» »

Koliko prihrankov imate?

Koliko prihrankov imate?

««
4 / 13
»»

user4683 ::

Noben milijon se ni naredil brez prvega jurja. Sploh pa za to, da gres 5 ali 10 let prej v penzijo ne rabis milijonov. Op je star cca 25 in en redkih, ki vsaj razmislja o tem kje postaviti mejo med zapravljanjem in varcevanjem. Razlika v tem, ali gres v penzijo pri 55 ali pri 65 je ogromna. Seveda pa ne na racun "ekstremnega varcevanja" - marsikaj je treba tudi dati skozi ko si mlad.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Utk ::

Zakaj bi šel v penzijo pri 55ih. Nekaj moraš še zmeraj "delat". Veliko bolj koristno je, da si najdeš nekaj, da delaš kar hočeš, kot pa da res nehaš delat.
Ko ljudje nehajo nekaj delat gre z njimi hitro navzdol.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

nejc_nejc ::

Utk je izjavil:

Zakaj bi šel v penzijo pri 55ih. Nekaj moraš še zmeraj "delat". Veliko bolj koristno je, da si najdeš nekaj, da delaš kar hočeš, kot pa da res nehaš delat.
Ko ljudje nehajo nekaj delat gre z njimi hitro navzdol.

Ne oni bodo nogo cingal, pol pa ne vem kaj.

user4683 ::

Kot penzijo sem seveda mislil na financno neodvisnost in to da delas kar ti pase, pa magari barvas vrtne palcke. Valda ne bos doma sedel v kotu in bil fikus. Sem domneval, da vsi vemo da penzija (predcasna ali "normalna") ni smrt.

feryz ::

Zanimivo. 10 let nazaj sem bil ziher, da greš lahko v penzijo, brez da se nadejaš kakršnihkoli prejemkov od države, če do 50-ega leta naklofaš milijon.
Danes sem ziher, da to ne zadošča za lagodno čakanje na Britof. Ker denar prehitro izgublja vrednost.

user4683 ::

Ce si slovenc in ga investiras med nogavice, potem res ni dovolj za 15 let, kolikor ti pri 50ih fali do penzije. Sploh ce si za povrh se zapravljil za dve povprecni familiji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

kow ::

feryz je izjavil:

Op govori o prihrankih, ne o milijonih.
Dejstvo je, da te potrošništvo z leti mine. Tudi zato imajo tastari denar, ker ga preprosto nimajo za kaj pognati.


Bolj neumne izjave pa se nisem slisal. Vsak si gre lahko zobe porihtati ali pa preskoci vrsto pri zdravniku. Denar zapraviti je smesno enostavno.
Morda se v penziji celo navelicas leteti v ekonomskem razredu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

feryz ::

To ni neki denar. Bolj drobiž.
Za te zadeve ne rabiš prihrankov.

user4683 ::

Za operacijo kolena ali menjavo kolka lahko lezis pol leta, lahko pa placas 5-10k in si v nekaj tednih pokonci brez da povsem atrofiras. Drobiz.

feryz ::

20 jurjev imam v žepu. Težko to klasificiraš kot prihranke. To je pogoj, da se čez mejo pelješ brez strahu pred nepredvidenimi dogodki. Drugače jaz ne bi mignil od tu.

Sicer pa naštevaš robne primere. Menda ne menjuješ zob ali kolka vsak teden?

user4683 ::

Verjetno si edini, ki prihranjen denar klice drugace kot prihranek. Neka splosna financna pismenost pa pravi, da je fino imeti privarcevanih vsaj za pol leta plac. Pri trenutnem zdravstvu pa NIC ne dobis prej kot v pol leta. Dovolj je, da enkrat rabis operacijo in je ne dobis ter oblezis za nekaj mesecev. Ti ne privoscim, ce se ti pa slucajno zgodi, pa prosim zazgi ta tvoj pocket change in cakaj v vrsti.

kriptobog ::

feryz je izjavil:

Čisto tako, iz firbca. Kaj pa rabite prihranke?
Jaz sem cel teden po štacunah šetal, 10 jurjev na TRR v ta namen in 10 jurjev v kešu, v raznih valutah. Sam sebi sem rekel, da bom tokrat vsaj 10 jurjev pognal za gluposti. V resnici sem par deset evrov. Za kavice in pijačo.
Kaj drugega bi lahko kupil, se mi niti sanja ne. Zato nisem kupil nič.


Hobiji, dopusti, samo sto nije. Uzivancija. Kuca-poso pac ni zame.

