» »

Hudo poslabšanje prodaje telefonov

Hudo poslabšanje prodaje telefonov

Slo-Tech - Podobno kot prodaja računalnikov je tudi prodaja telefonov v minulem četrtletju utrpela močan udarec. V zadnjem četrtletju so prodali 300 milijonov pametnih telefonov, kar je 18 odstotkov manj kot v enakem obdobju leto pred tem. V celotnem letu 2022 je bilo prodanih 1,21 milijarde telefonov oziroma 11,3 odstotka manj kot leta 2021. To predstavlja največji četrtletni padec v zgodovini, hkrati pa so lani prodali najmanj telefonov po letu 2013.

Na lestvici največjih proizvajalec sprememb v razvrstitvi ni. Največ telefonov še vedno proda Apple, ki je imel v zadnjem vartalu 24,1-odstotni tržni delež, kar je celo odstotno točko več kot leto pred tem. Nekoliko je svoj delež okrepil tudi Samsung, ki je prodal 58 milijonov telefonov (19,4-odstotni tržni delež), sledijo pa Xiaomi (11 odstotkov), OPPO (8,4 odstotka) in vivo (7,6 odstotka). Vsi preostali proizvajalci obvladujejo manj kot 30 odstotkov trga, kar je manj kot leta 2021 - konsolidacija se torej še vedno dogaja.

Logična posledica je tudi staranje telefonov. Povprečna doba lastništva telefona se je povečala na 40 mesecev, kar je precej več od dveh let, kolikor bi si želeli proizvajalci. Vse to kaže, da se v letu 2023 obetajo znižanja cen in drugi ukrepi za povečanje prodaje, ocenjuje Anthony Scarsella iz IDC. Trend je namreč že dlje časa negativen.

137 komentarjev

«
1
2 3

marez ::

Kdo bo pa kupoval telefone po takih cenah. Dokler bo delat stari telefon ne bom menjal. Prodajalci se lahko sankajo da jim bom dal 1k eurov za najmodernejši šrot.

filip007 ::

4 leta star telefon ima enake čipe kot nov za 200€, tako da menjava odpade.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Badwolff ::

Glede pričakovane cene samsungovih flagshipov se mi zdi, da bo razočaranje.

neooo ::

ni sans da dam 1000€ za telefon ;)
iphone 11 ze od 2020 deluje top.
se bodo morali bolj potrudit.

ST-777 ::

Telefon, ki ne omogoča, da sam zamenjam baterijo, zame ni zanimiv.

klemenSLO ::

Včasih si moral menjat in kupovat flagshipe da je spodobno delal.
Danes kupiš midrange in ga maš za 3+ let.
Mam samsung A70 3 leta in pol . Kar vidim da je sedaj boljše je 120hz osveževanje ekrana in fotkič.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

kow ::

Zadnji vecji napredek je bil vecje stevilo kamer. Inkrementalne spremembe pac ne bodo zadostovale za visjo prodajo.
Enako dvomim, da bi "foldable" telefoni, ali cipi za nevronske mreze - razen, ce bo prisel neki "wow" app.

Baja ::

6 let nazaj sem kupil kitajca za 200e. mislim da je nek p20 proc, 6gb rama, 64gb placa. dela vse kar rabim na telefonu, baterija še vedno zdrzi skoraj cel dan ce visim na hospotu, drugace ene 3 dni. ne vem, mogoce sem imel sreco ampak ni sans da dam 1k+ za telefon, lahko kar stacuno zaperejo zaradi mene.

Kapitan Jack ::

Tudi jaz sem prisel k pameti glede skoraj vsakoletnega kupovanja novega flagshipa. Kurc pa flegshipe. Za 1500 npr. kolikor stane ajFon stirinajst pro maks gres lahko za 7 dni nekam na dobro namakanje riti v jadranskem morju.

IL_DIAVOLO ::

Na srečo je folk dovolj zabit.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Glugy ::

Sej je bil že skrajn čas da se je evforija nad novimi telefoni mal umirila.

Furbo ::

Ko sem pogledal ceno novega iphona s 512gb sem raje vzel novo PC mašino.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

tilen03 ::

Mislim, da se nam obeta veliko teh "Hudo poslabšanje prodaje random tech produkta" novic.

OutOfTheBox ::

marez je izjavil:

Kdo bo pa kupoval telefone po takih cenah. Dokler bo delat stari telefon ne bom menjal. Prodajalci se lahko sankajo da jim bom dal 1k eurov za najmodernejši šrot.


Ni razlike v primerjavi z 10 let nazaj. Še vedno lahko kupiš odličen telefon za 600EUR (kot so bili takrat flagshipi), le da sedaj ne boš dobil flagshipa (razlik med njimi pa praktično ni, razen pri bombončkih).

