» »

T2 domači internet 2x Mikrotik

T2 domači internet 2x Mikrotik

SaXsIm ::

Pozdravljeni,

doma prenavljam inštalacije, pa sem si zamislil novo konfiguracijo povezave. Imam T2 optiko (GPON) ter T2 IPTV, od opreme že imam en Mikrotik hAP AC, dodal pa bi še enega. Med njima bo UTP kabel. Kar je moj pomislek - ali bom lahko T2jevo opremo "prelisičil," da dobim trunk port, da po istem UTP kablu speljem VLAN do TVja? Trenutno imam Innbox G68, računam na U92 + ONT, kjer bi poskusil U92 dat stran ali morda celo varianto s SFPjem, ki gre direktno v moj hAP (tako sem že imel preden so me prestavili na GPON).

 konfiguracija

konfiguracija



Prosim za komentar in ali morebitne pomisleke.

Hvala,
LP
SaXsIm

Mikrohard ::

Nič ni treba "prelisičit". Če boš pravilno skonfiguriral, bo delalo.

SaXsIm ::

Klonirat MAC Innboxa pa priklopit ONT direktno na Mikrotik? Ker vsaj na Innboxu ni možnosti nastavit TRUNK port.

Ali ima kdo idejo pri kateri opremi da T2 SFP zraven? Najraje bi ga kar prestavil v Mikrotik.
SaXsIm

starfotr ::

Če je res T-2 optika, jih prosi, da te iz GPONa prestavijo na P2P in potem bo svet mnogo lažji.

SaXsIm ::

Bom poskusil še enkrat, ampak sem poskušal že lani (ob selitvi priključka na isti lokaciji - zgolj menjava nadstropja), pa so vztrajali in me dali na GPON. Pa tudi sicer imam sedaj že potegnjeno eno vlakno za GPON in že narejeno celotno inštalacijo, tako da če imam samo ONT, me ne moti. Zgolj sprašujem, če že imam opremo s SFP portom, zakaj je ne bi izkoristil.
SaXsIm

starfotr ::

Navadno se T2 optika zaključi v njihovi centrali. In tam lahko menjajo med GPON in. P2P. Medtem, če je zaključeno kjerkoli drugje, potem ni druge opcije.

Problem je GPON SFP in kompatibilnost. Nič drugega.

SaXsIm ::

Jasno, in vem da imajo dovolj vlaken do moje lokacije. Sem že imel na tej lokaciji omrežje tako narejeno, da je šlo vlakno direktno v P2P SFP in ta SFP v moj Mikrotik. Žal so spremenili politiko in vse domače odjemalce prestavljajo na GPON ob vsaki priložnosti (recimo sprememba paketa), pri čimer zamenjajo tudi vlakna (fizično so mi odstranili 2 vlakni zaključeni s UPC konektorji in potegnili nov vlakno zaključeno z APC).

Tako da bom sedaj zadovoljen že z ONT-om, če pa se kdaj v prihodnosti pokaže kakšna možnost za GPON SFP, pa zamenjam takrat. Očitno se bo z GPON potrebno sprijazniti, ampak roko na srce ne občutim razlike med P2P in GPON. Edina nevšečnost je dodaten kos opreme, ampak na žalost je moja mreža bolj "set&forget," tako da bom preživel.
SaXsIm

SaXsIm ::

Še kakšen drug komentar glede izbire opreme? Bo procesiralo vse kar bi rad imel?
Tole bojo obremenitve:
- 3x VLAN
- 500Mbit/100Mbit (up/down)
- cca 20 wifi klientov na različnih VLANih
- OpenVPN
- DynDNS
- IPv6 (opcijsko)

Hvala,
LP
SaXsIm

Daniel ::

RB5009 da imaš nekaj rezerve za naprej.

SaXsIm ::

Da malo obudim ker sem ravno v izvedbi tegale - kloniram MAC address WAN porta na Innboxu na Mikrotik? Je kje easy-way za najt Innboxov WAN port MAC ali bo treba sniffat? Na katerem VLANu je IPTV?
SaXsIm

SaXsIm ::

OK, si bom kar sam odgovoril. Imam statičen IP, ni bilo potrebnega nobenega kloniranja. Kakšna ideja, kako usposobit TV?
SaXsIm

Mikrohard ::

Če si preko Telekom omrežja, je nek VLAN (mislim, da 2000). Na T-2 omrežju je pa samo bridgan WAN port.