111111111111 ::

issak je izjavil:


Kam pa naj s prihranki? Recimo 35k? Premalo za hišo, preveč za pustiti na računu...

Če jih 5 let ne boš rabil, predlagam kakšne sklade.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Furbo ::

Na eni točki je treba nehati varčevati in začeti obračati.

Vsi bi radi navodila, ampak tega ni, vsak mora najti svojo nišo, izkoristiti svoje prednosti.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

Kapitan Jack ::

Furbo je izjavil:

Na eni točki je treba nehati varčevati in začeti obračati.

Vsi bi radi navodila, ampak tega ni, vsak mora najti svojo nišo, izkoristiti svoje prednosti.

Kaj pa bos obracal? Jaz ce bi imel kes bi obracal prasica in kaksnega jagencka vsak teden in fukal bitches.

zobnik ::

Poldy je izjavil:

Ko bom velik...
10 let - pri dvajsetih bom imel neomejeno legokock.
20 let - kaksne legokocke, šparam in pri 30. bom imel hud avto.
30 let - kaksen avto, sparam za hišo pri 40.
40 let - ma kakšna hiša, še malo šparam pa grem pri 50. v penzijo.
50 let - ma kakšna penzija, še malo šparam, pa bom pri 60. potoval z avtodomom.
60 let - kakšen avtodom, še malo šparam, pa grem pri 70. lahko na operacijo vseh sklepov.
70 let - kaj vse sem zamudil.
RIP - žlahta da večino za odvetnike pri zapuščini.


Nekak tako je stalnica pri večini, saj drugač živet ne moreš. Tja in sem kak dopust če, izlet pa to ni ne vem kaj več.
Mislim, da najlepše živijo tisti ki imajo v seb nekaj kar večina nima, recimo smisel za tesarstvo ali delanje lesenih figurc al pa škarp okol hiše in podobno z drugačnim zidanjem kot je klasika....sam takih je mal.
Otroc odstrastejo in grejo in si spet sam. Pa glede nato da sem iz ogromne kemtije in d abi iz gozda lahko prinesel kakšne "čudne" oblike in obdelal, tega ne zmorem in se mi dostkrat kolca po tem, d abi lahko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

Sparkxl ::

qwertyy je izjavil:



Sem v letih, ko nevem a naj zategnem pas in varčujem vse kar se da, ali pa naj šparam kolikor lahko in gledam tudi na to, da v mladosti doživim čim več stvari ter denar porabljam za izkušnje in spomine (potovanja, smučanje, izleti itd).


Zategovanje pasa in šparanje je za luzerje. Na tak način boš mladost zapravil za brezveze.
Jaz bi sebi v tvojih letih 20 let nazaj dal naslednji nasvet: zdaj v teh letih imaš na razpolago nekaj, kar jemlješ za samoumevno in misliš da ga bo vedno neomejeno: ČAS. Izkoristi ga pametno, ker ob familiji in službi čez 20 let boš štel in kombiniral minute, da prideš skozi dan.

Izkoristi ga za živeti mladost, hkrati pa ga uporabi za vlaganje v sebe. Nauči se stvari, s katerimi boš sposoben kasneje služiti denar.

Ta fraza "vlagaj vase" se mi je vedno zdela wtf...ampak dejansko je to največ kar lahko narediš, ker ti to odpira vrata za naprej.

matic492 ::

Pri vseh teh nasvetih manjka ogromno konteksta. Veliko lažje je uživat na dopustu, z 10 jurji na računu in lastniško nepremičnine, kot pa komaj splanirat in vse rezervirat na kreditno kartico npr.

Tako da je mogoče boljše, tudi če si star 20let, reskirat 1-2 leti za "trdo delo", nadure, mogoče popoldanski SP (dovisno kaj delaš), zato da imaš pol v glavi mir... oz. vsaj jaz sem tak človek.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Mato989 ::

Problem je ker folk ne dojame multiplikativnega ucinka ce imas kes prej ne kasneje....

Vso to bluzenje zapravljaj zdaj spraj pri 50tih je kr nekaj ker komu pa bos dal.. Ce das frocu p ga spet zalijo da je dedic skratka nikol ok
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

darkolord ::

kow je izjavil:

feryz je izjavil:

Op govori o prihrankih, ne o milijonih.
Dejstvo je, da te potrošništvo z leti mine. Tudi zato imajo tastari denar, ker ga preprosto nimajo za kaj pognati.


