» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
8 / 92
»»

DarwiN ::

deco16 je izjavil:

Sej to je narejeno točno zaradi SE in TČ odjemalcev, da malo več pokasirajo ker fiksno 17EUR pač ni blo kul in je soseda to motlo.

Ne da ni bilo kul. Prej ko slej se bo zgodilo, da bo ~50% gospodinjstev imelo SE na strehi. Predstavljaj si potem, da vsi ti plačujejo ~15EUR, in to z vključenim davkom. S tem drobižem naj potem skrbijo in nadgrajujejo omrežje, ali pa naj primanjkljaj prenesejo na preostalih 50% gospodinjstev? In od omrežja bomo še naprej odvisni vsi, baterija gor ali dol. Pozimi ni sonca.

Zato je gotovo eden od ciljev teh sprememb, da se najbolj udari sončičarje po denarnici. In dejansko jim sploh ne moreš zamerit. Sploh glede na vse podražitve.. Če se bo (delno se je že) navadnemu Frančeku in njegovi družini, ki se ogrevajo na TČ, povprečna položnica skozi leto dvignila iz ~100EUR na ~160EUR, potem lahko tudi sončičarji na letnem meteringu plačamo ~45EUR namesto ~15EUR v tistih štirih mesecih zime. Anede?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

trenerkar ::

Je sploh kdo prebral kaj sem vprašal?
Sem našel. Zgleda, da tisti s sončnimi elektrarnami ne bojo plačevali dodatne omrežnine za oddano energijo v omrežje:
http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa...
"(3) Proizvajalci kot uporabniki prenosnega oziroma distribucijskega sistema ne plačujejo omrežnine za prenosni oziroma distribucijski sistem, razen kadar prevzemajo električno energijo iz sistema."

telexdell ::

DarwiN je izjavil:

deco16 je izjavil:

Sej to je narejeno točno zaradi SE in TČ odjemalcev, da malo več pokasirajo ker fiksno 17EUR pač ni blo kul in je soseda to motlo.

Ne da ni bilo kul. Prej ko slej se bo zgodilo, da bo ~50% gospodinjstev imelo SE na strehi. Predstavljaj si potem, da vsi ti plačujejo ~15EUR, in to z vključenim davkom. S tem drobižem naj potem skrbijo in nadgrajujejo omrežje, ali pa naj primanjkljaj prenesejo na preostalih 50% gospodinjstev? In od omrežja bomo še naprej odvisni vsi, baterija gor ali dol. Pozimi ni sonca.

Zato je gotovo eden od ciljev teh sprememb, da se najbolj udari sončičarje po denarnici. In dejansko jim sploh ne moreš zamerit. Sploh glede na vse podražitve.. Če se bo (delno se je že) navadnemu Frančeku in njegovi družini, ki se ogrevajo na TČ, povprečna položnica skozi leto dvignila iz ~100EUR na ~160EUR, potem lahko tudi sončičarji na letnem meteringu plačamo ~45EUR namesto ~15EUR v tistih štirih mesecih zime. Anede?

Omrežje se ne popravlja od % ampak od €. Če bi ta sprememba res bila usmerjena le na lastnike SE potem po žepu ne bi udarila vse odjemalce. Še več- tisti kateri imajo SE bodo na račun tega, da so najvišje tarife ravno v času, ko SE dajejo največ od sebe plačevali manj omrežnine za moč, saj bodo iz omrežja jemali le toliko moči, kot jo bo premalo dajala SE.
Kot drugo pa se obstoječa shema netmeteringa z novim letom poslavlja. Vse SE od sedanjih 2..3% gospodinjstev se bo do tvojih 50% gradilo po novi shemi, kjer pa se bo plačevala omrežnina za vso prejeto energijo iz omrežja. Torej bo elektro podjetje dobilo enako plačilo za omrežnino od tistega kateri ima ali nima SE.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

trenerkar je izjavil:

Je sploh kdo prebral kaj sem vprašal?
Sem našel. Zgleda, da tisti s sončnimi elektrarnami ne bojo plačevali dodatne omrežnine za oddano energijo v omrežje:
http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa...
"(3) Proizvajalci kot uporabniki prenosnega oziroma distribucijskega sistema ne plačujejo omrežnine za prenosni oziroma distribucijski sistem, razen kadar prevzemajo električno energijo iz sistema."

