» »

Koliko prihrankov imate?

Koliko prihrankov imate?

««
5 / 13
»»

Mato989 ::

Seveda, zato pa je potrebno ločit varčevanje v smislu do drugega leta ali za jesen življenja po 55tem... Če varčuješ za prvo je jebeno, če za drugo bistveno lažje v smislu biti v plusu... Vedno lahko najdeš primere winnerjev in loserjev... bistvo pa je kot praviš psihologija... večina vlaga ko noro rastei n prodaja ko pada... težko (tudi meni) je pa obratno.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Miki N ::

l0g1t3ch je izjavil:


Mati od moje je bila neka finačnica, starejši brat in sestra sta oba študirala ekonomijo, vsi so na polno vlagali od ~2000 dalje in vsi so spušili ko je prišla kriza.


No to da so bili iz finančnih/ekonomističnih vod in popušili je tipično.

Avto ti zajeba avtomehankar, koleno dohtar, ekonomijo pa ekonomist.

Webmojster ::

Akira_ je izjavil:

Pa še sami prihranki, kam sedajle dat 50k?
Prvotni plan je bilo varčevanje za stanovanje, ampak če bo taka inflacija nama bo le ta pojedla prihranjeno.
Obresti za vezavo v bankah so nične.
Vlaganje v sklade ali delnice zna biti tvegano, če bi denar rabil v roku nekaj let in je takrat vse skupaj v rdečem.

Torej najbolje da rečeš YOLO in sprčkaš vse?


Saj ni treba dati vseh 50k takoj v neke delnice ipd..

- Začni vsak mesec dajat cca. 300 - 500€ v npr. kak sp 500 index sklad in to počni vsaj 20 let.
- Imej našparano vsaj za 12 mesecev stroškov, če pride do izgube službe
- Še kakšnih 10 do 20k za nujne zdravstvene primere ali popravila hiše, avta, ipd..

Če še ti pa kaj ostane pa zaruži :)

l0g1t3ch ::

Miki N je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:


Mati od moje je bila neka finačnica, starejši brat in sestra sta oba študirala ekonomijo, vsi so na polno vlagali od ~2000 dalje in vsi so spušili ko je prišla kriza.


No to da so bili iz finančnih/ekonomističnih vod in popušili je tipično.

Avto ti zajeba avtomehankar, koleno dohtar, ekonomijo pa ekonomist.


Moja bi ravno zaradi tega še danes najraje varčevala v štumfu. Ona je bila črna ovca družine kar se tiče financ :))
Tako da je bilo kar problem, da sva prišla do strinjanja, da ni kul če otroci varčujejo tako da se denar nabira doma v kuverti. In isto za naju.

Pa še sedaj ne zaupa najbolj v kot sama pravi: "neke številke na enem računalniku, ki lahko kadarkoli izginejo". Kdo bi ji zameril.

kriptobog ::

Miki N je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:


Mati od moje je bila neka finačnica, starejši brat in sestra sta oba študirala ekonomijo, vsi so na polno vlagali od ~2000 dalje in vsi so spušili ko je prišla kriza.


No to da so bili iz finančnih/ekonomističnih vod in popušili je tipično.

Avto ti zajeba avtomehankar, koleno dohtar, ekonomijo pa ekonomist.


In kaj jima nuca ce sta studirala ekonomijo? Lahko se pridruzita ostali ekonomistom in fdvjvcem v Mcdonaldsu. Posrala sta se od strahui, da bo se bolj padlo in so prodali v krizi. Ce bi bili pametni ekonomisti bi takrat se vec investirali pa bi imeli zdaj ze penzijo...

PrimoZ_ ::

l0g1t3ch je izjavil:

Miki N je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:


Mati od moje je bila neka finačnica, starejši brat in sestra sta oba študirala ekonomijo, vsi so na polno vlagali od ~2000 dalje in vsi so spušili ko je prišla kriza.


No to da so bili iz finančnih/ekonomističnih vod in popušili je tipično.

Avto ti zajeba avtomehankar, koleno dohtar, ekonomijo pa ekonomist.


Moja bi ravno zaradi tega še danes najraje varčevala v štumfu. Ona je bila črna ovca družine kar se tiče financ :))
Tako da je bilo kar problem, da sva prišla do strinjanja, da ni kul če otroci varčujejo tako da se denar nabira doma v kuverti. In isto za naju.

Pa še sedaj ne zaupa najbolj v kot sama pravi: "neke številke na enem računalniku, ki lahko kadarkoli izginejo". Kdo bi ji zameril.


Verjetno se z njo strinjajo vsaj vlagatelji v NKBM delnice in Balkan sklade :)) Običajni ljudje ki so tu zgubili vse prihranke zagotovo ne bodo več zaupali finančnemu sistemu in vlaganje v "papirje". Samo še denar v roki, zlato in zemlja.

kriptobog je izjavil:

Miki N je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:


Mati od moje je bila neka finačnica, starejši brat in sestra sta oba študirala ekonomijo, vsi so na polno vlagali od ~2000 dalje in vsi so spušili ko je prišla kriza.


No to da so bili iz finančnih/ekonomističnih vod in popušili je tipično.

Avto ti zajeba avtomehankar, koleno dohtar, ekonomijo pa ekonomist.


In kaj jima nuca ce sta studirala ekonomijo? Lahko se pridruzita ostali ekonomistom in fdvjvcem v Mcdonaldsu. Posrala sta se od strahui, da bo se bolj padlo in so prodali v krizi. Ce bi bili pametni ekonomisti bi takrat se vec investirali pa bi imeli zdaj ze penzijo...


99% ekonomistov je pametnih za nazaj.



Tudi naš Mato je tak, fotr bančnik a on stalni revež :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

kriptobog ::

PrimoZ_ je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Miki N je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:


Mati od moje je bila neka finačnica, starejši brat in sestra sta oba študirala ekonomijo, vsi so na polno vlagali od ~2000 dalje in vsi so spušili ko je prišla kriza.


No to da so bili iz finančnih/ekonomističnih vod in popušili je tipično.

Avto ti zajeba avtomehankar, koleno dohtar, ekonomijo pa ekonomist.


