» »

Vlada 2022-? aka. "Ali Golob kompenzira?"

Vlada 2022-? aka. "Ali Golob kompenzira?"

Temo vidijo: vsi
««
20 / 190
»»

arnecan1 ::

kotanyi je izjavil:

arnecan1 je izjavil:

Pahor ni zadovoljen z zunanje-politično širno Holoba https://siol.net/novice/slovenija/pahor...



No, Pahor je definitivno kompetenten glede ocenjevanja sposobnosti premierjev.

Konec koncev on še vedno drži prvo mesto predsednika najbolj pufarske vlade v celotni kratki a bridki zgodovini neodvisne Slovenije. Najbolj nesposobne in škodljive je debateable, ker je tu le še Janša.

Golob ima tu kar težko nalogo - ob taki konkurenci dobit naziv najslabše vlade _ever_ - uf! Sej se matra, ampak - težka naloga, ni kej.

Pahor je kritiziral zunanjo politiko Holoba.

O gospodarski politiki pa je škoda izgubljati čas. Tretji največji upad proizvodnje EU, 37% upad malo potrošnje, odstavljanje ministrov zaradi premalo političnega udejstvovanja (glej Bobnar, čeprav je bila platform obljub, da se bo delalo po strokovni in ne politični plati), pošiljanje ljudi na morje zaradi COVID-a, bizarni intervjuji z internet vplivnico, proste roke tajkunom ala Borut Jamnik ......

Ampak več o tem drugo leto, ko bodo še bolj vidni rezultati genialnega dečka, kateri je preskakoval razrede v osnovni šoli.

Olajuwon ::

Pa da ne pozabimo, da ekonomsko politiko mu dejansko vodijo aparatčiki iz stranke Levica. Stranka, ki je komaj prešla prag izvolitve v parlament in ki v resnih demokracijah ne bi bila nikoli sestavni del vladne koalicije.

Človek je totalen idiot in tipičen produkt negativne selekcije politične gospodarske elite v Sloveniji.
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

svecka ::

Kaj je golobja perjad naredila do sedaj:

- še bolj zjebala zdravstvo ( tukaj se lahko napiše 2 strani sam o napakah, poliitčnih nastavitvah, faljenih finančnih inekcij in korupciji perjadi)
- namesto kakovostnega kadra, nastavlja same perjadi na mesta, ki samo mešajo zrak in ne delajo nič (ali odstopijo).
- znižala plače vsem z manjšimi davčnimi olajšavami, višji plačnimi odtegljaji
- zjebala celotne plačne sisteme (dviguje brez glave in repa tistim ki si ne zaslužijo - sodniki), čeprav ima javni sektor v povprečju 200 bruto višje plače od zasebnega
- zjebala edini možni dogovora za ureditev meje s Hrvaško s tem da ni obstructirala vstop HRO v šengen
- zjebala prevozne stroške privat sektorju z enotno karto 70eur za vso slovenijo BREZ da bi dvignili frekvenco javnega prevoza.
- vsak dan kolaps prometne infrastrukture, tovornjaki stojijo na voznem pasu okrog obvoznice vsak delovnik.
- 4 nova ministrstva, ki do sedaj niso naredila NIČ, samo cuzajo denar.
- zjebala bo še pokojnine, da bo dvignila število najbolših let na 40 let in obdržala isto povprečno stopnjo 63,5% kar posledično zmanjša vašo pokojnino za 40%.

Wrop ::

Konkretno :))
Sem enkrat eni gospe letos na eni telefonski anketi, Mediana oz. podobno, ko me je vprašala kaj bi volil, če bi bile jutri volitve, rekel, da Konkretno.
Konkretno? Kaj je to? Stranka ji rečem. Slišim neko čebljanje med njo in še eno sodelavko, če je to stranka, nakar ji končno le potrdi, da ta stranka pa zares obstaja.

Wrop ::

Zgleda, da si Golob okoli sebe izbira samo take, ki neresnično in nepravilno zabeležujejo svoj odhod iz dela. Pri tem pa še oškoduje proračun zaradi neupravičenega izplačanega dodatka za delo v rizičnih razmerah. Rezultati bodo temu sledili.
Pa saj verjetno pol kavnega sektorja deluje na tak način.

Vir: Paragijevo zakonito odpustili, zdaj v Golobovem kabinetu

Malidelničar ::

arnecan1: zakaj malo več o gospodarstvu šele drugo leto? Letos bo še zdržalo?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

T440 ::

He, he...
Kako Robert Golob zamenja žarnico?
Najprej razglasi, da bo zamenjal žarnico in reformiral celotno električno omrežje kot tako. Vmes se bo še izpogajal o novem plačnem sistemu menjalcev žarnic. Ko žarnica vendarle ni zamenjana, napove temeljito depolitizacijo vseh, ki bi morali menjati žarnice, in nas spomni, da moramo zamenjati tudi vse žarnice, ki jih je zamenjal že Janša, pa če svetijo ali ne. Ko žarnica še vedno ni zamenjana, medije okara, da se preveč osredotočajo na pokvarjeno žarnico namesto na to, da ljudje plešejo. Pa čeprav v temi. Spiše interventni zakon, ki ljudem priskrbi sveče.
https://www.dnevnik.si/1043028143/slove...

mikhaair ::

Slišal za primer, ko je direktorica nove javne institucije bila nesposobna zrihtat elektronska potrdila, se prijavit v zdravstveno zavarovanje, itd. Ter še sedaj ne razume, da le kako ji inspekcija lahko ocita, da sama sebe ni prijavila in plačevala prispevkov v casu. Sedaj seveda v golobnjaku na Gregočičevi.

arnecan1 ::

Malidelničar je izjavil:

arnecan1: zakaj malo več o gospodarstvu šele drugo leto? Letos bo še zdržalo?

Trenutno lahko samo opozarjamo na slabe in nelogične poteze vlade, nesposobnost uvida v prihodnost, ko se gospodarstvo ohlaja, pa vlada slabo ali z zamudo reagira... Sedaj imamo par kazalnikov, da tudi pri nas gredo stvari na slabše, ampak to je za večino premalo za preplah.

Ampak dokler tega ne bomo občutili v denarnicah in na svojih mizah, bodo nekateri branili Holoba kot čudežnega dečka energetike in vodenja. Nekateri vidijo samo polno zaposlenost, da davki še vedno polnijo državno blagajno.... ampak mašina se najverjetneje ohlaja in se bo upočasnila. Tisti, kateri bodo potrebne ukrepe sprejeli hitro, bodo iz tega prišli opraskani. Drugi pa polomljeni.

To se nam je zgodilo med leti 2008-2015 in po mojem se nam dogaja sedaj. Tudi če kriza ne bo tako velika v Evropi kot je bila pred 15 leti, jo bomo spet odnesli med najslabšimi. In če so nas dohiteli Čehi in Estonci, nas bodo sedaj mogoče še Poljaki in Litvanci.

Malidelničar ::

arnecan1: Kdaj misliš, da se bo ohlajanje pospešilo, kakšen zamik pride ponavadi? Bo šele januarja 2024 več znano?
Kako je bilo 2008 (ok niso možne povsem direktne primerjave)?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

bbbbbb2015 ::

Malidelničar je izjavil:

arnecan1: Kdaj misliš, da se bo ohlajanje pospešilo, kakšen zamik pride ponavadi? Bo šele januarja 2024 več znano?
Kako je bilo 2008 (ok niso možne povsem direktne primerjave)?



Prejšnja kriza je bila 2008, mi smo jo občutili 2011, večina Evropejcev jo je občutila 2010. Američani so se iz krize zvaljali nekako 2010, večina Evropejcev se je iz krize zvaljala 2012. Slovenija se je iz krize pobrala konec 2014, prva polovica 2015.