Upravljalec omrežja mora z omrežnino zbrati toliko denarja, da lahko zagotavlja zanesljivo distribucijo energije. Za to lahko dobi sredstva od proizvodnih virov in/ali porabnikov in/ali proračun države. Če bo pobiral denar od proizvodnih virov potem bodo ti morali povišati ceno kWh, da bodo preživeli. Če bo dobival denar iz državnega proračuna bo država morala dvigniti trošarine, saj denar ne raste na drevesih. V vsakem primeru za vzdrževanje omrežja plačamo porabniki.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

FrRoSt ::

trenerkar je izjavil:

Je sploh kdo prebral kaj sem vprašal?
Sem našel. Zgleda, da tisti s sončnimi elektrarnami ne bojo plačevali dodatne omrežnine za oddano energijo v omrežje:
http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa...
"(3) Proizvajalci kot uporabniki prenosnega oziroma distribucijskega sistema ne plačujejo omrežnine za prenosni oziroma distribucijski sistem, razen kadar prevzemajo električno energijo iz sistema."


Torej se njim, tako kot vsem ostalim, zaračunavala odvzemna moč. To pa si bodo lahko še zmanjšali, če bodo imeli še svojo baterijo. In v to baterijo bodo lahko polnili, ko bo ceneje oz. izven konic.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Utk ::

Dali smo 10-12 jurjev za elektrarno, ki ti prišpara 1500-2000 na leto. Še enkrat tolk za baterijo, ki ti prišpara teh 30 evrov na mesec, recimo 400 na leto, nekak ni smiselno.
Not yet.

Bo pa zanimivo poleti, ko bomo ta pridni spustili moč na 4 kw, oz. kolk bo minimalno "dovoljeno", lenobe bojo pa ostale pri zimski tarifi. Bo spet isto kot pri internetu/tvju, tisti, ki menjajo, profitirajo, tisti, ki ne, plačujejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

DarwiN ::

telexdell je izjavil:

Če bi ta sprememba res bila usmerjena le na lastnike SE potem po žepu ne bi udarila vse odjemalce.

IMHO se bo zgodilo točno to in bodo nasrkali skoraj izključno lastniki SE. Poleg tistih redkih uporabnikov z ekstremnimi konicami.

Res bomo vsi plačali več omrežnine na obračunsko moč, ampak tisti brez SE bodo plačali manj na porabljeno energijo. Ti cifri se bosta izničili in bodo nazadnje skoraj na istem. Pozimi bodo plačali nekaj več omrežnine kot danes, v preostalih osmih mesecih pa odtenek manj. Suma sumarum ~= net zero.

Še več- tisti kateri imajo SE bodo na račun tega, da so najvišje tarife ravno v času, ko SE dajejo največ od sebe plačevali manj omrežnine za moč, saj bodo iz omrežja jemali le toliko moči, kot jo bo premalo dajala SE.

Pozimi se zgodi, da cel teden ni praktično nič sonca. Zato boš plačeval za enako obračunsko moč, SE gor ali dol. Meni so naračunali 5.6kw v 1. časovnem bloku in toliko bi imel tudi če ne bi imel SE.

Kot drugo pa se obstoječa shema netmeteringa z novim letom poslavlja. Vse SE od sedanjih 2..3% gospodinjstev se bo do tvojih 50% gradilo po novi shemi, kjer pa se bo plačevala omrežnina za vso prejeto energijo iz omrežja. Torej bo elektro podjetje dobilo enako plačilo za omrežnino od tistega kateri ima ali nima SE.

Ampak brez teh sprememb bi SE lastniki na novi shemi še naprej plačevali 7-13€ omrežnine za obračunsko moč, po novem bo pa ta znesek vsaj pozimi ~20-60€.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

svecka ::

trenerkar je izjavil:

Je sploh kdo prebral kaj sem vprašal?
Sem našel. Zgleda, da tisti s sončnimi elektrarnami ne bojo plačevali dodatne omrežnine za oddano energijo v omrežje:
http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa...
"(3) Proizvajalci kot uporabniki prenosnega oziroma distribucijskega sistema ne plačujejo omrežnine za prenosni oziroma distribucijski sistem, razen kadar prevzemajo električno energijo iz sistema."


Za sedaj...kakor so hitro zjebal netmetering, ne računam da ne bodo v prihodnosti še to.

deco16 ::

~50% gospodinjstev imelo SE na strehi.... to se nebo zgodilo zarad omrežja(že sedaj je problem nekje).

In tko kot so pred mano napisali, tudi lastniki SE + toplotna bodo narskali.

In ja najdražja tarifa je pozimi in ne, poleti nebodo plačevali manj kot 17€, pozimi pa ....


To kar oddajaš itak da se ne plača omrežnine, noben niti ni to trdil.


Ampak ja free hack, do 2026 dokler se ne plača pribitkov si znižajte dogovorjeno moč na minimalno, pa koračte koliko hočete ;)

Mato989 ::

In kako si znižaš to dogovorjeno moč? A samo pišem na Gen I?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

DarwiN ::

Če jo znižaš na lastno željo, boš že "jutri" plačeval za presežke.

Misliš, da so tako neumni, da ne bi zakrpali te "luknje"? :D

Presežki so do nadaljnjega gratis samo pod pogojem, če ničesar ne diraš.

