» »

monitor samsung 24"

monitor samsung 24"

residual ::

Pozdravljeni,

zgleda mi je izdahnil 24" syncmaster monitor samsung 2495 - je nekaj zezal že dalj časa. Danes je ob vklopu samo poknilo zadaj pri napajalnem konektorju in vrglo ven varovalko.

Se splača popravilo? Ima notri na kako cevno varovalko, ali nima smisla, ker je prebilo in je cel napajalnik za zamenjat oz. celo plato!?

A. Smith ::

"Samsung Syncmaster 2495" glede na internet ne obstaja. A lahko napišeš točen tip monitorja, a se ti tudi to ne da?

In DA, točen tip monitorja rabimo poznat, če se ti že ne da napisat, ali je napajan z zunanjim napajalnikom (ki se lahko zamenja), ali je vanj pripeljanih 230V z DIN kablom. Če slednje, je najbrž usekal FET, kar pomeni, da popravilo ne bo trivialno. 24" monitor tipično ni vreden več, kot 50€, tako da neke hude ekonomske računice ne vidim.

Mogoče se splača odpret, če se že na prvi pogled vidi, kaj je odletelo. Samo močno dvomim, da je bil samo kondenzator.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

zajtam123 ::

nekaj na napajalniku je odletelo. Ali se splača popravljati je pa drugo

residual ::

Sorry, model je 2493 .. nima zunanjega napajalca, gre za starejši model... sem ga pa našel na refurbished strani in ga imajo za 50€. Torej servis se ne splača. Ga bom sam odprl in preveril napajalni del.
Drugače bo pa za folije ven pobrat.

Hvala in LP

A. Smith ::

Tukaj lahko pogledaš, kako se podre. Če je FET še cel, lahko poskusiš z menjavo kondenzatorja.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Pentium ::

Se spomnem teh, pred leti sem jih kar dosti popravil. Vedno odletel napajalnik.
Rumeno lepilo, ki so ga razmazali po celem vezju, je sčasoma zaradi vročine postalo prevodno in korozivno. Nekajkrat je prebilo glavni napajalni IC, ker je dobival feedback s primarnega navitja preko 100pF kondenzatorja, ki pa je bil zalit s tem lepilom. Dostikrat je pojedlo tudi kakšno nogico upora, ali pa kakšno drugo komponento. Nekega hudega dima ali zažganih komponent se ne spomnem. Veliko časa je šlo tudi za odstranjevanje lepila, nekajkrat je bilo le to dovolj za popravilo. Kondenzatorji so bili včasih tudi napihnjeni, ampak nikoli glavni vzrok napake :)

So pa bili tole dobri monitorji, z osmimi lampami, kar jim je dalo zelo svetlo sliko za tisti čas.
Zdaj se ga verjetno ne bi več lotil...

residual ::

Hvala obema @Smith in @Pentium za video in opis...

včeraj sem ga odprl, in res nič opazno skurjenega. Obe cevni varovalki na napajalniku sta šli, sem zamenjal in zadeva takoj skuri varovalke. Torej nekje je prebilo, ali so šli FETi ali kak IC ne vem, nič ni očitno črnega. Kondenzatorji niso napihnjeni.
JE pares polno teh zalitih komponent, pod katere sploh ne vidiš kako je stanje. Zdaj iskat katera od teh zalimanih komponent je šla.. ne vem no... bom videl če najdem kake nadomestne dele.
Potem se pa odločim če grem lotat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

popravilo napajalnika za namizni PC

Oddelek: Strojna oprema
192312 (1660) Ikspe
»

Razstavljeno: Nadomestne tipke za LCD monitor

Oddelek: Pomoč in nasveti
243679 (3266) SkyEye90
»

Preizkus napajalnika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
373576 (3172) Brane2
»

tagan spustu dim

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
453094 (2196) Pyr0Beast
»

Pogin televizorja!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
194362 (3984) Azrael

Več podobnih tem