Zamik je torej nekje 2 leti, Nemci to že čutijo, mi bomo to torej čutili (precej globlje) 2025, prva polovica 2026.

Ta vlada rezerv nima, nasprotno, za cca 400 mio € so že pridelali primanjkljaja, tako da vsak si bo moral bildati rezerve sam.

Fikusi se bodo plačk držali, saj tako nekako je bilo v prejšnji krizi, torej ne bo predčasnega odstopa vlade. Sem pa prepričan, da bosta zginila in golobnjak in Levica iz političnega parketa.

Malidelničar ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

arnecan1: Kdaj misliš, da se bo ohlajanje pospešilo, kakšen zamik pride ponavadi? Bo šele januarja 2024 več znano?
Kako je bilo 2008 (ok niso možne povsem direktne primerjave)?



Prejšnja kriza je bila 2008, mi smo jo občutili 2011, večina Evropejcev jo je občutila 2010. Američani so se iz krize zvaljali nekako 2010, večina Evropejcev se je iz krize zvaljala 2012. Slovenija se je iz krize pobrala konec 2014, prva polovica 2015.

Zamik je torej nekje 2 leti, Nemci to že čutijo, mi bomo to torej čutili (precej globlje) 2025, prva polovica 2026.

Ta vlada rezerv nima, nasprotno, za cca 400 mio € so že pridelali primanjkljaja, tako da vsak si bo moral bildati rezerve sam.

Fikusi se bodo plačk držali, saj tako nekako je bilo v prejšnji krizi, torej ne bo predčasnega odstopa vlade. Sem pa prepričan, da bosta zginila in golobnjak in Levica iz političnega parketa.


Dobra razlaga. Dam +. Sicer morda enih faktorjev toliko ne upoštevaš, kot je npr. visoka stopnja zaposlenosti plus visoka razdolženost privat sektorja. No ampak to je dejansko za nas navadne ljudi dobro, ke rimamo s tem nekaj (ekstra) bufferja.

Meni se zdi, da je vlada pokurila vse pluse v prvem letu. Torej dvig minimalca, dvig prispevkov (Rtv prispevek, pa ta zadnji ekstra prispevek za oskrbo itd.), razdelitev proračunskih sredstev NVO-ju ter (spregledano) predvsem bail-out HSE-ja. Veliko deluje po psihološki logiki samoprispevka - to boste tisti starejši razumeli :)

Pravilno si opozoril, da se pri fikusih ne bo ustavilo plač, ker oni še Janšev ZUJF še vedno zamerijo. Tu je torej še rezerva za ekstra progresivni davek in da se še postrga davek. Jaz napovedujem pritiske da bi dokler je ta leva vlada poizkušali stisniti noti še eno rundo zvišanja plač šolnikov pa še kakšen popravek plač v JU. Seveda bodo na to besno reagirali zdravniki in še bolj konkretno grozili in zapuščali JS.

Trenutno težko napovem ali bo crash, kako hud bo crash, ravno zaradi visoke zaposlenosti ter nizkih dolgov firm.

Opažam pa, da je v določenem delu ljudi nezadovoljstvo zaradi uravnilovke. Folk ima feeling da zaradi lepšega/"javnega" "dobrega" dela ekstra in plačuje ekstra davek za socialce, plačna razmerja so pa nepravična. Tako so kakšne debate in so opozorila, da 20-30% najbolj produktivnih ne bo več delalo za ostalih 70%. Imam občutek, da se približujemo meji potrpežljivosti in ravno stranka Levica nas bo verjetno potisnila čez rob.

Bomo videli kaj bo, sem pa na nek način presenečen, da sta družba ter gospodarstvo te trenutne ukrepe čisto molče požrla; ne vem koliko rezerve je še ...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

bbbbbb2015 ::

Malidelničar je izjavil:

arnecan1: Kdaj misliš, da se bo ohlajanje pospešilo, kakšen zamik pride ponavadi? Bo šele januarja 2024 več znano?
Kako je bilo 2008 (ok niso možne povsem direktne primerjave)?


Pa še nekaj je. Če Nemci imajo tehnično recesijo, so že vsi paf, prodajalci se trudijo, vlada obiskuje partnerje, išče nove poti. Jaz sem takrat govoril z eno firmo, informatiki so oz. mehatroniki.

Oni so do bili od BMWja 3-4% manj naročil, to so bili pa paf, kot da je potop.

Jaz se spomnim meseca pri nas - bil je en tak kritičen, plačanih je bilo samo pol računov, naslednji mesec pa prav nobeden. Od petih dnevov sem tri dni klicaril okrog za plačila. Potem sem nekaj sterjal, naslednji mesec pa enako.

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

Malidelničar je izjavil:

Dobra razlaga. Dam +. Sicer morda enih faktorjev toliko ne upoštevaš, kot je npr. visoka stopnja zaposlenosti plus visoka razdolženost privat sektorja.


Glede zadolženosti firm je bilo tako, da je "normalen" privat sektor bil kreditiran z vzvodom 1:7. Ko vzvod preseže 7, se firma smatra že kot zadolženo.

Merkurji in podobni so imeli vzvode, to se ne spomnim več natančno 1:125 ali celo z več kot 1:200.

Te vzvode so skrivali. Ali so ceno delnice napihovali, promet napihovali ali pa so napihovali EBITDA, da so imeli boljše razmerje EBITDA : dolg.

Razmerje 1:7 pomeni, da se mora dati sedem letnih čistih prihodkov, da se dolg v celoti poplača. 1:200 je sigurno nevzdržno, pomeni, da bi 200 let s celimi prihodki odplačevali dolg.

Kje je bila takrat Banka Slovenije in Agencija za vrednostne papirje, ne vem.

V celoti firme niso bile prekomerno zadolžene, nekaj biserov pa je enormno izstopalo. Sploh gradbeniki. Njim se je zdelo, da je vzvod 1:96 normalen.

Ko se je to prečistilo (=propadlo) je zadolženost tam, kjer je sedaj. Banke so sicer forsirale razdolževanje, vendar, so privat firme zlezle iz 1:7 na 1:4. Kar pomeni, da v času krize 2010-2014 v Sloveniji med normalnimi firmami ni bilo ekstremne zadolženosti. Ekstremno zadolženi so bili samo tajkunčki.

Kawhi ::

Malidelničar je izjavil:

sem pa na nek način presenečen, da sta družba ter gospodarstvo te trenutne ukrepe čisto molče požrla; ne vem koliko rezerve je še ...


1) mediji so glas, poglej kako poračajo sedaj, kako so pa prej
2) JS in njih sorodniki so že praktično odločilna volilna baza. Se jim pa skos tala.

svecka ::

Malidelničar je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

arnecan1: Kdaj misliš, da se bo ohlajanje pospešilo, kakšen zamik pride ponavadi? Bo šele januarja 2024 več znano?
Kako je bilo 2008 (ok niso možne povsem direktne primerjave)?



Prejšnja kriza je bila 2008, mi smo jo občutili 2011, večina Evropejcev jo je občutila 2010. Američani so se iz krize zvaljali nekako 2010, večina Evropejcev se je iz krize zvaljala 2012. Slovenija se je iz krize pobrala konec 2014, prva polovica 2015.

Zamik je torej nekje 2 leti, Nemci to že čutijo, mi bomo to torej čutili (precej globlje) 2025, prva polovica 2026.

Ta vlada rezerv nima, nasprotno, za cca 400 mio EUR so že pridelali primanjkljaja, tako da vsak si bo moral bildati rezerve sam.

Fikusi se bodo plačk držali, saj tako nekako je bilo v prejšnji krizi, torej ne bo predčasnega odstopa vlade. Sem pa prepričan, da bosta zginila in golobnjak in Levica iz političnega parketa.