To je kot da bi rekel "kdo bo kupoval nove avtomobile, če pa so novi čez 100 jurjev, nekateri tudi po 300 in več).

Zgodovina sprememb…

shark_nm ::

neooo je izjavil:

ni sans da dam 1000€ za telefon ;)
iphone 11 ze od 2020 deluje top.
se bodo morali bolj potrudit.


Bodo poskrbeli da ne bo delal :D

tilen03 je izjavil:

Mislim, da se nam obeta veliko teh "Hudo poslabšanje prodaje random tech produkta" novic.


Vse samo ne priznat da je recesija tu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shark_nm ()

k4vz0024 ::

Ne vidim razloga zakaj bi kupoval telefona, dokler zadostuje mojim potrebam. Zaenkrat 12/256 GB s 105 mpix kamero zame zadostuje za nekaj let.

neooo ::

shark_nm je izjavil:

neooo je izjavil:

ni sans da dam 1000€ za telefon ;)
iphone 11 ze od 2020 deluje top.
se bodo morali bolj potrudit.


Bodo poskrbeli da ne bo delal :D

tilen03 je izjavil:

Mislim, da se nam obeta veliko teh "Hudo poslabšanje prodaje random tech produkta" novic.


iphone 11 je iz leta 2019. 2023 dela se top. 2 leti bo se ziher ;)

Vse samo ne priznat da je recesija tu

ZveeZ ::

Pa sej edina razlika med flagshipi danes in tistimi iz 2020 ali pa med danasnjimi midrangei (500-600EUR) je kamera. Ostalo so neopazne, marginalne izboljsave.
Tudi ce proizvajalec izda polizdelek (hkhm pixel), je se vedno najbolj vazno, da kamera dela:)

Res je, da za ceno iphona 15xr gres lahko na en lep dopust. Ampak dandanes ni lepega dopusta brez lepih fotografij /s

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZveeZ ()

shark_nm ::

neooo je izjavil:

shark_nm je izjavil:

neooo je izjavil:

ni sans da dam 1000€ za telefon ;)
iphone 11 ze od 2020 deluje top.
se bodo morali bolj potrudit.


Bodo poskrbeli da ne bo delal :D

tilen03 je izjavil:

Mislim, da se nam obeta veliko teh "Hudo poslabšanje prodaje random tech produkta" novic.


iphone 11 je iz leta 2019. 2023 dela se top. 2 leti bo se ziher ;)

Vse samo ne priznat da je recesija tu


Upam da bo. Moj S7 naprimer tudi dela brez BP še celo baterija zdrži cel dan. O tem kolikokrat je padel na tla in iz kje vse pa raje ne bi... V glavnem, vsaka elektronska naprava bi morala delati enako kot ob nakupu vsaj 10 let. Poišči Nokio 3310 in jo upali, verjetno bo imela še 3/4 baterije polne ki zdrži 10 dni in vse funkcije katere so takrat delale delajo danes :) Ne mi rečt da aplikacije toliko napredujejo da enostavno zamori telefon. Kvečjemu bi morali stremeti k boljši optimizaciji appov.

Prospekt ::

Zakaj bi optimiziral, če razvijaš vedno na zadnji generaciji high end modelov.

Naj plebsi menjajo hardware, ce hocejo poganjat 120mb aplikacijo, ki bi morala biti 3mb spletna stran. :D

SambaShare ::

Hja očitno se 20% dvigovanje cen vsako leto le ne obnese. Pa tudi UI androida bi lahko že spravili nekaj podobnega kot smo imeli na Windows Phone-u.

Prospekt je izjavil:


Naj plebsi menjajo hardware, ce hocejo poganjat 120mb aplikacijo, ki bi morala biti 3mb spletna stran. :D


Saj to je problem. Aplikacije SO spletne strani zapakirane v Electron app. In potem se vse vleče kot ponedeljek.

Zgodovina sprememb…

Nikonja ::

naj kr jokajo ker 1t eur za najcenejši model S serije Samsunga niti pod razno ne dam, pa sem jih kar nekaj zamenjal od S2,S4, S6, S7, in trenutni S10 - pa telefon dela več kot ok in dokler dobiva sigurnostne popravke ga ne menjam.

inzenir1337 ::

Dokler bo vstopni osnovni model Apple telefona nad 1000€, ga ne kupim. Rešitev za tiste s tanjšimi denarnicami je menjavanje telefona na 5 let ali prehod na Google Pixel za polovično ceno.

bbobst ::

Imam že dobrih 5 let Pocophone F1.
1x zamenjal baterijo (8€), vse ostalo brez problema.
AMD Ryzen 7 5800X + Be quiet! DARK ROCK PRO 4, MSI MPG X570 GAMING PLUS
Palit RTX3070 Gaming Pro OC 8 Gb , Team Group T-Force Zeus 32GB Kit (2x16GB)
Team Group T-CREATE NVMe SSD, Corsair CX650M, Be quiet! Silent Base 601

Kalibri ::

Telefon, ki stane več kot rabljen avto, zame ni zanimiv.