Moja bi ravno zaradi tega še danes najraje varčevala v štumfu. Ona je bila črna ovca družine kar se tiče financ :))
Tako da je bilo kar problem, da sva prišla do strinjanja, da ni kul če otroci varčujejo tako da se denar nabira doma v kuverti. In isto za naju.

Pa še sedaj ne zaupa najbolj v kot sama pravi: "neke številke na enem računalniku, ki lahko kadarkoli izginejo". Kdo bi ji zameril.


Verjetno se z njo strinjajo vsaj vlagatelji v NKBM delnice in Balkan sklade :)) Običajni ljudje ki so tu zgubili vse prihranke zagotovo ne bodo več zaupali finančnemu sistemu in vlaganje v "papirje". Samo še denar v roki, zlato in zemlja.


Ker so pohlepni in se nategnejo z obljubljenimi visokimi donosi. Da bi investirali v neke varne in preverjene sklada pa ne, ker je premalo donosa ane. Ce se kaj poucis pa sam razprsis sredstva in urejas portfolio pa se kaj vec potegnes.

matic492 ::

Zato se pa mora smatrat "investiran" denar, kot stran vržen denar. Investiranje je ločeno od varčevanja.

Jaz to kar imam "investirano" v kripto (če sploh lahko temu rečeš investicija, verjetnoi bolj špekuliranje) sploh ne štejem, kot da je denar oz. ima valda neko vrednost v USD, ampak mentalno je čisto popredalčkano - ločeno. Še varčevalni račun imam ločen, tisto ni več denar za porabit, razen če je res treba oz. je nakup večji od mesečnega prihodka skupaj z stroški. Moram imeti ločeno, ker če si ne ločim denarja, potem pač vse kar vidim porabim, jebiga :D
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Malidelničar ::

Psihološko je pomembno tudi da se glede investiranja obkrožiš s pametnimi ljudmi. Seveda moraš domačo nalogo narediti sam in se odločiti kaj ti najbolj ustreza. V smislu, da se obkrožiš z ljudmi je bolj to, da žlahto, ki o investiranju ponavadi nima pojma in vse skurca ("vse je natega" "vse bodo pobral" "v delnicah vse izgubiš" "vsi so banksterji, sistem je pokvarjen"), skenslaš, da skenslaš Rtvslo in 24ur, če pa imaš kakšnega zaupanja vrednega prijatelja za nasvet, ga pa pobaraš - ampak kritično in ne naivno, da zdaj boš pa ti skopiral njegov "uspeh".

Kar se psihologije tiče, morda pomaga, da si iz glave izbiješ nerealne obljube o 10% na teden, ker povprečen Slovenec "računa" v takšnih gabaritih. Koliko je povprečna zgodovinska donosnost naložb, mislim da 4% letno? Potem da se morda sprijazniš da morda prihaja kar veliko let bolj volatilnega trga s padci, ali pa nekega 'sideways trga' (Sven Carlin veliko razlaga o tem in prejšnjih podobnih "mrtvih" obdobjih 1929-1945, 1965-1980). Ampak da se še vedno da dobiti kvalitetne investicije, ki jih lahko držiš, dobiš dividende in si na dolgi rok v plusu. Pomaga pa bolj kritičen pogled na razne 'hockey stick' grafe - s katerimi so nas navduševali ob vlaganju v vzajemce (je pa res, da jaz nisem vstopil v balkanske sklade in celo kot popoln zelenec naredil pozitivno ničlo ob izstopu iz skladov :)).

Tu na Slo-Tech-u se mi zdi, da ste glede investiranja še kar ok, ni veliko neke 'MLM-type' ali pa 'naredil sem 10X, sem pa govoril z Francetovim sosedom Jožetom k je baje naredu 100X' mrzlice, tako da zaenkrat vztrajam tukaj. Sam sem bil dolgo časa na Financah in tam je bilo kar nekaj ljudi, ki so komentirali na temo delnic in je bilo izjemno kvalitetno za slovenske razmere, sedaj je šel forum čisto v poden.

Mogoče kot zanimiv nasvet: Reddit me je glede tega presenetljivo pozitivno presenetil. Čeprav je zadeva čisto anonimna z vsemi minusi, ki pridejo zraven, je v angleščini kar nekaj solidnih subredditov za prebiranje (seveda se ne vržeš direktno v WallStreetBets), se da tudi kulturno debatirati.
Slovenci imamo na Redditu r/SlovenijaFIRE skupino, ki je še kar solidna tam sodelujem, so pa bile ideje, da bi se zagnalo še eno r/Slovenija-stocks skupino, ki ni toliko zaživela. Če je kdo zainteresiran da bi se postavilo en normalen, kvaliteten slovenski subreddit na temo delnic se lahko angažira.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

Akira_ ::

matic492 je izjavil:

Zato se pa mora smatrat "investiran" denar, kot stran vržen denar. Investiranje je ločeno od varčevanja.

Jaz to kar imam "investirano" v kripto (če sploh lahko temu rečeš investicija, verjetnoi bolj špekuliranje) sploh ne štejem, kot da je denar oz. ima valda neko vrednost v USD, ampak mentalno je čisto popredalčkano - ločeno. Še varčevalni račun imam ločen, tisto ni več denar za porabit, razen če je res treba oz. je nakup večji od mesečnega prihodka skupaj z stroški. Moram imeti ločeno, ker če si ne ločim denarja, potem pač vse kar vidim porabim, jebiga :D



Čudno razmišljanje.
Kako potem varčuješ, v nogavici oz. da ti leži na banki ? Te nič ne boli ko ti ga iflacija žre prihranke ?

dronyx je izjavil:

Že desetletje je monetarno okolje tako, da nagrajuje tiste, ki imajo visoke kredite in jemlje tistim, ki imajo prihranke v denarju.


Zanimiv pogled.
Po svoje tudi drži, da si leto nazaj vzel 300k krede na 20 let z 1,5% fikse obrestne mere, je boljši "donos" kot ga marsikateri "expert" dosega :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Akira_ ()

matic492 ::

Akira_ je izjavil:

matic492 je izjavil:

Zato se pa mora smatrat "investiran" denar, kot stran vržen denar. Investiranje je ločeno od varčevanja.