Dobra razlaga. Dam +. Sicer morda enih faktorjev toliko ne upoštevaš, kot je npr. visoka stopnja zaposlenosti plus visoka razdolženost privat sektorja. No ampak to je dejansko za nas navadne ljudi dobro, ke rimamo s tem nekaj (ekstra) bufferja.

Meni se zdi, da je vlada pokurila vse pluse v prvem letu. Torej dvig minimalca, dvig prispevkov (Rtv prispevek, pa ta zadnji ekstra prispevek za oskrbo itd.), razdelitev proračunskih sredstev NVO-ju ter (spregledano) predvsem bail-out HSE-ja. Veliko deluje po psihološki logiki samoprispevka - to boste tisti starejši razumeli :)

Pravilno si opozoril, da se pri fikusih ne bo ustavilo plač, ker oni še Janšev ZUJF še vedno zamerijo. Tu je torej še rezerva za ekstra progresivni davek in da se še postrga davek. Jaz napovedujem pritiske da bi dokler je ta leva vlada poizkušali stisniti noti še eno rundo zvišanja plač šolnikov pa še kakšen popravek plač v JU. Seveda bodo na to besno reagirali zdravniki in še bolj konkretno grozili in zapuščali JS.

Trenutno težko napovem ali bo crash, kako hud bo crash, ravno zaradi visoke zaposlenosti ter nizkih dolgov firm.

Opažam pa, da je v določenem delu ljudi nezadovoljstvo zaradi uravnilovke. Folk ima feeling da zaradi lepšega/"javnega" "dobrega" dela ekstra in plačuje ekstra davek za socialce, plačna razmerja so pa nepravična. Tako so kakšne debate in so opozorila, da 20-30% najbolj produktivnih ne bo več delalo za ostalih 70%. Imam občutek, da se približujemo meji potrpežljivosti in ravno stranka Levica nas bo verjetno potisnila čez rob.

Bomo videli kaj bo, sem pa na nek način presenečen, da sta družba ter gospodarstvo te trenutne ukrepe čisto molče požrla; ne vem koliko rezerve je še ...


Javna uprava: 170.000 zaposlenih
Privat sektor: 760.000 zaposlenih

Javni sektor ima v povprečju 250 eurov NETO višjo plačo koz zasebni sektor. PAraziti v javni upravi pa si še dvigujejo večjo plačo. VIR: stat.si

Men je že zdavnaj presedlo te parazite finačno podpirat, ne delajo pa NIČ. Čisto vsakič zamudijo ROK ki ga imajo določenega za odločbe. Skoz se moram pritoževati. NERAZUMNI ROKI ODLOČANAJ, IGNORANCA, KAFETKANJE ITD. Sami javni paraziti brezdelneži.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

Malidelničar ::

Zadnji update, ki bo morda zakompliciral delo vladi:

Država izgublja zagon pri pobiranju davkov, njihova rast upada. Kakšne so napovedi?
Fiskalni svet in Umar opozarjata na pešanje gospodarske aktivnosti in potrošnje, medtem ko so stroški za plače v javnem sektorju vse višji. Kaj kaže zadnja slika pobranih davkov in drugih javnofinančnih prihodkov?

https://www.finance.si/9015254/Drzava-i...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

LeQuack ::

Malidelničar je izjavil:

Zadnji update, ki bo morda zakompliciral delo vladi:

Država izgublja zagon pri pobiranju davkov, njihova rast upada. Kakšne so napovedi?
Fiskalni svet in Umar opozarjata na pešanje gospodarske aktivnosti in potrošnje, medtem ko so stroški za plače v javnem sektorju vse višji. Kaj kaže zadnja slika pobranih davkov in drugih javnofinančnih prihodkov?

https://www.finance.si/9015254/Drzava-i...


Edina rešitev je dvig davkov. Javnega sektorja ne smemo ogroziti, to je najboljši del države. Hrvati imajo turizem, mi imamo javni sektor.
Quack !

Kawhi ::

Se ne sekirajo kaj dosti:

https://www.rtvslo.si/slovenija/visokos...

Samo naprej talajo JSju. Bodo pa še bolj privili z dohodnino. Pričakuj 50% razred pri 50k na leto (zdaj je pri 74k, Španija ima 47% pri 300k), ukinitev normirancev itd...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kawhi ()

bbbbbb2015 ::

Kawhi je izjavil:

Se ne sekirajo kaj dosti:

https://www.rtvslo.si/slovenija/visokos...

Samo naprej talajo JSju. Bodo pa še bolj privili z dohodnino. Pričakuj 50% razred pri 50k na leto (zdaj je pri 74k, Španija ima 47% pri 300k), ukinitev normirancev itd...


Ne bodo privili. Dohodnina in DDV se bosta še nižala. Smo čez točko fleksibilnosti (pobiranja teh davkov). Vsako nadaljnje privijanje bo imelo kontra učinek. Pobranih davkov bo manj in še se bo zniževalo. Potrošnja se bo nižala. Pobranega DDV bo manj. To je (subtilen) začeten znak krize.

Malidelničar ::

bbbbbb2015, Vemby: hja no, to sta v bistvu dve nasprotujoči si tezi. Vemby ti praviš, da imamo davčno rezervo in da SLO lahko to davčno politiko (zvišaj kot ti zmanjka) fura v nedogled, ker smo povsem ločena, posebna država. bbbbbb2015 ti trdiš, da nekje se bo obrnilo, ker ljudje ne bodo v nedogled delali v prazno.
Ker to je psihologija - kje gre skozi družbo zavedanje, da trud, delo, čas, gredo v prazno in je več izgube, stroškov kot plusa?

Ok recimo vzporednica bi bila v drugi nepremičninski temi, kjer smo imeli 2008 nepremičninski crash in je bila reakcija Slovencev: mi nismo isti kot Isrka, Španija, pri nas tržni mehanizmi ne delujejo. Zato se je padec 2010-sredina 2011 umetno ustavil (celo minimalna rast). Potem pa dokončno cenovni padec v brezno.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

T440 ::

Kaj misliš da Laffer bo ustavil Levico? :))
Bo treba dat karte na mizo pa npr. ministrstvo za solidarno prihodnost preimenovat v ministrstvo za višje davke.

Kawhi ::

Jaz sam pravim da so v Levici, ki dejansko vodi to vlado, tako butasti, da Lafferja ne poznajo. Ko bodo padali pobrani davki bodo samo bolj privijali davke. Pa za božjo voljo, našim vladajočim je vzor Venezuela. To se lahko vleče kar nekaj let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kawhi ()

sbawe64 ::

Sončni kralj v Zg tako https://slo-tech.com/forum/t815089/p797... , Tanja kontra
https://www.24ur.com/novice/slovenija/f...

A oba lažeta/blefirata kot pes teče.
2020 is new 1984
Corona World order

Malidelničar ::

Kawhi je izjavil:

Jaz sam pravim da so v Levici, ki dejansko vodi to vlado, tako butasti, da Lafferja ne poznajo. Ko bodo padali pobrani davki bodo samo bolj privijali davke. Pa za božjo voljo, našim vladajočim je vzor Venezuela. To se lahko vleče kar nekaj let.

Baje, da v Sloveniji Laffer ne dela oz. je naš Laffer drugače postavljen. :P Na način, da lahko zvišuješ v nedogled. Tako kot cigli samo rastejo 8-)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

arnecan1 ::

Malidelničar je izjavil:

arnecan1: Kdaj misliš, da se bo ohlajanje pospešilo, kakšen zamik pride ponavadi? Bo šele januarja 2024 več znano?
Kako je bilo 2008 (ok niso možne povsem direktne primerjave)?

Sta že z bbbbbb2015 kar sama razložila, kje je primerjava z letom 2008 - 2015.

