» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
72 / 74
»»

aborko ::

"Zastonj" je ko vložiš par 10k v SE, el avto in TČ. + da ta "zastonj" bo od novembra tam 2x dražje. Jst priznam da sem malo tečen, ker so mi zavrnili SE, ampak ko vržem vse na papir niti nisem razočaran da ni šlo skozi. Razlogi:

- Muhasta država, 10 let je kr dolga doba, kaj šele 20 ali 30, koliko je vredno da imaš pogodbo za netmetering in da se ti računica ne more spremeniti smo videli že kr takoj s spremembo omrežnine + npr. SunContract že uvaja fiksen mesečni prispevek 36€, predvidevam da drugi verjetno sledijo...
- večja možnost požara
- dražje zavarovanje
- pri nas imamo na južni strani par kukerlov + ene 8m padca, sneg iz SE pade direktno na avte ali še huje na ljudi = drag linijski snegobran.
- če teh par 10 jurjev (SE+TČ+el.avto) vržeš v ETF z nekim pričakovanim ~8% letnim donosom namesto v vse zgoraj našteto, potem dooosti lažje plačaš teh ~1000€ elektrike več na leto, pa tudi v mojem primeru le 300€ za bencin.

Utk ::

2x dražje od novembra pomeni 20 evrov namesto 10.
Preko ekosklada na 10 let lahko vzameš kredit z 1%, ok, je bilo tudi že 2%, OM. Za manj kot 200 evrov na mesec si si komot postavil panele, TČ in ostalo še par jurjev za EV namesto bencinarja kot drugi avto.
Če si lani ali letos postavil elektrarno, se pokrije v 5 letih. Tudi s to 100% podražitvijo. Od tam naprej karkoli bo, bo boljše kot 0.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Oberyn ::

delavec44 je izjavil:

Westinghouse pravi, da lahko naredijo v 4 letih. Politika je pa druga zadeva.

Stari, dajva se sedaj malo zapeljati v realni svet. Zadnja v Evropi zgrajena nuklearka je sloviti finski Olkiluoto. Projektirana cena je bila 2 milijardi. Končna cena ob začetku delovanja je bila 11 milijard. Gradnja je trajala 18 let. Od začetka delovanja naprej doživlja okvaro za okvaro. Trenutno v Franciji gradijo še eno nuklearko, gradnja trenutno zaostaja za načrti nekih 10 let. Evo zdaj surova resnica: v Evropi nimamo več niti znanja niti tehnologije za izgradnjo jedrske elektrarne.
Ok, kaj pa finance? Vse evropske države so bankrotirane. Nemčija - bankrotirana. Francija - bankrotirana. UK ni Evropa, ok, ampak - bankrotirana. O drugih spoh ne bi. Cela Evropa deluje samo na podlagi enormnega tiskanja evrov. Po ameriškem vzoru, ampak brez 12 bojnih skupin letalonosilk po ameriškem vzoru, zato ameriki znese, Evropi pa ne bo.
JEK 2 je fikcija. Meni je žal, ampak spet, če malo bolje pomislim, mi ni. Spremenili smo se v opice, samo smo krivi.

jabe ::

Hmm...
Zdaj je trenutno res kapica, ampak prej sem placevala 18,5€/mesec pavsala, zdaj bom pa 17,4€/mesec.

Meni se ne zdi to 2x drazje.

kriptobog ::

aborko je izjavil:

"Zastonj" je ko vložiš par 10k v SE, el avto in TČ. + da ta "zastonj" bo od novembra tam 2x dražje. Jst priznam da sem malo tečen, ker so mi zavrnili SE, ampak ko vržem vse na papir niti nisem razočaran da ni šlo skozi. Razlogi:

- Muhasta država, 10 let je kr dolga doba, kaj šele 20 ali 30, koliko je vredno da imaš pogodbo za netmetering in da se ti računica ne more spremeniti smo videli že kr takoj s spremembo omrežnine + npr. SunContract že uvaja fiksen mesečni prispevek 36€, predvidevam da drugi verjetno sledijo...
- večja možnost požara
- dražje zavarovanje
- pri nas imamo na južni strani par kukerlov + ene 8m padca, sneg iz SE pade direktno na avte ali še huje na ljudi = drag linijski snegobran.
- če teh par 10 jurjev (SE+TČ+el.avto) vržeš v ETF z nekim pričakovanim ~8% letnim donosom namesto v vse zgoraj našteto, potem dooosti lažje plačaš teh ~1000€ elektrike več na leto, pa tudi v mojem primeru le 300€ za bencin.