Jaz to kar imam "investirano" v kripto (če sploh lahko temu rečeš investicija, verjetnoi bolj špekuliranje) sploh ne štejem, kot da je denar oz. ima valda neko vrednost v USD, ampak mentalno je čisto popredalčkano - ločeno. Še varčevalni račun imam ločen, tisto ni več denar za porabit, razen če je res treba oz. je nakup večji od mesečnega prihodka skupaj z stroški. Moram imeti ločeno, ker če si ne ločim denarja, potem pač vse kar vidim porabim, jebiga :D



Čudno razmišljanje.
Kako potem varčuješ, v nogavici oz. da ti leži na banki ? Te nič ne boli ko ti ga iflacija žre prihranke ?


Point je mentaliteta, ko daš denar nekam v investicijo se moraš mentalno poslovit od njega. Me je izučil kripto, ker sem v kripto že skoraj 7 let :)

Drugače pa:

Ne poslujem z gotovino (razen če jo kje dobim oz. eksplicitno rabim), na banki je samo minimum, vse ostalo imam trenutno v kripto in 2 stanovanjih. Mislim da imam 40€ v denarnici.

Daleč največja investicija je pa kredit z 1.95% obrestno mero, hehe.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

matic492 ::

"Minimum" se navezuje na to kar sem prej napisal. Da to kar je gor porabim, zato si pustim gor samo toliko, kot bom rabil. Vse ostalo gre takoj nekam drugam (varčevalni račun). V praksi je to ista stvar, ker si lahko znotraj aplikacije prenakažeš instantno 24/7 (ker je ista banka oz. ista oseba). Samo ni na istem kontu cifra, in potem jo ne smatram kot denar za porabit :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

matic492 ::

Varčevalni račun je tak, da lahko kadarkoli dol/gor vzame ni vezave, saj sem ti napisal, v praksi je isto, samo drugam gre cifra... psihologija pač... Če vidiš na TRRju 15000EUR boš več porabil, kot če vidiš gor 500EUR, ostalo pa na ločenem računu.

Pa to je moja stvar, če ti lahko normalno ne trosiš brez tega, potem pač delaj po svoje, jaz te ne silim v nič :)

Obresti sem pa nazadnje dobil nekje 2019 se mi zdi, od takrat je 0%
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

energetik ::

Varčevalni je ta drugi račun, do katerega nimaš dostopa s kartico.

Za kakih 12 mesecev odhodkov imamo na varčevalnem, če bi oba izgubila šihte naenkrat. Kar je skrajno neverjetno. Ta isti znesek je namenjen tudi izrednim nakupom (avto totalka, odkritje strehe, odpoved TČ).
Vse ostalo je drugje. Skladi, kripto itd. V zneskih seveda ne bomo govorili. So pa razmerja za sredstva poleg varčevalnega nekje 60/25/13% skladi/ostalo/kripto. Ne vem ali je optimalno, malo po občutku.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

matic492 ::

Pa še to ja, če izgubiš denarnico ali ti kdo ukrade podatke o kartici, ne bo nikoli mogel dostopat do denarja na varčevalnem računu.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

IL_DIAVOLO ::

Tudi jaz nikoli ne nosim zraven gotovine vec kot 50 evrov, je niti ne dvigujem, ker vse plačujem s kartico.

Ne vem zakaj bi.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

energetik ::

matic492 je izjavil:

Varčevalni račun je tak, da lahko kadarkoli dol/gor vzame ni vezave, saj sem ti napisal, v praksi je isto, samo drugam gre cifra... psihologija pač... Če vidiš na TRRju 15000EUR boš več porabil, kot če vidiš gor 500EUR, ostalo pa na ločenem računu.
No, meni nič ne pomeni, če bi imel vse na TRR, zapravil ne bi nič več. Na varčevalnem imam samo zato, če mi zlorabijo kartico. Če bi hotel zapravljati, bi si tudi iz BTC na Ledgerju lahko spravil v promet v parih urah.

IL_DIAVOLO je izjavil:

Tudi jaz nikoli ne nosim zraven gotovine vec kot 50 evrov, je niti ne dvigujem, ker vse plačujem s kartico.

Ne vem zakaj bi.
Gotovino imam jaz v denarnici le za izredne primere, torej odpoved kartice, nedelujoči POS, izguba spomina... Imam iste bankovce notri par let.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

Malidelničar ::

Po kateri logiki imate majhne zneske na TRR-ju (v primerjavi z naložbami/ETF/kripto/zlato)? Zaradi tega ker kešu pada vrednost (inflacija), zaradi varnosti (kaj se zgodi, če ukradejo bančno kartico) ali oboje?
Zanimivo, tega opažam pri (mlajših?) ljudeh vedno več. Sam sem se tega začel posluževati v lanskem letu, do takrat pa sem imel na kartici kar vsa sredstva. Ne vem če je bilo to pametno...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

matic492 ::

Jaz imam v bistvu ločeno kartico za nakupe - bencin,hrana itd. (Crypto kartica - Plutus), ker dobim tam 100% cashback perke (netflix, spotify, 10EUR lidl in 10EUR hofer) in 4% cashback na vse ostalo. Trenutno imam gor 400EUR, verjetno bo vsaj 2 tedna zdržalo, potem pa na novo nafilat. Na TRRju imam pa samo toliko, kolikor je potrebno za trajnike, do 18-ega bo na nuli, ker je splanirano za 2-3 mesce naprej. Višek gre na varčevalni ali pa crypto. Imam še kreditno kartico, tisto pač za online in ostale zadeve, je pa ponavadi tako da vse odplačam naslednji mesec, najdlje si dam na 2-3 obroke večino.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

zobnik ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Taki se potem, ko ste tam okol 50, pa brez ženske, še vedno pod vodstvom mame, zapijete, pa od vas ni nič več, razen strošek zdravljenja, kmetija pa po smrti staršev propade in se proda za male denarje. Če se prej že ne zagugate. Že prevečkrat videno. Sem s takega okolja, pa mi je jasno kako se vse konča.
Življenje ni samo delo, ni samo sedenje za računalnikom in ni samo buljenje v TV iz kavča,...
Včasih si moraš tut kaj več privoščit. Zase, za svoje veselje.