In drži, na papirju smo bolje pripravljeni kakor leta 2008, razdolženost gospodarstva je višja, ampak to ne pomeni, da je to dovolj. Da bomo uspešno preživeli krizo in mogoče celo prehiteli kakšno državo v EU, potrebujemo še druge ukrepe. Kakor se hecno sliši, kriza je lahko celo priložnost za strateški preboj kakšne države, če povleče pametne poteze in stisne pas, za boljše rezultate v prihodnosti.

To so namreč dosegli socialni demokrati v Nemčiji pod Schroderjem, lovorike pa je pobirala Merklova. Sedaj je Nemčija 18 let po Schoderju pred novimi izzivi. Bomo videli, kaj bodo naredili. Ampak nas bolj zanima Slovenija.

Potrebno je vedeti, da je bila gospodarska rast, katero dosegamo v letošnjem letu na področju gradbenega in storitvenega sektorja, torej turizma, informacijskih in komunikacijskih storitev.... Vlečni in paradni konj slovenskega gospodarstva je pa še vedno na žalost proizvodnja, ta pa je upadla. In to za konkretno. Mislim, da smo 3 najslabši v Evropi. Z malim gospodarstvom, katero je še bolj občutljivo na izvoz in proizvodnjo. Skratka plešemo.

Verjamem, da se Holobu hebe za proizvodnjo, elektrika se bo vedno prodajala. Ampak da mu to ne more nekdo obrazložiti, če je baje takšen manager? Magari bi mu Tina nalila čistega vina.

Holob se gre kulturni boj, dajanje obljub in časovnic, nastavljanje fotografom z novo "spremljevalko" na Champions ligi v Carigradu, nastavljanje tajkunov ala Jamnikov in njegovih lakajev Debeljakov in Bobincev na ključna mesta, metanje denarja v zdravstvo za brezvezne testne preizkuse, da ugotovimo to, kar že vemo, nastavljanje svojih lakajev in svakov na pomembna mesta, zaletavanje z zeleno energijo ..... še najbolj hecno pa bo, če bomo za 5-10 let izvedeli, da je med tem časom privatiziral slovensko elektro gospodarstvo.

Kar se tiče leta 2024 je težko predvideti, ampak se bojim, da bo pri nas šlo navzdol. Prišlo bo vsaj do tehnične recesije, zaostrovanje na relaciji Kitajska-ZDA-Tajvan, nadaljevanje spopadov v Ukrajini, podražitve energije... in kot rečeno, Slovenija je majhno, izvozno naravnano gospodarstvo, podražitev energije bo še poglobila pritiske na cenovno konkurenčnost slovenskih izdelkov. Če bomo denar metali v zdravstvo, kulturo, zeleno energijo, namesto v vzdrževanje gospodarstva in cenovno dostopne energije, bo na koncu zmanjkalo denarja tudi za osnovne potrebe na tem področju.

Jaz bi zategnil pas, zvozil krizo, nato bi z večjim prilivom od davkov financiral zdravstvo, kulturo, zeleno energijo... vsak izgubljeni dan se nam bo drago vrnil, smo videli pod Pahorjem. Pa ne krivim samo Pahorja, takrat se mu je celotna stranka in koalicijski partnerji obrnili proti njemu, vključno z finančnim ministrom Križaničem, pa Golobičem, Kresalovo, Kučanom, tudi Janšo. Njegova največja napake je bila, da ni odstopil z mesta že veliko veliko prej. Ko je videl, da gre voz navzdol in ga sam brez pomoči svoje stranke in koalicijskih partnerjev ne bo mogel zaustaviti. Pa je vztrajal skoraj do konca. Kar nas je vrglo 10 let nazaj in so nas Čehi in Estonci dohiteli.

P.S.: Pravkar čitam zadnji prispevek od LeQuack-a. Pisal sem, da se davki še kar pobirajo, ampak kot kaže od linka LeQuack-a, država izgublja zagon pri pobiranju davkov. Evo, še en kazalnik ohlajanja. Prav tako Fiskalni svet in Umar opozarjata na pešanje gospodarske aktivnosti in potrošnje, medtem ko so stroški za plače v javnem sektorju vse višji. Vsi alarmi bi morali goreti vsaj januarja 2023, pa vlada še vedno pleše in sanja o stanovanjih in zeleni energiji.

Kayzon ::

sbawe64 je izjavil:

Sončni kralj v Zg tako https://slo-tech.com/forum/t815089/p797... , Tanja kontra
https://www.24ur.com/novice/slovenija/f...

A oba lažeta/blefirata kot pes teče.


Kako je ta zenska sploh lahko postala politik,bivsa novinarka ki govori vse tisto kar ji narocajo,pa to je noro. Pa se njen ksiht,ne morem je videti res.

PacificBlue ::

No, saj tako slaba pa spet ni:) Ne more imet otrok, pa zato tako lepo skrbi za nas, državljane=) a ne?:)
I’m out.
:3

LeQuack ::

bbbbbb2015 je izjavil:


Ne bodo privili. Dohodnina in DDV se bosta še nižala. Smo čez točko fleksibilnosti (pobiranja teh davkov). Vsako nadaljnje privijanje bo imelo kontra učinek. Pobranih davkov bo manj in še se bo zniževalo. Potrošnja se bo nižala. Pobranega DDV bo manj. To je (subtilen) začeten znak krize.


Ti razmišljaš logično, to je tvoj problem. Vlada razmišlja samo tako: pobranih manj davkov -> zvečati davke. To je to, vem da se sliši smešno, ampak to je dejansko edini način dela v vladi.
Quack !

gaoZjQP ::

LeQuack je izjavil:

Ti razmišljaš logično, to je tvoj problem. Vlada razmišlja samo tako: pobranih manj davkov -> zvečati davke. To je to, vem da se sliši smešno, ampak to je dejansko edini način dela v vladi.

Normalno, tako je tudi prav, dokler se narodu ne zmeša.

Kawhi ::

Wrop ::

Tole pa je še ena izmed bizarnosti. Sedaj se pa nekateri ministri zgovarjajo, da niso vedeli o čem sploh glasujejo. Komedija.
Važno, da so proti, čeprav sploh ne vedo zakaj.
Če bi JJ rekel, da ne mara jesti dreka, bi ga vlada začela jesti še za kosilo. Dvojno porcijo in še repete.

MrStein ::

Ne samo vlada, ampak predvsem njeni podporniki (znani kot "obsedenci z jajotom").
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bbbbbb2015 ::

Wrop je izjavil:

Tole pa je še ena izmed bizarnosti. Sedaj se pa nekateri ministri zgovarjajo, da niso vedeli o čem sploh glasujejo. Komedija.
Važno, da so proti, čeprav sploh ne vedo zakaj.
Če bi JJ rekel, da ne mara jesti dreka, bi ga vlada začela jesti še za kosilo. Dvojno porcijo in še repete.


Ta bizarnost kaže na to, da ne vedo, kaj delajo. Kaže pa tudi na to, da nimajo idej, kako naprej. Stopicajo na mestu, izrekajo svoje mantre, vmes pa Slovenija tone.

Kot rečeno, volilci, ki so volili golobnjak, naj na svoji koži spoznajo, kaj so volili. Kot rečeno, golobarjise bodo potopili. Še hitreje, kot drugi novi obrazi.