Tisto toplotno hitro pokrijes, sploh ce se grejes na kurilca recimo. Da imas SE je pa to sploh hitro pokrito. Elektircnega avta pa ne rabis kupovat samo zato, ker imas pac SE. Splaca se ti edino, ce imas predimenzionirano in mas pac tolko viska. SE je okoli kurja na kw, zdaj se dobi tudi za 900 bp. Ce se malo znajdes pa se ceneje. Jaz sem dal na koncu slabih 600eur/kw.

aborko ::

@jabe: lahko napišeš dva podatka: priključna moč (po starem) in koliko imaš BLOK 1 po novem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aborko ()

delavec44 ::

Oberyn je izjavil:

delavec44 je izjavil:

Westinghouse pravi, da lahko naredijo v 4 letih. Politika je pa druga zadeva.

Stari, dajva se sedaj malo zapeljati v realni svet. Zadnja v Evropi zgrajena nuklearka je sloviti finski Olkiluoto. Projektirana cena je bila 2 milijardi. Končna cena ob začetku delovanja je bila 11 milijard. Gradnja je trajala 18 let. Od začetka delovanja naprej doživlja okvaro za okvaro. Trenutno v Franciji gradijo še eno nuklearko, gradnja trenutno zaostaja za načrti nekih 10 let. Evo zdaj surova resnica: v Evropi nimamo več niti znanja niti tehnologije za izgradnjo jedrske elektrarne.
Ok, kaj pa finance? Vse evropske države so bankrotirane. Nemčija - bankrotirana. Francija - bankrotirana. UK ni Evropa, ok, ampak - bankrotirana. O drugih spoh ne bi. Cela Evropa deluje samo na podlagi enormnega tiskanja evrov. Po ameriškem vzoru, ampak brez 12 bojnih skupin letalonosilk po ameriškem vzoru, zato ameriki znese, Evropi pa ne bo.
JEK 2 je fikcija. Meni je žal, ampak spet, če malo bolje pomislim, mi ni. Spremenili smo se v opice, samo smo krivi.


Jaz nisem strokovnjak glede tega. Verjetno je kot povsod drugje in imajo zadeve pluse in minuse. Vseeno upam, da zadeva ni tako pesimistična kot jo prikazuješ. Verjamem ti, da Evropa nima znanja, zato bi gradili Američani. V popolnem svetu bi se tudi kaj naučili iz zgornjih primerov in ne bi ponavljali napak. Tudi Olkiluoto bi morala po planih biti narejena v 4 letih, pa je največja v Evropi.
Verjamem pa tudi našim strokovnjakom, ki pravijo da je jek2 pravilna smer. Kolikor razumem profitabilnost ni bila pod vprašajem, ovira je bila zelena agenda.

Utk ::

Če profitabilnost ni problem, potem naj gradijo. Brez državnega denarja.

delavec44 ::

Utk je izjavil:

Če profitabilnost ni problem, potem naj gradijo. Brez državnega denarja.


Tako kot ti ne rabiš ekosklad kredita, ki ga zgoraj promoviraš. Saj SE je profitabilna.

jabe ::

aborko je izjavil:

@jabe: lahko napišeš dva podatka: priključna moč (po starem) in koliko imaš BLOK 1 po novem.


3x25A, oziroma obracunska moc 10kW

Zdaj: 1. blok 6,0 in potem 6,5 vse naslednje

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Utk ::

delavec44 je izjavil:

Utk je izjavil:

Če profitabilnost ni problem, potem naj gradijo. Brez državnega denarja.


Tako kot ti ne rabiš ekosklad kredita, ki ga zgoraj promoviraš. Saj SE je profitabilna.

Saj ga nimam. Tisto pišem za tiste, ki bi 20 jurjev raje dali v etf. Naj dajo, in vzamejo skoraj zastonj kredit.

Sicer je kredit pri ekoskladu čisto navaden kredit pri komercialni banki, nobene subvencije ni tu, ekosklad samo rihta stranke banki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

aborko ::

@jabe: Ti si plačevala za dejanskih 17kW (3x25A) moči verjetno malo za brezveze, koristila si pa le 6,5kW. Lahko bi komot že prej šla na manj in plačevala manj. Zato bo zdej pri tebi ceneje.

delavec44 ::

Utk je izjavil:

delavec44 je izjavil:

Utk je izjavil:

Če profitabilnost ni problem, potem naj gradijo. Brez državnega denarja.


