, ampak 628 se je tudi takrat držal. Edini minus je bil, da je treba precej skrajšat kabla do antene. Torej tistih 10m, sem skrajšal na 4m. Sicer je to vsakič pametno narediti, zato mikrotik lhgg dosega dobre rezultate.


na 4G-ju 200 ? Svaka cast ! ...morajo verjetno res kr bit pogoji 'blizu idealnega' ? :)


Ja mene je tudi presenetilo, sploh ko sem skrajšal antenski kabel in dobil te hitrosti. Ni pa to bilo v sloveniji.



1) Kabel res igra zelo veliko vlogo, si sploh nism včash nism mogu mislit kakšno - zato verjetno tud performa MikroTik tolk boljše predvsem v mojih slabših pogojih - kabla med anteno in ruterjem praktično ni.

2) OK, to bi pa reku ja, ker v Slo če že, verjetno res kje "v mestih" in še to verjetno z res dobrimi pogoji = blizu bazne / good line of sigh + ki ni zasedena, itd...

VaZl ::

Hitrost imam itak omejeno na 50/10, druge bazne postaje v moji okolici žal ni, tako da sem vezan na Telekom.
S skrajšanjem kabla pa tudi ne vem kaj bi dosegel, kakor pravi Pistol01 je signal dober.

Pistol01 ::

VaZl je izjavil:

Hitrost imam itak omejeno na 50/10, druge bazne postaje v moji okolici žal ni, tako da sem vezan na Telekom.
S skrajšanjem kabla pa tudi ne vem kaj bi dosegel, kakor pravi Pistol01 je signal dober.


Nisi omejen na 50/10 - to Je B/llSh&t ki ti ga prodaja operater. - naroci si dodatno SIM-ko na tvojem paketu k ga mas na tel in bos placeval dodatnih 15 eur na mesec (namesto 30 EUR al neki takega, vsaj pred mesci je blo tko), trosil bos pa podatke iz tvojega osnovnega paketa. Js mam nekih 500 GB vkljucenih (Neo Svet C)- ti si pa vzami paket ki ga potrebujes da bos placeval optimum glede na potrebe po podatkih. do danes sem v Januarju porabil 200GB podatkov (torej mi jih ostane za 8 dni 300 GB) , pa nikoli ne gledam kaj delam na netu (YT laufa skoz ker ga mam za poslusanje muzike, dol obcasno potegnem tudi kaksen film, itd...). Seveda pa si sam se enkrat preglej in preracunaj kombinacije da najdes optimum zase - ni nujno da je moj setup optimalen zate - lahko tudi da se je vmes ze tudi kaj spremenilo kar se tice cen in ponudbe paketov, itd...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pistol01 ()

Scorpy84 ::

Ni v mestu, severna avstrija, kjer je smučarsko središče. Hiša je malo na hribčku, bazna postaja je brez ovir, razdalja tam 800-900m. Predvidevam, da so sedaj drugačni pogoji, ampak se ne pritožujejo nič.

V tvojem primeru s krajšanjem, nebi pridobil nič. Prvič imaš slab routuer in tudi omejen si samo na dve frekvenci pač cat6/7. Mikrotik je tukaj izjema, ker so pač izpilili, kolikor so lahko. Če pa greš na router, ki je cat12 in naprej, tukaj pa se pozna vsak dobitek.

geofull ::

Kakšna je sploh razlika, če uporabljaš en telefon android še za hotspot za še eno napravo za windows. Ali pa imaš namesto hotspota za vsako napravo posebej lte povezavo. Recimo da hitrosti zanemarimo - recimo da so ok pri obeh načinih in pri 1x lte in pri 2x lte. Kakšna je razlika? Samo v dvakratni ceni? Če so hitrosti ok pri načinu hotspot? Ali je še kakšna razlika?

Daniel ::

Kaj si sploh želel vprašati? Logično, da uporabiš hotspot, da ne plačuješ brezveze mobilnih paketov.

geofull ::

'Za in proti' hotspotu. Če imaš možnost zelo poceni več lte povezav. Ali je bolje imeti v vsaki napravi svojo kartico, ali vse dati na nek hotspot. Tudi če so neke naprave Win, druge ios tretje google.

Nekaj takega recimo: 6 Pros and Cons of Using Your Laptop or Phone as a Wi-Fi Hotspot:
https://connectify.me/blog/share-intern...

Malo globlje mogoče, je gotovo že kdo, ki ve ali je iskal...

Ali je vseeno ali kaj je bolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: geofull ()

Daniel ::

Nikoli ne bo tako poceni, kot je samo 1 povezava. Pa še LAN imaš.

Pistol01 ::

geofull je izjavil:

'Za in proti' hotspotu. Če imaš možnost zelo poceni več lte povezav. Ali je bolje imeti v vsaki napravi svojo kartico, ali vse dati na nek hotspot. Tudi če so neke naprave Win, druge ios tretje google.

Nekaj takega recimo: 6 Pros and Cons of Using Your Laptop or Phone as a Wi-Fi Hotspot:
https://connectify.me/blog/share-intern...

Malo globlje mogoče, je gotovo že kdo, ki ve ali je iskal...

Ali je vseeno ali kaj je bolje.


odvisno za kaj rabis?
1) Ti je pomembno koliko porabi zadeva elektrike (za AvtoDOm je to zelo pomembno recimo...),
2) ti je pomemben redundancy (ce ti crkne eno, da imas moznost preklopit na drugo), itd... tezko je kar tako na pamet rect kaj je boljse. Se pa strinjam tko k je napsial koelga - vsaka dodatna 'SIM-ka' nekaj stane skoraj vedno, tako da bo tezko da bosta 2 SIM-ke ceneje kot ena, itd...
3) Vprasanje je tudi kje se bos gibal? bos fiksen al mobilen, ker je pokritost signala razlicna od operaterja do operaterja - ce si pogledas kje imajo postavljene bazne postaje in ti je pomembna hitrost, lahko to zelo vpliva na tvoj customer experience, itd, itd...

...sem ti zlistal samo par osnovnih vprasanj, pa vidis kako hitro se ti lahko 'zakomplicirajo' stvari. Kar je lahko optimum za nekoga, lahko ni optimum za nekoga drugega ki ima pac drugacne potrebe...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Telekom hibridni modem - izkušnje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
17136736 (654) RobertG
»

LTE/wifi ruter z zunanjimi LTE antenami

Oddelek: Kaj kupiti
411790 (491) Jure244
»

4G/LTE

Oddelek: Omrežja in internet
281936 (605) V-i-p
»

slab internet na lokaciji (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
634376 (2496) Tech909
»

Huawei B535-333 A1 LTE router?

Oddelek: Omrežja in internet
405008 (3371) rogerg

Več podobnih tem