» »

Narodno-zabavna glasba

Narodno-zabavna glasba

Grizzly ::

Koliko kaj poslušate/spremljate slovensko narodno-zabavno glasbo? Katere izvajalce/ansamble poslušate? Če slišite neko naključno pesem na radiu, poznate original ansambel? Bi poznali tudi besedilo pesmi?

Sam imam navado, da med šihtom poslušam glasbo, zadnje čase večinoma slovensko narodno-zabavno. Letošnje leto sem preposlušal skoraj celotno diskografijo slakov, avsenikov, miheličev (bom rekel kar vse pesmi slovenskih legend) pa tudi kakšne manj znane izvajalce. Včasih me med pavzo zanese na kakšno spletno stran (veseljak ipd.), kjer tudi preberem kaj zanimivega o ansamblih in veliko teh stvari si zapomnem. Ker ob poslušanju delam, je večina moje pozornosti usmerjene drugam, ampak ko komad slišim 3x, 4x ga imam 80% v glavi - sploh to velja za kakšne stare ponarodele komade. Že po parih sekundah ko slišim uvod, vem katera pesem je in kako gre besedilo te pesmi, kdo je napisal besedilo in znam tudi nekaj povedati o njenem izvajalcu. Ni pa slovenska narodno-zabavna glasba edina zvrst, ki jo poslušam.

Veliko ljudi kot zanimanje navaja glasbo ali poslušanje glasbe. Ampak ko pa pogovor nanese na glasbo, opažam, da slovensko narodno-zabavno glasbo ljudje zelo malo poznajo. Povečini si zapomnejo nekaj besed refrena in tu se konča... niso prepričani o točnem naslovu, ne kdo je originalni izvajalec, niti ne vejo veliko o izvajalcu. Pa s tem mislim na pesmi, ki so že ponarodele ali vsaj veliko starejše od mene. Torej, koliko kaj poznate slovensko-narodno zabavno glasbo oz. če lahko tako rečem - "narodno-zabavno sceno"?

Scaramouche3 ::

Moj dedek je to poslušal in ker sem kot otrok dosti bival pri njih sem bil del tega...
Sigurno bi prepoznal Slovenija od kod...
Mogoče kaj od Slaka...samo to je to..
Potem si naenkrat 6 let star in hočeš Rock N roll...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Dimnik ()

PacificBlue ::

Scaramouche3 je izjavil:

Moj dedek je to poslušal in ker sem kot otrok dosti bival pri njih sem bil del tega...
Sigurno bi prepoznal Slovenija od kod...
Mogoče kaj od Slaka...samo to je to..
Potem si naenkrat 6 let star in hočeš Rock N roll...


Ali pa techno:)

Poslusam prakticno vse zvrsti glasbe, res pa da narodno zabavno najmanj. Na kakih veselicah..sem bil vcasih tudi organizator prireditev pa se je vecinoma vrtela narodno zabavna glasba. Pa tudi poznam vecino skladb.

Hangman ::

Meni je pri narodno zabavni muzki zanimivo koliko mladih ansamblov imamo. Se mi zdi, da vsak ki zna harmonko vleči, malo brenkat po kitari in pozna par Slakovih komadov, ima že svoj ansambel. Na drugi strani pa imamo en kup nekvalitetnih pesmi - vse na hitro, včasih se niti ne rima...

Zimonem ::

Hangman je izjavil:

Meni je pri narodno zabavni muzki zanimivo koliko mladih ansamblov imamo. Se mi zdi, da vsak ki zna harmonko vleči, malo brenkat po kitari in pozna par Slakovih komadov, ima že svoj ansambel. Na drugi strani pa imamo en kup nekvalitetnih pesmi - vse na hitro, včasih se niti ne rima...

Sej to je normalno več jih probal več je možnosti , da je nekdo dober. Pa če v kotu leži že harmonika, trobenta whatever... Eni Majo poslih drugi ga nimamo samo sliš se dobr. Poletni večeri ko seseda vadi na balkonu so super.

janezvalva ::

harmonika pa trobenta preveč piskata. že tako imam tinitus.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Zimonem ::

Nč ne piskata, oboje se da igrat na nizke tone

joze ::

Hangman je izjavil:

Meni je pri narodno zabavni muzki zanimivo koliko mladih ansamblov imamo. Se mi zdi, da vsak ki zna harmonko vleči, malo brenkat po kitari in pozna par Slakovih komadov, ima že svoj ansambel. Na drugi strani pa imamo en kup nekvalitetnih pesmi - vse na hitro, včasih se niti ne rima...

Narodnozabavna glasba je v veliki krizi. V zadnjem letu je razpadlo ogromno ansamblov, še več se jih sestavlja samo priložnostno. Nacionalna TV je edino oddajo ukinila, oziroma preoblikovala v oddajo z zabavno glasbo, kjer je le še okrog 20 odstotkov narodnozabavne, pa še to so samo stari hiti. Posledično je produkcija novih skladb upadla na skoraj nič, če jo primerjamo z zadnjim desetletjem.
Edina radijska postaja, ki vrti to zvrst glasbe je v fazi preoblikovanja in prevzema poslovni model radia1, kar je smrt za produkcijo novih skladb.
Na terenu pa je tradicionalno prisotna na zabavah in na veselicah. V glavnem se preigravajo hiti iz prejšnjega stoletja.
Zadnja uspešnica v narodnozabavni glasbi je stara že več kot 10 let.

hipertija ::

joze je izjavil:

Hangman je izjavil:

Meni je pri narodno zabavni muzki zanimivo koliko mladih ansamblov imamo. Se mi zdi, da vsak ki zna harmonko vleči, malo brenkat po kitari in pozna par Slakovih komadov, ima že svoj ansambel. Na drugi strani pa imamo en kup nekvalitetnih pesmi - vse na hitro, včasih se niti ne rima...