Kdo ima veze in poznanstva... Maybe. Ti naštimajo najdražji blok na 2 kw. :D
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Mato989 ::

DarwiN je izjavil:

Če jo znižaš na lastno željo, boš že "jutri" plačeval za presežke.

Misliš, da so tako neumni, da ne bi zakrpali te "luknje"? :D

Presežki so do nadaljnjega gratis samo pod pogojem, če ničesar ne diraš.

Kdo ima veze in poznanstva... Maybe. Ti naštimajo najdražji blok na 2 kw. :D


Kako pa bodo to vedli? A ni tak da morjo neke števce menjat itd?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

deco16 ::

In kako ti bodo zaračunali presežke če še zdaj noben ne ve kakšen je cenik?

Torej please do, bomo vsaj vedeli kakšne so cene ;)

DarwiN ::

Zakaj bi menjali števce? Če prav razumem imamo danes vsi na računih določene obračunske moči za pet časovnih blokov. Kdor nima pametnega števca so mu naračunali na podlagi priključne moči. 42% priključne moči se je nekaj omenjalo v tej temi. Kdor ima priključno moč 17kw, ima vse časovne bloke 7.14kw?

Kakorkoli, če se boš po marcu 2024 logiral v Moj Elektro in spremenil (zvišal ali znižal) te obračunske moči, ti bodo avtomatsko začeli zaračunavat presežke. Dokler nič ne diraš, imaš presežke gratis.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

misek ::

DarwiN je izjavil:

Dokler nič ne diraš, imaš presežke gratis.
Sigurno? Ali jih samo plačaš po faktorju 1.0 - torej enako, kot za dogovorjeno moč.

FrRoSt ::

DarwiN je izjavil:

Če jo znižaš na lastno željo, boš že "jutri" plačeval za presežke.

Misliš, da so tako neumni, da ne bi zakrpali te "luknje"? :D

Presežki so do nadaljnjega gratis samo pod pogojem, če ničesar ne diraš.

Kdo ima veze in poznanstva... Maybe. Ti naštimajo najdražji blok na 2 kw. :D


Verjetno ti bodo neko začetno odjemno moč že kar določili. Če jo boš hotel spremeniti, boš moral aktivno urgirati in zaprositi za drugi razred. Višje ali niže.

Boš pa plačal poračun, če se boš uštel. Saj to segaja tudi že zdaj. Poračuni, v + ali v -!
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Mato989 ::

Torej meni na položnici piše tole:

Odjemna skupina: Gospodinjski odjem Obračunska moč: 7 (1 x 35 A)

Dogovorjena obračunska moč merilnega mesta XXXXXXXXXX za leto 2024: časovni blok 1: 5.4 kW, časovni blok 2: 5.8 kW, časovni blok 3: 5.8 kW, časovni
blok 4: 5.8 kW in časovni blok 5: 5.8 kW. Dogovorjeno moč lahko spremenite preko portala Moj elektro https://mojelektro.si/ ali pisno, po navadni ali
elektronski pošti, na naslov info@elektro-maribor.si z začetkom veljavnosti v naslednjem koledarskem mesecu, če zahtevo za spremembo oddate do
vključno osmega dne v mesecu.


Se pravi zdaj se moram it prijavit v moj elektro in pogledat špice... oz. si prvo naredit nekaj da se sploh bom lahko prijavil :D
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

RedDrake ::

Prijaviš se lahko s sigen-ca certom ali s SI-PASS.
Če nič od tega nimaš v "current year", potem res ne vem kje ti živiš, v letu 1899?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

Mato989 ::

RedDrake je izjavil:

Prijaviš se lahko s sigen-ca certom ali s SI-PASS.
Če nič od tega nimaš v "current year", potem res ne vem kje ti živiš, v letu 1899?


Nikoli ne potrebujem tega... za davčno se prijavim z mailom oz DŠ in geslom, drugega pa ne rabim zaenkrat... zdaj je prvič da dejansko to rabim.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

FrRoSt ::

RedDrake je izjavil:

Prijaviš se lahko s sigen-ca certom ali s SI-PASS.
Če nič od tega nimaš v "current year", potem res ne vem kje ti živiš, v letu 1899?


:)) po domače povej, kaj je to!? Digitalni podpis?
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

RedDrake ::

Ooooga Booga.
Umh Umf Umf.

V vašem jeziku.
(je pa res, da podjetniki to rabimo že praktično več kot 10 let, ker si ga državni organi zelo radi drkajo na e-poslovanje)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

FrRoSt ::

Mato989 je izjavil:

Torej meni na položnici piše tole:

Odjemna skupina: Gospodinjski odjem Obračunska moč: 7 (1 x 35 A)

Dogovorjena obračunska moč merilnega mesta XXXXXXXXXX za leto 2024: časovni blok 1: 5.4 kW, časovni blok 2: 5.8 kW, časovni blok 3: 5.8 kW, časovni
blok 4: 5.8 kW in časovni blok 5: 5.8 kW. Dogovorjeno moč lahko spremenite preko portala Moj elektro https://mojelektro.si/ ali pisno, po navadni ali
elektronski pošti, na naslov info@elektro-maribor.si z začetkom veljavnosti v naslednjem koledarskem mesecu, če zahtevo za spremembo oddate do
vključno osmega dne v mesecu.