Tako kot ti ne rabiš ekosklad kredita, ki ga zgoraj promoviraš. Saj SE je profitabilna.

Saj ga nimam. Tisto pišem za tiste, ki bi 20 jurjev raje dali v etf. Naj dajo, in vzamejo skoraj zastonj kredit.


Imaš pač dvojna merila, nič novega. SE lahko država brezobrestno kreditira, JE pa ne sme.

Utk ::

Za kredit pri ekoskladu moraš dat enake garancije in vse drugo kot pri vsakem kreditu. Kredit ti v resnici da banka, papirje neseš na banko in banka se odloči ali ti ga bo sploh dala, kredit je zavarovan pri zavarovalnici. Nemogoče je, da ga ne bi odplačal, razen če imaš župana Ljubljane za fotra. Ekosklad ne bo odplačal kredita banki, če ga ne boš ti.
Pa tudi če bi, država ne bo propadla zarad kakšne SE.

Kako bi to zgledlo pri JEK2 ne vem. Investitor bi moral dobit financiranje pri banki, ne vem kaj ima država s tem. Država lahko zrihta papirje, da dovoljenja, itd, ampak to je to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

jabe ::

aborko je izjavil:

@jabe: Ti si plačevala za dejanskih 17kW (3x25A) moči verjetno malo za brezveze, koristila si pa le 6,5kW. Lahko bi komot že prej šla na manj in plačevala manj. Zato bo zdej pri tebi ceneje.


Za varovalke ven zabrisat ni merilo 15min povprecje. Ipak je porabe 11-12MWh/leto, TČ je enofazna, defrosta vedno z grelcem - lahko zahteva 5kW moci. Pri 3x20A bi ven metalo, ker na tej varovalki ni zgolj TČ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

delavec44 ::

Utk je izjavil:

Za kredit pri ekoskladu moraš dat enake garancije in vse drugo kot pri vsakem kreditu. Kredit ti v resnici da banka, papirje neseš na banko in banka se odloči ali ti ga bo sploh dala, kredit je zavarovan pri zavarovalnici. Nemogoče je, da ga ne bi odplačal, razen če imaš župana Ljubljane za fotra.
Pa tudi država ne bo propadla zarad kakšne SE.


Ekosklad razpis Intesa fix. 1% do 100.000EUR za 10-20 let. https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/pr...
Intesa zeleni kredit za SE fix. 7% (efektivna 8,15%) do 50.000EUR do 10 let. https://www.intesasanpaolobank.si/prebi...

Razliko da kdo? Intesa?

Zgodovina sprememb…

delavec44 ::

Utk je izjavil:

Kako bi to zgledlo pri JEK2 ne vem. Investitor bi moral dobit financiranje pri banki, ne vem kaj ima država s tem. Država lahko zrihta papirje, da dovoljenja, itd, ampak to je to.


Pri JEK2 je investitor država. Preko GEN energije sicer ampak vseeno.

Utk ::

Prej je bila fiksna 2,8 ali pa euribor plus 1%. Nič posebnega kar ne bi dobil pri stanovanjskem kreditu kdorkoli.
Zdaj ko so ukinili netmetering, ker pravite da je bad, država pa rabi panele, ker plačuje kazni, je treba pa subvencionirat po drugi poti...

delavec44 je izjavil:

Utk je izjavil:

Kako bi to zgledlo pri JEK2 ne vem. Investitor bi moral dobit financiranje pri banki, ne vem kaj ima država s tem. Država lahko zrihta papirje, da dovoljenja, itd, ampak to je to.


Pri JEK2 je investitor država. Preko GEN energije sicer ampak vseeno.

Zapufal se bo geni, država bo dala garancije, ampak če je to tak biznis, zakaj geni ne najde privat investitorjev. Ok, nihče ne bo čakal 40 let da se pokrije, ampak če je tako ziher, bi pa se dalo prodat neke obveznice ali nekaj, magari 50 letne. Če vse skupaj propade, ni potem to problem države.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

delavec44 ::

V tem članku je malo več informacij, če koga zanima glede JEK2. Se strinjam glede obveznic.

https://www.24ur.com/novice/slovenija/j...