Ni res, to je BOLEZEN

Če imaš dnar skrit obdrži vrednost, kdo pa mora še v tej državi zavoženi kupit pralni za 500 če je isti v Nemčiji 300. spotoma ti ga kolega prpelje, in dokler bodo meje odprte ni problema, folk hodi že sedaj po hrano v tujino, cenej in kvalitetno, če s ejih 5 nabere v LJubljan in da ma en kombi pa grejo skupaj kot včasih ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

Sparkxl ::

Jaz imam na bančnem računu samo denar za tekoči mesec in niti 1€ več. Zakaj? Ker jim ne zaupam.

Drugače pa se strinjam glede psihologije in vlaganja, večina podleže lastni psihi in spuši veliko.
Kako bo pri meni ne vem, si pa pripravljam teren (psihološki) za naprej. Vse kar imam, imam nekje vloženo. Sem skromen, od prisluženega na leto mi skoraj 2/3 ostaneta. In nimam ideje kaj bi drugega s tem denarjem. Zato vlagam. Če teoretično vse nekoč izgubim, bodo na izgubi moji dediči, ker jaz se ničemur ne odrekam. Kar mislim kupit, kupim. Zato na vložen denar ne gledam kot neko vrednost, kaj bi s tem lahko kupil, ampak številke. Edino kar bi s tem rad dosegel je lepša in mogoče predčasna penzija. Ampak na to gledam kot na željo, ki mogoče bo, mogoče pa tudi ne.

Nisem pa vedno bil tak. 7 let nazaj sem bil vzoren izšolan potrošnik. Zapravil vse vsak mesec do zadnjega, kreditne kartice, velik minus na trr, kredit za avto,...ni da ni. Pod črto globok minus. En dan mi je naredilo klik v glavi. Od takrat delam na tem da najdem načine kako zaslužiti vedno več, svoje želje zreducirati na minimum in se učiti kako plemenit denar. Hitro je to postal moj lifestyle.
Skenslal sem vsa družbena omrežja in tv program. To so največji uničevalci prostega časa. Ta čas zdaj zapravljam za knjige, strokovno literaturo in članke, yt, podcaste in občasno trollanje tukaj.

zobnik ::

...no s takimi nam bo res šlo slabo, potem pa hočeš it smučat v Sloveniji pa ni ne splužena cesta, ne parkirišče za več avtov, sedežnice zastarele, ponudba zanič....hočeš it nekam v naravo t epričakajo podrtije na vsakem koraku, da ne omenjam smeti ob cesti, kuk je "dobr" gledat razne barve popitih pirov, od zelen, rumene, rdeče....in potem na štrukle v kako kočo blizu smučišča, kak dosežek je to za štrukle, d ajih tolk oglašujejo kot da so ne vem kaj, al ap ocvirkovca, krofi eh..... te štrukle spacam doma sam iste in boljše, z domačo marmelado, domačimi orehi in z moko iz mlina, ampak pozor ne iz bele, ampak polnozrnate rcimo iz črne so mi boljši.....drug dan speče domačo pico, tako ko ti po grlu kar zleze dol, ne pa nek poc iz gostiln. s parimi briektki gob in malo čebule....eh in ko se vračaš nazaj naletiš še na brezplačno masažo po raz*ukanih cestah...in seveda v tem dnevu si zapravil za vse to s*anje 100 evrov/osebo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

Malidelničar ::

Sparkxl: jaz imam podobno trajektorijo razmišljanja, čeprav nisem še tam kot ti :)

zobnik: zakaj je to slabo? Slovenci imajo v bistvu veliko mrtvega kapitala, ki ga ne znajo obrniti: mogoče bi morali urediti okolje, za sprostit ta kapital. Pa je za naložbe relativno nestimulativno. No eni vseeno nekaj poizkušamo vlagati na borzi, pa da nismo v rdečem ... :)

P.S. kako bi sami razpršili prihranke v tem trenutku? Koliko banka, koliko naložbe, koliko kovine, koliko dodatna nepremičnina (parcela, garaža, zemljišče)?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

urli ::

Ne pozabimo še na hlapčevski odnos do podjetij in kapitala, ki ga je z napadanjem Pečečnika in druigh nazadnje pokazala naša nestabilna neuravnotežena predsednica državnega zbora. Kaj ta kramp išče ta gor mi ne bo nikdar jasno.


Če ne bi podjetnike omejili, bi jih večina, če malo pretiravamo, verjetno podrejene brez zadržkov bičalo - tako jih v svojih glavah namreč tudi obravnavajo - kot sužnje. Za "uspešnega" podjetnika moraš biti (moje skromno mnenje) itak precej moten - sociopat brez vesti. Glede Urške pa lahko rečemo le to - BRAVO!

Invictus ::

Zaščita delavcev v Sloveniji je zelo slaba.

Začnemo lahko že z minimalno plačo. Katere definicija in sama zakonodaja je sramotna.

Inšpektorji lovijo kurje tatove. Šiptarjev si pa ne upajo nadlegovat.

Itn,...

Dejstvo pa je, da je država zanič mačeha, in ponuja samo palico. Sploh z novNe bi si mislil, da bom kdaj rekel, ampak prejšnja vlada je počasi začela sproščati svoj primež do zasebnega sektorja, pa so to morali takoj ukiniti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Malidelničar ::

Invictus: Se pravi se ti zdi, da je v tem okolju hrčkanje denarja v nepremičninah logična posledica?
Je pa res, da z nizkimi plačami je potrebno zelo oklestiti stroške, da ti ostane kaj za šparanje/vlaganje (na način kot je napisal Sparkxl).
Čeprav se splača stisnit, sploh če si zelo mlad, ker potem izkoristiš tisti ključni faktor, ki pa je - ČAS :)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Invictus ::

Malidelničar je izjavil:

Invictus: Se pravi se ti zdi, da je v tem okolju hrčkanje denarja v nepremičninah logična posledica?

Lastništvo nepremičnin je preživelo tudi vojne...

To folk pozna, vrednost je do sedaj rastla, z nekonfliknimi najemniki nimaš problemov, pol je res easy money.

Vrednosti načeloma ne izgublja, če jo, jo malo. Če je količkaj v redu lokacija, se ob 5% nižji ceni kot ostali proda takoj.