Se pravi zdaj se moram it prijavit v moj elektro in pogledat špice... oz. si prvo naredit nekaj da se sploh bom lahko prijavil :D


Ne vem natančno, kaj so ti bloki. Jaz sem samo govoril o filozofiji!

Imaš kje kakšen link!??
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

DarwiN ::

Mato989 je izjavil:

Se pravi zdaj se moram it prijavit v moj elektro in pogledat špice... oz. si prvo naredit nekaj da se sploh bom lahko prijavil :D

Nič ne rabiš naredit, ker so oni pogledali tvoje špice in ti optimalno določili časovne bloke.

Za vsakega od petih blokov so pogledali tvojo lansko porabo, vzeli 3 najvišje špice in izračunali njihovo povprečje. Tako so pri tebi dobili številko 5.4kw za najdražji blok. Ker si imel konice nekje med 5.0 in 6.0.

Skratka, vse štima. Nič ne rabiš spreminjat ali študirat. Live long and prosper. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

telexdell ::

Utk je izjavil:

Dali smo 10-12 jurjev za elektrarno, ki ti prišpara 1500-2000 na leto. Še enkrat tolk za baterijo, ki ti prišpara teh 30 evrov na mesec, recimo 400 na leto, nekak ni smiselno.
Not yet.

Bo pa zanimivo poleti, ko bomo ta pridni spustili moč na 4 kw, oz. kolk bo minimalno "dovoljeno", lenobe bojo pa ostale pri zimski tarifi. Bo spet isto kot pri internetu/tvju, tisti, ki menjajo, profitirajo, tisti, ki ne, plačujejo.


Za krmiljenje špic ne pozrebuješ baterije z oh in sploh kapaciteto. Takšno z 5 kWh dobiš že za nekaj nad 2 jurji.. Polniš jo v tarifah, ko je štrom poceni in prazniš, ko so špice visoke in imaš višjo porabo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

karafeka ::

Kako to da imate tako nizko dogovorjeno obračunsko moč? Meni so jo dali na 12kw.

FrRoSt ::

RedDrake je izjavil:

Ooooga Booga.
Umh Umf Umf.

V vašem jeziku.
(je pa res, da podjetniki to rabimo že praktično več kot 10 let, ker si ga državni organi zelo radi drkajo na e-poslovanje)


:)):)):))

Morda ENOTNA MATIČNA DIGITALNA ŠTEVILKA OBČANA za stik z uradno državno birokracijo!?? ;)

Da ti ni potrebno več z EMŠO okrog mahat!?? :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Utk ::

telexdell je izjavil:

Utk je izjavil:

Dali smo 10-12 jurjev za elektrarno, ki ti prišpara 1500-2000 na leto. Še enkrat tolk za baterijo, ki ti prišpara teh 30 evrov na mesec, recimo 400 na leto, nekak ni smiselno.
Not yet.

Bo pa zanimivo poleti, ko bomo ta pridni spustili moč na 4 kw, oz. kolk bo minimalno "dovoljeno", lenobe bojo pa ostale pri zimski tarifi. Bo spet isto kot pri internetu/tvju, tisti, ki menjajo, profitirajo, tisti, ki ne, plačujejo.


Za krmiljenje špic ne pozrebuješ baterije z oh in sploh kapaciteto. Takšno z 5 kWh dobiš že za nekaj nad 2 jurji.. Polniš jo v tarifah, ko je štrom poceni in prazniš, ko so špice visoke in imaš višjo porabo.

S tem ne boš znižal špice iz 11 kw na 5.

telexdell ::

FrRoSt je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Če jo znižaš na lastno željo, boš že "jutri" plačeval za presežke.

Misliš, da so tako neumni, da ne bi zakrpali te "luknje"? :D

Presežki so do nadaljnjega gratis samo pod pogojem, če ničesar ne diraš.

Kdo ima veze in poznanstva... Maybe. Ti naštimajo najdražji blok na 2 kw. :D


Verjetno ti bodo neko začetno odjemno moč že kar določili. Če jo boš hotel spremeniti, boš moral aktivno urgirati in zaprositi za drugi razred. Višje ali niže.

Boš pa plačal poračun, če se boš uštel. Saj to segaja tudi že zdaj. Poračuni, v + ali v -!