Glavne iztočnice iz članka:
- naj bi bil razpisan referendum
- cena naj bi bila med 9 do 15 milijard
- gradnja 2032-2039, torej 7 let; pred tem pa birokracija
- pri financiranju računajo na državo saj gre za strateško naložbo

Zgodovina sprememb…

aborko ::

jabe je izjavil:


Za varovalke ven zabrisat ni merilo 15min povprecje. Ipak je porabe 11-12MWh/leto, TČ je enofazna, defrosta vedno z grelcem - lahko zahteva 5kW moci. Pri 3x20A bi ven metalo, ker na tej varovalki ni zgolj TČ.

To je res ja, kjer so montirani odklopniki je 90s prekoračitve dovolj, da vrže vn. Kako dolgo ti pa traja defrost z grelcem? Meni TČ defrosta nekje 60s z max mocjo 4kW potem pa pada, brez grelca je defrost zaključen v 3 minutah.
11MWh je solidna poraba ja, no jst sem jo na 3x20A imel 3,3 MWh v enem mesecu, ko je 2011 dal GEN I pozimi en mesec zastonj in so kaloriferji na polno laufali. Pa ni vrglo vn. Verjetno pa res ni bilo odklopnikov takrat.

jabe ::

Grelec dela 7-9min/defrost.

joez7 ::

aborko je izjavil:

@jabe: lahko napišeš dva podatka: priključna moč (po starem) in koliko imaš BLOK 1 po novem.


Po starem 14kW, se pravi obračunska 7kW, po novem blok 1 5.9kW (42%).
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

joez7 ::

jabe je izjavil:

aborko je izjavil:

@jabe: Ti si plačevala za dejanskih 17kW (3x25A) moči verjetno malo za brezveze, koristila si pa le 6,5kW. Lahko bi komot že prej šla na manj in plačevala manj. Zato bo zdej pri tebi ceneje.


Za varovalke ven zabrisat ni merilo 15min povprecje. Ipak je porabe 11-12MWh/leto, TČ je enofazna, defrosta vedno z grelcem - lahko zahteva 5kW moci. Pri 3x20A bi ven metalo, ker na tej varovalki ni zgolj TČ.


Čas, da menjaš toplotno. Vse nove (R32 in R290) majo defrost rešeno - ne rabijo grelcev.
Pa še priliko maš, daš optimalno moč črplalke - se pravi ne premočne.
Varovalka nv100(00) 20A preizkušeno preživi 35A 10min. Prej ti bo vrgel limiter na števcu ven.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Utk ::

Itak itak, zarad 20 evrov na leto je treba vržt vn toplotno in kupit novo. Kje ti živiš da te ne ukradejo.

joez7 ::

aborko je izjavil:

jabe je izjavil:


Za varovalke ven zabrisat ni merilo 15min povprecje. Ipak je porabe 11-12MWh/leto, TČ je enofazna, defrosta vedno z grelcem - lahko zahteva 5kW moci. Pri 3x20A bi ven metalo, ker na tej varovalki ni zgolj TČ.

To je res ja, kjer so montirani odklopniki je 90s prekoračitve dovolj, da vrže vn. Kako dolgo ti pa traja defrost z grelcem? Meni TČ defrosta nekje 60s z max mocjo 4kW potem pa pada, brez grelca je defrost zaključen v 3 minutah.
11MWh je solidna poraba ja, no jst sem jo na 3x20A imel 3,3 MWh v enem mesecu, ko je 2011 dal GEN I pozimi en mesec zastonj in so kaloriferji na polno laufali. Pa ni vrglo vn. Verjetno pa res ni bilo odklopnikov takrat.


Odklopnik je zelo zanimivo nastavljen. Vsaj Iskra - je zelo aktiven pri exportu - 60s + 10% vrže ven (preizkušeno).
Pri porabi pa rabi nekje 10min pri 30% prekoračitvi, kratkotrajno pa preživi tudi 50% preobremenitve.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

joez7 ::

Utk je izjavil:

Itak itak, zarad 20 evrov na leto je treba vržt vn toplotno in kupit novo. Kje ti živiš da te ne ukradejo.


Ni bilo mišljeno, da samo zaradi tega. Glede na to, da ma defrost preko elktro grelcev ma sigurno vsaj 10let staro mašino. novejše so svetlobna leta naprej - inverter in regulacija z modulacijo, regulacija zna izračunavat predvidene izgube objekta in večina ima tudi samoprilagodljivo pamet. Tudi izkoristek novejših je bistveno večji. Cop med 6 (12°C) in 3 (-10°C).
Sam grejem 210m2 z 6kW črpalko (elektro omejeno na 2kW), pa mi v povprečju deluje z 900W. Je pa bila nabavljena že z mislijo na SE in novo tarifno politiko.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

jabe ::

joez7 je izjavil:


Čas, da menjaš toplotno. Vse nove (R32 in R290) majo defrost rešeno - ne rabijo grelcev.
Pa še priliko maš, daš optimalno moč črplalke - se pravi ne premočne.
Varovalka nv100(00) 20A preizkušeno preživi 35A 10min. Prej ti bo vrgel limiter na števcu ven.