Pa cegli so le cegli, saj praktično do osamosvojitve Slovenije folk ni mogel kar tko kupiti/zgraditi lastne nepremičnine, poleg tega je bil folk malo uspavan od družbenih stanovanj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

qwertyy ::

Furbo je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Enako je rekel nas bisvi prof. da si je treba privoscit, drugace se vam bo odpeljalo prej al slej, ce ne pri 20ih pa pri 30ih, ce ne pri 30 pa pri 40 in potem si 50 pa si nabavis cabriole pri 60 pa zapijes, ko ugotovil, da je EMSO za dolocene stvari prevelik, ko bo dohtar rekel, zdaj pa bo treba pazit.

Trapasto. Eni mislite, da je večanje premoženja samo garanje.

Verjetno si prestavljate, da boste samo s prodajo drv ali kakim drugim garanjem postali milijonarji ali kako?

Ja, prvih 10 jurjev je garanje, potem moraš pa začeti obračati svoj denar.
Pa ne s tistimi gay skladi, varčevanjem na banki in podobno, kjer niti inflacije ne loviš.

Marsikaj se da kupiti, prodati, kjer se te pri vsakem obratu prime vsaj 5%, še bolje 10%, najbolje 100%.

Tako se veča denar, ne pa da ga neseš enemu kravatarju, ki te olupi kot banano.

Zanimivo mišljenje, ampak me vseeno zanima, kaj je ta marsikaj, kar se po tvojem mnenju da kupiti in prodati za procente, ki si jih navedel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: qwertyy ()

ZveeZ ::

qwertyy je izjavil:


Zanimivo mišljenje, ampak me vseeno zanima, kaj je ta marsikaj, kar se po tvojem mnenju da kupiti in prodati za procente, ki si jih navedel.

Kratkorocno verjetno uvoz rabljenih vozil.
Dolgorocno nakup avta, ki bo cez desetletje+ zelo zazeljen in posledicno drag.
Prejsnje desetletje je bil tak deal Clio v6, to desetletje bi pa svoj denar stavil na GR Yaris.

WizzardOfOZ ::

ZveeZ je izjavil:

qwertyy je izjavil:


Zanimivo mišljenje, ampak me vseeno zanima, kaj je ta marsikaj, kar se po tvojem mnenju da kupiti in prodati za procente, ki si jih navedel.

Kratkorocno verjetno uvoz rabljenih vozil.
Dolgorocno nakup avta, ki bo cez desetletje+ zelo zazeljen in posledicno drag.
Prejsnje desetletje je bil tak deal Clio v6, to desetletje bi pa svoj denar stavil na GR Yaris.


Prej renault alpine za evropo. Yaris GR bo v aziji izredno močno razširjen.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

mr_chai ::

qwertyy je izjavil:

Furbo je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Enako je rekel nas bisvi prof. da si je treba privoscit, drugace se vam bo odpeljalo prej al slej, ce ne pri 20ih pa pri 30ih, ce ne pri 30 pa pri 40 in potem si 50 pa si nabavis cabriole pri 60 pa zapijes, ko ugotovil, da je EMSO za dolocene stvari prevelik, ko bo dohtar rekel, zdaj pa bo treba pazit.

Trapasto. Eni mislite, da je večanje premoženja samo garanje.

Verjetno si prestavljate, da boste samo s prodajo drv ali kakim drugim garanjem postali milijonarji ali kako?

Ja, prvih 10 jurjev je garanje, potem moraš pa začeti obračati svoj denar.
Pa ne s tistimi gay skladi, varčevanjem na banki in podobno, kjer niti inflacije ne loviš.

Marsikaj se da kupiti, prodati, kjer se te pri vsakem obratu prime vsaj 5%, še bolje 10%, najbolje 100%.

Tako se veča denar, ne pa da ga neseš enemu kravatarju, ki te olupi kot banano.

Zanimivo mišljenje, ampak me vseeno zanima, kaj je ta marsikaj, kar se po tvojem mnenju da kupiti in prodati za procente, ki si jih navedel.


Gay skladi so v zadnjih 30 letih delali povprečen donos 10% na leto... Mislm, sj si lahko nategun pa uvažaš razjahane ladje iz Nemčije, vrtiš kilometre in jih prodajaš kot dobro ohranjene, ampak skemanje folka je najlažje in ker je najlažje, je veliko konkurence.

Malidelničar ::

A se samo meni zdi, da je Slovenija postala (iz vidika mladega človeka - študenta/frišno zaposlenega) za življenje obupno draga država in je tudi iz tega vidika težko sploh mladim na začetku karierne poti (pa tudi študentom) nekaj našparati??? Pa en folk spička/spraši svoj denar na mesečni ravni in ne vem od kje jim sredstva, a folk sploh ima prihranke?!?

Ker šparamo/investiramo iz neto plače (oz. nakazilo na račun = neto + malica + prevoz). Ne šparaš iz prvega bruto ali pa drugega bruto.

Če se spominjate, smo enkrat (lani jeseni???) na tem forumu imeli primer debate o enem mladem fantu, zaposlenem v proizvodnji v Velenju (???) in smo potem gledali njegovo finančno kalkulacijo. In je bila kar boga, v bistvu obupna, plus še to, da je moral plačevati najem. In smo potem iskali rešitve zanj, ob čemer je bilo še najbolj spodbudno za tega fanta, da ima nek tehnični background in lahko naredi kaj iz sebe.

Jaz realno imam poleg službe en manjši side hustle, nekega orng S.P denarja mi pač tu ne uspe vrteti, poizkušam pa vseeno kar intenzivno vlagat. In gledam pri sebi, kako sem moral zmanjšti/posekati vse stroške, da lahko še kar intenzivno iz meseca v mesec vložim. In upam, da bo to čez 10-20 let dalo rezultat. Sem pa vlagal že pred leti, ko sem še plačeval najemnino in je bilo še težje, sploh ne vem kako mi je uspelo širiti portfelj. Ker je denar kar šel.