Odjemna moč se določi tako, da se vzame povreček treh največjih vrednosti v posameznem tarifnem obdobju. In pa v višjem bloku konica ne more biti nižja, kot je določena za nižji blok. Torej ne gre npr. 5, 4,2,7,1 ampak se to spremeni v 5,5,5,7,7. Ne bo pa nobenih poračunov ampak bodo kar računi. Za vsak 15. min blok, ko boš prekoračil dogovorjeno moč bo ta preračunan v nek znesek. Če bo to večkrat na mesec se bodo ti zneski seštevali. Vse skupaj boš dobil v plačilo ob naslednjem mesečnem računu.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

FrRoSt ::

DarwiN je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Se pravi zdaj se moram it prijavit v moj elektro in pogledat špice... oz. si prvo naredit nekaj da se sploh bom lahko prijavil :D

Nič ne rabiš naredit, ker so oni pogledali tvoje špice in ti optimalno določili časovne bloke.

Za vsakega od petih blokov so pogledali tvojo lansko porabo, vzeli 3 najvišje špice in izračunali njihovo povprečje. Tako so pri tebi dobili številko 5.4kw za najdražji blok. Ker si imel konice nekje med 5.0 in 6.0.

Skratka, vse štima. Nič ne rabiš spreminjat ali študirat. Live long and prosper. :)


:)):)):))

Verjetno ima rad močno ocvrta jajca!?? :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

OK.d ::

trenerkar je izjavil:

Je sploh kdo prebral kaj sem vprašal?
Sem našel. Zgleda, da tisti s sončnimi elektrarnami ne bojo plačevali dodatne omrežnine za oddano energijo v omrežje:
http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa...
"(3) Proizvajalci kot uporabniki prenosnega oziroma distribucijskega sistema ne plačujejo omrežnine za prenosni oziroma distribucijski sistem, razen kadar prevzemajo električno energijo iz sistema."

In ti tem pravljicam verjameš:)
LPOK.d

BCSman ::

Kdaj bo še komunala uvedla časovne bloke kdaj lahko greš srat po nižjih tarifah in kdaj bo pribitek zaradi preveč dreka za dogovorjeno kapaciteto greznice?

RedDrake ::

Utk je izjavil:

telexdell je izjavil:

Utk je izjavil:

Dali smo 10-12 jurjev za elektrarno, ki ti prišpara 1500-2000 na leto. Še enkrat tolk za baterijo, ki ti prišpara teh 30 evrov na mesec, recimo 400 na leto, nekak ni smiselno.
Not yet.

Bo pa zanimivo poleti, ko bomo ta pridni spustili moč na 4 kw, oz. kolk bo minimalno "dovoljeno", lenobe bojo pa ostale pri zimski tarifi. Bo spet isto kot pri internetu/tvju, tisti, ki menjajo, profitirajo, tisti, ki ne, plačujejo.


Za krmiljenje špic ne pozrebuješ baterije z oh in sploh kapaciteto. Takšno z 5 kWh dobiš že za nekaj nad 2 jurji.. Polniš jo v tarifah, ko je štrom poceni in prazniš, ko so špice visoke in imaš višjo porabo.

S tem ne boš znižal špice iz 11 kw na 5.

11kW?
A maš trofazno cirkularko za hlode doma?

BCSman ::

Če maš 14kW toplotno a ne to pomeni da lahko prideš tudi do 11kW porabe?

GizmoX ::

misek je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Dokler nič ne diraš, imaš presežke gratis.
Sigurno? Ali jih samo plačaš po faktorju 1.0 - torej enako, kot za dogovorjeno moč.
Faktorji so sledeči:
0,00 za 2024 in 2025, če ni prišlo do spremembe dogovorjene obračunske moči
0,90 za 2024 in 2025
1,05 za 2026 in 2027
1,20 od 2028 dalje

deco16 je izjavil:

In kako ti bodo zaračunali presežke če še zdaj noben ne ve kakšen je cenik?

Torej please do, bomo vsaj vedeli kakšne so cene ;)
Cenik si bodo že še zmislili. Pravila igre so pa že določena in javna.

Utk je izjavil:

Bo pa zanimivo poleti, ko bomo ta pridni spustili moč na 4 kw, oz. kolk bo minimalno "dovoljeno", lenobe bojo pa ostale pri zimski tarifi. Bo spet isto kot pri internetu/tvju, tisti, ki menjajo, profitirajo, tisti, ki ne, plačujejo.
Leta 2026 in naprej se bo to res splačalo. Če bodo marca 2024 zaračunali omrežnino za 1. časovni blok, se bo splačalo spremeniti dogovorjeno obračunsko moč že kar takoj in "tvegati" nekaj zaračunanih presežkov.
Naivno sicer upam, da bodo že sami poskrbeli za to - res ne bi bilo pošteno poleti plačevati za zimsko omrežnino, ki je nikoli ne potrebuješ. Čeprav v Aktu tega altruizma nisem zasledil.