Pravi cas za menjavo TČ je:
- ko ta crkne
IN
- se je ne da vec popraviti
IN
- se še enkrat preveri, ce se res ne da popraviti

In ce bo potem taka varianta kot jo imam sedaj spet par jurjev cenejsa, gre enaka notri (no z barvim touch ekranom in wifi-modulom serijsko, kar je tudi najvecji napredek, ki se je naredil pri TČ v zadnjih 10 letih)

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

joez7 ::

jabe je izjavil:

joez7 je izjavil:


Čas, da menjaš toplotno. Vse nove (R32 in R290) majo defrost rešeno - ne rabijo grelcev.
Pa še priliko maš, daš optimalno moč črplalke - se pravi ne premočne.
Varovalka nv100(00) 20A preizkušeno preživi 35A 10min. Prej ti bo vrgel limiter na števcu ven.


Pravi cas za menjavo TČ je:
- ko ta crkne
IN
- se je ne da vec popraviti
IN
- se še enkrat preveri, ce se res ne da popraviti


Sem že zmetal ven kar nekaj naprav - delujočih samo zato ker je bil izkoristek katastrofa.
Ne bom pozabil, ko mi je stara skrinja (zunaj zmrzovala) in sama kurila 450kWh/mesec.
Tudi kak star hladilni postane s časom požeruh. Žarnice sem pred desetletjem zamenjal za led, pa bi se še našlo. Aja Audi 100 je romal preč samo zaradi porabe - lepo delujoč 12l bencina/100km.
Francoz pa kuri 5l nafte - bo pa zgnil.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Utk ::

joez7 je izjavil:

Utk je izjavil:

Itak itak, zarad 20 evrov na leto je treba vržt vn toplotno in kupit novo. Kje ti živiš da te ne ukradejo.


Ni bilo mišljeno, da samo zaradi tega. Glede na to, da ma defrost preko elktro grelcev ma sigurno vsaj 10let staro mašino. novejše so svetlobna leta naprej - inverter in regulacija z modulacijo, regulacija zna izračunavat predvidene izgube objekta in večina ima tudi samoprilagodljivo pamet. Tudi izkoristek novejših je bistveno večji. Cop med 6 (12°C) in 3 (-10°C).
Sam grejem 210m2 z 6kW črpalko (elektro omejeno na 2kW), pa mi v povprečju deluje z 900W. Je pa bila nabavljena že z mislijo na SE in novo tarifno politiko.

In kolk bi več evrov na leto porabil, če bi imel najcenejšo toplotno črpalko ali pa 15 let star model?
Regulacijo imajo tudi stare ok. Imaš sobni termostat, imaš krivulje, temperature zunaj in znotraj, itd. Moja ni stara, je pa 15 let star model, celo zimo je temperatura not znotraj pol stopinje gor dol, kaj bi še rad od regulacije?

Ne bom pozabil, ko mi je stara skrinja (zunaj zmrzovala) in sama kurila 450kWh/mesec.

Da bi termostat za 5 evrov zamenjal pa ti ni padlo na pamet?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

joez7 ::

Utk je izjavil:

joez7 je izjavil:

Utk je izjavil:

Itak itak, zarad 20 evrov na leto je treba vržt vn toplotno in kupit novo. Kje ti živiš da te ne ukradejo.


Ni bilo mišljeno, da samo zaradi tega. Glede na to, da ma defrost preko elktro grelcev ma sigurno vsaj 10let staro mašino. novejše so svetlobna leta naprej - inverter in regulacija z modulacijo, regulacija zna izračunavat predvidene izgube objekta in večina ima tudi samoprilagodljivo pamet. Tudi izkoristek novejših je bistveno večji. Cop med 6 (12°C) in 3 (-10°C).
Sam grejem 210m2 z 6kW črpalko (elektro omejeno na 2kW), pa mi v povprečju deluje z 900W. Je pa bila nabavljena že z mislijo na SE in novo tarifno politiko.