T440 ::

Saj bi se režal, ampak v resnici to sploh ni smešno. So popolnoma opravilno nesposobni:

Sedanji ministri Luka Mesec, Marjan Šarec, Matjaž Han in Alenka Bratušek so se lani še kot opozicijski poslanci Levice, SD, LMŠ in SAB zavezali za pravice azilantov in vložili zahtevo za oceno ustavnosti sprememb zakonov o tujcih in o mednarodni zaščiti, sprejetih v času vlade Janeza Janše. Pred tednom dni pa so zdaj kot predstavniki vlade na seji odbora glasovali v nasprotju s svojimi stališči, sklenili so, da so določila skladna z ustavo, in prikimali Janši. Ministri priznavajo, da v resnici sploh niso vedeli, o čem glasujejo, poroča Dnevnik.

svecka ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Wrop je izjavil:

Tole pa je še ena izmed bizarnosti. Sedaj se pa nekateri ministri zgovarjajo, da niso vedeli o čem sploh glasujejo. Komedija.
Važno, da so proti, čeprav sploh ne vedo zakaj.
Če bi JJ rekel, da ne mara jesti dreka, bi ga vlada začela jesti še za kosilo. Dvojno porcijo in še repete.


Ta bizarnost kaže na to, da ne vedo, kaj delajo. Kaže pa tudi na to, da nimajo idej, kako naprej. Stopicajo na mestu, izrekajo svoje mantre, vmes pa Slovenija tone.

Kot rečeno, volilci, ki so volili golobnjak, naj na svoji koži spoznajo, kaj so volili. Kot rečeno, golobarjise bodo potopili. Še hitreje, kot drugi novi obrazi.


točno tako kot sem rekel, če bi bile namesto politikov opice, bi bil rezultat ISTI. Noben ne ve kaj dela, samo pritiskajo kot jim fašist ukazuje. Zakaj pa so sploh v vladi, če ne znajo NIČ NAREDITI SAMI brez svetovalcev ali ukazov. Totalno nesposobni JAVNI PARAZITI.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

arnecan1 ::

Malidelničar je izjavil:

arnecan1: Kdaj misliš, da se bo ohlajanje pospešilo, kakšen zamik pride ponavadi? Bo šele januarja 2024 več znano?
Kako je bilo 2008 (ok niso možne povsem direktne primerjave)?

Nisem makroekonomist. Sicer pa so makroekonomisti zelo previdni, vedno govorijo samo kaj se lahko zgodi, kaj se dogaja, redko pa, kaj bo v prihodnosti. So samo neke domneve in možnosti ter svarila, kaj se lahko zgodi. Kar je tudi res po eni strani, pravilno ukrepanje lahko krizo zaduši že v kali ali pa jo vsja občutno omili. Ali pa tudi ne. Ali pa jo z ukrepi celo poveča, povzroči spiralne učinke.

Imam pa izkušnje iz prve krize. Seveda s svojega področja. Investicijska oprema, vse tuji trg. Veliki zneski naročil. Prvo je bil totalen zasip z naročili, nemogoče je bilo vsem ugoditi. Da se nisi zameril dobrim kupcem, so se pač dale nenormalno visoke ponudbe ali pa nenormalno dolgi roki izdobave. Cena materiala je šla v nebo, dobre delavce je bilo težko dobiti.

Domnevam, da je bilo v večini branž podobno. Potem je prišla famozna jesen 2008. Že poleti je bilo govora, da pridejo težki časi. In naenkrat, ne spomnim se več dobro, septembra ali oktobra, je komaj še prišlo kakšno povpraševanje. Potem so bile volitve leta 2008, Janša je govoril, da Slovenija ni v krizi. Tehnično je imel prav, govoril pa je verjetno politično, da bi bil izvoljen. Vsaj naše podjetje je imelo zaradi investicijske narave naročil dela kljub krizi še do 2010-2011. Tudi večina drugih branž ni recesije takoj čutila. Prva je bila na udaru gradbena industrija, solventni problemi so se pojavili v 2010, do 2012-13 je bila večin glavnih playerjev v stečaju.

Slovensko gospodarstvo in vlada so se načeloma slabo in počasi odzvali. Ko se je delala kalkulacija, so bile cene delovnih ur in materiala tako drage, da je bilo nemogoče ponuditi ustrezno ceno, naenkrat naša firma ni bila več konkurenčna. Razumevanja s strani vodstva ni bilo, cene delovnih ur ne bodo spreminjali. No, čez čas, ko dela ni bilo, so padle tako cene materiala in dela. Ampak prepozno. cene material so padle celo na nizko rekordno raven. Veliko firm je bilo prekomerno zadolženih, posledično je bilo ogromno slabih kreditov. Kako so lahko regulatorji bank takšno kreditiranje sploh dopuščali, je vprašanje za milijon evrov.

Tukaj sem pogrešal vpliv države, katera bi nase prevzela več bremena presežnih delavcev, nižjih davkov, financiranja gospodarstva... pri bankah smo popolnoma pogoreli.

Saj Pahor in njegovi so vedeli za krizo. Vsi smo vedeli. Tudi Janša leta 2008 pred volitvami. Ampak vprašanje, kako resno so jo jemali, naša leva vlada izgleda zelo neresno. Medtem, ko je bila Nemčija 2012 iz krize in večji del Evrope tudi, smo mi še kar padali v prostem padu. Takrat smo še samo prejemali (dostikrat slabe) ukrepe diktirane iz tujine, da smo se obdržali nad vodo, zaradi naše neumnosti smo postali žrtev jastrebov iz tujine, naša kredibilnost je padala dnevno.

Leta 2013, pod Bratuškovo, se enkrat 2-3 dni pred izplačilom plač v javnem sektorju ni vedelo, če bo denarja za vse plače. No, kredit iz tujine zadnji trenutek je to takrat rešil.

No, in to se bojim, da se nam ponovno zgodi. Mogoče ne več v takem obsegu, ker bo manjša kriza in so predvsem slovenske banke in gospodarstvo sedaj bolje pripravljeni, ampak s slabim odzivom, bomo spet izgubili na konkurenčnosti napram bivšim komunističnim državam.

Vlada se ukvarja z kulturnim bojem, nadzorom nad RTVSLO, nerealnimi dvigi plač, zeleno energetiko... da ne naštevam. Ohlajanje gospodarstva je pred vrati. Če bo prišlo v 2024 do večje krize se ne ve, ampak nekako velja, da je vsakih 7 let upad gospodarstva. Kar dobro predvidljiv cikel pravzaprav. Nekako v stili svetopisemskih 7 let debelih in suhih krav. Na 70 let pa ena velika kriza. Gospodarske in finančne krize so odvisne tudi od političnih dejavnikov, npr. Ukrajina, Tajvan.

Jaz sem samo pesimist, da bo Slovenija toliko slabše odnesla, kolikor večja kriza bo v Evropi. In slabše od večine ostalih držav. Predvsem pa lahko pozabimo na vse reforme. Razen zakonika o sovražnem govoru. Sedaj mislijo celo uvesti kazen, če kdo povzroči zgražanje v javnosti. Ali to pomeni, da se istospolni ne bodo več smeli poljubljati na paradah?

svecka ::

Nov dan, nova korpcija v Venezuei Slovenistan.:
"
V UKC Ljubljana so po pritožbi podjetja GH Holding sporočili, da v postopku javnega naročila niso ugotovili nepravilnosti.

Je pa KPK v zadevi ugotovila sum kaznivega dejanja, za katerega se storilec preganja po uradni dolžnosti. Zadevo so zato predali policiji, sami pa postopek ustavili."

https://siol.net/novice/slovenija/drzav...

Pa kdo je tu nor.

njyngs ::

arnecan1 je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

arnecan1: Kdaj misliš, da se bo ohlajanje pospešilo, kakšen zamik pride ponavadi? Bo šele januarja 2024 več znano?
Kako je bilo 2008 (ok niso možne povsem direktne primerjave)?

Nisem makroekonomist. Sicer pa so makroekonomisti zelo previdni, vedno govorijo samo kaj se lahko zgodi, kaj se dogaja, redko pa, kaj bo v prihodnosti. So samo neke domneve in možnosti ter svarila, kaj se lahko zgodi. Kar je tudi res po eni strani, pravilno ukrepanje lahko krizo zaduši že v kali ali pa jo vsja občutno omili. Ali pa tudi ne. Ali pa jo z ukrepi celo poveča, povzroči spiralne učinke.