Vprašanje za mladega je tudi, kako si zbudžetirati mesec, da ti ostane za investiranje (t.j. varčevanje)?
Na Youtube-u je zelo varljivo ko se gleda ameriške milenijce, ki mimogrede obračajo tisoče dolarjev iz meseca v mesec večajo portfelje. Mislim, kje naj en sicer finančno pismen slovenski Z-jevec (sicer good for him, ker mi nismo bili finančno pismeni) najde tak keš za mesečno varčevanje/investicije. Tisti kupček se bo ZELO počasi večal in težko premagal inflacijo.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Potem pa pojdi v Nemčijo, ali VB, je še slabše... Tudi drugje po Evropi ni praznik...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

velikBrokoli ::

Dokler bodo davki visoki, birokracije veliko, debel javni sektor in podjetnikom nespodbudno okolje, bo dodana vrednost v Sloveniji verjetno nizka. Nizka dodana vrednost pa pomeni, da so plače nizke. Z umetnim višanjem minimalne plače pa naredijo več škode kot koristi.

Potem pa imamo poklicne dediče in večne socialkarje. S tako levo politiko v Sloveniji ne vidim dobre prihodnosti.

Invictus ::

Poklicni dediči pač niso problem, rentniki v javnih službah so. Ponavadi je pa folk kar oboje...

Pa tudi v Sloveniji za mlade ni bilo nikoli lepih časov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

m0LN4r ::

Malidelničar je izjavil:

A se samo meni zdi, da je Slovenija postala (iz vidika mladega človeka - študenta/frišno zaposlenega) za življenje obupno draga država in je tudi iz tega vidika težko sploh mladim na začetku karierne poti (pa tudi študentom) nekaj našparati??? Pa en folk spička/spraši svoj denar na mesečni ravni in ne vem od kje jim sredstva, a folk sploh ima prihranke?!?

Ker šparamo/investiramo iz neto plače (oz. nakazilo na račun = neto + malica + prevoz). Ne šparaš iz prvega bruto ali pa drugega bruto.

Če se spominjate, smo enkrat (lani jeseni???) na tem forumu imeli primer debate o enem mladem fantu, zaposlenem v proizvodnji v Velenju (???) in smo potem gledali njegovo finančno kalkulacijo. In je bila kar boga, v bistvu obupna, plus še to, da je moral plačevati najem. In smo potem iskali rešitve zanj, ob čemer je bilo še najbolj spodbudno za tega fanta, da ima nek tehnični background in lahko naredi kaj iz sebe.

Jaz realno imam poleg službe en manjši side hustle, nekega orng S.P denarja mi pač tu ne uspe vrteti, poizkušam pa vseeno kar intenzivno vlagat. In gledam pri sebi, kako sem moral zmanjšti/posekati vse stroške, da lahko še kar intenzivno iz meseca v mesec vložim. In upam, da bo to čez 10-20 let dalo rezultat. Sem pa vlagal že pred leti, ko sem še plačeval najemnino in je bilo še težje, sploh ne vem kako mi je uspelo širiti portfelj. Ker je denar kar šel.

Vprašanje za mladega je tudi, kako si zbudžetirati mesec, da ti ostane za investiranje (t.j. varčevanje)?
Na Youtube-u je zelo varljivo ko se gleda ameriške milenijce, ki mimogrede obračajo tisoče dolarjev iz meseca v mesec večajo portfelje. Mislim, kje naj en sicer finančno pismen slovenski Z-jevec (sicer good for him, ker mi nismo bili finančno pismeni) najde tak keš za mesečno varčevanje/investicije. Tisti kupček se bo ZELO počasi večal in težko premagal inflacijo.

Ljudje smo si razlicni, vedno je kompromis med tem ali:
zivis za sluzbo/delo,
ali
zivis
ali
eksistiras.

Res je pri vecji placi lazje delati kompromise, ampak kot receno smo si razlicni, pac nemoremo vsi sedeti na obcini v pisarni, da karikiram. Ekstremni minimalizem pa tudi ni noben uzitek.
Nekdo na tem forumu je rekel, da je sparanje samo prelozen trenutek, ko bos pihnil vse. Ja saj naceloma je tako ali pa bi rad pihnil, pa sparanje ni dohajalo podrazitev. Spet odvisno zelo od letnice rojstva in zacetne pozicije, ze samo par let razlike in nekaj kilometrov je lahko ogromna razlika.
Sem slisal zgodbe, ko so pred ekstremno podrazitvijo sparali za polog nepremicnine, odpovedovali so se vsemu, zivotarili, danes imajo nekaj prisparano, ampak so cene skocile v visavo, do te mere, da je vseskup pickin dim. Zdaj pa ali se vozis dalec in vzames nekaj poceni na vasi ali si v dragi najemnini ali pa se zakreditirata do penzije in spet zivotaris.

V celi zahodni evropi se gre v to smer, da si nicesar ne bos lastil. Predvsem mlajsi so ga najebali, zdaj pa lahko scijes proti vetru eksistiras za siht oz. delo ali pa zivis in se s temi stvarmi ne obremenjujes.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

velikBrokoli ::

Invictus je izjavil:

Poklicni dediči pač niso problem, rentniki v javnih službah so. Ponavadi je pa folk kar oboje...

Pa tudi v Sloveniji za mlade ni bilo nikoli lepih časov.


Problematični niso, omenil sem jih, ker nekateri lahko samo na tak način rešujejo svoje finančne težave, sploh stanovanjski problem.

Zgodovina sprememb…

Malidelničar ::

m0LN4r je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

A se samo meni zdi, da je Slovenija postala (iz vidika mladega človeka - študenta/frišno zaposlenega) za življenje obupno draga država in je tudi iz tega vidika težko sploh mladim na začetku karierne poti (pa tudi študentom) nekaj našparati??? Pa en folk spička/spraši svoj denar na mesečni ravni in ne vem od kje jim sredstva, a folk sploh ima prihranke?!?

Ker šparamo/investiramo iz neto plače (oz. nakazilo na račun = neto + malica + prevoz). Ne šparaš iz prvega bruto ali pa drugega bruto.

Če se spominjate, smo enkrat (lani jeseni???) na tem forumu imeli primer debate o enem mladem fantu, zaposlenem v proizvodnji v Velenju (???) in smo potem gledali njegovo finančno kalkulacijo. In je bila kar boga, v bistvu obupna, plus še to, da je moral plačevati najem. In smo potem iskali rešitve zanj, ob čemer je bilo še najbolj spodbudno za tega fanta, da ima nek tehnični background in lahko naredi kaj iz sebe.