BCSman je izjavil:

Če maš 14kW toplotno a ne to pomeni da lahko prideš tudi do 11kW porabe?
Naša 10 kW toplotna črpalka je februarja ponoči žrla 3 kW. 40 let zidana bajta z nekaj stiropora, pa 25°C notri. Če bo pa RES huda zima, ti pa lahko za kratek čas vklopi še grelce (pri meni dodatnih 9 kW, a pri meni je varovalka za to posebej, izklopljena).
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GizmoX ()

Mato989 ::

karafeka je izjavil:

Kako to da imate tako nizko dogovorjeno obračunsko moč? Meni so jo dali na 12kw.


Ne vem... pri meni največ kar se hkrati dogaja je sledeče:

- 2x vklopljen PC (stacionarc + laptop (ko delam od doma kar je sicer 90%+)
- kuhanje na 1-2 indukcijah ali pečica
- vklopljen TV (če je moja doma)

občasno se hkrati vklopi še

- bojler (avtomatika)
- hladilnik (avtomatika)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

11kW?
A maš trofazno cirkularko za hlode doma?

TČ mi vleče tam do 5, pečica, malo indukcije, ko se ravno še nekaj pere, včasih se še avto polne, in smo tam. Če se bi vse pokloplo bi bilo še bistveno več. Tolk so mi naračunali oni, vprašanje pa če je res teh špic toliko, da se mi splača tolk zakupit.
Poleti pridem redko čez 4.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

RedDrake ::

Pa saj maš SE. Si samooskrben tudi pozimi. Al neki tac'ga.
Ne razumem kaj te skrbi ...

EDIT: Če ti TČ vleče 5kW je nekaj zelo narobe s tvojo bajto, al si pa dal TČ v socialistično bajturino, ki siplje toploto ven hitreje kot niagarski slapovi ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

Utk ::

Kje sem reku, da me skrbi? Samo pravim, da si z baterijo, ki da od sebe 2kw, ne boš znižal špice za 5. Tudi če je dovolj velika. Pa kje smo še od treh faz.

Če ti TČ vleče 5kW je nekaj zelo narobe s tvojo bajto, al si pa dal TČ v socialistično bajturino, ki siplje toploto ven hitreje kot niagarski slapovi ...

Sej je tudi 2x večja od hiše, ki vleče 2 kw, brez skrbi. Da več porabi, tudi relativno, je pa tudi logično. Ampak dokler segreje, ne vem zakaj bi bil to problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

aborko ::

No malo se pa bo le spremenila računica tistim ki so za osnovno ogrevanje uporabljali IR panele ter kakšne grelce (tudi kot dodatek prešibkim TČ). TČ in razne klime sploh niso greh, če so pravilno dimenzionirane, pač žre tistih 1,2,3, mogoče celo 4kW, ampak če zraven pomagajo še 1-3x 3kW grelci, no to pa bo po novem problem... Pri nas sicer je 1x 3kW grelec za pomoč TČ, ampak v 5 letih še ni delal niti 1h. V pomoč TČ raje klimo prižgem, če bo po tem potreba. Moč so nam določili 4,8 kW v 1 bloku in 5,8 kW v ostalih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aborko ()

telexdell ::

Utk je izjavil:

Kje sem reku, da me skrbi? Samo pravim, da si z baterijo, ki da od sebe 2kw, ne boš znižal špice za 5. Tudi če je dovolj velika. Pa kje smo še od treh faz.

Če ti TČ vleče 5kW je nekaj zelo narobe s tvojo bajto, al si pa dal TČ v socialistično bajturino, ki siplje toploto ven hitreje kot niagarski slapovi ...

Sej je tudi 2x večja od hiše, ki vleče 2 kw, brez skrbi. Da več porabi, tudi relativno, je pa tudi logično. Ampak dokler segreje, ne vem zakaj bi bil to problem.

Omenjena baterija ima peek moč 4 kW. Špice se merijo v 15 min intervalih kot vsota v vseh treh fazah. Če po fazi 1 vlečeš npr. 3 kW, po fazi 2 npr. 3 kW in po fazi 3 npr, 3 kW iz baterije pol imaš konico 6 in ne 9 kW. Torej ni potrebe po treh fazah. Če pa še EV ne filaš ravno takrat ko je zunaj -20°C in je prva tarifa pa...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Kalibri ::

Bo treba anketo, ker opažam, da ima večina na 5.8 nastavljeno dogovorjeno moč. So oni gledali špice, malo morgen.

FrRoSt ::

RedDrake je izjavil:

Pa saj maš SE. Si samooskrben tudi pozimi. Al neki tac'ga.
Ne razumem kaj te skrbi ...

EDIT: Če ti TČ vleče 5kW je nekaj zelo narobe s tvojo bajto, al si pa dal TČ v socialistično bajturino, ki siplje toploto ven hitreje kot niagarski slapovi ...