Počasi bi lahko isto sedlo proizvajalcem telefonov.

Nikec3 ::

kow je izjavil:

Zadnji vecji napredek je bil vecje stevilo kamer. Inkrementalne spremembe pac ne bodo zadostovale za visjo prodajo.
Enako dvomim, da bi "foldable" telefoni, ali cipi za nevronske mreze - razen, ce bo prisel neki "wow" app.

Zadnja večja spremembe je bilo 120Hz osveževanje ekrana. Ko enkrat greš na to, ne moreš več nazaj.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Valvoline ::

Seveda bo prodaja padla saj nic pametnega ni na voljo. Sami portabl tvji tj cegle. Kje so pocen 5-6 incev normalni telefoni.

minicooper ::

Vsi govorijo o trajnostnem razvoju in proizvodnji. Nihče se ne vpraša koliko elektro šrota naredi folk z kupovanjem novih telefonov in meče vstran popolnoma delujoči telefon ker ima zanič baterijo. Proizvajalci bi morali narediti telefon enostaven za zamenjavo baterije, tako kot je bilo pred leti. Samo kaj, če večina folka gleda samo na dizenj, kot da je modni dodatek, ne uporabnost.
Iz tega razloga Motorola in njena ideja nista uspela.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Project...
Danes so zelo redki proizvajalci, kateri se še trudijo in želijo, da so zadeve enostavne in uporabne
https://www.fairphone.com/en/story/

Valvoline ::

Nikec3 je izjavil:

kow je izjavil:

Zadnji vecji napredek je bil vecje stevilo kamer. Inkrementalne spremembe pac ne bodo zadostovale za visjo prodajo.
Enako dvomim, da bi "foldable" telefoni, ali cipi za nevronske mreze - razen, ce bo prisel neki "wow" app.

Zadnja večja spremembe je bilo 120Hz osveževanje ekrana. Ko enkrat greš na to, ne moreš več nazaj.

Sure, poj pa vsi v nastavitvah za displej lepo na 60hz, ker 120ka zre baterijo vsaj 30%+ hitreje, ce se gejma na 120 pa 50%+
:D

Zgodovina sprememb…

kow ::

Nikec3 je izjavil:


Zadnja večja spremembe je bilo 120Hz osveževanje ekrana. Ko enkrat greš na to, ne moreš več nazaj.


To ni sprememba zaradi katere bi sel po novi telefon. Oziroma, bos moral razloziti kako tocno ti ta sprememba "spremeni zivljenje".
Vec kamer na telefonu namrec pomeni, da telefoni sedaj delajo dovolj dobre fotografije/videe, da vec ne potrebujes dodatne kamere "v omari" - za na dopust ipd.

Bi pa zelel 120Hz, ko bom menjal telefon, drzi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Meizu ::

120hz imam jaz na svojem telefonu in ga ne uporabljam. Zakaj? Ker mi pri 60hz baterija z normalnim delom komot drži 1.5 dneva, na 120hz pa niti ne cel dan. Tako potem ne samo da 120hz hitreje kuri baterijo, tudi cikle prej nabije, kar pomeni da vržeš baterijo hitreje v smeti. V kombinaciji s telefonom z nezamenljivo baterijo = good luck.

link_up ::

kupis latestGreatest in imas 5 let mir.
In and Out

Nazz ::

Nikec3 je izjavil:


Zadnja večja spremembe je bilo 120Hz osveževanje ekrana. Ko enkrat greš na to, ne moreš več nazaj.

Eh, po pol ure uporabe sploh ne opaziš razlike med 60Hz in 120Hz.

Kar se pa tiče novice, Note 20 še vedno dela odlično. Bistvene razlike med 2-3 leta starimi in novimi telefoni itak ni.

ST-777 ::

Moj telefon je Samsung Galaxy J6 (2016), ima vse, kar rabim, zamenjal sem le baterijo. Ovitek za telefon je koristna zadeva, ker zaščiti ekran in zaradi ovitka je telefon bolj debel, vendar me ne moti.

Badwolff ::

Sam sem na 2 leti menjal, letos ne bom, ker dela s21 kot nov.