Imam pa izkušnje iz prve krize. Seveda s svojega področja. Investicijska oprema, vse tuji trg. Veliki zneski naročil. Prvo je bil totalen zasip z naročili, nemogoče je bilo vsem ugoditi. Da se nisi zameril dobrim kupcem, so se pač dale nenormalno visoke ponudbe ali pa nenormalno dolgi roki izdobave. Cena materiala je šla v nebo, dobre delavce je bilo težko dobiti.

Domnevam, da je bilo v večini branž podobno. Potem je prišla famozna jesen 2008. Že poleti je bilo govora, da pridejo težki časi. In naenkrat, ne spomnim se več dobro, septembra ali oktobra, je komaj še prišlo kakšno povpraševanje. Potem so bile volitve leta 2008, Janša je govoril, da Slovenija ni v krizi. Tehnično je imel prav, govoril pa je verjetno politično, da bi bil izvoljen. Vsaj naše podjetje je imelo zaradi investicijske narave naročil dela kljub krizi še do 2010-2011. Tudi večina drugih branž ni recesije takoj čutila. Prva je bila na udaru gradbena industrija, solventni problemi so se pojavili v 2010, do 2012-13 je bila večin glavnih playerjev v stečaju.

Slovensko gospodarstvo in vlada so se načeloma slabo in počasi odzvali. Ko se je delala kalkulacija, so bile cene delovnih ur in materiala tako drage, da je bilo nemogoče ponuditi ustrezno ceno, naenkrat naša firma ni bila več konkurenčna. Razumevanja s strani vodstva ni bilo, cene delovnih ur ne bodo spreminjali. No, čez čas, ko dela ni bilo, so padle tako cene materiala in dela. Ampak prepozno. cene material so padle celo na nizko rekordno raven. Veliko firm je bilo prekomerno zadolženih, posledično je bilo ogromno slabih kreditov. Kako so lahko regulatorji bank takšno kreditiranje sploh dopuščali, je vprašanje za milijon evrov.

Tukaj sem pogrešal vpliv države, katera bi nase prevzela več bremena presežnih delavcev, nižjih davkov, financiranja gospodarstva... pri bankah smo popolnoma pogoreli.

Saj Pahor in njegovi so vedeli za krizo. Vsi smo vedeli. Tudi Janša leta 2008 pred volitvami. Ampak vprašanje, kako resno so jo jemali, naša leva vlada izgleda zelo neresno. Medtem, ko je bila Nemčija 2012 iz krize in večji del Evrope tudi, smo mi še kar padali v prostem padu. Takrat smo še samo prejemali (dostikrat slabe) ukrepe diktirane iz tujine, da smo se obdržali nad vodo, zaradi naše neumnosti smo postali žrtev jastrebov iz tujine, naša kredibilnost je padala dnevno.

Leta 2013, pod Bratuškovo, se enkrat 2-3 dni pred izplačilom plač v javnem sektorju ni vedelo, če bo denarja za vse plače. No, kredit iz tujine zadnji trenutek je to takrat rešil.

No, in to se bojim, da se nam ponovno zgodi. Mogoče ne več v takem obsegu, ker bo manjša kriza in so predvsem slovenske banke in gospodarstvo sedaj bolje pripravljeni, ampak s slabim odzivom, bomo spet izgubili na konkurenčnosti napram bivšim komunističnim državam.

Vlada se ukvarja z kulturnim bojem, nadzorom nad RTVSLO, nerealnimi dvigi plač, zeleno energetiko... da ne naštevam. Ohlajanje gospodarstva je pred vrati. Če bo prišlo v 2024 do večje krize se ne ve, ampak nekako velja, da je vsakih 7 let upad gospodarstva. Kar dobro predvidljiv cikel pravzaprav. Nekako v stili svetopisemskih 7 let debelih in suhih krav. Na 70 let pa ena velika kriza. Gospodarske in finančne krize so odvisne tudi od političnih dejavnikov, npr. Ukrajina, Tajvan.

Jaz sem samo pesimist, da bo Slovenija toliko slabše odnesla, kolikor večja kriza bo v Evropi. In slabše od večine ostalih držav. Predvsem pa lahko pozabimo na vse reforme. Razen zakonika o sovražnem govoru. Sedaj mislijo celo uvesti kazen, če kdo povzroči zgražanje v javnosti. Ali to pomeni, da se istospolni ne bodo več smeli poljubljati na paradah?


In kaj priporočaš posameznikom/državljanom? Posamezniki nimamo vpliva na te sramotne mahinacije, ki se dogajajo tam pri koritu. Kaj lahko sami storimo, da čim bolj celo kožo preživimo krizo? Imaš kako ekstra priporočilo, razen že ustavljenih "imej 6-12 mesecev denarja v emergency fund, nadaljuj (ali začni) z vlaganjem v delnice/etf/obveznice, ne jemlji nepotrebnih kreditov kjer nisi prepričan da bo šlo skozi, znižaj stroške če je to mogoče"?

Se mi zdi, da bo pač treba za svojo rit poskrbet in se pripravit na krizo. Zraven pa bomo gledali te padalske akcije naše vlade in zraven jedli aspirin, da nas ne bo preveč bolela glava.
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

arnecan1 ::

njyngs je izjavil:

In kaj priporočaš posameznikom/državljanom? Posamezniki nimamo vpliva na te sramotne mahinacije, ki se dogajajo tam pri koritu. Kaj lahko sami storimo, da čim bolj celo kožo preživimo krizo? Imaš kako ekstra priporočilo, razen že ustavljenih "imej 6-12 mesecev denarja v emergency fund, nadaljuj (ali začni) z vlaganjem v delnice/etf/obveznice, ne jemlji nepotrebnih kreditov kjer nisi prepričan da bo šlo skozi, znižaj stroške če je to mogoče"?

Se mi zdi, da bo pač treba za svojo rit poskrbet in se pripravit na krizo. Zraven pa bomo gledali te padalske akcije naše vlade in zraven jedli aspirin, da nas ne bo preveč bolela glava.

Priporočam lahko samo, pazite koga volite.

Druga možnost je prava demokracija, kakor so si jo predstavljali stari Grki. Ni brez napak, ampak na koncu koncev ni sistema brez napak.

To pomeni, da parlament izžrebamo izmed vseh državljanov, npr. 100 ljudi. Sortition @ Wikipedia

Ti nastavijo premierja, kateri si izbere ministre, parlament potrdi sodnike, parlament izbere vrhovnega poveljnika, napove vojno, nadzorujejo spoštovanje ustave, ne ukvarjajo apse z mikro upravljanjem, ampak v glavnem z nadzorom, sankcijami in nadomeščanjem slabih profesionalnih iradnikov....

Mr.B ::

njyngs je izjavil:

arnecan1 je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

arnecan1: Kdaj misliš, da se bo ohlajanje pospešilo, kakšen zamik pride ponavadi? Bo šele januarja 2024 več znano?
Kako je bilo 2008 (ok niso možne povsem direktne primerjave)?

Nisem makroekonomist. Sicer pa so makroekonomisti zelo previdni, vedno govorijo samo kaj se lahko zgodi, kaj se dogaja, redko pa, kaj bo v prihodnosti. So samo neke domneve in možnosti ter svarila, kaj se lahko zgodi. Kar je tudi res po eni strani, pravilno ukrepanje lahko krizo zaduši že v kali ali pa jo vsja občutno omili. Ali pa tudi ne. Ali pa jo z ukrepi celo poveča, povzroči spiralne učinke.