NE! Te TČ, vsaj večina od njih, ki črpajo toploto iz zunanjega zraka, sicer nekako solidno delujejo, tja do 0 oziroma do okoli 0°C!! Potem pa se zadeva močno poslabša! Seveda je odvisno od hiše oz izolacije. Vendar se zadeve tako drastično zaostjijo, kot je napisal zgornji komentator, da ne zmore več oz da preklopi na električno gretje.

Zunanji zrak je tako hladen, da iz njega ne more prečrpati toliko toplote, kot jo uporabnik zahteva! Zato vedno pravim, da je potrebno imeti (obdržati) se morda kakšen drugi vir, za hude razmere. Morda (lončeno) peč ali kako drugo. Prav pride tudi, okoli praznikov, ko so ljudje več doma in je morda prijetno imeti bolj toplo. Res pa je, da so zime zadnjih desetletij veliko milejše in se počasi na to pozabla.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FrRoSt ::

Kalibri je izjavil:

Bo treba anketo, ker opažam, da ima večina na 5.8 nastavljeno dogovorjeno moč. So oni gledali špice, malo morgen.


Menda so oni dobivali podatke od števcev, ki odčitavajo na vsakih 15 min in s tem so pobrali tvojo maksimalno porabo in tvoje konice odjema in te tako uvrstili v enega od tarifnih razredov odvzema moči....

To je vsa umetnost! Padel si, kamor si padel. ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

feryz ::

Jasno je, da ni popolnoma nič jasno.
Če pogledam kompletno lansko letno analizo za odjem moči, mi kaže takole.

35.041 15 minutnih vpisov.
2.592 vpisov z nula kW.
17.807 od 0 do 1 kW.
4.756 od 1 do 1,5 kW.
3.708 od 1,5 do 2 kW.
3.023 od 2 do 2,5 kW.
1.604 od 2 do 3 kW.
1.298 od 3 do 4 kW.
253 nad 4 kW.

253 vpisov večjih od 4 kW, se pravi okrog 0,7 procenta.
Od tega 226 vpisov od 4 kW do 5 kW.
Od tega 23 vpisov od 5 kW do 6 kW.
Od tega 3 vpisi večji od 6 kW.

Povprečna letna poraba 1,07 kW.

Od kje njim ideja, da bo moja nova obračunska 6,5 kW, samo oni vejo. Ali pa vsaj želijo tako.
Meni odgovarja 14 kW, čeprav jo niti od daleč ne rabim. Ampak spreminjati ne bi bilo treba nič.

Če pa že rabimo/rabijo šparati, bi logika bila, da je moja nova obračunska mera 4 kW in tistih manj kot procent presegov, niti ne bi smelo povečati računa.
Te barabe pa se bodo, vsaj tako izgleda, obesile na par dogodkov tekom leta in zaradi tega nabili račune v nebo.

"Pri spremembi dogovorjene moči je potrebno upoštevati pravilo, da mora biti dogovorjena moč v višjem časovnem bloku enaka ali večja kot v predhodnem. To poenostavljeno pomeni, da npr. dogovorjena moč v časovnem bloku 2 ne more biti manjša kot v časovnem bloku 1"

Wtf!? Takrat, ko nihče, tudi jaz sam, ne rabi elektrike, ne sme imeti manjše obračunske moči, kot takrat, ko jo dejansko rabi?

Mato989 ::

Sama xciganija ja feryz... komaj čakam da vidim jaz to statistiko...

"Pri spremembi dogovorjene moči je potrebno upoštevati pravilo, da mora biti dogovorjena moč v višjem časovnem bloku enaka ali večja kot v predhodnem. To poenostavljeno pomeni, da npr. dogovorjena moč v časovnem bloku 2 ne more biti manjša kot v časovnem bloku 1"


Ja to je the best nateg... zakaj si ne bi smeli dat v nočni blok obračunsko moč 1,0 recimo... bi bilo ceneje... čez dan pa pač 5,4 ali whatever... a to pa ne, pol moramo met ponoči ko je 0 porabe skor tudi 5,4 ker mamo podnevi 5,4
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

deco16 ::

Sej mmogoče pa nardit tak sistem da večini ni jasen in ostalem malo jasen je lep recept da se zgodi ulica :)

Ker pol v čem sploh point da maš varovalke 17kW če te bodo s tem fajn po riti tepli.

Utk ::

To je zdaj itak brez veze, oni so nam dali neke špice, ampak dokler ni cen to nič ne pomeni, ker ne moreš vedet ali se splača plačevat za to špico, ali je to tako redko, da se bolj splača plačevat "kazen" ko presežeš. Brez cen nimamo nič.

telexdell je izjavil:

Utk je izjavil:

Kje sem reku, da me skrbi? Samo pravim, da si z baterijo, ki da od sebe 2kw, ne boš znižal špice za 5. Tudi če je dovolj velika. Pa kje smo še od treh faz.

