» »

2 fazna elektrika

2 fazna elektrika

«
1
2

veselipilot ::

Zakaj v ZDA imajo 1 fazno elektriko na dveh fazah, pri nas pa imamo 1 fazno elektriko samo na eni fazi?
Zakaj mi ne moremo izkoristiti potenciala dveh faz?
 2 fazna elektrika

2 fazna elektrika

MadMax ::

Mi imamo 3fazno, pa še 2x višjo napetost.
"Ameriko" imamo mi, ne oni.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

veselipilot ::

V ZDA imajo 1-fazno 240V, 3-fazno 240V (odvisno od konfiguracije, tudi druge V), in pa polovicno fazo (split phase), L-N 120V.

MadMax ::

Oni imajo tudi cole pa farenhajte.
Zakaj jih ne moremo imeti pri nas?
Trol.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

starfotr ::

Razlog je preprost. Zgodovina. In neumno obnašanje jenkijev.

Mi imamo pa 3 kV DC za železniški promet. Namesto 25 kV AC, 50 Hz. Jebi ga, zgodovinski razlogi.

kow ::

Kaj točno misliš pri neumnem obnašanju jenkijev?

starfotr ::

Oni so itak nekaj drugače, kot preostali svet. Zato je to po navadi neumno, kar se oni odločijo.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mains_e...

kow ::

Res ne mislim gledati 20 minutni video. Torej nisi sposoben razloziti v nekaj stavkih zakaj so jenkiji "neumni"?
Kolikor jaz pomnim zgodovino, so jenkiji prvi zgradili ac omrezja, evropejci pa so zaostali ter zato izbrali boljsi standard.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

starfotr ::

Zgleda slabo pomniš zgodovino.

1881 je bilo prvič v UK.

1882 prvič v US.

Pri nas se je elektrifikacija začela leta 1883, kar je le 4 leta po tem, ko je Edison naredil žarnico.

Electrification @ Wikipedia

kow ::

Fair enough. Se vedno pa nisi pojasnil zakaj so jenkiji neumni.

Jazon ::

Poenotenje, ekonomika in varnost so razlogi.
Tudi v Evropi se je zaćelo s 120V, potem pa so se odločili za povečanje voltaže, ker še vedno velja, da se pri istem preseku bakrovega vodnika, višja voltaža (in nižja amperaža) prenaša z manj izgubami (in nižjo temperaturo).

Če ne drugače si predstavljaj tanko bakreno žico po kateri poskušaš prenesti več amperov (A) na nižji voltaži (V). Potem pa še manj amperov na višji voltaži.
W = V * A (Cos(?)):
Evropa: 1F = 2300 W = 10A * 230V => vodnik 1,5mm2 (B1 max 17,5 A @ 70°C)
Evropa: 3F = 2300 W = 3,3A * 400V => vodnik 1 mm2 (računsko, noben štromar pri zdravi pameti ti ne bo za 3F polagal 1mm2 vodnike) Se ne hecam! :D
ZDA: 2300 W = 20A * 120V = => vodnik 2,5mm2 (B1 max 24,5 A @ 70°C)

Miki N ::

TL;DR to z 2 fazami je v osnovi hack, ki omili nekatere probleme (pre)nizke napetosti vodnikov, ki jih omenja Jason.

starfotr ::

Seveda ti ne bo noben štromar polagal manj kot 1,5 mm^2, ker ne sme. Ni izbran kabel samo po tokovni obremenitvi, je tudi mehanska trdnost vodnikov za inštalacijo. Pa način polaganja ipd.

Jenkiji so neumni, ker zagovarjajo nižjo napetost, kot kao bolj varno. Medtem pa na njihovih transformatorjih lahko pečeš jajca, na naših se pa komaj da led stopi, če malo karikiram. In njihove vtičnice in vtikači so bog pomagaj. Ni V od varnosti pri tem. Da ne omenjam njihovih inštalacij, ki so take, da se za glavo držiš. Čim ceneje, čim ceneje, čim ceneje. Aluminij namesto bakra. Skratka katastrofa. To je kot, da bi te nekdo iz Indije učil, kako delat elektro inštalacije.