In kolk bi več evrov na leto porabil, če bi imel najcenejšo toplotno črpalko ali pa 15 let star model?
Regulacijo imajo tudi stare ok. Imaš sobni termostat, imaš krivulje, temperature zunaj in znotraj, itd. Moja ni stara, je pa 15 let star model, celo zimo je temperatura not znotraj pol stopinje gor dol, kaj bi še rad od regulacije?


Kako ti deluje regulacija? Ti taktizira ali modulira? Koliko kwh ti pokuri na sezono? Kakšen ma zagonski tok, in s tem povezano priključno moč? Tu so finese, kjer lahko maš večjo ili majšo moč v 1. bloku.

Utk je izjavil:

joez7 je izjavil:

Utk je izjavil:

Itak itak, zarad 20 evrov na leto je treba vržt vn toplotno in kupit novo. Kje ti živiš da te ne ukradejo.


Ni bilo mišljeno, da samo zaradi tega. Glede na to, da ma defrost preko elktro grelcev ma sigurno vsaj 10let staro mašino. novejše so svetlobna leta naprej - inverter in regulacija z modulacijo, regulacija zna izračunavat predvidene izgube objekta in večina ima tudi samoprilagodljivo pamet. Tudi izkoristek novejših je bistveno večji. Cop med 6 (12°C) in 3 (-10°C).
Sam grejem 210m2 z 6kW črpalko (elektro omejeno na 2kW), pa mi v povprečju deluje z 900W. Je pa bila nabavljena že z mislijo na SE in novo tarifno politiko.

In kolk bi več evrov na leto porabil, če bi imel najcenejšo toplotno črpalko ali pa 15 let star model?
Regulacijo imajo tudi stare ok. Imaš sobni termostat, imaš krivulje, temperature zunaj in znotraj, itd. Moja ni stara, je pa 15 let star model, celo zimo je temperatura not znotraj pol stopinje gor dol, kaj bi še rad od regulacije?

Ne bom pozabil, ko mi je stara skrinja (zunaj zmrzovala) in sama kurila 450kWh/mesec.

Da bi termostat za 5 evrov zamenjal pa ti ni padlo na pamet?


Nisi razumel, ni bil kriv termostat, pri skrinjah popusti izolacija - se prepoji z vlago in postane kos ledu. Sem mel serviserja - rešitev samo nova.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

feryz ::

Zagonski tok in priključna moč? Verjetno si mislil obračunska?
Koliko pa je zagonskega roka pri tč? Vseh 15 sekund, celih 2 kW?

Edini faktor tukaj je EV.

Ok, pa neke TČ, ki naj bi z grelcem delale defrost 9 min. Kar je, milo rečeno, norost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

joez7 ::

Ja obračunska. Nove TČ imajo mehki zagon, stare pa direkten.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Utk ::

Kako ti deluje regulacija? Ti taktizira ali modulira? Koliko kwh ti pokuri na sezono? Kakšen ma zagonski tok, in s tem povezano priključno moč? Tu so finese, kjer lahko maš večjo ili majšo moč v 1. bloku.

Imam sobni termostat in krivuljo, nekje 50:50 vpliva eno in drugo.
Za vse ostalo...boli me k.

Sem mel serviserja - rešitev samo nova.

To si opazil šele pri porabi 450 kwh na mesec?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

feryz ::

joez7 je izjavil:

Ja obračunska. Nove TČ imajo mehki zagon, stare pa direkten.
Ponovno, vseh 15 sekund. Na kaj naj bi to vplivalo, pa ti veš. 2 kW za 15 sekund.

Btw, jaz imam 18 let staro in ima mehki zagon. Predvidevam, da ga imajo vse inverterske, ker drugače niti ne gre.

jabe ::

Se pravi, tvoja matematika tebi pravi, da se mi splaca menjat TČ, zato, da bom v prvem bloku imela 4,6kW (v najboljšem primeru), namesto 6,0kW? Pa ce to ne bo dovolj, se kako drugo masino menjam?

Sam preverjam, da vem, a cem še zgubljati cas s to debato ali ne.

Utk ::

Ne samo zarad tega, tudi zarad kupa drugih stvari, ki nimajo vpliva na nič...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

feryz ::

Itak da ne menjaš. TČ, ki bi z obratovalnimi stroški pokrila delujočo, ne obstaja.
Je pa drugič prej fajn vprašati.