Bolj neumne izjave pa se nisem slisal. Vsak si gre lahko zobe porihtati ali pa preskoci vrsto pri zdravniku. Denar zapraviti je smesno enostavno.
Morda se v penziji celo navelicas leteti v ekonomskem razredu.
Čisto prav ima - ko imaš, kar rabiš, kaj potem? OK, kupiš še nekaj stvari, ki si jih želiš. Pa potem?

Business class:

WizzardOfOZ ::

matic492 je izjavil:

Pri vseh teh nasvetih manjka ogromno konteksta. Veliko lažje je uživat na dopustu, z 10 jurji na računu in lastniško nepremičnine, kot pa komaj splanirat in vse rezervirat na kreditno kartico npr.

Tako da je mogoče boljše, tudi če si star 20let, reskirat 1-2 leti za "trdo delo", nadure, mogoče popoldanski SP (dovisno kaj delaš), zato da imaš pol v glavi mir... oz. vsaj jaz sem tak človek.


1.) zdravja ki si ga boš uničil s trdim delom, ti nihče ne bo vrnil, na koncu ti bodo pa mogoče rekli hvala. hvaležen ti itak noben ne bo, čeprav si vse zdravje za službo zapravil.
2.) če ni denarja, pa si mlad, greš na štop, pa s šotorom. ne vem kako planiranje rabiš pa rezervacije?
3.) ko imaš otroke je treba bolj planirat. Mi planiramo samo ruto, kje približno bomo šli. Nič kje bomo spali nič kje bomo jedli, to se razvije sproti. Vidiš dobro gostilno, pa se ustaviš, vidiš dober kamp, pa se ustaviš,...


v glavnem, dokler si mlad, ruzak na hrbet pa na štop naokoli.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

matic492 ::

1. Te povezave med trdim delom in zdravjem nikoli ne bom razumel, zakaj bi mi več dela uničilo zdravje? Če ne delam 4 ure več, bom pa igrice več igral in več časa porabil za pisanje bedarij po slo-techu, pa sem na istem.

Za zdravje pa veliko več naredi prehrana, kot pa neki miti o trdem delu. Pa tudi če 12 ur vsak dan delaš, lahko še vedno greš vsak dan v fitnes/na kolo/laufat itd itd... sicer smo na IT forumu, za mene je trdo delo 10-12 ur pred računalnikom, mogoče je drugače če to dejansko pomeni fizično ali podobno delo.


2. Štopa se danes ne gre več noben, imaš pa seveda druge cenejše opcije, ko nisi na urniku ja.
3. Otrok sicer nimam, ampak jaz sem za cel roadtrip 25 dni vse vnaprej rezerviral... od prenočišč do trajektov. Pa še ceneje prideš tako skozi, kot pa da se pripelješ v Rim in moraš isti dan najdit hotel. Jaz ne bi mogel tako potovat, kot vi potojete :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

delavec44 ::

Logično, da 10 ur pred monitorjem vpliva na zdravje.

Mene drugače bolj moti stres. Na dolgi rok sigurno pusti posledice.

matic492 ::

Ja, ampak jaz sem itak fucked, ker sem že mlajša generacija in ne znam drugega, jebiga :D

Jaz sem že v srednji šoli visel pred računalnikom, kvečjemu manj kot danes, ker sem vsaj dopoldan bil v šoli. Med počitnicami sem pa igral večino dneva, Battlefield 3 sem imel po 1000-1500 ur na leto.

Zato meni osebno je isto, če delam več, ali pa ne, ker je večina mojih "hobijev" itak pred zaslonom.

Je pa smešno, ker (sem imel) najmanjšo dioptrijo od vseh v družini, pri moji starosti... tako da niti tu ni neke absolutne korelacije (sem pa začel praktično na LCDjih, tako da mi ni strelalo nič v oke)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

Problem je ker folk ne dojame multiplikativnega ucinka ce imas kes prej ne kasneje....