Indija:


US:


Naslov teme je dvofazna elektrika. Kar ni res. Gre za 1 fazo, kjer ima transformator srednji odcep, kateri je ozemljen. Za ta sistem rabijo 3 žice. Gre se za napetost 120 V, oz. 240 V med odcepoma.

Pa sploh še nismo prišli do 3 faz, to pomeni cela komplikacija v nasprotju z našim sistemom. Oni imajo tam v 3F sistemu fazne napetosti 120 V, medfazne 208 V v transformatorski vezavi Y. Njihova medfazna 208 V je slabša, kot pa njihova fazna 240 V. Da 60 Hz sploh ne omenjam. Ali pa naših 50, saj je vseeno. Poenotenja ni.

Mi imamo enostavno fazno napetost 230 V, medfazno 400 V. Na 400 V dobiš več energije na enoto preseka kabla, kot pa na fazni. Tam imajo naprave 208/240 V. In če imaš 208 V, ti bo pač zadeve bolj počasi delale. Počasneje bo grelo vodo, počasneje ti bo polnilo avto ipd.

Mi imamo tipično 3x20 A varovalke za dom, oni imajo 200 A.

Njihov sistem je neuporaben v primerjavi z našim. Še enega navadnega grelnika vode za čaj ne morejo normalno uporabit, da bi v nekem normalnem času voda zavrela, ker je sistem tako butast. Imajo limito 12 A pri 120-125 V, kar je 1,5 kW, oz. kratkotrajno tudi 1,8 kW. Na 20 A varovalki imajo lahko 2,4 kW. Pri nas imaš pa na navadni 16 A vtičnici lahko 3,6 kW.

Mi se pa duvamo, kako je indukcija res hitrejša kot plin za zavretje vode. Lol.

fikus_ ::

Saj imaš tudi v EU kakšne čudne napoetosti. To pišem za kakšne tovarne, ki so na začetku elektrifikacije imele lastne elektrarne in trafote. Ker ne gre, da bi v 100+ letih enkrat menjal vse elektro porabnike na "normalno"/standardno napetost, še sedaj furajo npr. 500V medfazno. Ampak to so redki primeri.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kow ::

Jazon je izjavil:


Tudi v Evropi se je zaćelo s 120V, potem pa so se odločili za povečanje voltaže, ker še vedno velja, da se pri istem preseku bakrovega vodnika, višja voltaža (in nižja amperaža) prenaša z manj izgubami (in nižjo temperaturo).


To seveda razumem. Samo rad bi razumel, zakaj starfotr misli, da so jenkiji neumni, ker niso dvignili napetosti. Ce bi bilo enostavno, bi to gotovo storili. Verjetno pac ni bilo politicno mozno.

starfotr ::

Saj pravim, oni so zaradi "varnosti" na nižji napetosti. In seveda zaradi tega, da so nekaj posebnega v svetu.

kow ::

Da so oni zaradi "varnosti" na nizji napetosti, je tvoj claim. Dvomim, da to drzi. Mozno pa, da je kaksen parcialni interes to prodajal takrat javnosti, ker ni hotel spremembe.
Ameriska geografija, gostota naselij, razdalje itd. so tudi drugacne kot v evropi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

veselipilot ::

Zakaj se nekateri bojijo uprabe izraza 2-fazna elektrika, medtem ko pa upraba besede "medfazna" je pa ok? Se pri nas ne uporablja 2-fazne elektrike, to pa ne pomeni da ne obstaja.
V ZDA pac uprabljajo 2 faze, oni temu recejo "split phase", 1 faza je pa kot pri nas L-N.

fikus_ ::

Tako po spominu; meja varno/nevarno je pri izmeničnem ~60V pri enosmernem pa ~120V. (Če se motim, naj me kdo popravi).
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

starfotr ::

veselipilot je izjavil:

Zakaj se nekateri bojijo uprabe izraza 2-fazna elektrika, medtem ko pa upraba besede "medfazna" je pa ok? Se pri nas ne uporablja 2-fazne elektrike, to pa ne pomeni da ne obstaja.
V ZDA pac uprabljajo 2 faze, oni temu recejo "split phase", 1 faza je pa kot pri nas L-N.