Imam pa izkušnje iz prve krize. Seveda s svojega področja. Investicijska oprema, vse tuji trg. Veliki zneski naročil. Prvo je bil totalen zasip z naročili, nemogoče je bilo vsem ugoditi. Da se nisi zameril dobrim kupcem, so se pač dale nenormalno visoke ponudbe ali pa nenormalno dolgi roki izdobave. Cena materiala je šla v nebo, dobre delavce je bilo težko dobiti.

Domnevam, da je bilo v večini branž podobno. Potem je prišla famozna jesen 2008. Že poleti je bilo govora, da pridejo težki časi. In naenkrat, ne spomnim se več dobro, septembra ali oktobra, je komaj še prišlo kakšno povpraševanje. Potem so bile volitve leta 2008, Janša je govoril, da Slovenija ni v krizi. Tehnično je imel prav, govoril pa je verjetno politično, da bi bil izvoljen. Vsaj naše podjetje je imelo zaradi investicijske narave naročil dela kljub krizi še do 2010-2011. Tudi večina drugih branž ni recesije takoj čutila. Prva je bila na udaru gradbena industrija, solventni problemi so se pojavili v 2010, do 2012-13 je bila večin glavnih playerjev v stečaju.

Slovensko gospodarstvo in vlada so se načeloma slabo in počasi odzvali. Ko se je delala kalkulacija, so bile cene delovnih ur in materiala tako drage, da je bilo nemogoče ponuditi ustrezno ceno, naenkrat naša firma ni bila več konkurenčna. Razumevanja s strani vodstva ni bilo, cene delovnih ur ne bodo spreminjali. No, čez čas, ko dela ni bilo, so padle tako cene materiala in dela. Ampak prepozno. cene material so padle celo na nizko rekordno raven. Veliko firm je bilo prekomerno zadolženih, posledično je bilo ogromno slabih kreditov. Kako so lahko regulatorji bank takšno kreditiranje sploh dopuščali, je vprašanje za milijon evrov.

Tukaj sem pogrešal vpliv države, katera bi nase prevzela več bremena presežnih delavcev, nižjih davkov, financiranja gospodarstva... pri bankah smo popolnoma pogoreli.

Saj Pahor in njegovi so vedeli za krizo. Vsi smo vedeli. Tudi Janša leta 2008 pred volitvami. Ampak vprašanje, kako resno so jo jemali, naša leva vlada izgleda zelo neresno. Medtem, ko je bila Nemčija 2012 iz krize in večji del Evrope tudi, smo mi še kar padali v prostem padu. Takrat smo še samo prejemali (dostikrat slabe) ukrepe diktirane iz tujine, da smo se obdržali nad vodo, zaradi naše neumnosti smo postali žrtev jastrebov iz tujine, naša kredibilnost je padala dnevno.

Leta 2013, pod Bratuškovo, se enkrat 2-3 dni pred izplačilom plač v javnem sektorju ni vedelo, če bo denarja za vse plače. No, kredit iz tujine zadnji trenutek je to takrat rešil.

No, in to se bojim, da se nam ponovno zgodi. Mogoče ne več v takem obsegu, ker bo manjša kriza in so predvsem slovenske banke in gospodarstvo sedaj bolje pripravljeni, ampak s slabim odzivom, bomo spet izgubili na konkurenčnosti napram bivšim komunističnim državam.

Vlada se ukvarja z kulturnim bojem, nadzorom nad RTVSLO, nerealnimi dvigi plač, zeleno energetiko... da ne naštevam. Ohlajanje gospodarstva je pred vrati. Če bo prišlo v 2024 do večje krize se ne ve, ampak nekako velja, da je vsakih 7 let upad gospodarstva. Kar dobro predvidljiv cikel pravzaprav. Nekako v stili svetopisemskih 7 let debelih in suhih krav. Na 70 let pa ena velika kriza. Gospodarske in finančne krize so odvisne tudi od političnih dejavnikov, npr. Ukrajina, Tajvan.

Jaz sem samo pesimist, da bo Slovenija toliko slabše odnesla, kolikor večja kriza bo v Evropi. In slabše od večine ostalih držav. Predvsem pa lahko pozabimo na vse reforme. Razen zakonika o sovražnem govoru. Sedaj mislijo celo uvesti kazen, če kdo povzroči zgražanje v javnosti. Ali to pomeni, da se istospolni ne bodo več smeli poljubljati na paradah?


In kaj priporočaš posameznikom/državljanom? Posamezniki nimamo vpliva na te sramotne mahinacije, ki se dogajajo tam pri koritu. Kaj lahko sami storimo, da čim bolj celo kožo preživimo krizo? Imaš kako ekstra priporočilo, razen že ustavljenih "imej 6-12 mesecev denarja v emergency fund, nadaljuj (ali začni) z vlaganjem v delnice/etf/obveznice, ne jemlji nepotrebnih kreditov kjer nisi prepričan da bo šlo skozi, znižaj stroške če je to mogoče"?

Se mi zdi, da bo pač treba za svojo rit poskrbet in se pripravit na krizo. Zraven pa bomo gledali te padalske akcije naše vlade in zraven jedli aspirin, da nas ne bo preveč bolela glava.

Manjlajoca zdrava pamet, samo osel gre trikrat na led z novimi obrazi... Ce bo slo tako dalje, bo v parlamentu toliko strank, kot je novih obrazov.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Malidelničar ::

njyngs: No glede priprav, kaj lahko naredimo.

Hmmm, najprej, ne vem zdej točno, če so vzporednice z 2008. Eni predhodniki so napisali, da do neke mere v bistvu NISO. Ampak zopet pa je en vzorec, ki nekako daje ene neprijetne občutke po nevarnosti ponovitve napačnega odziva Slovenije in Slovencev na krizo, tako, da ... hja ....

Seveda so tudi razlike med Slo-Tech elito in ostalimi, pa recimo, če si še študent vs. če si zaposlen, če imaš lastniško stanovanje vs. če nimaš nič, če si star 24 let vs. če si stra 34 let itd. you get my point.

Je pa tematika zanimiva, če jo cepimo na trenutno neoperativnost vlade in potencial, če vlado in državo zajame recesijski cunami. Torej, kar se tiče mojih (osebnih) nasvetov bi začel takole:

1. V Sloveniji nas (v primerjavi s tujino) ful baše PSIHA. Govorimo, da smo Slovenci odporni na krize (kao zaradi zgodovine), ampak imamo slab track record odziva na krize, če primerjamo z letom 2008 in COVID-om. Jaz sem zasral odziv 2008, pri COVID-u sem bil bolj realen kljub paniki v marcu 2020 (celo Slo-Tech mi je pri tem pomagal, res pohvala nekaterim komentatorjem!).
Če ti pomaga da imaš rezervni sklad ga imej, ampak načeloma je ključno da ohraniš službo (tudi za ceno nižje plače). Oz. takoj dobiš nekaj novega če odletiš, samo da si v pogonu, magari se pripraviš nato, da boš v prvem letu krize zamenjal 2 službi na vsake pol leta in se na to psihično pripraviš! Potem moraš mentalno preklopiti: ok, ali sem pripravljen na 1-letni, 2-letni, 5-letni clusterf**k. Miselno moraš priti na to, da "če preguram najhuje, bom ob dnu v dobri poziciji da to izkoristim - finančno, karierno, življenjsko"
Osebno tu priporočam, da ko smo že pri socialnih omrežjih, skenslaš 'hejterje' na slo-kanalih (ABSOLUTNO RES skenslaj forume MMC, 24ur, MedOver.Net, slovenski Twitter, slovenski Facebook!). Če bo Slo-Tech ostal nek soliden realen forum tu išči kakšen nasvet (seveda s ščepcem soli in skepse, ker se pogovarjaš z neznanci LOL), kakšen slo Reddit, Finance.si so bile realne in solidne. To pomaga. Absolutno najdi solidne mednarodne forume, mednarodna mnenja, ODKLOPI SE IZ SLO KRIZNEGA MEHURČKA!

