» »

Potenciometer - čiščenje

Potenciometer - čiščenje

geofull ::

Danes sem kupil silikonski sprej za očistit potenciometer. Naj bi bil za vsa nizkonapetostna stikala. Nikoli še nisem čistil potenciometra. Tako sem odprl stari radio in posprejal potenciometer, ekvilajzer, kakšen gumb (stereo/mono, cro2/normal), pa še kaj. Sestavil, sprobal. Učinek je kratkomalo fenomenalen. Dva ekvilajzerja nista delala in zdaj kar delata. Volume dela bolje - enako oba zvočnika in brez hreščanja. Stereo/mono dela enako na obeh zvočnikih.
V čem je keč? Bo to res tako ostalo vsaj nekaj časa, ali je to le kratkotrajni učinek? Sprej sem kupil v elektrotehno trgovini spotoma, nenačrtovano, prodajalec je rekel da oni to uporabljajo in da je v redu...ali se bo s časom zapacalo?
Sprašujem zato, ker imam namen posprejat še ostale naprave, če se obnese, seveda.

starfotr ::

Zanesljivost kontakta je odvisna od mnogih dejavnikov.

To so oksidacija, izrabljenost drsne površine, umazanija itd.

Prevodnost se poveča, če se zadeve očisti in ponovno namaže.

Učinek je lahko kar dolgotrajen, odvisno od same rabe in obrabe.

Je pa definitivno zelo priporočljivo vzdrževanje.

Ne vem sicer, če je silikon sprej prava izbira za ta namen, vendar če ti dela in si zadovoljen, se ne bi kaj dosti več sekiral zaradi tega.

geofull ::

No, saj to me zanima. To je bil testni radio. Zdaj, ko grem na ostale zadeve, kaj bi bilo bolj profi, če bi rad mir za naslednjih 10 let? Stikala mono/stereo in normal/cro2 bom kar posprejal, ne podiral. S čim pa očistim+namažem volume in equalizer?
Tudi samo napotitev na staro temo zadostuje.

starfotr ::

http://www.kontaktchemie.com/KOC/KOCpro...

Tu imaš cel spisek različnih sprejev za vse mogoče namene.

A. Smith ::

starfotr je izjavil:

http://www.kontaktchemie.com/KOC/KOCpro...

V sloveniji prodaja te spreje IC elektronika v Ljubljani. Za čiščenje oksidov se uporablja Kontakt 60, za mazanje in zaščito pa Kontakt 61.

Alternativa bi bilo pa tole (2 v 1): http://www.terna.si/izdelek_Kontakt-spr...
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

matobeli ::

Načeloma želiš imet 3 spreje:
1. nekaj kar bo odstranilo korozijo (Kontakt 60)
2. nekaj kar bo odstranilo ostanke nečistoč in samega čistila in pustilo popolnoma čisto površino ("wash spray"), tako se bo zmanjšala obraba kontakta ker ne bo prahu in drugih nečistoč ki praskajo baker stran (baker je mehek)
3. nekaj z protikorozijsko zaščito in lubrikantom

Imaš od KontakChemie, Kent, WD40...

Splača se tudi prebrat navodila, ker recimo čistilo oksida predvideva da kontakt drgneš, ne pa samo pustiš stati

Pentium ::

Točno tako, jaz uporabljam 3 spreje:
1. Kontakt 60 za čiščenje kontaktov oz. potenciometra
2. Brake cleaner oz. kaj podobnega (IPA), da očistim še to kar je ostalo od čiščenja
3. Kontakt 61 - zaščita in podmazovanje kontaktov

Včasih tudi pomaga, da kontakt velikokrat predrmaš. Se spomnem, da sem enkrat štel in je potenciometer šele začel dobro delati, ko sem ga 400-krat obrnil do konca in nazaj

mihi666 ::

Te zadeve pomagajo. Sem elektronik po izobrazbi. Zadnjič sem se lotil enega starega radia stikala in drsniki so preklinjali ko sem našprical od takrat vsa dela.najprej sem mislil da je kje hladen lot

geofull ::

OK, zdaj že šparam - normalno - če prav razumem, bi lahko uporabil sprej, ki ga že imam, na ta način: posprejam, počakam minuto, obrišem s paličko z vato (proč majhne trde delce), posprejam še enkrat, parkrat podrsam potenciometer, obrišem še enkrat, posprejam še enkrat in pustim. Ali moti koga silikon - ima kakšne slabe lastnosti na potenciometru?

matobeli ::

Razen to da se ti še bolj prah gor nabira ker se lepi na mazivo nima nekih negativnih lastnosti na plastike, kovine ali gume.

geofull ::

Hvala za odgovore. Zaenkrat sem obrisal sprej proč, tako, da je ostal samo tanek sloj. Dela ok. Sem uporabil še na drugem radiu, vendar samo na stikalih, kjer ne pridem drugače zraven. Bom pogledal čez nekaj časa koliko prahu se je nabralo, tako ali tako moram še nekaj popraviti. Bom s časoma nabavil kontakt 60 in 61.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

KATERI in KJE kupiti čistilo za notranjo enoto klime v stanovanju.

Oddelek: Loža
3629072 (6982) easyrider3
»

Poliranje vetrobranskega stekla

Oddelek: Na cesti
4724530 (10328) Smartydug
»

kontakt spray

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2910414 (7821) lebang1
»

Problem z ojačevlcem!!!!

Oddelek: Zvok in slika
6991 (901) OnTheMic
»

Starinski Sansui G-401 (G-4000)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
87181 (7047) Neon Dei

Več podobnih tem