DamijanD ::

VLAN za telekom je 3999, če se ne motim

gunserman ::

Ker je ravno tema od T2, bom izkoristil in vprašal ali ima kdo izkušnje z resetiranjem T2 modema Innbox G68? Modem je odkupljen od T2 in bi ga rad ponucal za domače omrežje. Sem poizkusil z dolgim pritiskom reseta, ko zasvetijo vse lučke pa tudi z odklopom power kabla, vendar se mi vedno povrne na T2 nastavitve. Hvala

starfotr ::

Ni privzetega firmwara. Za vsakega operaterja je narejen posebej prilagojen FW in naložen v tovarni.

Ne vem sicer kaj je bil motiv odkupa opreme, kater nimaš kaj rabit.

driver_x ::

Če prav razumem: v primeru statičnega naslova pri T-2 lahko odklopim njihov router in namesto tega uporabljam samo svojega?

SaXsIm ::

Če si na T2 optiki, ja. Delalo je na P2P in očitno dela tudi na GPON. Ima kdo kakšno idejo kako skonfigurirat IPTV?
SaXsIm

driver_x ::

Kako se potem nastavi router? Na statičen IP, ki ga imam na T-2? Ta se mi je vmes enkrat že spremenil ....

raceboy ::

naceloma ne rabis staticnega ipja. sam prklopi v wan port in to je to. za iptv pri t2 pa moras se na routerju na wan port priklopit vlan z id 2000 in ga spravit s svoj bridge. (v grobem)

driver_x ::

Statični IP že imam. Tistega o TVju pa ne razumem. A to se naredi v nastavitvah?

raceboy ::

ce imas staticni ip ga mores rocno vnest v router... skupaj z masko in gatewayem in dnsji. pac nevem kak router imas. ponavadi je povsod za izbiro na wan portu. static, dhcp client, ....

driver_x ::

Ta del ni problematičen, nastavitev TV-ja mi dela težave. Router je Synology.

raceboy ::

mislis za stb naprave ali geldanja tv preko racunalnika ?

driver_x ::

stb

raceboy ::

nisem se nastavljal synology routerja... ampak na googlu..

Go to SRM Network Center > Internet > Connection.
Click ISP Settings (IPTV & VoIP).
Tick Enable IPTV/VoIP.
Select Manual from the Mode drop-down menu.
Enter the VLAN ID provided by your ISP in the VID fields of the following sections: ...
Click OK.

s tem da je pri t2 iptv vlan 2000

driver_x ::

Kaj pa potem naredim od routerja naprej? Sedaj imam v T-2 jevem routerju na en port direkt vezan STB, na drugi port pa moj Synology router in za njim switche z vso mojo opremo. Ali bi potem moral STB delovati kjerkoli znotraj mojega omrežja?

raceboy ::

sva se ocitno narobe razumela. vmes ne sme biti t2 modema. ampak direktno v synology. nevem pa kako je pri tebi in kako imas opticne centrale. na oso centralah naceloma to deluje.

driver_x ::

Ne, ne, to vem. Modem imam sedaj, ker še nisem vsega nastavil na mojem routerju,

raceboy ::

na tvojmu synology routerju moras nekako vlan 2000 spravit na enega od portov (narest en bridge). iskreno nevem kko v tvojmu primeru :) na mikrotiku je to macji kaselj.

driver_x ::

Zdi se mi, da niti ni potrebno. Ravno pred kratkim so otroci imeli eno žurko in so STB odnesli v drugo sobo ter ga preprosto priključili na običajno LAN vtičnico. Pravijo, da je zadeva delovala (res pa da me ni bilo zraven, da bi to lahko potrdil).

driver_x ::

Drugače ima Synology nastavitev za IPTV, izberaš lahko po nekih prednastavljenih profilih, ali pa ročno za 3. in 4. priključek nastaviš VID (to je najbrž tista 2000), prioriteto in še nekaj. Priključka 1 in 2 sta rezervirana za internet. Mikrotika sem pa en čas imel, ampak ne mislim doktorirati iz tako banalne zadeve kot je hišni internet.

raceboy ::

aja. pol mas stbje nastavljene, da delujejo normalno preko tcp. unicast. kot da bi gledal t2togo. potem sploh ne rabis nic nastavljat na routerju. samo priklopi stbje normalno v lokalno mrezo in to je to. vazno da vidijo internet. jaz sem enkrat tako nastavljen t2 stb priklopil na telekomovo omrezje in mi je delovalo:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

T-2 tezenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6312419 (8147) d0rK
»

A1 Kombo M (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Omrežja in internet
24681460 (23865) Tilen
»

Fritzbox SFP modul

Oddelek: Omrežja in internet
425546 (2577) grimth
»

Kateri od ponudnikov omogoca lasten router?

Oddelek: Omrežja in internet
325597 (3995) Voluharr
»

Mikrotik hAP ac + T2 optika

Oddelek: Omrežja in internet
173327 (2116) c3p0

Več podobnih tem