Split phase je še vedno 1 fazna zadeva. Ni 120° med temi "fazami". V primeru, ko imajo 208 V, pa imajo 120° med fazami.

Pri nas pa je 120° med posameznimi fazami.

Ljudje pogosto ne ločijo kaj je enofazno in dvofazno. Mnogi mislijo, da obstaja "trifazna" in "dvofazna elektrika". V resnici pa poimenujejo enofazno napajanje kot dvofazno, ker ima šuko vtikač 2 kontakta. In od tod mešanje. In zato je treba brati med vrsticami, če kdo omeni 2 fazi.

In dvofazni priklop aparatov je mogoč (npr. kuhalna plošča), ni pa to generalno gledano zelo pogosto, največ naprav je 1F, nato pa sledijo 3F (motorji, črpalke, kuhalne plošče). Nimamo pa 2 faznih elektro priključkov in števcev.

kow ::

Pac, ce nisi stromar ali bolj el. izobrazen, pac verjetno ne razumes, od kod izhaja beseda faza (relativni zamik sinusoide). Brez veze se je s tem obremenjevati.

Magic1 ::

Tako nekako. Ločiti je treba dve stvari:
- prva je napetost, ki je razlika potencialov. V EU imamo en potencal na nuli in drugi na 230V, torej 230V napetosti. V Ameriki imajo hibridni sistem in uporablajo potencial +120V, -120V in ničlišče vmes. Torej imajo lahko 120V in 240V.
- druga je pa faza, ki je zamik ene napetostne linije od druge. Vsi seveda uporabljamo izmenično napetost in na vsaki napetostni liniji je potencial v obliki valovanja. V trifaznem sistemu je vsak val zamaknjen za tretjino dolžine vala. Potencial med dvema fazama je 400V v EU.
Magic

mirator ::

Se strinjam z zapisanim, vseeno pa je mogoče za laika razlaga faze bolj kot zamik faz, primerna dikcija, da je med katerikoli fazo in nulo napetost (ali potencialna razlika) vedno 230 V in med katerimakoli dvema fazama napetost 400 V.

kow ::

Manjka ti beseda v povprecju oz. efektivno.

mirator ::

Ne pametuj in ne mešaj povprečno z efektivno.

kow ::

Ne razumem kaj si mislil s pametovanjem. Razlika med fazo in nulo pac ni vedno 230V. A ni to samoumevno?

Magic1 ::

Tukaj vedno govorimo o efektivni napetosti, ki je ekvivalent, če bi bila enosmerna nepetost. Povprečna napetost pri valovih s središčem v nuli, ni neka uporabna številka:))
Magic

kow ::

Debata je o tem, kako folk ne razume kaj pomeni beseda "faza". Zdaj pa ti pametujes o "tukaj vedno govorimo o efektivni napetosti, ki je ekvivalent..".

Glede povprecne vrednosti. Jasno, da je povprecje sinusoide nic. Ni pa enako 0, povprecje absolutne vrednosti sinusoide. No, imamo se tisti kvadrat zaradi moci. Pa je potem koren itd.
Ampak, tudi moj lapsus, ne spremeni dejstva, da je napisal napacno.

Eh, sele sedaj sem videl, da je napisal "za laika primerna dikcija". Moja napaka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Magic1 ::

Jah biti čim bolj osnoven in hkrati še kaj razložit, ni ravno najlažje. In ko govorimo o fazi, pač ne moremo več zanemarit valovanja. Zato pa sem povedal kaj je efektivna napetost. Pametnjakoviču, ki "vse" ve pa gre v nos... Kljub temu, da je sam začel s pisanjem neumnosti.
Magic

Zimonem ::

kow je izjavil:

Debata je o tem, kako folk ne razume kaj pomeni beseda "faza". Zdaj pa ti pametujes o "tukaj vedno govorimo o efektivni napetosti, ki je ekvivalent..".