Vso to bluzenje zapravljaj zdaj spraj pri 50tih je kr nekaj ker komu pa bos dal.. Ce das frocu p ga spet zalijo da je dedic skratka nikol ok


Kdo zali? Zali se samo take dedice kot si ti, ker se hvalis kako si prisel do stanovanja, ampak pozabis omeniti detajle. Ce se ne bi hvalisal ti ne bi tega nihce naprej metal. Pac s tujim kurcem po koprivat mahat je easy :))

WizzardOfOZ ::

matic492 je izjavil:

Jaz ne bi mogel tako potovat, kot vi potojete :)



Mi prenočišč ne iščemo, imamo šotor na strehi avta, kompresorski hladilnik na polovici zadnjega sedeža in v prtljažniku 3 ruzake, škatlo s posodo in plinskim žarom/kuhalnikom in kakim kosom konzervirane hrane (za vsak slučaj) in mizo ter tri stole.
Ravno to, da samo okvirno pot zastaviš, kje bi rad šel in kaj bi rad videl ter greš po približni ruti ter uživaš, je lepota potovanj in roadtripov.
Če imaš vse že vnaprej splanirano, to potem ni roadtrip, ampak lovljenje vsake minute, da ne boš zamudil nekam. Potovanje naj bi bil užitek, ne lovljenje časa.

 Šotor

Šotor

Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

zobnik ::

A pol je pol novih hiš na kredit, in po možnosti od takih ki so šefi potem pa tak problem ko se bo sedaj min.plača dvignile za 100 neto.---kaj če bi se iz 760/780 oz. po novem 880 neto na 1000 neto kakšn krik, prtoževanje bi šele potem blo, ker potem tud kredita nebi mogl odplačevat. Berte mal twiterje,FB kakšna štala glede dviga min.plače.

Akira_ ::

user4683 je izjavil:

Dovolj, da gremo pred 40im s celo familijo v dokaj udobno "penzijo" in ne rabimo vec sluziti z delom.


In kaj je recept za ta uspeh? Pa nisem zavistna ali sarkastična, samo "firbčna".

Osebno nama s partnerjem trenutno ostaja v povprečju vsakemu 1000EUR/mesec kar znese 24kEUR/leto. To pomeni da v enem letu prihraniva še za leto do leto in pol življenja v penziji, če bi živela skromno in tega denarja ne bi pojedla inflacija.

Čez prst rečeno če sedajle delava še 20 let do 50ga, imava potem za 30 let prihrankov. Pod pogojem da se ubraniva inflacije in da sva relativno skromna. Pod črto samo z delom očitno ne prideš v penzijo s 40tim.
Torej kaj potem kripto, dobra dediščina, pametno vlaganje(kam)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Akira_ ()

Akira_ ::

Pa še sami prihranki, kam sedajle dat 50k?
Prvotni plan je bilo varčevanje za stanovanje, ampak če bo taka inflacija nama bo le ta pojedla prihranjeno.
Obresti za vezavo v bankah so nične.
Vlaganje v sklade ali delnice zna biti tvegano, če bi denar rabil v roku nekaj let in je takrat vse skupaj v rdečem.

Torej najbolje da rečeš YOLO in sprčkaš vse?

ZveeZ ::

Akira_ je izjavil:

Pa še sami prihranki, kam sedajle dat 50k?
Prvotni plan je bilo varčevanje za stanovanje, ampak če bo taka inflacija nama bo le ta pojedla prihranjeno.
Obresti za vezavo v bankah so nične.
Vlaganje v sklade ali delnice zna biti tvegano, če bi denar rabil v roku nekaj let in je takrat vse skupaj v rdečem.

Torej najbolje da rečeš YOLO in sprčkaš vse?


Ce imas 50k, ki so bili namenjeni za nepremicnino pac kupi nepremicnino s kreditom.

user4683 ::

Akira_ je izjavil:

user4683 je izjavil:

Dovolj, da gremo pred 40im s celo familijo v dokaj udobno "penzijo" in ne rabimo vec sluziti z delom.


In kaj je recept za ta uspeh? Pa nisem zavistna ali sarkastična, samo "firbčna".

Osebno nama s partnerjem trenutno ostaja v povprečju vsakemu 1000EUR/mesec kar znese 24kEUR/leto. To pomeni da v enem letu prihraniva še za leto do leto in pol življenja v penziji, če bi živela skromno in tega denarja ne bi pojedla inflacija.

Čez prst rečeno če sedajle delava še 20 let do 50ga, imava potem za 30 let prihrankov. Pod pogojem da se ubraniva inflacije in da sva relativno skromna. Pod črto samo z delom očitno ne prideš v penzijo s 40tim.
Torej kaj potem kripto, dobra dediščina, pametno vlaganje(kam)?

Vse samo iz dela. Že zelo kmalu po faksu sem ugotovil, da stranke iz tujine (predvsem USA) za kvalitetno opravljeno delo plačajo neprimerno bolje kot domače, ne glede na to kje se fizično nahajaš. Dedoval ne bom praktično nič, kriptu sem se (pre)dolgo izogibal, v delnice pa vlagam dolgoročno in dokaj ziheraško.