Jaz realno imam poleg službe en manjši side hustle, nekega orng S.P denarja mi pač tu ne uspe vrteti, poizkušam pa vseeno kar intenzivno vlagat. In gledam pri sebi, kako sem moral zmanjšti/posekati vse stroške, da lahko še kar intenzivno iz meseca v mesec vložim. In upam, da bo to čez 10-20 let dalo rezultat. Sem pa vlagal že pred leti, ko sem še plačeval najemnino in je bilo še težje, sploh ne vem kako mi je uspelo širiti portfelj. Ker je denar kar šel.

Vprašanje za mladega je tudi, kako si zbudžetirati mesec, da ti ostane za investiranje (t.j. varčevanje)?
Na Youtube-u je zelo varljivo ko se gleda ameriške milenijce, ki mimogrede obračajo tisoče dolarjev iz meseca v mesec večajo portfelje. Mislim, kje naj en sicer finančno pismen slovenski Z-jevec (sicer good for him, ker mi nismo bili finančno pismeni) najde tak keš za mesečno varčevanje/investicije. Tisti kupček se bo ZELO počasi večal in težko premagal inflacijo.

Ljudje smo si razlicni, vedno je kompromis med tem ali:
zivis za sluzbo/delo,
ali
zivis
ali
eksistiras.

Res je pri vecji placi lazje delati kompromise, ampak kot receno smo si razlicni, pac nemoremo vsi sedeti na obcini v pisarni, da karikiram. Ekstremni minimalizem pa tudi ni noben uzitek.
Nekdo na tem forumu je rekel, da je sparanje samo prelozen trenutek, ko bos pihnil vse. Ja saj naceloma je tako ali pa bi rad pihnil, pa sparanje ni dohajalo podrazitev. Spet odvisno zelo od letnice rojstva in zacetne pozicije, ze samo par let razlike in nekaj kilometrov je lahko ogromna razlika.
Sem slisal zgodbe, ko so pred ekstremno podrazitvijo sparali za polog nepremicnine, odpovedovali so se vsemu, zivotarili, danes imajo nekaj prisparano, ampak so cene skocile v visavo, do te mere, da je vseskup pickin dim. Zdaj pa ali se vozis dalec in vzames nekaj poceni na vasi ali si v dragi najemnini ali pa se zakreditirata do penzije in spet zivotaris.

V celi zahodni evropi se gre v to smer, da si nicesar ne bos lastil. Predvsem mlajsi so ga najebali, zdaj pa lahko scijes proti vetru eksistiras za siht oz. delo ali pa zivis in se s temi stvarmi ne obremenjujes.


Imaš prav da so trendi takšni. Seveda so cene v Münchnu, Parizu, Milanu, New Yorku, San Franciscu, Torontu, Vancouvru nore. Zaradi velikega pritiska v mesta in urbanizacijskih trendov.
Ampak recimo mladi v Zah Evropi ali ZDA imajo alternativne opcije, lahko se, kot ti praviš, odločijo kaj bi: kariera v mestu ali drugačno, bolj skromno življenje na obrobju, podeželju. Mlad Američan se lahko preseli v Idaho, Montano, Nebrasko, Italijan se iz severa preseli bolj v Abruzze ali pa Mezzogiorno, Francoz na podeželje osrednje Francije, Španec na podeželje itd.
In dejansko je veliko teh trendov, zaslužiš nekaj v mestu potem pa greš na podeželje, delaš remote, se vržeš v kmetijstvo, potem imaš homesteading trende itd.
Ampak za to moraš imeti cash, ki ga v ZDA in Zah Evropi mlad vseeno z nekim odpovedovanjem lahko zasluži. Ne bo s tem kešom kupil v New Yorku ali Parizu, kupil bo pa drugje. In predvsem, imel bo orodja, da si naredi nek 'nest egg' kot rečejo Američani.
V Sloveniji - not so much. Oz. je izjemno težko, zjebe te nižja plača, potem še najemnina in moraš posekat vse, da lahko splaniraš. Reši te samo če dovolj zgodaj začneš in imata fant in punca skupaj dovolj nekaj za začetek. Sam pri sebi vidim, kako je bilo težko.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Vsaka država ima dvoja območja, kjer je cena nepremičlnin nizka. Bolano nizka. Celo Nemčija, greš nekam v vzhodno ali severno Nemčijo, cene bajte skoraj džabe...

Sam folk bi živel v centrih velikih mest, to pa stane.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Malidelničar ::

Invictus je izjavil:

Vsaka država ima dvoja območja, kjer je cena nepremičlnin nizka. Bolano nizka. Celo Nemčija, greš nekam v vzhodno ali severno Nemčijo, cene bajte skoraj džabe...

Sam folk bi živel v centrih velikih mest, to pa stane.


V Sloveniji tudi so opcije, se mi pa zdi, da je zaradi administrativno-davčnega ustroja bistveno manj manevrskega prostora za mlade, da izberejo alternativno pot.

Btw. glede prihrankov/investiranja: že nekaj časa opažam, pa ne vem a se samo meni dozdeva, da bo morda slovenska Z-generacija (in celo zadnja t.i. Alpha generacija) v primerjavi z nami starejšimi milenijci (otroci krize 2008) prišla glede tega bistveno bolje skozi? Mi smo bili popolnoma finančno nepismeni in živeli smo v tistem balončku ko je do leta 2008 vse šlo gor, pa še prali so nam možgane glede služb. Ob in po krizi 2008 smo pa bili goli in bosi.

Opažam pa, da je vsaj 50% Z-jevcev, ki obvlada investiranje, finance (itak veliko je rizičnega kripta, ampak tudi delnice, skladi, ETF-i, finančno si planirajo zadeve, dajejo denar na stran) in imajo nekateri pri letih, ko smo mi takoj z začetkom dela bili praktično na nuli, že res zelo konkretne zneske in to sploh ne majhne. In če se dobita dva takšna Z-jevca, fant in punca in data svoje prihranke na kup se jima kljub trenutni nepremičninski sliki odprejo konkretne možnosti in opcije za nakup.
Je pa seveda še vedno vsaj polovica mladih, ki je finančno nepismenih, flegmatikov in popolnoma nepripravljenih, in bodo začeli živet tam po tridesetemu.