Glede povprecne vrednosti. Jasno, da je povprecje sinusoide nic. Ni pa enako 0, povprecje absolutne vrednosti sinusoide. No, imamo se tisti kvadrat zaradi moci. Pa je potem koren itd.
Ampak, tudi moj lapsus, ne spremeni dejstva, da je napisal napacno.

Eh, sele sedaj sem videl, da je napisal "za laika primerna dikcija". Moja napaka.

Ali lahko malo pocijes za kak dan dve. Pa malo zadihaš. Faze so lahko ena ki tri brez zamika. Zamik ima svoj namen v aplikaciji in omrežju.

int47 ::

veselipilot je izjavil:

Zakaj v ZDA imajo 1 fazno elektriko na dveh fazah, pri nas pa imamo 1 fazno elektriko samo na eni fazi?
Zakaj mi ne moremo izkoristiti potenciala dveh faz?
 2 fazna elektrika

2 fazna elektrika


Pri 2 faznem sistemu se združi dva N vodnika v enega. Privarčuje se en vodnik. Za simetrično breme moč ni konstantna.

Pri 3 faznem sistemu se združi tri N vodnike v enega. Privarčuje se 2 vodnika. Za simetrično breme je moč konstantna.
3F sistem je očitno boljši.

veselipilot je izjavil:

Zakaj se nekateri bojijo uprabe izraza 2-fazna elektrika, medtem ko pa upraba besede "medfazna" je pa ok? Se pri nas ne uporablja 2-fazne elektrike, to pa ne pomeni da ne obstaja.
V ZDA pac uprabljajo 2 faze, oni temu recejo "split phase", 1 faza je pa kot pri nas L-N.

V ZDA distribucija uporablja 3 fazni sistem, enako kot pri nas. "Split phase" je tehnično pravilen opis.
Glavna razlika je v tem, da v US tipično gospodinjstvo ponavadi nima 3f dovoda.

P.S. Japonska uporablja dva sistema. Kaj pa zdaj ?

kow ::

Torej, ce sem dovolj natancno prebral, se vedno nihce ni razlozil, zakaj 180 stopinjski fazni kot, ne imenujemo 2 fazni sistem.
Verjetno, ker se ne uporablja za rotacijo - prav razumem?

starfotr ::

Zimonem je še en, ki ne loči med phase shift in time delay.

Edit: kow tudi ne šteka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

int47 ::

360/N je N fazni sistem.
"Split phase" v US je komplikacija v 3f sistemu.

kow ::

starfotr je izjavil:

Zimonem je še en, ki ne loči med phase shift in time delay.

Edit: kow tudi ne šteka.


Ocitno ne znas razloziti, fotr.

mirator ::

kow je izjavil:

Torej, ce sem dovolj natancno prebral, se vedno nihce ni razlozil, zakaj 180 stopinjski fazni kot, ne imenujemo 2 fazni sistem.
Verjetno, ker se ne uporablja za rotacijo - prav razumem?

Lej, tole si malo preberi.
http://lbm.fe.uni-lj.si/oe/OE2_2008/Izm...

kow ::

Se enkrat, pri t.i. split-phase. Sta obe fazi, relativno na nulo oz. ena na drugo, zamaknjeni za fazni kot 180 stopinj?
Ko ju prikljucimo na, ne vem, pecico, sta v nekem trenutku oz. 60x na sekundo obe relativno 0V oz. na istem potenciual ter 60x na sekundo je med njima 2*170V(340V)? Drzi? Efektivno pa grejeta z 240V? Ali narobe razumem?

Pardon, 120x na sekundo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

mirator ::

Seveda narobe razumeš.
Ne gre za dvofazni sistem ampak delitev ene faze na dva dela. Tako imaš možnost priklopa naprav za 120 V na eno ali drugo fazno žico in sredinskim odcepom. Če pa imaš močnejš napravo za 240 V jo priključiš na obe fazni žici. Skica, ki jo je na začetku prilepil OP je samo induktivni delilnik s sredinskim odcepom. Isto, samo z večjimi izgubami, bi dobil z uporovnim delilnikom.

kow ::

Okej, distribucija je enofazna (ali 3 fazna, ni vazno). Ampak po cepitvi faze, torej za transformatorjem, a nista obe zici v fazni razliki? In sta tehnicno, 2 fazi?