Če kupujeta nepremičnino in imata 50k že privarčevanih ter sta kreditno sposobna, bi se pridružil zgornjemu mnenju - vzemita kredit in kupita. Tudi če so sedaj obresti višje, bosta pa čez nekaj let refinancirala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Mato989 ::

Predvsem večina ne razume dobro kaj pomeni zgodnje vlaganje in obrestno obrestni račun...

Če bi jaz imel pri 20tih 10k za vložit bi tudi danes bil na 10x boljšem
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

bemfa ::

Večina vlaganj so samo prazne obljube, s katerimi bogati od revežov pobirajo denar. Misliš da si vložil, v resnici pa so oni tebe vložli ko kislo kumarco ;) There is no free lunch. Če hočeš denar obračat, je treba delat. Vlagat v nepremičnine, se trudit z obnovo/oddajo/vzdrževanjem/...
Druga možnost je, da napizduješ druge, da vlagajo v isto kot ti. Potem pa pobereš profit, drugi pa ostanejo prazni. Ponzi pač.

Alayne ::

Boli me, a se morem strinjati z Matotom.
Obrestno-obrestni račun.

Jaz sem začela pri 27ih. Ni ne vem kaj. Ampak spotoma se nabere.

Nekaj pusti na banki za potencialne nepredvidljive življenjske situacije.

Ostalo, kar je viška varčuj za nakup nepremičnine ali dajaj v sklade.

Tudi 5 let pridnosti se ti bo obrestovalo. Mogoče ne boš upokojen pri 30ih, boš pa imel manj stresno življnje, ko boš avtomatiziral varčevanje in imel nekaj na strani. Veliko lažje je menjat službo, v kateri nisi srečen pa tudi če si vmes malo brez. Ali pa imet jajca in se spogajati za višjo plačo.

Jaz grem počasi...a vztrajno in se nekaj je nabralo tekom let. Predvsem veliko bolj cenim in razumem kaj materialnega me res res osrečuje.

Lahko pa si kriptomiljonar kot nekateri tu.

zobnik ::

Varčujem že od 12leta, vmes prekinil a varčevano obdržal in nadaljeval po 20 letu. (Med 15-19 letom so kar stroški, izpit, avto, srednja šola, kak izlet..., knjige)
Ampak še zmeraj bom gonil athlon dvojedrni računalnik, včasih s strganimi supergami okol hodil, friuzra taka kot je, kadar grem kaj gledat v nakupovalni center itak nič ne kupim čeprav bi lahko si marsikaj....pa tud en dobr avto gledal, ga bi lahko takoj vzel pa rajš kripo za 300 vozm dalje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

WizzardOfOZ ::

Taki se potem, ko ste tam okol 50, pa brez ženske, še vedno pod vodstvom mame, zapijete, pa od vas ni nič več, razen strošek zdravljenja, kmetija pa po smrti staršev propade in se proda za male denarje. Če se prej že ne zagugate. Že prevečkrat videno. Sem s takega okolja, pa mi je jasno kako se vse konča.
Življenje ni samo delo, ni samo sedenje za računalnikom in ni samo buljenje v TV iz kavča,...
Včasih si moraš tut kaj več privoščit. Zase, za svoje veselje.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

m0LN4r ::

Enako je rekel nas bisvi prof. da si je treba privoscit, drugace se vam bo odpeljalo prej al slej, ce ne pri 20ih pa pri 30ih, ce ne pri 30 pa pri 40 in potem si 50 pa si nabavis cabriole pri 60 pa zapijes, ko ugotovil, da je EMSO za dolocene stvari prevelik, ko bo dohtar rekel, zdaj pa bo treba pazit.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

user4683 ::

Kot pri vseh stvareh je treba imeti neko zdravo mero - pri varcevanju in pri zapravljanju/uzitkih. Prevec predajanja samo enemu ali drugemu nikoli ni dobro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Mato989 ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Taki se potem, ko ste tam okol 50, pa brez ženske, še vedno pod vodstvom mame, zapijete, pa od vas ni nič več, razen strošek zdravljenja, kmetija pa po smrti staršev propade in se proda za male denarje. Če se prej že ne zagugate. Že prevečkrat videno. Sem s takega okolja, pa mi je jasno kako se vse konča.
Življenje ni samo delo, ni samo sedenje za računalnikom in ni samo buljenje v TV iz kavča,...
Včasih si moraš tut kaj več privoščit. Zase, za svoje veselje.