Btw, a mora z grelci delati defrost?
Moja popolnoma normalno to naredi s kompresorjem. Verjetno zato, ker grelcev sploh nima.

jabe ::

Da, ker je T v talnem prenizka, ce bi delala defrost s talno vodo. V bistvu sem se zlagala, ne dela VEDNO defrost z grelcem. Ko je zunaj -15 je tudi voda v talnem dovolj topla na koncu, da dela potem s kompresorjem. Tako pa vode v talnem ne pipa in tudi potem ni treba delati bolj da nadoknadi T v talnem, kamot dela dalje s 300W npr. Da ne bi kdo mislil, da je ful neki potratneje, ce dela z grelcem.

Ce ne bi imela v uvidu EV, bi enostavno ob nepopravljivi okvari tele TČ nabavila zgolj grelec. Tako pa 13,5kW SE ne bi zadostila obojemu. Eno ali drugo. No in to je drug razlog, da se mi ne menja na 3x20A --> velikost SE. Ob EVju pa bo 4,6kW vs 6kW se bolj neumna debata, kot je sedaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Utk ::

Moja TČ zlahka potegne 5 kw. Izračunana 15 min moč mislim da je 8,5 kw. Če skenslam vse, mi bojo zaračunali vsaj 4,5 kw, al kolk je že minimum za 3x20 varovalke. 4 kw pomeni 15 evrov x 4 zimski meseci. 60 evrov na leto. Naj bo 80 še zarad drugih blokov.

Zarad teoretičnega max profita 80 evrov na leto, ki ga itak ne bi v realnosti mogel dosečt, naj bi menjal TČ, menjal okna, fasado, nabavil 10 shellijev, pazil kdaj bom kaj vžgal in ne vem kaj...
A nimate pametnejšega dela v življenju in bolj pametnih stvari za zapravljat denar?

hruske ::

Mah, nakup katere koli naprave, ki naj bi trajala desetletje ali več, je tečen, ker ti proizvajalec/dobavitelj/prodajalec/monter včasih lažejo v obraz kot en Janez, nikjer pa ne dobiš dobrih neodvisnih in primerljivih performančnih testov, ker pač ni nikogar, ki bi se s tem ubadal, zlasti ne za tako mali trg kot je slovenski.

Ker ni testov, je težko najti karakteristike obnašanja naprav, npr. zagonski tok, poraba in COP glede na delta T, on-off delovanje ali prilagajanje moči, minimalna moč brez ciklanja, maksimalna moč, itd. itd. Ogromno teh spremenljivk je odvisnih tudi od kontrolnega sistema, in včasih lahko s šparanjem na napačnem koncu zelo lahko narediš več škode kot koristi.

"Ja, ja, to bo vse delal" ... montirana stvar pa se potem obnaša precej drugače.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

joez7 ::

jabe je izjavil:

Se pravi, tvoja matematika tebi pravi, da se mi splaca menjat TČ, zato, da bom v prvem bloku imela 4,6kW (v najboljšem primeru), namesto 6,0kW? Pa ce to ne bo dovolj, se kako drugo masino menjam?

Sam preverjam, da vem, a cem še zgubljati cas s to debato ali ne.


Ne vrat na nos. To so samo razmišlanja, da se pravilno odločiš, ko pride čas menjave - pač kot za vse stvari.

Izolacija na skrinji pač popusti, opaziš pa šele na računu. Meso je normalno zmrznjeno, sam poraba gre v nebesa.

Defrost pri talnem reši zalogovnik. Pač nekateri monterji šparajo na zalogovniku in prostoru, in kupčevi denarnici.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Utk ::

Pač nekateri monterji šparajo na zalogovniku in prostoru, in kupčevi denarnici.

In kaj je narobe s tem?

jabe ::

jaz šparam tako, da na koncu leta čimmanj plačam. Dokler bo elektrika in omrežnina cenejša od strojnice, tam ne bo nepotrebne navlake. in to bo še zelo zelo dolgo... zadnja leta se celo še bolj obrača v smer računa za štrom, kot strojnici. Še malo pa se mi bo grelec izplačal v vsakem primeru.

Hudiča... medtem ko vsi jamrate, bom jaz plačevala manj po novem obračunu, kot sem prej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

gort ::

Utk je izjavil:

nabavil 10 shellijev, pazil kdaj bom kaj vžgal in ne vem kaj...
A nimate pametnejšega dela v življenju in bolj pametnih stvari za zapravljat denar?