Torej, gre bolj za filozofsko vprasanje, kaj je faza. Verjetno, je to res bolj smiselno imenovati "split-phase".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Magic1 ::

Jao pa kurcal si me zaradi razlaganja osnov, sam pa imaš probleme z osnovnima pojmoma potenciala in faze.
Drugače pa poimenovanja dostikrat ne odražajo realnosti, vendar se prime nek izraz, ki je folku bolj pri srcu.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

kow ::

Zdaj si me se bolj zmedel. Slabo razlagate, struckoti.

int47 ::

kow je izjavil:

Okej, distribucija je enofazna (ali 3 fazna, ni vazno). Ampak po cepitvi faze, torej za transformatorjem, a nista obe zici v fazni razliki? In sta tehnicno, 2 fazi?

Torej, gre bolj za filozofsko vprasanje, kaj je faza. Verjetno, je to res bolj smiselno imenovati "split-phase".

Drugo ime za "split phase" je "singe phase 240V AC".
Če gledaš samo split phase dovod ja. Tudi določena US oprema ima sponke 240V dovoda označene kot L1 in L2, čeprav je v specifikacijah pod number of phases navedeno '1'. Navodila naprave. Glej stran 15 in stran 18.

Ne se preveč obešat na posamezne besede, ker je US distribucija čudna.

lemur233 ::

Kaj je to sploh faza ? In kaj je razlika med eno,dvo, tro ? Kaj je sploh elektrika?

smsi pogledu video. zdj vem..prbližn

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lemur233 ()

lemur233 ::

še vedno pa ne vem kaj je elektrika na kvantnem nivoju. A potujejo elektroni po žici al potuje samo njihov "naboj" ? Ampak dobr,en štromar tega ne rabi vedeti

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lemur233 ()

mirator ::

Po definiciji je električni tok, gibanje prostih elektronov po prevodni snovi.

kow ::

Recimo, da bom zakljucil, da je bistvo nesporazuma sama terminologija faze. Ali jo tretiramo kot zico (s prakticnega stalisca vezave) ali bolj abstraktno (matematicno).

lemur233 je izjavil:

še vedno pa ne vem kaj je elektrika na kvantnem nivoju. A potujejo elektroni po žici al potuje samo njihov "naboj" ? Ampak dobr,en štromar tega ne rabi vedeti


Kolikor vem, elektron ne more izgubiti naboja. "Naboj" je bistvo elektrona oz. njegova definicija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

int47 ::

mirator je izjavil:

Po definiciji je električni tok, gibanje prostih elektronov po prevodni snovi.

Usmerjeno gibanje nosilcev naboja bi bilo bolj prav.
Tok teče tudi po nekovinah. Ni vsako gibanje nosilca naboja tok na makro nivoju.

mirator ::

Glede usmerjenosti se strinjam s tabo. Kar pa se tiče nekovin pa sem zapisal v prevodni snovi. Prevodna snov pa so kovine, nekateri plini in nekatere tekočine.

starfotr ::

A bi lahko odprli svojo temo za ta vprašanja?

Tole začnite študirat:
http://oe.fe.uni-lj.si
http://lbm.fe.uni-lj.si/dejan/OE/OE.html

bf4ed ::

Če ne razumete do zdaj razlik, ki so jih dobro razložili, se spravite v elektro šolo.

Če pa vam do tega ni in že imate drug poklic, elektrika ni za vas in ne trolajte.

Ali si električar, ali pa navadni smrtnik. Drugega ni. Zastonj vam razlagamo kaj je kaj.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova idukcijska plošča crkuje - Beko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
15722371 (3629) hafnerurban
»

Indukcijska plosca tezave

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
333104 (1444) Comandante
»

Priklop vtičnice ??

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4815219 (4438) starfotr
»

Ena faza v tri faze (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6230505 (25802) int47
»

Facebookova grožnja HP-ju, Supermicru in drugim velikanom

Oddelek: Novice / Procesorji
2411124 (9381) PrimozR

Več podobnih tem