To je pač švoh mterial... enako kot tisti ki do 30tega žurajo cel čas pol pa udari realnost da ni za polog in se derejo dajte nepremičninski davek pa free nepremičnine pa nanny state je dolžna poskrbet
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Mato989 ::

user4683 je izjavil:

Kot pri vseh stvareh je treba imeti neko zdravo mero - pri varcevanju in pri zapravljanju/uzitkih. Prevec predajanja samo enemu ali drugemu nikoli ni dobro.


Bistven je state of mind... problem je ker dandanes ljudje sploh ti omladinci mislijo ko gledajo net kako morajo oni tudi vsepovsod bit in se pofotkat in so potem nesrečni če tega ni... bistveno je da svojo misel usmeriš da ne potrebuješ toliko uživanja oz. plačljivega uživanja
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

111111111111 ::

user4683 je izjavil:

Kot pri vseh stvareh je treba imeti neko zdravo mero - pri varcevanju in pri zapravljanju/uzitkih. Prevec predajanja samo enemu ali drugemu nikoli ni dobro.

To je bistvo. Zdrava mera. Začne se že pri otrocih.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Akira_ ::

Mato989 je izjavil:

Predvsem večina ne razume dobro kaj pomeni zgodnje vlaganje in obrestno obrestni račun...
Če bi jaz imel pri 20tih 10k za vložit bi tudi danes bil na 10x boljšem


Večina to čist dobro razume. Problem je samo, da si ne more privoščit nekega resnega varčevanja, ker pač morajo (pre)živet. Ali pa vmes pokurijo prihranke, ko rešujejo stanovanski problem in so po 10ih letih spet na 0.

Drug problem pa je da obrestno obrestni račun je super fino fajn na papirju. V realnosti so recesije in razni pretresi na finančnih trgih in tvoj izbrani sklad ni nujno da bo rasel kot ti želiš.
Jaz poznam kar nekaj primerov ljudi, ki so kakih 10 let starejši od mene, ki so zgubili večino denarja v skladih, ko je prišla finančna kriza. Danes za nazaj je lahko bit pameten pa govorit zakaj nisi notr pustil, sej bo nazaj zraslo ali pa v krizi se dokupuje... Ko gre pa zares in so tam notri vsi tvoji prihranki pa marsikdo težko gleda kako cifra upada.

Sicer pa
10k vloženega pri 5% donosa je na 20 let 26532€. Ni slabo, samo kot rečeno moreš najdet nekaj kar ti nosi 5% čez teh 20 let in da boš imel tre živce in ne boš ven jemal če bo škripalo.

user4683 je izjavil:

Akira_ je izjavil:

user4683 je izjavil:

Dovolj, da gremo pred 40im s celo familijo v dokaj udobno "penzijo" in ne rabimo vec sluziti z delom.


In kaj je recept za ta uspeh? Pa nisem zavistna ali sarkastična, samo "firbčna".

Osebno nama s partnerjem trenutno ostaja v povprečju vsakemu 1000EUR/mesec kar znese 24kEUR/leto. To pomeni da v enem letu prihraniva še za leto do leto in pol življenja v penziji, če bi živela skromno in tega denarja ne bi pojedla inflacija.

Čez prst rečeno če sedajle delava še 20 let do 50ga, imava potem za 30 let prihrankov. Pod pogojem da se ubraniva inflacije in da sva relativno skromna. Pod črto samo z delom očitno ne prideš v penzijo s 40tim.
Torej kaj potem kripto, dobra dediščina, pametno vlaganje(kam)?

Vse samo iz dela. Že zelo kmalu po faksu sem ugotovil, da stranke iz tujine (predvsem USA) za kvalitetno opravljeno delo plačajo neprimerno bolje kot domače, ne glede na to kje se fizično nahajaš. Dedoval ne bom praktično nič, kriptu sem se (pre)dolgo izogibal, v delnice pa vlagam dolgoročno in dokaj ziheraško.


Delaš verjetno v IT-ju, programiranje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Akira_ ()

user4683 ::

Akira_ je izjavil:

Ko gre pa zares in so tam notri vsi tvoji prihranki pa marsikdo težko gleda kako cifra upada.

In zato ljudje tukaj ne poznajo prav veliko primerov ljudi, ki jim je uspelo zaslužiti z delnicami - ker jih je 90% z*ebala človeška psihologija in so pobrali ven ko je ratalo grdo. Success rate ljudi, ki ne gledajo svojega portfelja je višji kot ljudi, ki ga redno spremljajo.