A bi se torej strinjali, da ima mogoče večji del generacije za nami boljše možnosti kot mi, da si pomaga in finančno opomore?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Sparkxl ::

Finančna pismenost mlečnozobekov, ki so 2008 še cuzali mleko od mamice? Pozabi. Ta "pismenost" ima en velik hakeljc...mindset, da gre vse samo gor. Ker samo to poznajo. In takih je tu gor 80%, ki modrujejo v fakingnedogled o delnicah, nepremičninah,... vse samo gor. Potem pa je tu še par starih bikov, ki pa imajo spomin zlate ribice, ali pa enostavno nimajo pojma.

Drugače pa pomoje bo home office tisti faktor, ki zna delati premike. Regionalno in tudi na področju EU in širše. Imam recimo znanko, ki so se iz MB brloga preselili v eno zabačeno selo v Halozah ob HR meji. Tam so kupili graščino, ona dela od doma za jodlarje, on se vozi v MB na delo 30 min. Meni osebno se zmeša tam, ampak njim paše narava in redka poseljenost

Invictus ::

Sparkxl je izjavil:


Drugače pa pomoje bo home office tisti faktor, ki zna delati premike. Regionalno in tudi na področju EU in širše. Imam recimo znanko, ki so se iz MB brloga preselili v eno zabačeno selo v Halozah ob HR meji. Tam so kupili graščino, ona dela od doma za jodlarje, on se vozi v MB na delo 30 min. Meni osebno se zmeša tam, ampak njim paše narava in redka poseljenost

To so redki... Prej izjeme...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

link_up ::

Sparkxl je izjavil:

Finančna pismenost mlečnozobekov, ki so 2008 še cuzali mleko od mamice? Pozabi. Ta "pismenost" ima en velik hakeljc...mindset, da gre vse samo gor. Ker samo to poznajo. In takih je tu gor 80%, ki modrujejo v fakingnedogled o delnicah, nepremičninah,... vse samo gor. Potem pa je tu še par starih bikov, ki pa imajo spomin zlate ribice, ali pa enostavno nimajo pojma.

Drugače pa pomoje bo home office tisti faktor, ki zna delati premike. Regionalno in tudi na področju EU in širše. Imam recimo znanko, ki so se iz MB brloga preselili v eno zabačeno selo v Halozah ob HR meji. Tam so kupili graščino, ona dela od doma za jodlarje, on se vozi v MB na delo 30 min. Meni osebno se zmeša tam, ampak njim paše narava in redka poseljenost


dreamy...
In and Out

WizzardOfOZ ::

Sparkxl je izjavil:

Imam recimo znanko, ki so se iz MB brloga preselili v eno zabačeno selo v Halozah ob HR meji. Tam so kupili graščino, ona dela od doma za jodlarje, on se vozi v MB na delo 30 min. Meni osebno se zmeša tam, ampak njim paše narava in redka poseljenost


Z veseljem bi tudi sam tako naredil, pa žena noče, ker hoče biti v največji vasi v Sloveniji (Ljubljani).
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Invictus ::

Moja bi šla, sam potem bi zamenjala državo :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GregiB ::

Malidelničar je izjavil:

A se samo meni zdi, da je Slovenija postala (iz vidika mladega človeka - študenta/frišno zaposlenega) za življenje obupno draga država in je tudi iz tega vidika težko sploh mladim na začetku karierne poti (pa tudi študentom) nekaj našparati???


Tebi se zdi... s podobnimi "problem" se mladina sooča po celem civiliziranem svetu... Še huje je v liberalno-kapitalističnih državah ala ZDA, kjer je mlad človek, ki ima vsaj malo perspektive kaj več zaslužit za več, kot prvo desetletje službovanja do grla zapufan zarai šolnin...
Saj se stranšenje z množičnim exodusom možganov lepo straši, a marsikdo, če ne večina teh ekonomskih migrantov uvidi, da v rodni grüdi pa le ni tako zelo grozno...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Invictus ::

Množični beg "možganov" je relativen.

Če gredo ven diplomanti družboslovnih faksov, ni neke škode, ker bi postali pijavke javnega sistema, prej ali slej, ali pa bi kelnarili. Ne bi bili niti doma, kjer bi skrbeli za svoje 2-3 otroke in prispevali k nataliteti.

Bolj problem je odliv tehničnih kadrov, oz. njihove pogodbe za tujo stranko, saj njihov čas ni porabljen za ustvarjanje dobička v Sloveniji, ampak za neko tujo entiteto. Ampak folk pač dela za tistega, ki bolje plača in v obliki v kateri mu ostane čimveč denarja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Sparkxl ::

Invictus je izjavil:

Sparkxl je izjavil:


Drugače pa pomoje bo home office tisti faktor, ki zna delati premike. Regionalno in tudi na področju EU in širše. Imam recimo znanko, ki so se iz MB brloga preselili v eno zabačeno selo v Halozah ob HR meji. Tam so kupili graščino, ona dela od doma za jodlarje, on se vozi v MB na delo 30 min. Meni osebno se zmeša tam, ampak njim paše narava in redka poseljenost

To so redki... Prej izjeme...


Seveda so izjeme. Zaenkrat. Zato sem napisal da to "bo" faktor nekoč, če bodo šla razmerja med stroškom bivanja in plačo po trenutni poti naprej kot zdaj

Invictus ::

Nikoli ne bodo ti home workerji faktor, ker smo še vedno izjeme.

Ne bo jih dovolj, da bi vplivali na trg, si bodo pa sami našli ugodno zadevo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

zobnik ::

Tud pri nas se bo tole končal, delavce se išče pa noben noče več delat za 800, to je miloščina za polni delovni čas.
««
5 / 13
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Onkološki inštitut (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12516408 (12561) K0l1br1

Sava Kranj ponuja za delavce 800 evrov bruto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12322754 (19481) BigWhale
»

Kljub napredku v Silicijevi dolini 90 odstotkov plač nižjih kot pred dvema desetletje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
11119490 (16264) D3m

Več podobnih tem