2. Bodi pripravljen zategniti pas, naučiti se preživeti z manj in ko si v totalnem vrtincu clusterf**k krize lahko iz tega naslova s kombinacijo s 1. točko (da iščeš pozitivne signale) kljub skromnejši finančni situaciji narediš finančno kakšen RES dober deal, ker imaš v enem trenutku sredstva za deployment (delnice, ETF-i, zemlja, stanovanje, garaža, kripto zaradi mene, whatever). Torej zmanjšaš stroške elektrike, zamenjaš mobi operaterja, zamenjaš internetnega operaterja, skenslaš Netflix/AmazonPRIME/HBO, skenslaš fitnes in hodiš na tek v naravo, racionaliziraš prehrambeni budget, budget za prevoz (kakšen vlak če je možnost). Kakšen vrt, če imaš možnost ful priporočam.

3. Ekstra side hustle, keš. Zaradi mene tudi na črno, jebat ga. Nek ekstra denar, magari 20 EUR na mesec, zaželjeno več. Sledi logiki: 'evro je evro, vsak denar ima vrednost' Lažje preživiš ker imaš malce dodatne rezerve/cashflowa. Pametno je, da si s tem v času krize ne financiraš luksuz v smislu - zdej imam pa side hustle, pa lahko navkljub krizi bolj "gosposko" živim. Ne, plus je, da res bolj ceniš in trud in denar in ti to da perspektivo o vrednosti denarja, sredstev. Spet, če delaš pametno, dobiš t.i. dry powder za deployment na - če imaš srečo - dnu krize. Če si Slo-Tech STEM kader imaš tu FUL šans in si v ogromni prednosti.

4. Ne povsem zanemariti politično-družbenega angažmaja. Navsezadnje lahko iz čisto casual debat s kolegi ob pivu pade kakšna poslovna ideja, ki jih krizna obdobja vedno rojevajo. Politično se moraš angažirati, ker se ponavadi populistični pol, ki želi krizo izkoristiti zase in za to, da pobere takšnim kot si ti, angažira. Tako, da absolutno na vse volitve, vse referendume in seveda razsvetljuj s svojimi mnenji prijavelje, znance.

Po mojem, če temu na grobo slediš lahko potem krizo, tudi če je več-letna, in kljub impotentnosti SLO vlade in če doživimo še en scenarij "izgubljenega dsetletja", lahko vse obrneš sebi v prid: višji pokrizni prihodki, več premoženja po krizi, boljše počutje po krizi, sprememba življenjskega sloga, selitev, novo stanovanje itd. Ključno je, da če si aktiven, da te zadeva ne uspava in tako si korak pred ostalimi. In na ta način lahko dobro prideš skozi tudi če vlada zajeba, ker nikoli ne more toliko zajebati, da tebi zapre čisto vsa vrata in okna.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

StarMafijec ::

Malidelničar je izjavil:

Jaz sem zasral odziv 2008, pri COVID-u sem bil bolj realen kljub paniki v marcu 2020 (celo Slo-Tech mi je pri tem pomagal, res pohvala nekaterim komentatorjem!).

Ma kakšen odziv? Da bi že takrat v letu 2009 pričel rudariti kovance ali kaj?

Če je kriza, manj potuješ, manj zapravljaš, predvsem več časa in mogoče tudi denarja investiraš v izobraževanje, predvsem to je ključno.

Buggy ::

Ce je kriza kupujes od nespametnih ljudi, ki so precenili situacijo. Seveda moras pa to malce predvideti ;)

Denar se vedno obraca, na tebi je da najdes optimum. Nacelo owc je se zmraj real ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

svecka ::

Javni paraziti v vsem svojem sijaju. Važno da se jim viša plače, strokovnost pa na ravni dreka iz kanalizacije.

https://www.24ur.com/novice/slovenija/s...

Mama je povedala, da so težave opazili tudi v šoli. Kot pravi, je deček, ko se je vrnil od očeta, v šolo prihajal zanemarjen in "da se izolira in da poje vse nohte". Ker je nad socialno službo obupala, je sama poiskala specialiste, ki bi pomagali otroku. Ko je postopek obnovila na CSD, pa so ti "naredili 'copy-paste' poročila iz 2018

Mama šestletnika medtem trdi, da je piranski center za socialno delo več let opozarjala, da je oče odvisnik in najboljša cvetka, naj mama sama nadzoruje svojega bivšega narkomana, citiram njihovo izjavo: "Dodali so tudi, da je predvsem tisti starš, ki ne ogroža otroka, dolžan nadzirati drugega starša in zaščititi pravice otroka"

Na Piranskem CSD se torej več kot dva meseca niso odzvali na opozorila Mora še en otrok umreti zaradi kafetkarjev in parazitov na CSC, ki dopuščajo otroške poroke, pedofilijo in predvsem mladoletne mamice, ki te tudi same zapustijo ali zanemarjajo nedonošenčke?

Citiram: "CSD ne vstopa v naselje!" (socialna delavka 2019)
http://www.dlib.si/stream/URN:NBN:SI:do...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

njyngs ::

Ma je še v tej državi sploh kdo, ki verjame, da CSD karkoli dela? Zaposlitev na CSD je kot ene vrste zatočišče za nesposobne babe, ki absolutno ničesar ne delajo, razen da včasih še ekstra zajebejo, ko na silo vzamejo otroka iz boljšega okolja in ga porinejo v slabšega. Zakaj še sploh plačujemo kup teh "Karen" babnic? In zakaj kazensko ne odgovarjajo ob takih failih?
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

feryz ::

Seveda delajo na CSD. V našem selu so se razširile govorice, da direktorica CSD piše odločbe za denarne prejemke za družine, trr za nakazilo pa kar svoj osebni da. In družine tudi nič ne vejo, da so oddale prošnjo za pomoč. Torej nekaj delajo. Vsaj če je verjeti govoricam.

Malidelničar ::

StarMafijec je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Jaz sem zasral odziv 2008, pri COVID-u sem bil bolj realen kljub paniki v marcu 2020 (celo Slo-Tech mi je pri tem pomagal, res pohvala nekaterim komentatorjem!).

Ma kakšen odziv? Da bi že takrat v letu 2009 pričel rudariti kovance ali kaj?

Če je kriza, manj potuješ, manj zapravljaš, predvsem več časa in mogoče tudi denarja investiraš v izobraževanje, predvsem to je ključno.


Poglej kaj sem napisal. Odziv je, da ne reagiraš v totalni paniki, da bo "konec sveta" ampak da ohraniš cashflow in izkoristiš popuste/razprodaje/ugodne deale. Zaposlil sem se 2010 in takrat je bil še crash na borzi in tudi če bi vložil le na LJSE, ki je drsela dol do 2012 bi lahko potem naredil velik plus. Ali pa če bi takrat investiral res cringe, recimo v SLO vzajemce. Ampak sem poslušal slovenske doom & gloomerje.
Ni bilo potrebno investirati v kripto, da si izkoristil situacijo - je pa bila tudi kripto priložnost, to pa ja.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

LeQuack ::

Golob je odločen, da naredi Slovence bolj revne, pa naj stane kar hoče. Mislim da mu dobro uspeva. Najvišja inflacija, dodatni davki, gospodarstvo umira.
https://www.rtvslo.si/slovenija/poslanc...
Quack !

lynxslo5 ::



Pahor tudi ko ni več predsednik na obisku v Monaku pri kronanih glavah, Golobov domet pa seže do Sarajeva in Tirane.
««
20 / 190
»»