Akira_ je izjavil:

Delaš verjetno v IT-ju, programiranje?

Tako je.

Akira_ ::

user4683 je izjavil:

Akira_ je izjavil:

Ko gre pa zares in so tam notri vsi tvoji prihranki pa marsikdo težko gleda kako cifra upada.

In zato ljudje tukaj ne poznajo prav veliko primerov ljudi, ki jim je uspelo zaslužiti z delnicami - ker jih je 90% z*ebala človeška psihologija in so pobrali ven ko je ratalo grdo. Success rate ljudi, ki ne gledajo svojega portfelja je višji kot ljudi, ki ga redno spremljajo.

Akira_ je izjavil:

Delaš verjetno v IT-ju, programiranje?

Tako je.


Tudi jaz sem oz. oba s partnerjem. Očitno bo treba dati v višjo prestavo iti na sp in pogledati za delo v tujino :)

Mato989 ::

Sicer pa
10k vloženega pri 5% donosa je na 20 let 26532€. Ni slabo, samo kot rečeno moreš najdet nekaj kar ti nosi 5% čez teh 20 let in da boš imel tre živce in ne boš ven jemal če bo škripalo.


Seveda, ampak zdaj pa poglej tako... imaš 10k pri 18tih da vložiš, ali pa rečva 20tih da zaokroživa... nato pa se spokaš delat in vsak mesec naslednjih 20 let vložiš 100EUR... koliko boš imel čez 20, 30, 40 let?

Tudi če bo realno vredno 50% manj (inflacija) bo to še zmeraj več kot tisti ki vse zgoni in tu je point... obrestno obrestni račun dela čudeže ampak samo če dovolj zgodaj začneš in dovolj dolgo vlagaš in (po moje) imaš začeten okish kapital...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Akira_ ::

Mato989 je izjavil:

Sicer pa
10k vloženega pri 5% donosa je na 20 let 26532€. Ni slabo, samo kot rečeno moreš najdet nekaj kar ti nosi 5% čez teh 20 let in da boš imel tre živce in ne boš ven jemal če bo škripalo.


Seveda, ampak zdaj pa poglej tako... imaš 10k pri 18tih da vložiš, ali pa rečva 20tih da zaokroživa... nato pa se spokaš delat in vsak mesec naslednjih 20 let vložiš 100EUR... koliko boš imel čez 20, 30, 40 let?

Tudi če bo realno vredno 50% manj (inflacija) bo to še zmeraj več kot tisti ki vse zgoni in tu je point... obrestno obrestni račun dela čudeže ampak samo če dovolj zgodaj začneš in dovolj dolgo vlagaš in (po moje) imaš začeten okish kapital...


če dovolj zgodaj začneš
če imaš dovolj dober začetni kapital
če se nisi vmes usral in nepremišljeno prodal ko je začelo škripat
če...

Kot sem rekla, obrestno obrestni račun je super fino fajn na papirju v praksi pa je za 90% ljudi težko uresničljiv, ker morajo (pre)živeti. Najbolj koristi tistim, ki so že miljonarji, tam bistveno lažje vlagaš razpršeno in te ne boli tako, če nek sklad pada. Za razliko če pada sklad v katerem so vsi tvoji življenski prihranki.

Mato989 ::

Akira_ je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Sicer pa
10k vloženega pri 5% donosa je na 20 let 26532EUR. Ni slabo, samo kot rečeno moreš najdet nekaj kar ti nosi 5% čez teh 20 let in da boš imel tre živce in ne boš ven jemal če bo škripalo.


Seveda, ampak zdaj pa poglej tako... imaš 10k pri 18tih da vložiš, ali pa rečva 20tih da zaokroživa... nato pa se spokaš delat in vsak mesec naslednjih 20 let vložiš 100EUR... koliko boš imel čez 20, 30, 40 let?

Tudi če bo realno vredno 50% manj (inflacija) bo to še zmeraj več kot tisti ki vse zgoni in tu je point... obrestno obrestni račun dela čudeže ampak samo če dovolj zgodaj začneš in dovolj dolgo vlagaš in (po moje) imaš začeten okish kapital...


če dovolj zgodaj začneš
če imaš dovolj dober začetni kapital
če se nisi vmes usral in nepremišljeno prodal ko je začelo škripat
če...