Shelliji so za ci nomade, najbolj uporaben je sicer merilec.
Nekomu je ena stvar zapravljanje, drugemu pa (ocd) prihranek, odvisno od situacije.
To so sicer dosti nizki zneski, namenjeni eksperimentiranju kot delu razširjene dejavnosti.

jabe je izjavil:

Hudiča... medtem ko vsi jamrate, bom jaz plačevala manj po novem obračunu, kot sem prej.

Najbrž ne, ker potem vsa 'pravičniška reforma' nima smisla, ker že imaš TČ in SE, vsaj pogleduješ pa proti EV. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()

joez7 ::

hruske je izjavil:

Mah, nakup katere koli naprave, ki naj bi trajala desetletje ali več, je tečen, ker ti proizvajalec/dobavitelj/prodajalec/monter včasih lažejo v obraz kot en Janez, nikjer pa ne dobiš dobrih neodvisnih in primerljivih performančnih testov, ker pač ni nikogar, ki bi se s tem ubadal, zlasti ne za tako mali trg kot je slovenski.

Ker ni testov, je težko najti karakteristike obnašanja naprav, npr. zagonski tok, poraba in COP glede na delta T, on-off delovanje ali prilagajanje moči, minimalna moč brez ciklanja, maksimalna moč, itd. itd. Ogromno teh spremenljivk je odvisnih tudi od kontrolnega sistema, in včasih lahko s šparanjem na napačnem koncu zelo lahko narediš več škode kot koristi.

"Ja, ja, to bo vse delal" ... montirana stvar pa se potem obnaša precej drugače.


Sem imel isto izkušnjo pri izbiri TČ. Prodajalci ti nekaj tišijo naprej, ko jih pa začneš spraševati podrobnosti, so pa mrzli. Sem mel srečo, da se me je dobavitelj usmilil in linkal na matično firmo, tukaj sem dobil vse PDFe od razčićnih mašin, in si sam dimenzioniral meni optimum. Prodajalec (preko palca) predlagal 12kW mašino, jaz (z podporo gradbene fizike) izbral 6kW - meni optimum. Na knap bi šlo tudi z 5kW modelom, pa ga ni blo. Eno je PR letak, drugo pa so tehnične specifikacije - razširjene.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

MadMax ::

joez7 je izjavil:

Defrost pri talnem reši zalogovnik. Pač nekateri monterji šparajo na zalogovniku in prostoru, in kupčevi denarnici.

Kaj točno reši zalogovnik?
Aja, misliš tist, v katerem je 500 litrov vode, ogrete na 40+, medtem ko za ogrevanje bajte rabiš pa 24?
Ja, šparat je treba, pa naj stane kar hoče...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

jabe ::

gort je izjavil:


jabe je izjavil:

Hudiča... medtem ko vsi jamrate, bom jaz plačevala manj po novem obračunu, kot sem prej.

Najbrž ne, ker potem vsa 'pravičniška reforma' nima smisla, ker že imaš TČ in SE, vsaj pogleduješ pa proti EV. :D


1€/mesec manj. 17,4 vs 18,4€/mesec. Ko bo EV, pa... no poleti naštimaš polnilnico, da fila čez dan do meje SE (in ne jemlje iz omrežja) ali v 5. bloku, pozimi filaš v 4. bloku.

feryz ::

Zakaj pa bi ga ogreval na 40+, če rabiš 24? Ogreješ na 24 in je.

Sicer veš, da pišeš neumnosti, mar ne? 24 stopinj zadostuje za talno in tam defrosti niso problem. Pri par radiatorjih, pa so.

gort ::

jabe je izjavil:

1€/mesec manj. 17,4 vs 18,4€/mesec.

Pa že, 18,40 €/mo se mi zdi velikoo za letno netiranje?
Takšna 5% darila bodo samo za izbrane SE.

Tista nočna polnjenja so mišljena v tvojem smislu, ja...
Čeprav bo najbž huud ruker za omrežje pozimi takoj ob 22h.
Počakamo in vidimo.

MadMax ::

feryz je izjavil:

Zakaj pa bi ga ogreval na 40+, če rabiš 24? Ogreješ na 24 in je.

Sicer veš, da pišeš neumnosti, mar ne? 24 stopinj zadostuje za talno in tam defrosti niso problem. Pri par radiatorjih, pa so.

Če je to letelo name, potem nisi dobro razumel kaj sem želel povedat. Nisem jaz tisti, ki predlaga zalogovnik pri talnem...
Imava enako micko, pa tudi na parih radiatorjih ni problema, že par let.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()
««
72 / 74
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7810882 (7407) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8816900 (8808) bosmla

Več podobnih tem