Če ti TČ vleče 5kW je nekaj zelo narobe s tvojo bajto, al si pa dal TČ v socialistično bajturino, ki siplje toploto ven hitreje kot niagarski slapovi ...

Sej je tudi 2x večja od hiše, ki vleče 2 kw, brez skrbi. Da več porabi, tudi relativno, je pa tudi logično. Ampak dokler segreje, ne vem zakaj bi bil to problem.

Omenjena baterija ima peek moč 4 kW. Špice se merijo v 15 min intervalih kot vsota v vseh treh fazah. Če po fazi 1 vlečeš npr. 3 kW, po fazi 2 npr. 3 kW in po fazi 3 npr, 3 kW iz baterije pol imaš konico 6 in ne 9 kW. Torej ni potrebe po treh fazah. Če pa še EV ne filaš ravno takrat ko je zunaj -20°C in je prva tarifa pa...

In kaj če nimaš idealne porabe po fazah, baterija je pa na "napačni"? Bo njen prispevek blizu 0, vsaj za tist 15 min blok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

misek ::

Mato989 je izjavil:

zakaj si ne bi smeli dat v nočni blok obračunsko moč 1,0 recimo... bi bilo ceneje... čez dan pa pač 5,4 ali whatever... a to pa ne, pol moramo met ponoči ko je 0 porabe skor tudi 5,4 ker mamo podnevi 5,4
Le zakaj? Ker bi si s tem zmanjšali dobiček :)

FrRoSt ::

feryz je izjavil:

Jasno je, da ni popolnoma nič jasno.
Če pogledam kompletno lansko letno analizo za odjem moči, mi kaže takole.

35.041 15 minutnih vpisov.
2.592 vpisov z nula kW.
17.807 od 0 do 1 kW.
4.756 od 1 do 1,5 kW.
3.708 od 1,5 do 2 kW.
3.023 od 2 do 2,5 kW.
1.604 od 2 do 3 kW.
1.298 od 3 do 4 kW.
253 nad 4 kW.

253 vpisov večjih od 4 kW, se pravi okrog 0,7 procenta.
Od tega 226 vpisov od 4 kW do 5 kW.
Od tega 23 vpisov od 5 kW do 6 kW.
Od tega 3 vpisi večji od 6 kW.

Povprečna letna poraba 1,07 kW.

Od kje njim ideja, da bo moja nova obračunska 6,5 kW, samo oni vejo. Ali pa vsaj želijo tako.
Meni odgovarja 14 kW, čeprav jo niti od daleč ne rabim. Ampak spreminjati ne bi bilo treba nič.

Če pa že rabimo/rabijo šparati, bi logika bila, da je moja nova obračunska mera 4 kW in tistih manj kot procent presegov, niti ne bi smelo povečati računa.
Te barabe pa se bodo, vsaj tako izgleda, obesile na par dogodkov tekom leta in zaradi tega nabili račune v nebo.

"Pri spremembi dogovorjene moči je potrebno upoštevati pravilo, da mora biti dogovorjena moč v višjem časovnem bloku enaka ali večja kot v predhodnem. To poenostavljeno pomeni, da npr. dogovorjena moč v časovnem bloku 2 ne more biti manjša kot v časovnem bloku 1"

Wtf!? Takrat, ko nihče, tudi jaz sam, ne rabi elektrike, ne sme imeti manjše obračunske moči, kot takrat, ko jo dejansko rabi?


NE!! Saj so ti lepo obrazložili in obračunali. Tvoje konice so nad 4kW, špicečez 6kW, povprečna poraba dober kW/h!

Torej dobiš 6,5 kW obračunske moči! ;) Toliko si do sedaj pokazal!! :))

Verjetno ti bodo z veseljem zvišali na 14kW! Boš pač več plačal, čeprav za enkrat ne potrebuješ.

Lahko jim to zlepa sporočiš. Če ne bodo upoštevali, pa vključi se vse možne porabnike, pa še sosedove likalnike in cirkularje za žaganje drv! Samo ne samo da ga vklučiš! Ti dejansko moraš metrce vleči cez cirkular, da se sliši tisto cviljenje!! Takrat potegne pravi tok! Ene parkrat torej nabiješ porabo na 13,6 in odjemno moč ti bodo obračunali na 14kW!! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Irbis ::

Kalibri je izjavil:

Bo treba anketo, ker opažam, da ima večina na 5.8 nastavljeno dogovorjeno moč. So oni gledali špice, malo morgen.

Jaz sem dobil 4,6. In kolikor sem na hitro pogledal, sem res imel nekaj špic tam okoli.
««
8 / 92
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurilna sezona 2023 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
37233790 (887) Magic1
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7811314 (7839) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8817530 (9438) bosmla

Več podobnih tem