Narodnozabavna glasba je v veliki krizi. V zadnjem letu je razpadlo ogromno ansamblov, še več se jih sestavlja samo priložnostno. Nacionalna TV je edino oddajo ukinila, oziroma preoblikovala v oddajo z zabavno glasbo, kjer je le še okrog 20 odstotkov narodnozabavne, pa še to so samo stari hiti. Posledično je produkcija novih skladb upadla na skoraj nič, če jo primerjamo z zadnjim desetletjem.
Edina radijska postaja, ki vrti to zvrst glasbe je v fazi preoblikovanja in prevzema poslovni model radia1, kar je smrt za produkcijo novih skladb.
Na terenu pa je tradicionalno prisotna na zabavah in na veselicah. V glavnem se preigravajo hiti iz prejšnjega stoletja.
Zadnja uspešnica v narodnozabavni glasbi je stara že več kot 10 let.

AMEN.
Prekle za kurnk

TheBlueOne ::

Primerjalno slaba kakovost bendov je verjetno glavni problem. Ni hec imeti tak trg in produkcijo kot recimo Avsenik.

Brez trga pa se prepogosto ubijajo z alkoholom na porokah in mini veselicah.

Utk ::

Kaka slaba kakvost, kako ubijanje? To je resen posel. Koliko rokerjev, reperjev in podobnih živi od glasbe in koliko od narodnozabavne? Mislim da je razmerje najmanj 1:10.
Vsak, ki kdaj pa kdaj prižge radio, najbrž pozna vse profesionalne slovenske rokerje, vseh narodnozabavnih pa verjetno niti prekleto dober poznavalec ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

TheBlueOne ::

Pac ce hoces delati blizu nivoja kaksnega Avsenika, kar so verjetno pricakovanja, ce primerjamo, potem bos moral biti sposoben take produkcije kot Avsenik. Tezko verjamem, da bi se mu izslo brez Avstrije in Nemcije.

Jaz imam obcutek, da trenutnim manjkajo sredstva za lastno produkcijo. Kolikor jih poznam vecina hodi v sluzbe, tu in tam malo povadijo, potem pa igrajo cez vikende. Kaj jih dosti zivi od glasbe?

Sem pa slucajno naletel na petkovo pumpo in skoraj dobil zivcni zlom. Namesto, da bi naprej sli s kakovostjo, so pokopirali avstrijski turbo slager stil.

Grizzly ::

Bom za primer vzel Gade...

Eden od novejših ansamblov, čeprav so že nekaj let na sceni. Ko so začeli je bila njihova muzika za moj okus totalno za nič. Ko sem slišal na radiu njihov komad, sem šaltal na drugo radijsko postajo. Spomnim se, da se včasih niti njihovega imena nisem spomnil - večkrat so mi šli po glavi "Kuščarji". Potem so naredili preboj in posneli par super hitov, ki bojo najbrš ostale uspešnice.

Narobe je samo to, ker mladi ansambli rinejo na oder preden dejansko imajo kaj za pokazat. Ali je priredba popolnoma za nič ali pa naredijo kopijo neke že obstoječe skladbe v "preobrazbi" - kar zame ni dosežek. Potem se zgodi, da po parih komadih ni pričakovanega uspeha in ansambel razpade. Sama besedila so včasih še kvalitetna, ampak priredba glasbe pa je čisto mimo. Jaz mlade ansamble ponavadi začnem spremljat, ko so nekaj let že bolj poznani in imajo za moj okus nekaj kvalitetih skladb.

No, Gadi bi rekli "Sledi svojim sanjam":

joze ::

Utk je izjavil:

Kaka slaba kakvost, kako ubijanje? To je resen posel. Koliko rokerjev, reperjev in podobnih živi od glasbe in koliko od narodnozabavne? Mislim da je razmerje najmanj 1:10.
Vsak, ki kdaj pa kdaj prižge radio, najbrž pozna vse profesionalne slovenske rokerje, vseh narodnozabavnih pa verjetno niti prekleto dober poznavalec ne.


Iz prve roke ti povem, da se krepko motiš. Vsaj kar se tiče avtorjev. Trenutno najbolj aktualen avtor pop besedil je lani od svojih avtorskih pravic prejel 32 jurjev, najbolj aktualen avtor narodnozabavnih besedil pa 6 jurjev. Večino avtorskega denarja pri narodnozabavni poberejo potomci umrli avtorjev. Zelo malo profi narodnjakov poznam, pa zelo veliko zabavnjakov.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bi morali mladi populaciji, ki poslusa narodno zabavno glasbo, omogociti deradikaliza (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22920877 (12945) sbawe64
»

Kitara - narodnozabavna glasba

Oddelek: Sedem umetnosti
1513644 (6715) chrush
»

največkrat natisnjena knjiga, največkrat igrana skladba

Oddelek: Loža
405247 (1117) schurda
»

EMA 2010 (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6712593 (10734) Spc

Več podobnih tem