Magic1 ::

Meizu je izjavil:

120hz imam jaz na svojem telefonu in ga ne uporabljam. Zakaj? Ker mi pri 60hz baterija z normalnim delom komot drži 1.5 dneva, na 120hz pa niti ne cel dan. Tako potem ne samo da 120hz hitreje kuri baterijo, tudi cikle prej nabije, kar pomeni da vržeš baterijo hitreje v smeti. V kombinaciji s telefonom z nezamenljivo baterijo = good luck.

Zato pa kupiš flagšit, da podpira adaptive refresh rate. Sej bo počasi prišlo tudi v normalen rang. Itak pa morajo še spilit, da bo sploh dobro delalo.
Podobno kot pri avtomobilih, ki ti uporabne dodatke zapakirajo v visoki rang opreme...
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Kapitan Jack ::

Ne pozabit fantki da 120mhz pri nekaterih telefonih ne dela na QFHD

gruntfürmich ::

uporabljam nokio 830. ko ta crkne, me že par let v stand-by-u čaka iphone 5.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

LeQuack ::

Apple je zmagal, Google je zgubil, to je to. Tekmovati naprej bi bilo brez smisla, to je tako kot bi imel fuzbal tekmo in bi po koncu še kar igrali.
Quack !

ČevapiEater ::

Idiotično je mišljenje da človek vedno potrebuje najnovejši in najboljši mobitel, s strani proizvajalcev. Namesto razvoja čedalje več novih in čedalje manj uporabnih funkcij na mobilnih napravah, naj se posvetijo razvoju popravljive naprave, katera bi bila zmožna hardware posodobitev. Če mobi po štirih letih zastari, zakaj enostavno ne smem kupiti posebej chipseta z večjo zmogljivostjo za svojo napravo.

filip007 ::

Modularni telefon so opustili, samo kocke nositi okoli, je bolj tako.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

ZveeZ ::

LeQuack je izjavil:

Apple je zmagal, Google je zgubil, to je to. Tekmovati naprej bi bilo brez smisla, to je tako kot bi imel fuzbal tekmo in bi po koncu še kar igrali.

Care to elaborate?

Sodec po novici ima Apple slabih 25% trznega deleza, android pa nekje med 45% in 75% (dejansko okoli 70%).

Meizu ::

Zato pa kupiš flagšit, da podpira adaptive refresh rate. Sej bo počasi prišlo tudi v normalen rang. Itak pa morajo še spilit, da bo sploh dobro delalo.
Podobno kot pri avtomobilih, ki ti uporabne dodatke zapakirajo v visoki rang opreme...


Itak, sej adaptive refresh dela super ampak... No, razen če dosti gejmaš na telefonu (kar jaz sploh ne), je eden glavnih pozitivnih stvari 120hz ta, da je scrollanje po contentu bolj smooth. Ampak tukaj pa adaptive refresh ne rabiš, razen če ga želiš omejiti na 60hz, ampak to je potem isto kot fix 60hz, razen če tu jaz kaj ne razumem. Če je zadeva podobna gsyncu in freesyncu, potem je to točno to kar mislim, da je :)

N-E-O ::

Nic cudnega za slabo prodajo. Ze vec kot en mesec cakam v vrsti pri telekomu in a1 za dobavo iphone 14 pro in se vedno ga ni... ni dobave.
Follow the white rabbit.

WhiteAngel ::

link_up je izjavil:

kupis latestGreatest in imas 5 let mir.


Ali pa motorolo za 200 eur in imaš 5 let mir...

chucki ::

N-E-O je izjavil:

Nic cudnega za slabo prodajo. Ze vec kot en mesec cakam v vrsti pri telekomu in a1 za dobavo iphone 14 pro in se vedno ga ni... ni dobave.


Jst sem ga dobil te sredi decembra pri telemahu:)
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

Mato989 ::

Pa glih so govorili da je padec prosaje pc ker vsi kupujejo fone in laufajo desktop z njimi

Trololol
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Daliborg ::

Mato989 je izjavil:

Pa glih so govorili da je padec prosaje pc ker vsi kupujejo fone in laufajo desktop z njimi

Trololol

LOL ..no ampak, ko bo to enkrat dejansko funkcionalno potem ne bo problem 1k+ dat za phone. To kar se je MS trudil naresti in to kar ima sedaj Samsung ali jabolko so neki pol-izdelki, OS-i so še vedno crap.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

mtosev ::

Jaz imam že 3 leta telefon pa mi zadostuje. Dal 122€ zanjga.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nihče ne mara za tablice, prodaja že štiri leta pada (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
8819741 (15099) kanarin
»

Samsungov dobiček in tržni delež padla (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
5129459 (27043) zmaugy
»

Trg pametnih telefonov oživel, Nokia vodi

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
195715 (4875) KoKi
»

Nokia z opazno manjšim dobičkom

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
143304 (2890) djordjevic

Več podobnih tem