Kot sem rekla, obrestno obrestni račun je super fino fajn na papirju v praksi pa je za 90% ljudi težko uresničljiv, ker morajo (pre)živeti. Najbolj koristi tistim, ki so že miljonarji, tam bistveno lažje vlagaš razpršeno in te ne boli tako, če nek sklad pada. Za razliko če pada sklad v katerem so vsi tvoji življenski prihranki.



Seveda, ampak zato pa moraš prvo razumet da to kar vlagaš, vlagaš danes, za takrat ko boš 55+

Kupovat danes delnice blue chip ki jih boš prodal čez pol leta ker bo padlo 16% je brezveze... pol je res bolje držat na banki.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Furbo ::

m0LN4r je izjavil:

Enako je rekel nas bisvi prof. da si je treba privoscit, drugace se vam bo odpeljalo prej al slej, ce ne pri 20ih pa pri 30ih, ce ne pri 30 pa pri 40 in potem si 50 pa si nabavis cabriole pri 60 pa zapijes, ko ugotovil, da je EMSO za dolocene stvari prevelik, ko bo dohtar rekel, zdaj pa bo treba pazit.

Trapasto. Eni mislite, da je večanje premoženja samo garanje.

Verjetno si prestavljate, da boste samo s prodajo drv ali kakim drugim garanjem postali milijonarji ali kako?

Ja, prvih 10 jurjev je garanje, potem moraš pa začeti obračati svoj denar.
Pa ne s tistimi gay skladi, varčevanjem na banki in podobno, kjer niti inflacije ne loviš.

Marsikaj se da kupiti, prodati, kjer se te pri vsakem obratu prime vsaj 5%, še bolje 10%, najbolje 100%.

Tako se veča denar, ne pa da ga neseš enemu kravatarju, ki te olupi kot banano.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

dronyx ::

Že desetletje je monetarno okolje tako, da nagrajuje tiste, ki imajo visoke kredite in jemlje tistim, ki imajo prihranke v denarju.

l0g1t3ch ::

Akira_ je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Predvsem večina ne razume dobro kaj pomeni zgodnje vlaganje in obrestno obrestni račun...
Če bi jaz imel pri 20tih 10k za vložit bi tudi danes bil na 10x boljšem


Večina to čist dobro razume. Problem je samo, da si ne more privoščit nekega resnega varčevanja, ker pač morajo (pre)živet. Ali pa vmes pokurijo prihranke, ko rešujejo stanovanski problem in so po 10ih letih spet na 0.

Drug problem pa je da obrestno obrestni račun je super fino fajn na papirju. V realnosti so recesije in razni pretresi na finančnih trgih in tvoj izbrani sklad ni nujno da bo rasel kot ti želiš.
Jaz poznam kar nekaj primerov ljudi, ki so kakih 10 let starejši od mene, ki so zgubili večino denarja v skladih, ko je prišla finančna kriza. Danes za nazaj je lahko bit pameten pa govorit zakaj nisi notr pustil, sej bo nazaj zraslo ali pa v krizi se dokupuje... Ko gre pa zares in so tam notri vsi tvoji prihranki pa marsikdo težko gleda kako cifra upada.

Sicer pa
10k vloženega pri 5% donosa je na 20 let 26532€. Ni slabo, samo kot rečeno moreš najdet nekaj kar ti nosi 5% čez teh 20 let in da boš imel tre živce in ne boš ven jemal če bo škripalo.


Mati od moje je bila neka finačnica, starejši brat in sestra sta oba študirala ekonomijo, vsi so na polno vlagali od ~2000 dalje in vsi so spušili ko je prišla kriza. Ne samo da je pojedlo profite, načelo je tudi lastne vložke in če pogledaš še koliko je bilo v 10ih letih inflacije so bili v krepkem minusu.

Danes bi verjetno bili v plusu če bi vse pustili na miru, ampak kot rečeno te zjebe psihologija.

Da ne govorim o ljudeh, ki so na kredit kupovali NKBM delnice in imajo danes od njih samo še kredit :))

Pa ljudeh, ki so kripto vezali v Celsiusu :))

Pa tudi bolj tragične godbe, ko so ljudje še divje vlagali ko je v ameriki že škripala kriza in so na koncu ostali še brez hiše.

Tako da ja. Pametno je varčevati a je prekleto težko pametno varčevati.
««
4 / 13
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Onkološki inštitut (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12516394 (12547) K0l1br1

Sava Kranj ponuja za delavce 800 evrov bruto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12322735 (19462) BigWhale
»

Kljub napredku v Silicijevi dolini 90 odstotkov plač nižjih kot pred dvema desetletje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
11119480 (16254) D3m

Več podobnih tem